BODE EENDRACHT- 1 tÉ Omhoog ging de vlag =ae Hoe het heuglijk nieuws op onze Eilanden werd gevierd. 21 FEBRUARI 1947 3e JAARGANG TWEEDE BLAD Opeens doet een klok een vreugdelied horen. We luist'ren verrast en blikken omhoog Dan ontplooit zich, heel langzaam, een vlag van een toren En danken wij blij, met een traan in het oog. Er is in ons land een prinsesje geboren Deez' juichende klanken doortrillen de lucht. De wind voert ze mee dat ieder het hore. Over steden en land, naar het kleinste gehucht. In deze voor neerland zo heug lijke stonden Nu, voelen wij innig en vaster de band Oranje en Neerland steeds hechter verbonden Tot zegen en heil van der vaderen land. ZietUit de huizen daar wapp'ren de vanen. - Van rood wit en blauw, met de wimpel eraan. Kan ooit een volk zich gelukkiger wanen Kan ooit een volk onze vreugde verstaan Laat juichende stemmen, het vreugdelied horen Omhoog nu de vlag, want neêrland viert feest. Dit machtig gevoel is ons allen beschoren Want. wij zijn nog nooit zó gelukkig geweest (Nadruk verboden) aac^=r^;=3rr~ -jac=r.JB Ondanks de lage temperaturen, ondanks de snijdende wind, ondanks de tintelende oren, was in alle ge meenten op onze eilanden de stemming er in, toen klokgelui en vlaggen, radio-berichten en bulletins het zo verbreidde nieuws aankondigden Er is een Prinses geboren'. In THOLEN werd eigenlijk het Grote Nieuws be kend gemaakt door Bergen op Zoom. Behalve een enkeling die vroeg uit de veren was en toevallig de radio aanzette, hoorden vele Tholenaars rond "7 uur de saluutschoten, die in Bergen op Zoom werden afgegeven. Die het hoorden, begrepen direct, dat er heuglijk nieuws moest zijn en radiobezitters konden het spoedig daarop zelf horen. Zo waren ongeveer 7 uur reeds talrijke vlaggen te zien. Om 9 uur werden de klokken geluid, waarmede Tholen dus eigenlijk de gebeurtenis officieel afkondigde. Dezelfde morgen wer den nog schoolkinderen getracteerd, al was het dan niet op alle scholen (deze hebben het gisteren gedaan). Om half twee werd een mars door de stad gemaakt door de Gymnastiekver. „Olympia", voorafgegaan door de Muziekver. „Concordia". Toen zat de stemming er werkelijk in. Diezelfde middag werden ook ijswedstrijden gehou den. Als we nagaan, dat er tevoren niet georganiseerd was, dat eerst 's morgens om half tien het bestuur der Oranjever. bijeen kwam, om dit alles nog te organi seren, kunnen we niet anders schrijven, dan dat deze dag buiterigewoon geslaakt! genoemd moet worden en komt zeker een woord van erkentelijk het Bestuur van genoemde ver. en alle medewerkers, toe. Bij de ijswedstrijden, was ook, de koude in aan merking genomen, goede belangstelling. Hier volgen de uitslagen: 1 Hardrijden Dames: le prijs: Maddy de Jonge 2.50; nog een le prijs voor Nellie v. Duivendijk 2.50; 2 Mina Schot 1.50; 2 J. Moeliker 1.50; 3 Cor v. d. Linde en Mina Praat 1. II Hardrijden Heren: le prijs de heren Johs. Deur- loo, C. de Jonge, P. $jen Engelsman. P. Jansen, J. Jan sen, M. Cornelissen, elk 2.50. 2e prijs: J. Geluk, A.v. Splunter, J. Schot, H. v. Splunter, L. Engelvaart en W. v. Gorsel, elk 1.50. 3e prijs: Iman Bout, W. v. Dijke, Koeman (Stavenisse) P. v. Driel, C. Minheere, D. Duivendijke, elk 1. III Prikslee: le prijs: P. Jansen, Jan Jansen, M. J. Boogers, elk f 1.50. 2e prijs: T. v. Halst, Jan Kwist, Johs Bazen, M. Cornelissen, elk 1.3e prijs W. v. d. Velde, J. v. Poepelen en M. Goedemondt f 0.50. IV Schoonrijden: le prijs; C. v. de Berge-v. d. Stel 3.2e prijs: v. Dijke-de Jonge f 2.3e prijs Deur- loo-Geluk 1. 's Avonds om 7 uur had in de Ned. Herv. Kerk een korte gemeenschappelijke dankstond plaats van de Ned. Herv,, Geref. en Chr. Geref. Kerk. Ds. v. Leeu wen opende met het laten zingen van Ps. 75 1 en 6 en gebed. Na het zingen van Ps. 138 1 hield de Bur- meester een treffende toespraak. Zijn Edelachtbare wees op het grote voorrecht dat God ons volk gaf in de geboorte van de vierde Oranjetelg. De burgemeester liet vervolgens zingen Ps. 103:1, waarna Ds. van Leeuwen sprak n.a.v. Jes. 2613b. „Doch door U alleen gedenken wij Uwes Naam". Spr. wees op de ware dankbaarheid, de roem van Gods Naam, de trouw van Dien Naam, die rechte wijze van 't gedenken. Ds. van Leeuwen eindigde met het zingen van Ps. 138 3, dankgebed en verzocht toen de aanwezigen staande twee coupletten van het Wilhelmus te zingen. Een ge houden collecte wordt bestemd voor het comité „Eere schuld en Dankbaarheid'. De mooie dag werd besloten met een fakkeloptocht, waarbij de Mondharmonikaver. „Crescendo" vooraf ging. Zo'n fakkeloptocht heeft steeds weer een aardige bekoring. Tholen kan terugzien op een geslaagde Nationale feestdag In OUD-VOSSEMEER werd in de Ned. Herv. Gemeente en de Geref. Kerk een dankdienst gehouden, terwijl door het gemeentebestuur een felicitatie-telegram aan het Prinselijk gezin werd gericht. Van vele ge bouwen wapperden de vlaggen. In deze gemeente had men op dezelfde dag een geboorte. Zie hiertoe het bericht elders in dit nummer. In ST. ANNALAND ging rond 7 uur het heugelijk nieuws door het dorp, werden slapende mensen gewekt door maar dan normale drukte, en werden vlaggen onmiddellijk uitgehangen. We weten niet, wie de eerste geweest is. Was het Slager op de Voorstraat, den Engelsman op de Molendijk om kwart voor zevenen of waren er, in andere straten die nog vroeger de driekleur uit het raam hadden De omroeper had het druk. Eerst de aankondiging dat een felicitatieregister ter secretarie lag, waarop 's middags getekend kon worden, daarna weer het bericht van de schoolkinderen tractatie. Het Bestuur der Muziekver. overwoog, wan neer de temperatuur het hoogste zou zijn die dag; men vreesde dat de muziekinstrumenten zouden bevriezen en toen de ver. dan ook om ongeveer kwart voor twaalf startte, moesten na een paar straten, de instru menten eerst ontdooid worden. Daarna onder het blazen van een vrolijke mars naar de burgemeesters- woning, vergezeld door talrijke dorpsbewoners. De burgemeester hield, ook al om de instrumenten te sparen, een korte, maar gevoelvolle speech ter ge legenheid van de blijde gebeurtenis, waarna „Acce lerando" twee coupletten van het Wilhelmus speelde, meegezongen door talrijke aanwezigen. Het vólkslied op zo'n moment gespeeld en gezongen geeft steeds weer die ontroering, waaraan men weet, dat er een hechte band is tussen Nederland en Oranje. Na de middag gingen 221 personen de felicitatielijst tekenen op de secretarie, welke lijst Woensdag naar het secretariaat van de Stichting te Middelburg is gezonden en met lijsten van andere gemeenten wordt ZONDAGSDIENST ARTSEN J Dr. L. D. A. Looysen - Tholen Mevr. Lindenbergh-KIooster - O.-Vossemeer ingebonden en uiteindelijk Hare Kon. Hoogheid Priu- i ses Juliana ter hand gesteld. Hierbij werd een bedrag ad 178.ingezameld ten bate van de Stichting 1940—1945. Een prachtig resultaat. 's Avonds werd in de Herv. Kerk een dankdienst gehouden waarbij Ds. van Griethuysen voorging en als tekst had gekozen: Ps. 145:21a (laatste gedeelte) „Mijn mond zal de prijs des Heeren uitspreken". Na de dienst werd door de gemeente, met orgelbegeleiding twee coupletten van ons Volkslied gezongen. Een collecte t.b.v. „Het comité „Ereschuld en Dankbaar heid" bracht 100.op. De andere dag zijn de schoolkinderen van de beide lagere scholen en die van de Bewaarschool getracteerd. Allen kregen chocolademelk, een reep chocolade of nougatblok. Uit volle borst werden de volksliederen door de jeugd gezongen. Burgemeester en het Bestuur van de Oranjevereniging, die de kostén voor haar rekening had genomen waren aanwezig. Zo werd door oud en jong de blijde gebeurtenis te St. Annaland gevierd. Dezelfde avond kwam het be stuur en commissarissen der IJsclub vereniging bijeen. De financiële toestand was oorzaak, dat men tot op heden niet tot ijswedstrijden met prijzen was overge gaan. Nu er echter nog steeds ijs lag en het zich liet aanzien, dat de dooi zich (jammer genoeg) nog verre houdt, besloot men ter gelegenheid van de blijde ge beurtenis zowel voor jong als oud ijswedstrijden te organiseren. Ze werden voor de jeugd vastgesteld op hedenmiddag: hardrijden, blokjes verplaatsen, flesrij- den, waarbij ruim 20 prijzen beschikbaar zijn. Morgen middag komen personen boven de 15 jaar aan de beurt. Hiervoor zijn turfrapen, balrijden en schoonrij den uitgeschreven en geldprijzen beschikbaar. Wie dit bericht nog tijdig leest gaat ook vanmiddag nog een kijkje nemen, maar zeker morgenmiddag, ijs en weder dienende, allen naar de Ijsbaan In STAVENISSE werd op de Nationale Feestdag gevlagd, maar de grote viering zal o.m. op Vrijdag plaats hebben, waarbij vanaf 5 uur dansmuziek wordt- gegeven, en inzonderheid op Woensdag 26 Februari een kinderfeest, te houden in de Bewaarschool des nm. om 3 uur. Dit feest wordt georganiseerd door het Bestuur der Dorpsvereniging, die 's avonds voor baar leden, genodigden en andere belangstellenden een ge varieerd feestprogramma zal brengen, o.a. filmver toningen, enz. De burgerij wordt verzocht die dag dus Woensdag 26 Februari de driekleur uit te han gen. Nadere bijzonderheden kan men lezen op de diverse raambiljetten. In ST. MAARTENSDIJK werden de inwoners s morgens om 8 uur opgeschrikt door 20 hevige knallen. Er was een Prinses geboren Vlaggen waren en werden uitgestoken, de torenklok begon te luiden, een half uur lang, om 10 uur had de muzikale wande ling plaats, waarna de Burgemeester op het bordes van het stadhuis een rede hield. Hierin wees hij op het grote voorrecht, dat deze ge boorte gevierd kon worden in een vrij onafhankelijk land. Na den burgemeester sprak de voorzitter van het Oranje-comité, 's Middags werden ijswedstrijden ge organiseerd. Hardrijden voor jongens, meisjes en voor ouderen en nog een wedstrijd schoonrijden voor paren. Des avonds een vrolijk gecostumeerd ijsfeest. Diverse mooie prijzen werden uitgeloofd voor al deze wed strijden. 9 In SCHERPENISSE bepaalde men zich op de Nationale Feestdag zelf tot vlaggen en klokgelui. De andere dag echter werden ijswedstrijden gehouden, waaronder een gecostumeerd ijsfeest. De uitslagen hiervan hopen we in een volgend nummer bekend te maken. In POORTVLIET was men er al heel vroeg bij met de officieele aankondiging. Reeds om 7 uur luidde de klok, terwijl ongeveer 8 uur een heraut, 2 trommel slagers en een trompetter de geboorte van de Oranje telg aankondigden. Om 11 uur vergaderde de Oranje ver., waarin werd besloten om een muzikale rond wandeling door de gemeente te maken, wat onmiddel lijk na verzameling der leden plaats had. De burgemeester had om die tijd het telegram ont vangen, waarin de geboorte van de Prinses werd aan gekondigd en maakte het onmiddellijk aan het publiek bekend. De muziekvereniging bracht een serenade aan het gezin van J. Hage, waar in diezelfde nacht een zoon werd geboren, echter 2 uur voor de geboorte van ons Prinsesje, 's Avonds werd nogmaals een muzikale wandeling georganiseerd, met fakkel- en lampions optocht. De wind bracht nog wel meer fantastische verlichting door de zwaaiende lampions, maar was ook oorzaak, dat er nog al eens een lampion in brand vloog. De schoolkinderen der O.L. School werden Woensdag die van de Chr. School Donderdagmiddag getracteerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 3