ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET 1 1S Cornelia Pieternella Hage, 20 j. Leendert van den Berg, 28 j. en Teuntje van Driel, 20 j. Overlijden: Danker v. d. Berg, 80 jr. weduwnr. van Jannetje Riedijk Cornells Gaakeer, 64 jr. weduwn. van Jacoba J. Pot te Bergen op Zoom: Jacob Wes- dorp, 6 dg. zn. van N. Wesdorp en J. v. d. Maas - Leendert Hage, 75 jr. weduwn. van Maria Hage - Jacoba v. d. Werf, 83 jr. weduwe van Jan 't Gilde. Loop der bevolking Ingekomen: Pieternella C. van 't Veer van Maasdijk Marina van Burgh van Oost en W. Middlebeers Teuntje van Driel van Rotterdam Mannus Ver maas, van Giessendam Pieter Gerardus van den Berg, van 's Gravenhage. Vertrokken: Leendert Hage, naar Wieringermeer Dirkje v. Iwaarden, naar den Haag Pieter Gerardus v. d. Berg, naar Rotterdam I. Gaakeer en echtgenote naar Holten. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Stavenisse bren gen ter openbare kennis, dat heden de aanslagbiljetten der hondenbelasting 1946 zijn verzonden. Degenen, die op 15 Februari a.s. nog geen aanslag biljet als bovenbedoeld, hebben ontvangen en niette min op eenig tijdstip in 1946 in het bezit van één of meer honden zijn geweest, dienen daarvan mondeling of schriftelijk kennis te geven ter gemeentesecretarie i'óór of op 22 Februari 1947 Stavenisse, 11 Februari 1947. Burgemeester en Wehouders voornoemd, De Burgemeester, L. A. Verburg. De Wethouder, L. C. Potappel. DE FEESTCOMMISSIE VERGADERT In verband met de te verwachten blijde gebeurtenis kwam een dezer dagen de feestcommissie der Dorps vereniging Stavenisse in vergadering bijeen, onder voorzitterschap van dhr. C. v. Beveren. Besloten werd de schoolkinderen te tracteren en hen voorts een prettige middag te bezorger,, terwijl 's avonds in dezelfde school dhr. Lou Spiers uit Leiden voor het grotere publiek zal optreden met sprekende poppen, wereldberoemde goocheltoeren, enz. Dhr. W. Corne- lisse te Tholen zal bovendien enige passende films voor die gelegenheid vertonen. Niet-leden.zullen een entree geld moeten betalen ter bestrijding van de onkosten. TE VOET HUISWAARTS De Toneelver. „Dilettant" voerde Zaterdag jl. in hotel Wed. Potappel uitstekend de toneelstukken „De Keten der Misdaad" en de „Gebr. Kalkoen" op. De aanwezigen genoten dan ook zeer. De spelers zelf hebben echter meer plezier gehad, toen ze buiten kwamen en de gladheid van de weg oorzaak was, dat ze te voet naar huis moesten keren. en rechts. Hij vindt, dat rechts zich hier minder goed gedraagd. De kiezers hebben gesproken en dan is het goed. We zitten hier voor gemeente-belang. Links heeft zich schuldig gemaakt door afwezig te zijn bij onderzoek rek. 1945, rechts was afwezig bij begroting 1947. We hebben het toch allemaal aangenomen. Wat het bouwplan betreft, verklaart spr. dat hij er ook dieper op ingegaan zou zijn, als de voorzitter er geweest was. Het plan is uit de bezettingstijd, de kosten zijn te groot. Spr. vraagt wat bouwgrond zou moeten kosten, of daar enig idee van is. De voorzitter antwoordt, dat dit wel volgeng de vastgestelde normen zal worden aangekocht. Dhr. L. antwoordt dhr. o.d. Brouw nogmaals over rechts en links. Dat links tegen rechts is, is nu genoeg bewezen. Dit hoeft echter nog geen scheiding te betekenen waar het gemeentebelang betreft, en hoopt dan ook dat men dit voor ogen houdt bij het stuk voor stuk bekijken of aannemen van het uitbr. plan. Daarna brengt de voorzitter dit punt in stemming. Het uitbr. plan wordt aangenomen met 5 tegen 2 st. (tegen de heren Koopman en Lindhout). In verband met de a.s. blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin, stellen B. en W. voor de tractatie der schoolkinderen uit de Gemeente te bekostigen. Op 17 Februari hoopt een dame de schoolkinderen ge zellig bezig te houden, zonder dat dit extra kosten mee zal brengen. Dhr. Langejan zegt hieraan volledig zn goedkeuring te kunnen hechten, wanneer men de jéugd wil tracteren ter gelegenheid van de blijde ge beurtenis, waarvan hij de gelukkige uitkomst van harte hoopt. Hij acht het van groot nut, dat bij de kinderen de liefde voor Oranje wordt gekweekt. Met alg. st. wordt het voorstel aangenomen. Dhr. Koopman vraagt, hoe het komt, dat enkele mensen geen kolen voor inundatie-schade ontvingen, terwijl hun woning toch onder water heeft gestaan. De voorzitter zegt, dat deze zomer 262 gebouwen zijn opgenomen, die in aanmerking Jcwamen. Er zijn er echter ook vergeten en hierin is men ongetwijfeld te voorzichtig geweest. De mensen die echter in aan merking komen en vergeten zijn, krijgen nu 1 mud toegewezen, terwijl men telefonisch nog wat bonnen heeft aangevraagd, zodat deze personen hopelijk later hun volledig rantsoen zullen krijgen. Dhr. Langejan zag gaarne de gemeente-mestvaalt opgeruimd en wou hiermee de sloot Achterbos dempen. B. en W. was hiertoe reeds besloten. Dezelfde spr. zag gaarne, dat de putten uit de straten werden gehaald en zoveel mogelijk hersteld. Als het regent, kan men niet droogvoets door de gemeente. De voor zitter zegt, dat een bon voor 100.000 klinkers is ont vangen voor bestrating Achterbos en men van plan is, de daar uitkomende stenen te gebruiken voor her bestrating waar dat nodig is. Daarna sluiting. INENTING TEGEN DIPTHERIE Binnenkort zal in deze gemeente de gelegenheid worden gegeven de kinderen kosteloos te laten inenten tegen Diptherie. VERVOLG RAADSVERGADERING Dhr. Koopman zegt geen pressie tg willen uitoefenen, maar dit is veel te luxe. Niemand kan zeggen, wat het zou moeten kosten en nu te gaan stemmen voor iets wat we niet weten, kan ik niet. De wnd. voorzitter zegt, dat hij een sportterrein geen bezwaar vindt. Het gaat er maar om, wie het gebruikt. Voor elke willekeurige sportver. kan men dit niet aan leggen. Hij is het echter met dhr. Koopman eens, wat de grootte van het plan betreft, maar wijst er tevens op, dat stuk voor stuk beslist moet worden, dat het bovendien om de 10 jaar herzien dient te worden, zouat van gehele uitvoering in „onze periode geen sprake zal zijn. Aanneming wil niet zeggen in z'n geheel uitvoeren. Hij acht het echter noaig, dat wan neer er woningen gebouwd worden, hiervoor de juist plaats wordt aangewezen. Dhr. Langejan is ook van oordeel dat het plan veel te groot is. Hij zegt in het begin een fel tegenstander te zijn geweest. Na een uitvoerige en gezonde toe lichting van dhr. Argelo, kreeg ik echter een heel andere kijk op het plan. Vooral dat voortaan een degelijke rooilijn wordt aangegeven, acht spr. van veel belang. In de tweede plaats, aldus spr. is de bedoeling van het plan in vele opzichten goed en ligt het niet op onze weg ons daartegen te verzetten. Wat de speelplaats betreft, al kunnen we daar als rechtse partij niet voor zijn, tegenhouden kunnen we het ook niet en daarom juich ik het toe, dat men besloot het event, sportterrein althans te verleggen. „Ik durf daar om dit plan", aldus dhr. Langejan, „gerust aan te nemen, bejammer het wel dat het zoveel geld heeft gekost, maar daarom is het nu niet verstandig te zeggen: het kost te veel en het tegen te houden." Daar we het overigens stuk voor stuk moeten bekijken, hoop ik, dat men zich dan boven alles van het gemeente belang bewust zal zijn. De wnd. voorzitter dankt dhr. Langejan voor diens mjeenzetting en mening maar wijst er op, dat het hier gaat om gemeentebelang, terwijl spr. zinspeelde op rechts en links. Dhr. Langejan antwoordt; „lNeen voor zitter, dan heeft U mij verkeerd begrepen; ik doel er enkel op, dat Koopman en ik niet voor een sport terrein zijn. Voorzitter: „ik misschien ook niet." Lange jan: „Ik denk wel voorzitter, maar dit doet er niet toe." Dhr. Lindhout zegt dat het eerste bouwplan ver anderd moest worden en vraagt of de wijziging nu definitief is vastgelegd. De voorzitter antwoordt be vestigend. Dhr. Koopman verklaart, dat hij er meer van gezegd zou hebben als de voorzitter er geweest was. Nu wil hij dit niet doen, omdat deze op event, vragen niet kan antwoorden of gezegdes kan ver dedigen. Dhr. o.d. Brouw wil nog even terugkomen op het gesprek van dhr. L„ waarin deze zinspeelde op links DE ROODE AARDE Voor het Departement St. Maartensdijk van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen zal op Don derdag 20 Februari a.s. in de zaal van den heer Slingerland de algemeen geprezen Deense Verzetsfilm „De Roode Aarde" worden vertoond. „De Roode Aarde" spreekt voor zichzelf, zodat men voor deze vertoning grote belangstelling mag ver wachten. NAAR SOESTDIJK Ook ons eiland zal na de blijde gebeurtenis te Soest- dijk vertegenwoordigd zijn. Tien dames van het eiland zullen in Thoolse klederdracht naar Soestdijk ver trekken. Zij worden per autobus vervoerd. 94ste VERJAARDAG Mej. Wed. Tholenaar-Bevelander herdacht 6 Febr. jl. haar" 94ste verjaardag. Zij is op een na de oudste inwoonster van onze gemeente. BURGERLIJKE STAND over de maand Jènuari 1947 Geboren: Maria Janna, dt. van I. L. v. Be'zooyen en N. E. v. d. Hoek Dirk Jan, zn. van C. Tichem en M. Geuze Pieternella Jacoba, dt. van I. M. Kleppe en J. Geldhof. Ondertrouwd: W. Bevelander, 22 jr, en M. E, Hage, 20 jr. W. de Viet, 25 jr. en E. A. Deurloo, 20 jr. Gehuwd: A. Bijnachte, 26 jr. en H. C. W. Bijl, 32 jr. Overleden: B. de Graaf, $8 jr.Wed. van W. Kieviet; W. Noordijke, 92 jr. wed. van K. Bevelander. Loop der Bevolking: Ingekomen P. Geuze, uit Waspik (vr) en C. A. Hoek uit St. Maartensdijk (vr). Vertrokken: H. Quaak naar Amsterdam (m) P. de Laater (geb. v. Doezelaar) met kinderen naar Curagao (3 vr) P. A. Keur naar Kattendijke (m). LOOP DER BEVOLKING OVER 1946 Aantal inwoners op 1 Januari 1946: 637 m en 651 vr Totaal '1288 inwoners. Vermeerderd door geboorte 23 m 14 vr 37 pers. Ingekomen 12 m 26 vr 38 pers. Totale vermeerdering 35 m 40 vr 75 pers. Verminderd door overlijden 7 m 4 vr 11 pers. Vertrokken 17 m 23 vr 40 pers. Totaal verminderd 24 m 27 vr 51 pers. Werkelijke vermeerdering 11 m en 13 vr is 24 pers., zodat de bevolking op 1 Jan. 1947 bestond uit 648 m en 664 vr totaal 1312 personen. BURGERLIJKE STAND over de maand Januari 1947 Geboren: Johannes Anthonius Franciscus, zoon van Roelof Versteege en Martina Johanna Overbeeke Maria Engelina, dt. van Jan Jacob Boer en Adriana Aarnoudse Jannetje Helena, dt. van Marinus Cor nells de Groen en Helena van Tiggele Willem, zn. van Elizabeth Johanna de Wit. Getrouwd: Abraham Rijnberg, 34 jr. en Johanna Geuze, 36 jr. weduwe van Johannis Jacob van der Klooster Thomas Aarnoudse, 34 jr. en Jacoba Lena Kaat, 29 jr. Jacobus de Rijke, 27 jr. en Janna Jacoba van Tiggele, 20 jr. Abraham Jansens, 31 jr. en Klaaske Sijtsma, 29 jr. Overleden: Cornelia Maria Hage, 50 jr. echtgenote van Arie Cornelis Bijl Christiaan Willem Gebraad, 87 jr. weduwnaar van Elisabeth den Engelsman Maria van Ginhoven, 41 jr. echtgenote van Cornelis Mullié Elizabeth Maria Gebraad, 51 jr. ongehuwd. Ingekomen: Cornelia W. Goudzwaard, van Rilland- Bath naar A 190. Vertrokken: Hendrina M. Scherpenisse, van A 154 naar s Gravenhage Duye Roukema en gezin van C 20 naar Tholen Adriaan van Ast en gezin, van C 19 naar Haarlem Willemijna M. van 't Hof, van C. 26 naar St. Maartensdijk Pieternella M. Vos, van B.90 naar Bergen op Zoom Jan C. Gunter, van A 184 naar Sluis. DE ORANJEVERENIGING VERGADERT Op de alhier gehouden vergadering van de Oranje vereniging in de zaal van dhr. A Kesteloo werd besloten met de a.s. Blijde Gebeurtenis in ons Vorsten huis geen groot feest te organiseren. Wel zal de Muziekver. een rondgang door de gemeente maken, terwijl zo enigszins mogelijk een fakkeloptocht georga- niseert zal worden. De schoolkinderen worden getrac- teerd. Daar nog geen definitief Bestuur was gekozen werd tot stemming overgegaan. Benoemd werden de heren H. L. Niemandsverdriet, voorz., W. J. Geuze, secretaris, D. Kesteloo, penningmeester en 4 alg. Bestuursleden, t.w. C. Murre, M. Murre, C. L. de Jonge en P. Beeke. Tot Ere-voorzitter werd burge meester van Oeveren benoemd. Voorbereidende maat regelen werden getroffen om op de nationale feestdag (Bevrijdingsdag 5 Mei) een groot feest te orga- niseeren: optocht, versiering, kinderspelen, enz. Burgemeester van Oeveren, die deze vergadering leidde, deed een dringend beroep op de burgerij om lid te worden. De contributie bedraagt per jaar 1. Alle aanwezigen gaven zich ter vergadering als lid op. Besloten werd nog een rondgang door de gemeente te doen om leden te werven. VERGADERING CHR. SCHOOL Na het zingen van Ps. 133 1 en 3 las de voorzitter H. Qverbeeke 1 Petr. 4, en sprak vervolgens een welkomswoord tot de aanwezigen. Hij wees op de belangstelling, die er de laatste tijd voor het Chr. onderwijs is. Het kenmerk van deze tijd is echter de onvastheid op elk gebied, in heel de wereld, in elke kring. Spr. hoopte, dat er bij het Chr. onderwijs vast heid gevonden mag worden. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental in 1946 met 8 was gestegen en nu 68 leden bedraagt. Een 3e leerkracht is niet meer aan gevraagd, hoewel dit de bedoeling is geweest, maar men geen kans van slagen meende te hebben, gezien het grote leerkrachten te kort. In ons land zijn meer dan 2000 leerkrachten tekort. Daar het geblokkeerde geld der kas is vrijgegeven en de ver. er financieel gunstig voor staat, heeft het bestuur besloten 1000. af te lossen. Vervolgens stelde de voorzitter twee nieuwe leden voor, nl. de heren J. Fransse en M. v. Ast Mz. Na het financiële verslag werden enige vragen gesteld, die op bevredigende wijze werden be antwoord. De commissie, belast met het nazien der rekening, adviseerde goedkeuring, waartoe werd be sloten. Dhr. H. Overbeeke werd met meerderheid van stemming als bestuurslid herkozen. Bij de rondvraag werd het voorstel om het leerjaar weer op 1 April te doen beginnen en te eindigen op 31 Maart na enige discussie aangenomen. Tevens werd besloten in de maanden Dec. Jan. en Febr. de school uren als volgt te wijzigen: vm. van 9.30 tot 12 uur, nm. van 1.30 tot 4 uur. ÏDit vrnl. voor de buiten de gemeente wonende leerlingen. Dhr. Hollebrands infor meert of er al mededelingen Jsinnen zijn omtrent af schaffing van het 8ste leerjaar. De voorzitter ant woordt ontkennend. Besloten werd op 28 Febr. a.s. een ouderavond te houden. Sprekers: Ds. Vroegindeweij en dhr. J. Looyenga, terwijl ook aan Ds. Visser te Scherpenisse gevraagd zal worden een inleiding te houden. Op een vraag van een der leden of de kinderen de evacuatie-achterstand al hebben ingehaald, antwoord het H. d. School, dat al een heel eind is ingelopen. Daarna werd de vergadering gesloten met het zingen van Ps. 119 45 en dankzegging door Ds. Vroegindeweij. ONGELUKKEN De Landbouwer C. P. v. d. Slikke kwam door de gladheid te vallen en brak zijn been. De dokter achtte overbrenging naar het Ziekenhuis noodzakelijk. Dhr. W. S. Quist had het ongeluk tijdens het hout zagen met een cirkelzaag op motorkracht, met zijn hand de zaag aan te raken, waardoor vier vingers ernstig werden gekwetst. De middenvinger werd zo danig gewond, dat Dr. Poortvliet zich genoodzaakt zag een stukje been boven het tweede lid te verwijderen. DE HERSTELRAAD distribueerde een partij dekens onder de daarvoor in aanmerking komende gezinnen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 2