Roerig Polen. BRAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRIENDEN Voor men tot bespreking van het hoofdpunt der agenda: vaststelling uitbreidingsplan overgaat, stellen B en W nog voor ter gelegenheid van de blijde ge beurtenis de onkosten voor de kindertractatie voor rekening van de gemeente te houden, waartoe met alg. st. wordt besloten. Daarna deelt de voorzitter mede, dat dhr. Wesselo in deze vergadering een nadere toelichting zal geven op het uitbreidingsplan voor die raadsleden welke een vorig maal afwezig waren. In de gemeente Poortvliet kunnen 10 woningen gebouwd worden. Volgens de exploitatie-rekening komen deze woningen op ƒ107300.- de totale grondkosten 7220.De jaarlijkse kosten zouden dan bedragen 6161.De baten van de huur 4.- per week) 2080.zodat nog een tekort ad 4081 blijft; is per woning 408.10. Het Rijk draagt 75 procent bij /voor getroffen gemeenten 90%) zodat de uiteindelijke bijdrage van de gemeente Poort vliet op 40.81 per woning zou komen. Op een vraag van dhr. v. Hout waar deze woningen gebouwd zullen worden, antwoordt de voorz. dat men voorlopig aan de Zuidweg gedacht heeft, maar dat hierin de Raad beslist. Daarna komt dhr. Wesselo ter vergadering en wordt hartelijk welkom geheten dóór den voorz., waarna deze het woord aan eerstgenoemde geeft. In zijn inleidend woord legt dhr. Wesselo er vooral de nadruk op, dat men een uitbreidingsplan niet verkeerd moet opvatten Neemt men het aan, dan bestaat een richtlijn, volgens het welk men bouwt. Het wil echter niet zeggen, dat alles wat op het uitbreidingsplan staat, verwezenlijkt moet worden of wordt. Om dit punt niet onnodig te rekken, meent dhr. W. het beste event, moeilijkheden of vragen uit te leggen en te beantwoorden, waarna de voorz. gelegenheid geeft tot het stellen van vragen. Dhr. Vroegop vraagt of bestaande gebouwen moe ten worden afgebroken. De voorz. geefb hierop dhr. Wesselo enige toelichting, daar raadslid Vroegop hoofdzakelijk op een boerderijtje doelt, dat volgens uitbreidingsplan opgeruimd zou moeten worden. Dhr. W. antwoordt, dat men niet zo maar aan het opruimen gaat. Wanneer het algemeen belang zulks nodig acht en de gelegenheid er voor bestaat door verval van het bestaande gebouw of brand e.d. dan gaat men natuurlijk op de zelfde plaats niet meer bouwen, als dit niet is volgens het uitbreidingsplan. Zolang het er echter staat en geen dringende noodzaak tót afbre king aanwezig is, blijft het staan. Is het beslist nodig dan wordt volledige schadevergoeding gegeven. Spr. legt er de nadruk op, dat men niet moet denken, dat met aanneming van een uitbreidingsplan de eigendoms rechten vervallen. Dhr. v. Ast zegt er voordelen maar ook nadelen in te zien. Dit blijkt volgens spr. uit de ingediende be zwaren door inwoners van Poortvliet. Neem b.v. „al dus spr." dhr. Mosselman. Wanneer het plan aangeno men wordt, zou het pakhuis van deze over langer of korter tijd niet meer op dezelfde plaats ge- of her bouwd kunnen worden. Daardoor daalt het in waarde drukt dus nu al op de verkoop. Een tweede voorbeeld is de noodwoning van de Gez. v. Dljke. Die woning zou daar niet kunnen blijven staan, als men volgens uitbreidingsplan gaat werken. Dhr. v. Ast vraagt of hiervoor ook een schaderegeling is. Dhr. W. antwoordt bevestigend. Wanneer het pand van Mosselman thans verkocht wordt en het zou door aanneming uitbrei dingsplan minder waard zijn, dan is de gemeente ver plicht dit te kopen, waarmee de verkoopschade gere geld is. Wat het tweede betreft, antwoordt spr. dat men nu als regel geen woning gaat afbreken om er één te bouwen, daarvoor is de woningnood te groot. Is het dus geen eerste vereiste om te bouwen waar de nood woning van de Gez. v. Dijke staat dan doet men dat niet. Daarna haalt de voorz. een sprekend voorbeeld aan, waarom een uitbreidingsplan nuttig is. Er is een vraag gedaan om een verwoeste boerderij te herbouwen. Men wil die echter precies aan de openbare weg plaat sen, die toch al te smal is. Zoiets kan, na aanneming van het uitbreidingsplan niet worden toegestaan, waar mee het algemeen belang toch zeker gediend is. Dhr. v. Hout zegt, indien hij het goed begrijpt, Jtan er geen bedrijf op dezelfde plaats worden herbouwd, wanneer in het uitbreidingsplan anders is bepaald. Hierop wordt bevestigend geantwoord. Dhr. v. Ast stelt een vraag omtrent een in het plan opgenomen rioolzuiverings-inrichting. Dhr. Wes selo zegt, dat zoiets nooit voor een gemeente als deze gebouwd zal worden. Nadat raadslid v. Ast de namen nog naar voren heeft gebracht, van de gemeenteleden die bezwaren indienden, als Evertse, Gez. v. Dijke, Mosselman en Mullié en Dhr. Wesselo daarop antwoordde dat ook na aanneming van het plan steeds met deze bezwaren rekening zal worden gehouden, brengt de voorzitter dit punt in stemming. Tegen stemmen de heren v. Ast en v. Hout, zodat het uitbreidingsplan met 5 tegen 2 stemmen werd aangenomen. De voorzitter brengt dhr. Wesselo dank voor z'n heldere uiteenzetting, waarna de heren overgaan tot bespreking van de plaats, waar de 10 huizen moeten komen. Na een uitvoerige toelichting en discussie wordt besloten 8 huizen te bouwen op de plaats waar de V 1 een aantal huizen heeft verwoest en 2 in de Zuidweg. Daarbij wordt besloten, de mensen die door deze verwoesting zijn getroffen het eerst in aanmerking te laten komen voor een woning, zodat ook in het geval van de Gez. v. Dijke wordt voorzien. Bovendien zullen deze mensen het eerst in aanmerking komen om de woningen door de gemeente gebouwd, over te nemen. Bij de rondvraag merkt dhr. G. K. Krijger o.a. op, dat hij na grondig onderzoek tot de conclusie is ge komen, dat het eerste plan voor verbouw Chr. School het beste is, ondanks het feit dat een tweede plan in vorige vergadering is goedgekeurd. Het spijt de voor zitter, dat dit eerst nu ontdekt wordt waarom hij dan ook verzoekt e. en a. nogmaals te bekijken, alvorens men wederom tot wijziging overgaat. Hiertoe wordt besloten. Op een vraag van dhr. v. Hout omtrent inundatie kolen die door een enkeling nog niet is ontvangen,- antwoordt de voorzitter dat door hem nog om een toewijzing is gevraagd, waarop echter afwijzend werd beschikt. Dhr. v. Ast vraagt: „Wat is de bedoeling met de verdeling van de te bouwen woningen". Besloten wordt met inachtneming van vorenstaande (getroffenen) de verdeling in samenwerking met de huurcommissie te regelen. Daarna sluiting. Het is vrij egoïstisch, maar bij alle roerig heid en narigheid die we in eigen land heb ben, doet het wel eens deugd te vernemen, dat er andere landen zijn, waar het nóg roeriger waar het óók slecht is. Zulk een land is Polen. We lazen in de kranten, dat er verkiezingen waren gehouden en dat er ter gelegenheid van dat heuglijke feit ettelijke lieden werden ontvoerd. Het is trouwens niet bij ontvoeringen gebleven. Bloed vloeide er ook bij. De verkiezingen zelf hebben Engeland en Amerika aanleiding gegeven tot nota's aan Warschau: het moest er eerlijk bij toegaan. En in een spionnageproces werd de naam van den Britsen ambassadeur niet genoemd, dat mocht officieel niet maar de hele wereld weet, dat hij wel was bedoeld en zijn regering heeft hem moeten sauveren. Inderdaad, het openbare leven daar in Polen is onstuimiger dan bij ons en dat heeft niet alleen zijn verkeerde kant, maar er zit ook een goede kant aam Het bewijst, dat het land zoekende is naar zijn nieuwe vorm. Al de onstuimigheid, die we in Polen zien, heeft niet tot oorzaak de zich met ondergang be dreigd ziende -wanhopige massa, maar juist het tegendeel, het koortsachtige, nieuwe op bouwen van een nieuw land. Ja, van een nieuw land Stelt u zich eens voor, dat wij Noord-Hol land, de drie Noordelijke provincies en de kop van Overijsel moesten ontruimen, maar dat wij er de Noordelijke helft van België, eerst zorgvuldig van Belgen „ontdaan" bij zouden krijgen. Dat het nieuwe stuk een ge deelte zou bevatten, waar van oudsher „zware industrie" was gevestigd zouden wij, kalme Nederlanders, dan zelfs niet een beetje over stuur raken Iets dergelijks is er met Polen gebeurd in het Oosten heeft het ruim 100.000 vierkante mijlen af moeten staan en in het Westen heeft het er ruim 60.000 bijgekregen. Het industriegebied Silezië moet de ontbrekende 40.000 vierkante mijl goedmaken. Practisch zijn alle Duitsers uit dat gebied naar het Westen geëxpedieerd. En in dit, voor de Polen nieuwe land, wordt de wederopbouw ter hand genomen, die onpartijdige waar nemers schilderen als doelbewust en voort varend. Berlijn heeft zwaar door de oorlog geleden, maar Warschau nog erger véél ergerBij een bezoek aan Berlijn vindt men tussen de puinhopen een mensenmassa, waar alle levenskracht uit schijnt te zijn geweken, maar Warchau vertoont het beeld van het ver stoorde mierennest, dat na de verwoesting met een nobele, alles overwinnende geestdrift op nieuw wordt opgebouwd. De regering, het regeringsblok, zoals de politieke partijen worden genoemd, die aan de regering deelnemen, bestaat uit de commu nisten, de sociaal-democraten, de democraten en de partij van de boeren. Een links gezel schap dus, dat bij de pas gehouden verkiezin gen versterkt uit de bus kwam. Wat heeft dat blok tegenover zich Be halve de Boerenpartij in de regering is er nog een boerenpartij in de oppositie. Vóór de oor log had Polen ook een dictatuurHet oude en het nieuwe botst er tegen elkaar. De geschiedenis van de twee groepen tijdens de jongste wereldoorlog is interessant. Polen was in 1939 onder de voet gelopen en tussen Rusland en Duitsland verdeeld de regering was uitgeweken naar Engeland en vele Poolse legereenheden waren in Rusland terechtgekomen. Generaal Anders, een man van uitgesproken rechtse gezindheid, sloot zich aan bij de Engelsen en vocht mee o.a. in Italië vocht zelfs heel goed mee. Maar anderen, die anders waren dan Anders, blé ven in Rusland en waren natuurlijk de eer sten, die na de bevrijdinq in Warchau zaten, met alle politieke gevolqen van dien. De eersten worden geregeld fascisten gescholden ten onrechte al verkeren er onder hen ook, die niet smetteloos zijn. De anderen worden vaak „marionetten van Moskou" genoemd. Tot op zekere hoogte ook waar tot op zekere hoogte ook verklaar baar. De bevrijde landen in Oost-Europa hebben veel aan Rusland te danken èn kunnen er nog meer van te vrezen hebben. Een gelukkig teken in landen als Polen en Tsjecho-Slowakije, is de hardnekkigheid, waarmee de nationale opbouw is begonnen en wordt doorgevoerd. We twijfelen er niet aan, dat, als de eerste moeilijkheden zijn over wonnen en de verhoudingen zijn geconsoli deerd, deze landen zelf hun koers zullen uit zetten, om mee te varen in het Europese convooi. En Polen heeft dat ongetwijfeld zelf verdiend, want de offers waren groot (Nadruk verboden) door G. TH. ROTMAN De bakker, die eerst nog over de stukken van zijn eigen deur struikelde, was helaas niet vlug genoeg op straat, om de dieven nog te grijpen. Woedend zond hij hun een geweerschot achter na, jammer genoeg met het enige gevolg, dat hij een straatlantaarn in stukken en brokken schoot. De deur, die uit de huiskamer naar de winkel voerde, ging plotseling open en daar verscheen, op zijn blote voeten, de bakker! En wat erger was: hij had 'n groot jachtgeweer bij zich. „Halt, lelijke dieven!" riep hij, terwijl Bram, Tom en Menelik zich in allerijl uit de voeten maakten. Menelik klom gauw tegen de gevel van het huis op.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 5