Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland THOLEN OUD^VOSSEMEER ST. ANNALAND ZONDAGSDIENST DOKTOREN Dr. P. Duinker - Tholen Dr. Vermet - Nieuw-Vossemeer 3e JAARGANG No FEBRUARI 1947 ~~K< ^cy- Uitgevers Firma C. DlELEMAN en G. HEIJBOER. Abonnementen 0.90 per Advertenüën f QAQ per millimeter Minimum Redactie A 494 St. Annaland, Telefoon 47. kwartaal franco p.p. 1.15 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen, Telefoon 57. Prijs per nummer 8 cent pierin jes tot en met 0 woorden 1.00, elk Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen 2.00 woord meer f 0.05 BERECHTING VAN EILANDBEWONERS Dinsdag 28 Jan. kwam tijdens de zitting van het Tribunaal te Zierikzee o.a. de zaak voor van J. C. Steketee te St. Annaland. Deze was in zijn functie van Groepsadministrateur aangesloten ge bleven bij de N.S.B., lid van de N.V.D. en het N.A.F., colporteerde 'met Vov^ en de Zeeuwse stroom, bezocht vergaderingen en legde de belofte van trouw aan den leider Mussert af. Verd. maakte en verkocht draagriemstellen en koppels ten behoeve van de ge- uniformeerde N.S.B.organisaties, betrok met behulp van den kringleider der N.S.B. te Leiden de woning van een N.S.B.er te Hazerswoude en behield zijn radio. Volgens gelijkluidende getuigenverklaringen stond verd. bekend als een fanatiek N.S.B.er, die veelvuldig de zaak van de Nazi's verdedigde. Volgens verd. had het „communistisch gevaar" hem tot het laatst op een Duitse zege doen hopen. De leren uitmonstering had hij gemaakt, omdat de boeren hem broodroofden en „hij toch moest leven". De gemeentelijke instantie had hem naar het Kringhuis van de N.S.B. verwezen, zodat de schuld in de huisaffaire niet bij hem berust. De verdediger, Mr. v. Hasselt, noemde besch. een „aap, die in de Bijbel heeft gestudeerd", d.w.z. door zelfontwikkeling was er bij verd. een complex van eigenwaan, eigengereidheid en vals begrip ontstaan, waaruit zijn hele handelen valt te verklaren. Pleiter trok de belofte van trouw aan Mussert in twijfel. Verd. vroeg hierop onmiddellijke invrijheidsstelling welk verzoek het tribunaal verwierp. Vrijdag jl. kwam de Kamer voor Zeeland van het Bijz. Gerechtshof te 's Gravenhage te Zierikzee bijeen. Als eerste verdachte stond terecht Izak Vroegop te St. Annaland, die in 1941 te Sennheim was toege treden tot de Waffen S.S.. Uit het verhoor bleek, dat verd. niet aan gevechts acties had deelgenomen, maar als bronnenbouwer achter het front was ingezet. De proc. fiscaal, Mr. Verspyek, achtte het op treden van verd. tijdens de Russische campagne voor het Duitse leger van elementair belang en requireerde een gevangenisstraf van 8 jaar met aftrek van de interneringstijd. De verdediger Mr. v. Hasselt, wees er op dat het vaderland bij verd. steeds voorop heeft gestaan, hij heeft een brandschoon verleden, maar wilde meer worden dan een „koopman in lapjes". Uitspraak 14 Febr. te Middelburg. 2. J. M. A. Timmers te Tholen was in Augustus 1942 te Vilvoorde (België) toegetreden tot de N.S. K.K. In de functie van Oostlandboer had verd. kennis gemaakt met de Russen en was als gevolg daarvan fel anti-communistisch geworden. Als N.S.K.K. man droeg hij toen verder een steentje bij tot de Duitse zaak. De proc. fiscaal eiste een gevangenisstraf van 4 j. en 6 m. met aftrek van voorarrest. De verdediger, Mr. v. Has selt, wees op het feit dat verd. als verpleger is werk zaam geweest en zeer vervreemdde van de toestanden in het vaderland. Uitspraak 14 Febr. te Middelburg. GEVONDEN VOORWERPEN 2 lips sleutels en 2 portemonnaies met inhoud. Terug te bekomen sleutels en 1 portemonnaie Groeps- bureau Marechaussee en 1 portemonnaie bij Joh. M. Quist Czn., Kerkstraat 19. „DE POETS VAN AKKERSLUST" De uitvoering die Woensdag en Donderdagavond jl. werd gegeven door de Sportvereniging „Eendracht" is ongetwijfeld een groot succes geworden. Toen dhr. M. C. Meerman, voorzitter der ver., Woensdagavond de bijeenkomst opende was de zaal goed1 bezet. Het toneelstuk „De Poets van Akkerslust" werd door leden der ver. opgevoerd. De hoofdrollen werden uit stekend vertolkt. Een tweetal kleine voordrachtjes uitgevoerd, door de juniores oogstten eveneens een hartelijk applaus. Werkelijk een geslaagde uitvoering „SURSUM CORDA" In een Vrijdag 31 Jan. jl. gehouden vergadering werd bovenstaande naam voor de Chr. Gemengde Zangvereniging gekozen. CONSULTATIE-BUREAU Het Consultatie-bureau te Tholen is voor onder zoek T.B.C. patiënten op 14 Februari a.s. gesloten wegens kolengebrek. De volgende zitting is bepaald op 28 Februari a.s. VOETBRUG OVER DE EENDRACHT Voor onze lezers buiten het Eiland delen we nog even mede, dat de Voetbrug over de Eendracht klaar is. Een ongekend gemak voor de vele reizigers. EEN NIEUW ORGEL Het nieuwe orgel in de R.K. kerk alhier is gereed gekomen. Het is geheel nieuwgebouwd door de firma Giesen te Goes, telt 14 registers is Electrisch pheumatisch, heeft een vrije speeltafel en een uitgebreid pedaalregisterS Het orgelfront, zoals dat nu gebouwd is, laat het orgel veel beter uitkomen dan vroeger het geval was, Dit prachtige orgel wordt a.s. Zondag in gebruik genomen. Des middags om kwart voor vier zal de organist Jimkes uit Bergen op Zoom het be spelen. Zover de beperkte ruimte het toelaat is de kerk die middag ook toegankelijk voor niet-parochianen. Verzocht wordt en dat spreekt trouwens vanzelf de vereiste eerbied in acht te nemen. OUDERAVOND CHR. SCHOOL DOELWEG Na bezichtiging van het werk der leerlingen en opening door ouderling Lindhout en de voorzitter G. Jansen, sprak dhr. Geluk, H. d. S. over de waarde en de betekenis van het vak Kerkgeschiedenis voor het onderwijs en de opvoeding op de L.S. Dhr. C. Boender, onderwijzer, sprak over de geschiedenis van Dr. M. Luther. Dhr. Burger hield een onderwerp over de gevolgen der zonde en de doorwerking daarvan in het gezinsleven. Ouders en personeel der school mogen terugzien op een leerzame en gezellige avond. Plaatsruimte belet ons ook hier weer een uitvoeriger verslag te geven. GESLAAGD Te Amersfoort slaagde voor het politie-diploma de heer A. M. de Graaf. DE VEERVERBINDING De veerverbinding tussen Oud-Vossemeer en N. Brabant wordt nog steeds onderhouden door een in het ijs gehakte geul, waar de roeiboot juist door kan. Deze week werd nog getracht een geul voor de veer pont te maken, doch voordat men goed en wel was begonnen maakte de dooi reeds plaats voor de vorst. VERGADERING KOLENBOND Dhr. van Dussen neemt afscheid als voorzitter Woensdag werd in hotel Boogaard de alg. jaarver gadering gehouden der Coöp. Kolenver. „Ons Belang". Aanwezig waren 92 leden. De voorzitter dhr. C. van Dussen opende de ver gadering met een welkomswoord en wees er op, dat dit de laatste vergadering zou zijn, die onder zijn leiding stond, daar hij thans afscheid neemt als voor zitter. 1946 was een goed verenigingsjaar, ondanks de nog te weinige brandstoffen. Een' woord van dank bracht de voorzitter aan den leverancier en de losser voor hun ijver. De ver. telt 14 leden meer dan vorig jaar, in totaal 627 leden. De voorzitter eindigt z'n openingswoord met dhr. W. A. Boogaard, die 25 jaar zitting heeft in het bestuur der ver. van harte te feliciteren met dit jubileum. Uit het lange jaarverslag van den boekhouder tippen we aan: Op alle bonnen zijn brandstoffen geleverd. 1 Jan. '46 was 285825 kg in voorraad aangevoerd zijn 408417 kg totaal 694242 kg brandstoffen. Afgeleverd 675529 kg zodat op 31 Dec. een voor raad bestond ad 18713 kg kolen. De ingekochte brand stof kostte de ver. 27814.10, overige uitgaven 750.69, nadelig saldo 588.62, in kas 1625.26, zodat uiteindelijk een goed slot verkregen is ad 1036.64 plus de hierboven genoemde voorraad. On danks de hoge lonen voor het lossen waren de prijzen bevredigend. Na dit verslag deelt de voorzitter mede, dat sinds 1 Januari nog 12 nieuwe leden werden ingeschreven. Besloten wordt den boekhouder een gratificatie van 75.te geven. Punt 3 van de agenda bevat: Verkiezing Bestuurs lid, wegens per. aftr. van den voorzitter C. v. Dussen, die zich niet meer herkiesbaar stelt. De voorzitter zegt, dat ouderdom hem hiertoe noopt. Hij is nu 75 jaar., is thans 39 j. lid der ver., waarvan 35 jaar bestuurslid, waarvan 15 jaar als voorzitter. Er is een tijd van komen en van gaan, aldus dhr. v. Dussen. zodat ik m'n functie voor jongere krachten beschikbaar stel. Bestuurslid W. A. Boogaard dankt de voorzitter. Hij betuigt namens allen z'n spijt over dit afscheid, hoewel hij het begrijpelijk vindt. Spr. stelt voor dhr. van Dussen als ere-voorzitter te benoemen, wat bij de vergadering een hartelijke instemming vindt. Daarna overhandigt hij hem een wandelstok, met zilveren knop, daarbij de hoop uitsprekend, dat de ere-voorzitter dit aandenken de eerste 10 jaren nog als een overbodige Vixe mag beschouwen, maar dat het hem eenmaal van evenveel steun mag zijn, als dhr. v. Dussen de ver. steunde. Na eerste stemming in bovengenoemde vacature blijkt dhr. D. Dormaar de meerderheid te hebben behaald, die onder dank zijn benoeming aanneemt. Dhr. M. J. Moerland wordt als lid der Commissie van Toe zicht herkozen. De heren H. Overbeeke en Johs. Snoep worden bij acclamatie tot plv. Bestuursleden benoemd. Een Bestuursvoorstel het salaris van den Boek houder van 250.op 300.plus \x/i cent per HL. omzet te brengen wordt met alg. st. aangenomen. Het inleggeld voor nieuwe leden blijft op f 2. Het Bestuur verzoekt de leden steeds op de gestelde datum bonnen in te leveren en betaling te doen, om onnodige moeite aan den Boekhouder te besparen. Dhr. v. Dussen stelt het aanplakbord voor z'n woning beschikbaar voor aankondigingen v.d. Ver. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten aan ieder Bestuurslid, die 25 jaar als zodanig zitting heeft, een aandenken te geven, zodat in deze vergadering dhr. W. A. Boogaard daarvoor in aanmerking komt. Daarna spreekt de voorzitter een woord van af scheid en oprechte dank tot Bestuur, Raad van Toe zicht en leden der Ver. Het valt spr. moeilijk z'n functie neer te leggen en daardoor afscheid te nemen, maar hij heeft één troost, nl. dat hij weet, steeds de belangen der very te hebben behartigd. Inzonderheid dankt spr. Boekhouder Kurvink en wees er op, dat deze ver. de grootste op 2 na van Zeeland is, wat hem tot blijdschap stemde. Dhr. v. Dussen besloot met de woorden: „Mag de Spreuk, die onze gemeente in zijn wapen heeft voor onze ver. steeds van toepassing blijven. Leve de Kolenbond". Bij de rondvraag informeert dhr. W. Goedegebuure wie de nieuwe voorzitter zal worden. De voorzitter antwoordt, dat dit na de vergadering wordt uitgezocht. Dezelfde heer vraagt of er weer turfbriketten zullen komen. De voorzitter antwoordt, dat men al het mogelijke zal doen deze te krijgen. Daarna spreekt dhr. N. Overbeeke een woord van dank namens de Raad van Toezicht en dhr. G. Goede gebuure namens de leden. Deze laatste wijst er op dat de ere-voorzitter mag terugblikken op een wel besteed verenigingsleven en wenst hem een rustige levensavond toe. Daarna sluiting. Naar wij dezelfde avond vernamen, werd dhr. W. A. Boogaard tot voorzitter benoemd. Deze aanvaardde zijn benoeming en verzocht aller medewerking. GESLAAGD Het het te Amersfoort gehouden examen voor Politie slaagde dhr. M. A. de Graaf, thans hulppolitie te St. Annaland. UITVOERING VAN „ACCELERANDO" Vorige week Donderdagavond gaf de Muziekver. „Accelerando" onder leiding van haar directeur M. P. Lanooy de jaarlijkse uitvoering in de zaal van Gaakeer. Door dienstneming en vertrek naar elders is de ver eniging nooit meer geworden, wat ze voor de evacuatie was. Toch werden vorenstaande in aanmerking genomende muzieknummers goed uitgevoerd. Het toneelstuk „Melders Co", waarin zowel ernstige als komische scènes in voorkofiien, en dat werd opgevoerd door leden en begunstigers der vereniging viel bijzonder in de smaak. Hierdoor was het ook mogelijk, dat gisteren een tweede avond werd gegeven waarbij de zaal evenals vorige week goed bezet was. Plaatsruimte belet ons, evenals dit bij de uitvoering der s.v. „W.H.S." het geval was, al is het dan zelfs in korte trekken, de inhoud van het gespeelde stuk weer te geven. ALG. LEDENVERG. GEREF. GEMEENTE Op een door de Geref. Gem. alhier gehouden leden vergadering werd tot diaken herkozen de heer Chr. Kalle. Deze aanvaardde zijn herbenoeming. In de vaca-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1