STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET ST. FILIPSLAND ture, ontstaan door de benoeming van diaken A. Gunter als ouderling, werd dhr. W. van Moort ge kozen. Daar deze niet ter vergadering aanwezig was, zal men hem hiervan in kennis stellen. «Besloten werd voorts bij het optreden van een dominee een derde collecte in te schakelen ter versteviging van de kerke- kas. Een aansporing van meerdere leden om een predikant te beroepen werd wel van alle kanten over wogen, maar kon alsnog geen vaste grond vinden.. BENOEMD Onze dorpsgenoot Jacob Kaashoek Czn. is met ingang van 1 Febr. jl. benoemd tot Waterbouwkundig Opzichter bij de Prov. Waterstaat Zuid-Holland met als standplaats Giessendam. GESLAAGD Bij het te Bergen op Zoom gehouden examen Machineschrijven slaagden: Francina v. d. Meer. Wouda Goedegebuure, Janna Gunter, Piet de Haan, Bart Rijnberg, Adri Oudesluys alhier en Wim Goede gebuure te Oud-Vossemeer. Allen genoten hun op leiding bij dhr. K. Koetsdijk te St. Annaland. Bij het ter perse gaan van dit nummer was de uitslag van de overige candidaten nog niet binnen. SCHOUDER GEBROKEN. De bijna 70-jarige Jan Slager viel Donderdag van een schuurzoldertje op de betonnen vloer en brak daar bij z'n linkerschouder. Bijna onmiddellijk daarop is hij naar het Alg. Burger Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Al zal het enige tijd vergen eer de kapotte schouder is bijgegroeid, ernstiger gevolgen heeft hij er tot op heden niet van ondervonden. WONINGVERHUUR De Burgemeester van Stavenisse wijst er op, dat niet steeds de bepalingen van de Woningverhuur- verordening der gemeente Stavenisse worden nage komen. Speciaal wordt nogmaals de aandacht ge vestigd op de bepaling, dat binnen 3 dagen na het te huur komen van een woning of een woninggedeelte daarvan aangifte ter gemeentesecretarie moet worden gedaan. Niet nakoming van de bovenaangehaalde ver ordening zal in de toekomst onvermijdelijk tot straf vervolging leiden. Stavenisse, 4 Februari 1947 De Burgemeester voornoemd L. A. Verburg. VERGADERING IJSCLUB Vrijdag 31 Jan. weid in cafe A. Hendrikse een alg. verg. gehouden door de IJsclubver. „Eendracht Bindt Daar de voorzitter, dhr. S. Stoel na evacuatie niet terugkeerde werd de vergadering geleid door den secretaris, dhr. J. v. d. Reest. Deze stelde in zn openingswoord de vraag of de aanwezigen wensten dat de IJsclub zou blijven bestaan. Allen antwoorden toestemmend. De penningmeester gaf een financieel verslag, waarna men overging tot verkiezing van Bestuursleden. Gekozen werden de heren C. Heijboer Azn., L. Weekers, C. Moerland Jzn., en C. den BraBer Jzn. Behalve eerstgenoemde aanvaardden allen hun benoeming. Besloten werd de contributie van 0.60 op een gulden te brengen, schoolkinderen 0.50 en dag kaarten eveneens 0.50. De aanwezige leden werden opnieuw ingeschreven, waardoor men een aantal kreeg van 47 en 7 schoolkinderen. Volgende week zal de contributie worden geind. Ne sluiting der alg. verg. werd dhr. J. v. d. Reest ais voorzitter gekozen, die zijn benoeming aannam. „SCHUTTE^AER" Vrijdag 31 Jan. jl. kwam het Bestuur der Kon. Ned. Schippersver. „Schuttevaer" afd. Stavenisse onder voorzitterschap van dhr. C. v. Beveren bijeen. Besloten werd de alg. jaarvergadering te houden op Vrijdag avond 14 Februari in Café A. Hendrikse, waar, de traditie getrouw, de leden een tractatie zal worden aan geboden plus nog een yerrassing. Alle opkomst gewenst. Geen bal na NOG RATTENVERGIFT Het resultaat was prachtig Wie nog vergift wil hebben, kan het afhalen op de secretarie tegen de vastgestelde prijs. GESLAAGD 31 Januari slaagden te Amersfoort voor het Politie- diploma de heren H. Winter en P. Polderman. UITVOERINGEN De Toneelverer. „Dilettant" van St. Maartensdijk geeft Zaterdagavond 8 Febr. een uitvoering in de zaal van Mej. Wed. C. Potappel. Opgevoerd wordt het mooie stuk: Gebr. Kalkoen. Vooraf: „Keten der mis daad". - Donderdag 13 Febr. uitvoering door de Toneelver. „Ons Genoegen" te Tholen in de zaal van Wed. Potappel. Opgevoerd wordt dan een stuk vol waarde, ook voor de huidige tijd: „Materialisme". RAADSVERSLAG Vrijdag 31 Januari jl. kwam de Gemeenteraad alhier in openbare Vergadering bijeen. De voorzitter, burge meester Schuller en de gem. secretaris, dhr. Meloen, waren wegens ziekte afwezig. Hierdoor berustte de leiding der verg. bij den eersten wethouder Hage, terwijl dhr. Everaers als wnd. secretaris fungeerde. De wnd. voorzitter deelde na een welkomswoord de reden van afwezigheid vande hierbovengenoemde heren mede en hoopte op spoedige beterschap van, beiden. Gezien de verjaardag van Prinses Beatrix feliciteerde dhr. Hage het Vorstenhuis namens de ge meente met dit feit en wenste tevens raadslid Koopman geluk met diens voorgenomen huwelijk. Na goedkeuring der notulen, volgde punt 2: Voor lopige vaststelling der gemeenterekening 1945 en der rekening 1945 van het Woningbedrijf en goedkeuring van de rekening 1945 van, het W.A. Armbestuur. Uit een rapport van de commissie die deze rekening heeft nagezien, blijkt dat er geen bezwaar is tot voorl. vaststelling, zodat hiertoe wordt besloten. Punt 3: Vaststelling der gemeente-begroting 1947 begroting 1947 Woningbedrijf en idem W.A. Arm bestuur. De voorzitter vraagt of dit punt voor punt behandeld moet worden. Dhr. Koopman zegt, dat men de begr. het beste kan aanvaarden zoals ze daar ligt. Hij wou echter in verband met de post: gemeente- reiniging ad 2300.nog even vragen wat de be doeling is van B. en W. Wordt een vaste werkman aangesteld De wnd. voorzitter antwoordt, dat hierop nog geen definitief antwoord kon worden gegeven. Dat een nieuwe regeling voor gemeente-reiniging echter evenmin goedkoop zal zijn, onderstreept de voorzitter. Straks zal B. en W. de Raad -een plan voorleggen. In verband met punt 3 wijst de wnd. voor zitter er nog op, dat de post voor het Groene Kruis van 100.op 200.is gebracht. Ook op de geringe subsidie die de W.A. nodig heeft. De oorzaak hiervan is de geringe uitna-i'e- «idens de evacuatie, de later binnengekomen pachtgelden, enz.. De begroting wordt vervojgens met alg. st. goed gekeurd. (De cijfers van punt 2 en 3 gaven we reeds in een vorig verslag. - red.). Hierna volgt bespreking van punt 3: Vaststelling van het uitbreidingsplan der gemeente. De wnd. voor zitter memoreert hierbij nog even, hoe het eerste plan werd verworpen, hoe later ihet plan herzien is, bij welke bespreking hij echterniet tegenwoordig was, zodat hij dhr. Bout verzoekt nadere toelichting te geven. Wethouder Bout wijst er dan op, dat het eerste plan niet is verworpen omdat de gehele Raad er tegen was, maar dat de aangegeven plaats van een event, sportterrein de goedkeuring der leden niet kon wegdragen. Deze bezwaren zijn echter opgelost door het event, sportterrein aan de overkant van de Prov. weg te brengen, zodat het verder Van de begraafplaats af komt te liggen. Toen dat opgelost was, waren de aanwezige heren tevreden. „Iedere keer," aldus dhr. Bout, „wanneer men iets volgens uitbreidingsplan wil bouwen of gebruiken, moet de Raad besluiten. Daarna krijgt dhr. Koopman het woord. Hij vindt het plan belachelijk voor een noodl. gemeente. Het is veel te groot, zal zeker een Yi millioen kosten. Men is nog niet eens in staat een woning te bouwen en nu zullen wij hier zo'n plan aannemen. Indien we 100. nodig hebben, moeten we G.S. eerst om goedkeuring vragen. Het kan veel eenvoudiger. En eist het ge meentebelang een speelterrein Dat is enkel voor be paalde personen, die het zelf maar moeten betalen. (Wordt vervolgd) ORANJEFEEST Het bestuur van de Oranjevereniging te St. Maar tensdijk heeft ill verband met de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin het volgende program vastgesteld: Als de gebeurtenis plaats vindt vóór 12 uur 's mid dags worden saluutschoten afgevuurd. Daarna zal om j uur een rondwandeling worden gemaakt met de schoolkinderen. Na afloop daarvan zal de Burgemeester tot de burgerij spreken. Oin 7 uur Zal een muzikale rondwandeling worden gemaakt, na afloop zal de voorzitter van de Oranje vereniging een rede houden. Daarna saluutschoten. Vindt de gebeurtenis plaats tussen 8 uur 's avond en 8 uur 's morgens, wordt om 11 uur een rondgang ge maakt met de schoolkinderen. Na afloop spreekt de Burgemeester tot de burgerij. Om 7 uur muzikale rondwandeling, na afloop rede van 'den voorzitter van de Oranjever. en saluut schoten. Vindt de gebeurtenis plaats van 12,uur 's middags tot 8 uur 's avonds. Muzikale rondwandeling om 8 uur na afloop rede Burgemeester en voorzitter Oranjever. MUZIEKUITVOERING Door de muziekver. „Met Vereende Krachten" werd de jaarlijkse muziekuitvoering gehouden. Zowel het muzikale gedeelte als het toneelstuk oogstten grote bijval. VARKENSHOUDERS De ver. van varkenshouders „Draagt Elkanders Lasten" hield haar alg. jaarvergadering. De voorzitter wees er in z'n openingswoord op, dat de ver. thans 10 jaar bestaat en wierp een terugblik op het gepres teerde. De rekening over het boekjaar 1946 sloot met een batig saldo, ad. f 1149.65. De aftredende bestuurs leden M. Vroegop en J. Robbe werden herbenoemd. De heer M. de Fouw werd tot commissaris gekozen. BRANDSTOFFENSCHAARSTE De O.L. school alhier moest tengevolge van de brandstoffenschaarste voorlopig worden gesloten. „BUITEN WALCHEREN" In de zaal van dhr. Hoppe hield de Melkfederatie „Buiten Walcheren" een kringvergadering. Dhr. C. Zee, kring commissaris leidde de vergadering en be sprak de belangen der melkveehouders uitvoerig., Be sloten werd, dat melkveehouders, die in 1946 60% van hun koeien terug hebben gekregen, melk moeten ver kopen, daar anders hun vergunningen zullen worden ingetrokken. Een lezing door dezelfde spreker over „Vraagstukken in verband met de Melk- en productie- voorziening der Zeeuwse bevolking", was zeer leer zaam. Toegevoegd werden tot het bestuur de heren J. Boonman te Oud-Vossemeer, J. Polderman te St. M'dijk, J. Suurland te Scherpenisse en P. Kleppe te Tholen. CLOVENIERSGILDE Het uit de dagen van Jacoba van Beieren daterende Cloveniersgilde alhier heeft een vaandel gekocht. Door middel van een bazar zal getracht worden de on kosten hiervan te dekken. GEWOGEN In totaal werd in het jaar 1946 op de weegbrug „Eendracht maakt Macht" gewogen 13.376.683 kg. Op de weegbrug „Vooruitgang" was dit 16.042.128 kg. IJSFEEST Zaterdagmiddag jl. werd op de Spuikom alhier een ijsfeest gehouden. Onder grote belangstelling van het publiek, begunstigd door 't zaphte weer en opgeluisterd door gramofoonmuziek lieten de liefhebbers hun kunnen zien. Een in de haast gehouden lijstcollecte bracht f 200.op. De schoolkinderen werden getracteerd. Uitslagen wedstrijden: (van alles de eerste 2 besten) Ringrijden Heren: M. Bijnachte en D. Bijl Poortvliet) Ringrijden Dames: M. Jagt en D. Geuze Tonnetje rijden T. Bolier en C. W. Bijl Blokken rijden: W. Bijl en Nel Jansens Blokken rijden (Jongens en meisjes) M. C. Vroegop en M. Franke Meisjes: C. de Graaf en G. Kleppe Hardrijden: (Jongens en meisjes): R. Hage - W. Suur land - J. Tichem - T. van Bezooyen Vlaggetjes rijden meisjes: N. v. d. Werf en M. Duijn- Houwer. DIPHTERIE Een geval van diphterie werd geconstateerd bij het zoontje van dhr. G. Geuze. Overbrenging naar het Gasthuis te Bergen op Zoom werd noodzakelijk geacht. GESLAAGD Bij het te Bergen op Zoom gehouden examen voor Machineschrijven slaagde M. L, Geuze. RAADSVERGADERING op 31 Januari 1947 n.m. 3 uur. Aanwezig zijn alle leden. Na de opening worden de geloofsbrieven onderzocht van de nieuw toegelaten leden M. den Engelsman en J. Verwijs. Na aflegging der eden spreekt de voorzitter, Burge meester L. J. de Jonge, de nieuw benoemden toe. Hij spreekt de hoop uit dat ze hun zo juist afgelegde eden ten volle zullen nakomen. Het zal voor U aldus spreker niet gemakkelijk zijn de gemeente te helpen besturen. Hierna spreekt hij de overige leden toe. Nu we thans voor de eerste maal in het nieuwe jaar als leden der gemeenteraad bij elkander zijn, wens ik U allen nog een voorspoedig nieuwjaar, ook de gemeente in zijn geheel. Ik hoop dat wij met Gods hulp de ge meente zullen mogen besturen, omdat wij wel vele moeilijkheden op het gebied der financien in de eerste plaats te kampen zullen hebben. Wel is de landbouw in onze gemeente goed te noemen in het afgelopen jaar de opbrengst gezien de inundaties van een groot gedeelte der gemeente, was goed te noemen. Ook zijn er vele verbeteringen binnen de gemeente aangebracht aan wegen, rioleringen enz. Wanneer wij zien wat ge beurd is aan riolering in het Karreveld, verbetering weg op de Oostdijk nabij de haven en verder aanleg nieuw trottoir in de Prins Hendrikstraat. De notulen van de vorige vergadering worden on veranderd vastgesteld. Dhr. A. M. van Dijke, le wethouder, dankt den burgemeester voor de gesproken woorden en hoopt dat de burgemeester een prettige samenwerking zal mogen ondervinden van de gemeenteraad en van de gemeente in zijn geheel. Dhr. P. Mol vraagt of reeds iets is gedaan aan de demping sloot Oostdijk bij dhr. J. P. van Dijke, waarop de voorzitter mededeeld dat zulks in verband met de begroting dit jaar zeker niet mogelijk zal zijn. Verder deelt spreker mede, dat de beplanting dei- begraafplaats in de Anna Jacobapolder is opgedragen aan dhr. v. d. Berge uit Tholen. Ingekomen stukken: Een schrijven van de Gemeen schap Oud Illegale Werkers, district St. Filipsland, met adhaesiebetuiging van de prov. raad der G.O.I.W. Middelburg, betreffende intrekking uitbetaling wacht geld aan de ontslagen burgemeester dhr. H. P. Kleppe. Hierover heeft B. en W. een voorstel gemaakt om een schrijven te richten aan den Minister van Binnenlandse Zaken, met het verzoek de uitbetaling van het wacht geld voor rekening van het rijk te nemen. Dit voorstel wordt in stemming gebracht waarbij de heren A. M. van Dijke, M. den Engelsman, C. A. Stormezand en A. K. Guiljam voor stemmen en de heren L. Quist, P. Mol en J. Verwijs, tegen. Dit wachtgeld heeft een looptijd van 8 April 1946 tot 8 April 1951 en bedraagt over dit tijdvak 20260.34, alzoo 10.per hoofd voor alle inwoners der gemeente. Schrijven van de bond van gemeente-ambtenaren tot toekenning van een verhoging van 10% aan alle ambtenaren der gemeente wordt goedgevonden, nadat dhr. Mol den voorzitter nadere inlichtingen heeft gevraagd. Begroting 1946 goedgekeurd. Terug ont vangen 6100.kosten politie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 2