No. 38 Mr Jan Overeenkam Onze puzzle! Voor iedereen! X 5. x x X X x X X X x X X X VAN HIER EN OVERAL waar kunnen we nu anders o, over praten TWEE NETTE HEEREN V*V, „De Eendracht'' ïhoien. Coöp Electrische Centrale St. Maartensdijk - Leerling monteur-machinist. Uien, bonen, erwtén A. MURRE Schrijlmachinebezitters B G. HEIJBOER PREDIKBEURTEN In te vullen 11 woorden van 6 letters van dezelfde betekenis. Alle eerste en laatste letters (op de kruisjes dus) vormen een goede raad voor iedereen. 1. X X snoeverij 2. X X land in zee 3. 'X grasveld 4. X X Indische vorst X Morgenconcert 6. kerker 7. X product van bijen 8. plaats in Spanje 9. legerstede 10. afnemend in kracht 11. uitgave REEDS 40 IJSDAGEN IN DEZE STRENGE WINTER Bijna 30 dagen bevindt ons land zich nu al in de strenge greep van koning Winter. Oudere mensen voorspellen, dat er vandaag met de nieuwe maan verandering komt. Terwijl we dit echter schrijven is er nog geen sprake van dooi. al komt de temperatuur bij zonnig weer wat hoger. Maken we nu een voor lopige balans op, dan komt men tot het resultaat, dat deze winter tot de tien strengste behoort, die wij in de afgelopen honderd jaar hebben gehad. Al wordt de winter van 1939'40. en '41'42 nog niet overtroffen, die van 1929 wordt zeker reeds naar de kroon gestoken. Het aantal ijsdagen is dit jaar bijzonder groot. Reeds komen gedurende deze winter 40 ijsdagen voor, in de winter 1929 bedroeg dit aantal 24, de winters 18901891 en 1942 hadden beide 38 ijsdagen, terwijl die van 1939'40 41 dagen telde, dat de temperatuur onder nul bleef. OPENBAAR ONDERWIJS! In een te Amsterdam gehouden vergadering van de ,,Ver. tot bevordering van het volksonderwijs en het schoolbezoek in Nederland," kortweg Volksonderwijs genoemd, sprak de voorzitter Mr. W. C. Wendelaar er z'n vreugde over uit, dat het openbaar onderwijs weer enigszins toeneemt, hetgeen zeer gewenst was. De statistische gegevens wijzen nl. uit, dat het leerlingen aantal van de openbare school in het tijdvak 1937 1945 is teruggelopen van 31.9 tot 27.9%, terwijl in tussen de Prot. Chr. en R.K. scholen een toename van resp. 1.25 en 2.6% noteerden. De alg. seer. A. V. Wijngaarden sprak over „De Openbare school blijve Overheidsschool", waarin spr. verklaarde, dat thans nog slechts 30 der leerplichtige kinderen openbaar onderwijs ontvangen. Een motie werd .aangenomen, welke met kracht pleit voor on verzwakte handhaving van het openb. onderwijs. EEN MOEDIGE „MOEDER" De moeder-overste Veronica van het idoosier te Schijndel ontving de bevrijdingsmedaille voor het ver bergen van 24 Amerikaanse piloten in het sousterrein, terwijl de Duitse generale staf boven gehuisvest was. EEN VIERLING Te New York heeft een 22 jarige moeder het leven geschonken aan een vierling, waarvan twee jongens en een meisje reeds gestorven zijn. Eén jongen bleef in leven. Al het nieuws van deze week wordt overstemd door de vervulling van de langverwachte belofte: Dinsdag- Het was Dinsdag 18 Februari om kwart voor zeven. Dat hoorde ik ten minste later zeggen, want op dat tijdstip wist ik nergens van af. Ik lag toen nog op twee oren, ja zeker op twee oren, want op één oor is het te koud. Geen enkel lichaamsdeeltje van Jan is dan te bespeuren, men ziet in déze barre winter slechts dekens op het bed liggen, maar van mij niets gezien. Ik droomde over een volle kolenkist en een gloeiend hete zon opeens een daverend gedreun op m'n vensters eenmaal tweemaal, nog een keer Ik schoot overeind, badend in m'n zweet van die kolen- kist en die zon M'n slaapmuts vertel het niet verder zakte over m'n ogen, vanwege de geweldige sprong die ik nam. Twee seconden later stond ik aan de voordeur. Ik meende brand te horen schreeuwen, maar dat kon niet bij mij zijn, daar noch hout, noch kolen, noch enige andere brandstof sedert enige dagen m'n treurend kacheltje hebben opgevrolijkt. Eer ik bij de voordeur was, had ik m'n broek al aangeschoten. M'n sokken vertel het niet verder heb ik deze week nog niet uitgehad. Verschrikt zwaaide ik de voordeur open en botste onmiddellijk tegen een per sonage aan, dat stamelde: „Het is zover Het is zover M'n slaperige ogen ontdekten Kees in groot tenue. Er drong nog niets tot me door, terwijl toch heel ons land in dezelfde afwachting verkeerde. „Wat is er zover stommerik," snauwde ik, „wat kan er nu waarachtig zover zijn, dat je mij om deze tijd van de dekens verwijdert." „In het paleis", juichte Kees, „een Oranje telg". „Machtig, is 't toch waar ouwe jongen." Ik was opeens klaar wakker. „En wat is het Laat me daar Kees nu plotseling verstommen. Hij wist het niet. Hij had niets verder gehoord, dan dat het zover was. Ik schoot m'n klompen aan, snelde de lochtend, zes minuten voor half drie werd ons volk een Prinses geboren. Dinsdag was dan de langverbeide Nationale Feest dag gekomen, een dag, die alom in de lande met groot enthousiasme is gevierd een feest, dat de harten verwarmde. Veronderstellend, dat naast deze grote gebeurtenis ook nog andere feiten belangstelling hebben, zij op gemerkt, dat wij zulk een „verwarmings-feest" in deze tijd goed konden gebruiken. Want sneeuw, ijs en kou hielden ons ook in deze week nog bezig. Het be roemde „boemeltje van Purmerend" waarvoor honderden militairen de baan vrijmaakten, sneeuwde prompt weer dicht: het stuifsneeuw isoleerde tal van dorpen en het eiland Urk scheen aan de rand van de hongersnood te staan, totdat een convooi vrachtauto's redding bracht. Alsof de kou en het tekort aan brarfdstoffen nog niet voldoende waren vond de georganiseerde groentehandel het blijkbaar gewenst, den hongerwinter nog een beetje beter te imiteren. De vakgroep, die verordenende bevoegdheid bejat, adviseerde haar leden bepaalde groenten niet in te kopen. Zij deed dit (het adviseren tot staking) zonder er de regering in te kennen. Met het gevolg, dat Minister Mansholt dadelijk een flinken klap gaf dit is Zijne Excellentie wel toever trouwd en een ieder vrijheid gaf, groente op veilingen en bij de tuinders te kopen. Het gevolg was, dat de heren hun staking al hadden verloren, voor zij goed en wel was begonnen. Grote gemeenten gingen inkopen, zodat de consumenten, naar wij hopen, niet zo veel van de strubbelingen zullen merken. De straat venters, die buiten de actie waren gehouden, schreeuw den hun rode en witte kolen even zo vrolijk uit. Maar 20 Jaar zoeken ernstige kennisma king met TWEE NETTE DAMES dezelfde leeftijd. Foto's op eerewoord. Brieven onder No. 1357 •fc Bureau van dit Blad. TK KOOP: Vier schapen met 81 acht lammeren bij H. J. MOL H Kadijk B 92A Poortvliet Wij herinneren onze leden te Tholen, Poortvlier en Oud-Vossemeer aan de Al- gemeene Vergadering, welke Donderdagavond a.s. 27 Fe bruari om 6 uur 45 in de zaal van Hotel „Hof van Holland" te Tholen zal worden gehouden. Houdt dus deze avond vrij. Terstond gevraagd een Aanmelden en inlichtingen bij de Secretaris-Boekhouder Molendijk C 16 St. Maartensdijk Q Wederom telefonisch aangesloten onder H. HENÓRIKSE Commissionair in uien Stoofdijk Stavenisse Iop contract wil telen, kan zich vervoegen bi Poortvliet - Tel. 33. Schrijfmachinelinten van v.o. kwaliteit kunnen wij weer uit voorraad leveren, Doorslagpapier en carbon on- "beperkt. Cop.inr. en Kantoorboekhandel ST. ANNALAND Copiëerwerk blijft voordeliger. f™ SPIERINKJES Te koop: Een hazewindhond, teef, 3 jaar zeer snel. Brieven onder No. 1356 Bur. v. d. Blad. Gevraagd: 2 gemeten Bouwland, voor in halfwas, voor uien en dergelijke vruchten overeenkomst, door A. Rijnberg A. S. Suurland St. Annaland. Te koop aangeboden - Een ijzeren ledikant. Te bevr. C. Geuze Z.- Achterweg A 42j Poortvliet. Te ruilen of te koop: Een paar kinderschaatsen. ook genegen te ruilen voor grotere maat. Hoog straat 16 Tholen. straat op, gevolgd door Kees, die niet wist hoe hij het had. Een Prins of een Prinses? We lopen de straat snel af, blijven dan staan voor een huis, waar de radio letterlijk davert: „Ter gelegenheid van deze blijde gebeurtenis is een extra rantsoen tabak beschik baar gesteld." Gelijktijdig snellen Kees en onderge tekende dan verder naar buurman tabakshande laar 4 vuisten bonzen op de vensters enkele seconden later wordt een deur opengesmeten en gelijktijdig bulderen we: „Het is zover geef mij „Wat is zover," is de angstige vraag. „Een Prins" juicht Kees: „een Prinses" galmt ondergetekende. Buurman ver dwijnt achter de toonbank. Kees krijgt 2 pakjes onder getekende 1 Bondstreet. „Wat is het nu eigenlijk", vraagt buurman driftig. Met z'n drieën staan we in de straat en horen het dan eerst: „Een Prinses". Dan pas welt de grote vreugde in ons op. Een nieuwe Oranjetelg een Prinses in het deurgat zingen Buurman. Kees en ondergetekende uit volle borst Wees gegroet Oranjekindje Wees van harte welkom hier Samen met Uw lieve zusjes Vormt gij nu een klaver vier. Nu doet het er immers niet meer toe of het êen Prins of Prinses is. Was eerst het onüitgesprpken verlangen van het Nederlandse volk; een Prins, nu we een Prinsesje hebben is de vreugde niet minder groot. Maar om op het deurgat terug te komen, waar we in stonden, alle mensen en het waren er toen al veel bleven staan en lachten, lachten maar. Ik meende dat het enkel door de grote vreugde was, maar ze bleven voor ons staan en lachten maar, lachten stomweg. Toen keek buurman mij aan, ik keek buurman aan, Kees keek naar ons beiden en toen begonnen die twee ook te lachen, te lachen tot ik wel kon gaan huilen Wat was er nu aan de hand Hortend en stotend komt er dan bij Kees uit Jan je slaapmuts je borstrok. Ja waarlijk, daar stond ik in de morgen van 18 Februari met slaapmuts op en borstrok aan te zingen. Moet U eens indenken. Maar het kon me niet schelen want er is een Prinsesje geboren Oranje Boven Jan. of de vakgroep detailhandel zelf er niet een èn ander van zal merken, is een tweede. HET LIEVE GELD Niemand heeft zulke vlijmende woorden gesproken over de stomme almacht van het geld, als Karl Marx. Dat geld, dat als een zichtbare godheid alle menselijke en natuurlijke eigenschappen in hun tegendeel doet verkeren, alles verwisselt en op zijn kop zet, en tegen stellingen verbroedert. Ja, de volksmond kan wel zeggen: het geld, dat stom is, maakt recht wat krom is. We kunnen wijsheid met evenveel recht op haar kop zetten. Wordt er door het gemene geld niet veel meer krom gemaakt, dat recht is Om het geld draait ten slotte alles. Men kan z'n macht beteugelen, aan banden leggen. Men kan trachten het door vrij ruilverkeer uit te schakelen, maar het verraderlijke schuilt hierin, dat het zich een voudig niet uitschakelen laat. 4 Als waardemeter van stoffelijke en geestelijke goe deren handhaaft het hardnekkig zijn positie. Het spot eenvoudig met alle economisch idealisme. De prikkel van het eigenbelang en de prikkel van het staatsbelang, ze blijken op den duur toch weer gouden prikkels te zijn. Én de mens, die daardoor wordt gestoken, wordt zijns ondanks met de goudkoorts besmet, 't Proces kan langer of korter duren, maar de ziekte werkt door. Totdat ten slotte heel de horde weer gaat dansen om het Gouden Kalf. Het Gouden Kalf, dat in de wereld staat als een opgericht teken van alle Godverlating. THOLEN Ned. Herv. Gemeente Zondag 23 Febr. vm. 10 uur Ds. Goverts nm. 3 uur Ds. van Griethuysen Geref. Kerk Zondag 23 Febr. 10 en 3 uur Ds. Jac. Eringe te Oegstgeest Geref. Gem. Zondag 23 Febr. 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Chr. Geref. Kerk Zondag 23 Febr. 10 uur Ds. van Leeuwen; 2.30 uur Leesdienst; 6.30 uur Ds. v. Leeuwen Maandag 24 Febr. Ds. W. T. Laman. v. R'dam OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente: Zondag 23 Febr. vm. 10 uur A. Terlouw Cand. t.d.H.D. nm. 2.30 uur Ds. Goverts - H. D. Geref. Kerk Zondag 23 Febr. 10 en 2.30 uur Ds. Vreugdenhil Chr. Geref. Kerk Zondag 23 Febr. 3 x Leesdienst. ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente Zondag 23 Febr. vm. 10 uur Ds. W. van Griethuysen nm. 2.30 uur Leesdienst In beide diensten coll. Ziekenfonds Geref. Gem. Zondag 23 Febr. 3 x Leesdienst Donderdag 27 Febr. om 2.30 en 6.30 uur Ds. R. Kok van Veenendaal STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente Zondag 23 Febr. vm. 10 uur Ds. de Bres nm. 6 uur Eerw. Heer A. Terlouw Cand. t.d.H.D. te Zeist Geref. Gem. Zondag 23 Febr. 3 x Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente Zondag 23 Febr. vm. Leeskerk (vac. Stavenisse), nm. Ds. de Bres - Lijden 2 - H.D. Oud-Geref. Gem. Zondag 3 x Leesdienst

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 7