Weekblad voor het Eiland Tholcn en St. Filipsland THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND 3e JAARGANG No. 17 28 FEBRUARI 1947 Uitgevers Firma C. dleleman en G. Heijboer. Abonnementen: f 0.90 per A, n 1n Redactie A 494 St. Annaland, Telefoon 47. kwartaal franco p.p. 1.15 Advertentlen 0"10 Per milIlmeter ^mmum f 2'°° Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen, Telefoon 57. Prijs per nummer 8 cent Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen OPENBAAR LAGER ONDERWIJS Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen 1 April a.s. gelegenheid bestaat tot plaatsing op de openbare lagere school in die ge meente van kinderen, die vóór 1 April 1947 den leeftijd van zes jaren zullen hebben bereikt. Ouders, voogden of verzorgers, die hun kinderen of pupillen op de openbare lagere school wensen ge plaatst te zien, worden in de gelegenheid gesteld daar van aangifte te doen bij het Hoofd der School, den heer W. v. Liere, op Dinsdag 4 Maart a.s. om 2 uur aan de school. TERMIJN VERSTREKEN Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de termijn voor de betaling van reinigingsrechten (wis- selton 4e kwartaal 1946) is verstreken. De Gemeente-ontvanger van Tholen. BRAND Woensdagmiddag omstreeks half twee brak in de fruitschuur van dhr. A. J. v. d. Berge, alhier brand uit. De gehele schuur ging in vlammen op, terwijl ook de inboedel bestaande uit wat graan, landbouwwerktuigen, c.d. verloren ging. Gelukkig kon het vee nog gered worden. Om e. en a. droog te stoken, brandde er de laatste maanden een kacheltje. Vermoedelijk zal dus hier de oorzaak gezocht moeten worden, hoewel hier omtrent niets definitiefs bekend is. OUDERAVOND Vrijdag jl. werd de jaarlijkse Ouderavond gehouden van de Chr. Nat. School, Bosstraat 18. Dhr. M. Roggeband opende deze avond met psalmgezang en gebed en heette allen hartelijk welkom, inzonderheid Ds. van Leeuwen, Chr. Geref. Pred. alhier. Dank baar gewaagde spr. van de steeds toenemende samen werking tussen alle kerkgroepen, dat zich in de samen stelling van het bestuur openbaarde. Vervolgens hield dhr. Dragt een onderwerp over „de leugen bij kin deren". In de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd en e. en a. genuttigd. Daarna voerden nog het woord Mej. Jansen, de heren Dijkslag, v. d. Put en de Heer, die allen op hun eigen wijze iets aan genaams en leerzaams naar voren brachten. Ds. van Leeuwen sprak nog een hartelijk en ernstig slotwoord, waarbij vooral de nadruk viel op het grote belang van een Christelijke opvoeding voor de jeugd, in verband met de eeuwige bestemming van het kind. Spr. eindigde met dankgebed. De opkomst voor deze avond was groter dan ze ooit geweest is. BENOEMING Op het accountantskantoor v. d. Vaats te Zierikzee is met ingang van 1 Maart a.s. benoemd, dhr. J. Melse, thans kassier bij de Distributiedienst Tholen. In laatst genoemde functie is nu aangesteld dhr. J. P. Blaas, ambtenaar Distributiedienst Tholen. HERNIEUWDE ACTIE Ook in deze gemeente wordt aangedrongen op een hernieuwde actie tegen de ratten, daar zich deze opnieuw in groter aantal vertonen. VERNIELD De auto van P. v. d. H. vernielde o.d. Molen aan de werkplaats van J. Vos een aantal ruiten, toen deze achteruit met de deur hiervan in aanraking kwam. KIEZERSLIJST De alhier op 22 Februari vastgestelde kiezerslijst bevat 1284 stemgerechtigden. DOOR HET IJS GEZAKT A. v. d. D. zakte Dinsdagavond op de Eendracht door het ijs, toen hij zich buiten het gebaande pad begaf. Zijn fiets, die aanvankelijk zoek was, werd later in het gat teruggevonden. OUDERAVOND „SCHOOL MET DEN BIJBEL" Vrijdag 21 Februari jl. werd in de Bijzondere School alhier de jaarlijkse Ouderavond gehouden. Na opening door den voorzitter, dhr. J. Th. Kurvink met het laten zingen van Ps. 105 5, het lezen van Ps. 103 en gebed, sprak het Hoofd der School, dhr. Chr. Kalle een inleidend woord. Spr. zei o.m. beschaamd te zijn, daar hij diezelfde middag verwachtte, dat de Ouderavond door de slecht weersomstandigheden een fiasco zou worden en nu toch nog 2 lokalen geheel gevuld te moeten zien. Inzonderheid verwelkomd dhr. Kalle de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. en die ouders, welke voor de eerste maal op een Ouderavond kwamen. Men zegt, aldus spr., dat het moeilijk is een keuze te doen, wanneer het eerste kind naar de L. school moet. Als we echter het bevel Gods zien en willen opvolgen, is dat niet moeilijk. Maar kiezen moet men Spr. verheugde zich in de grote belangstelling voor de Chr. School. Hij wees er op, dat men ook in die School wel eens verkeerd is, dat het ook maar mensen zijn, die daar onderwijs geven, die ook hun gebreken heb ben. Op de jeugd zelf komend, zei dhr. K. niet te willen beweren, dat het tegenwoordig zo bar gesteld is met de kinderen. Vroeger waren het ook niet allen brave jongens. Wel zijn ze tegenwoordig veel drukker, zeker meer arbeidsschuw en hebben minder activiteit. Dit is echter bij de gehele mensheid het geval. De kinderen zijn ook „losser" geworden, dat blijkt uit de vele verzuimen en het veel minder op tijd komen dan vroeger. Spr. verzocht de ouders dringend de ver zuimen zoveel mogelijk te beperken en hen steeds tijdig naar School te sturen. Momenteel telt de school 182 kinderen, 104 j. en 78 m. In totaal gingen 21 jongens en 22 meisjes van de school af w.o. 16 naar het Ulo-, H.B.S.-, Huish. of Landbóuw-onderwijs. Spr. sloot met de wens, dat deze avond tot aller tevredenheid mocht verlopen. Daarna volgde een Openbare les, gegeven door dhr. C. v. Winkelen aan de 3e klas. Achtereenvolgens werd Bijb. Gesch., Ned. Taal, Rekenen, Zingen en Aard rijkskunde gegeven, welke les, zoals gewoonlijk, door de aanwezigen met grote aandacht werd gevolgd. Na afloop van de les kregen de kinderen een taartje, dat geen van hen weigerde. Vervolgens sprak dhr. Koetsdijk over: „Moeilijke kinderen" en haalde bij z'n onderwerp verschillende voorbeelden aan van: a. Nerveuze; b. Verwende; c. Koppige en d. Brutale kinderen. Na de pauze sprak Ds. W. v. Griethuysen nog een slotwoord. Dit slotwoord n.a.v. een gedeelte uit Math. 26 en 28, waarin we o.m. lezen, dat de discipelen nog niet eens wakker konden blijven, als hun Meester in doodsangst de toorn Gods tegen de zonde der mensen draagt. Hij alleen volbracht alles en wij kunnen slechts uit genade ontvangen. Daarna de roeping om het ontvangene door te geven (Math. 28, laatst ged.). De Kerk hier op aarde ontvangt, maar moet ook door geven. Dit geldt ook voor ons persoonlijk leven; ont vangen en doorgeven. Dit geldt ook voor het onder wijs, aldus spr. Voor de van God ontvangen kinderen hebben we de roeping hen op. te voeden. Dominee wees op de drie instanties die er belang bij hebben, dat de kinderen worden opgevoed: De ouders, de Kerk en de Staat. Spr. nam de omgekeerde volgorde ter toelichting en wees er op, dat de Staat belang heeft bij goed onderwijs voor de kinderen, de Kerk waar de kinderen zijn gedoopt en de ouders voor God en de gemeente beloofden hun kinderen in de gezette leer op te voeden dus ze naar catechisatie, naar de kerk en naar de School te sturen, waar Godsdienstonderwijs gegeven wordt. Na er op ge wezen te hebben, hoe de Christelijke school ontstaan is, zei spreker, dat men niet klaar is met een Chr. school. Een Christen te worden, kan alleen door het zoutend zout van den Heere Jezus. Alleen biddend tot den Heere om te ontvangen en dan de roeping om door te geven. De dominee sloot daarna met dank gebed. Medegedeeld werd nog, dat de „Kijkavond", welke op Vrijdag 28 Febr. zou worden gehouden, tot nader bekend te maken datum, is uitgesteld. IJSWEDSTRIJDEN De ijswedstrijden, die door het Bestuur der IJsclub ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Marijke, werden georganiseerd, zijn voor wat die op Vrijdag 21 Februari betreft, letterlijk in de sneeuw gevallen. De jeugd, om van het kijklustige publiek maar niet te spreken, trof het zeker niet. toen er een soort sneeuw- stormpje kwam opzetten. Toch gingen de wedstrijden door. Van de 75 deelnemers ontvingen de helft aardige prijzen, die onmiddellijk na afloop werden uitgereikt. Vanzelfsprekend was het vreselijke weer oorzaak van geringe belangstelling. Prijzen behaalden A. Jongens tot 12 jaar: Hardrijden: 1. Bertus Keur, 2. Rinus Mosselman, 3. Henk v. Griethuysen, 4. Hans v. d. Merbel, 5. Rinus de Munck, 6. Henk Sturris, 7. Adri Polderman, 8. Jacob Hartog, 9. Albert Boot. ZONDAGSDIENST ARTSEN Mevr. Dr. Lindenberqh-Klooster Oud-Vossemeer Dr. Bruynzeel, Nieuw-Vossemeer 10. Marinus den Haan, 11. Adri v. Driel, 12. Han van Luyk, 13. Karei Moerland. B. Meisjes van 12 tot 15 jaar: Flesrijden: 1. Bep Gaakeer, 2. Tinek v. Es. 3. Isa Dormaar, 4. Cor. v. d. Meer, 5. Betsy v. Aast. 6. Sina F.veraers. C. Meisjes tot 12 jaar: 1. Cor Scherpenisse, 2. Janny Goedegebuure, 3. Tannetje Ridderhof, 4. Anny Goede- gebuure, 5. Neeltje Overbeeke, 6. Dina Moerland. 7. Janny den Haan, 8. Janny Scherpenisse, 9. Cor Moerland, 10. Janny Slager, 11. To Moerland. D. Jongens van 12 tot 15 jaar: Hardrijden: 1. Piet de Graaf. 2. Jan Moerland, 3. Rinus Moerland, 4. Abr. Goedegebuure, 5. Kees Goedegebuure, 6. Iman van Es. Prijzen waren o.a. leesboeken, gezelschapsspelen, portemonnaie, wandbordjes e.d. Zaterdag was het nog koud, maar toch heel wat beter weer dan de vorige dag. De belangstelling was die middag dan ook veel groter. Voor de eerste wed strijd balrijden voor dames waren 7 deelnemers. De 4 prijzen werden gewonnen door 1. Marie Lanooy, 3.—; 2. Adri de Wilde 2.—; 3. To Mol 1.50: 4. Engeltje Paape f 0.75. Voor Schoonrijden hadden zich 13 paren opgegeven. Als we nagaan, dat de prijswinnaars (7 paren), in totaal een verschil van slechts 3 punten hadden, kun nen we concluderen, dat de juryleden het niet gemakke lijk hadden. lste prijs behaalde het paar: Katy Mol en Jo Kooij- man 7.2e Corry Lanooy en Gabr. Heijboer 5.50; 3e Lena Goedegebuure en Koos Boon 4. 4e Trui Slager en Adr. Bprgers 3.5e Adri de Wilde en Riet Goedegebuure 2.6e Eng. Paape en A. A. Goedegebuure Lzn. 1.50 en 7e Nelly Lichten- dag en Leen Hage 1. De laatste wedstrijd was turfrapen en de „turfraap koning", dhr. Bram Ridderhof behaalde ook nu weer de eerste prijs 4.2e was W. Keur Mzn.. 3e A. A. Goedegebuure Lzn., 4e M. v. d. Boogaard, 5e J. Koolj- man; 6e Adr. Everaers; 7e Th. Overbeeke, 8e C. Dijke; 9e Willem Moerland; 10e P. Goedegebuure Azn. en nog een 10e prijs voor D. Theunisse. Prijzen varieerden van 4.tot 1. DE ESKIMO-HUT De lange winter brengt veel narigheid mee, maar de jeugd heeft er ook veel plezier door. Zo kwamen deze week een aantal kinderen op de gedachte een Eskimo hut te bouwen. Blijkbaar waren ze het schaatsenrijden en sleetjerijden moe. Over de sloot, zgn. „Achter de Boomgaard" werd de hut gebouwd. Ze was voortreffe lijk ingericht, keuken en zitkamer apart. Kennelijk waren het Nederlandse „Eskimo's", want de nationale driekleur wapperde van de top. Men zorgde er ook voor de inwendige mens. De ene dag werd „patate frites" gebakken, de andere dag bestond het menu uit oliekoeken. Hierbij werd echter in zoverre van de Eskimo-gewoonte afgeweken, dat men een petroleum stel gebruikte om de genoemde lekkernijen klaar te maken. De met sneeuw gebouwde hut was vanzelf sprekend brandvrij. HOUDT U ZICH OOK HIERAAN? Is het U bekend, dat de winkels om 6 uur sluiten, behalve Zaterdags Op laatstgenoemde dag is de winkel tot 7 uur open. Wilt U zich aan deze sluitings uren houden Men voorkomt dan moeilijkheden. Maak het Uw winkelier niet lastig. VERGADERING LANDARBEIDERSBOND. Woensdag jl. kwam de afd. St. Annaland der Ned. Bond v. Arbeiders in Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf in alg. jaarvergadering bijeen in de zaal van dhr. M. Rijnberg. Aanwezig 50 leden. De voorzitter, dhr. F. J. Stols opende met een wel komswoord. Het deed spr. genoegen dat hij dit aantal leden in verg. bijeen zag, maar met minder genoegen moest hij constateren, dat de afd. nog zo klein was voor een gemeente als St. Annaland. Spr. noemde enkele factoren, die wellicht de oorzaak zouden zijn, inzonderheid dat er nu geen zgn. werklozenkas meer is, maar overbruggingssteun. Dhr. Stols wees er echter met nadruk op, dat ook nu organiseren nog hard nodig is. Kijk eens naar de werkgevers, die zien er het nut wel van in. Als we nagaan, wat bereikt is. als we na gaan aldus spr., welke sociale voordelen er door de vroegere sterke organisatie tot stand zijn gebracht, dan

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1