W eekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Een nieuw Uit Eigen Land. ZONDAGSDIENST ARTSEN Dr. Duinker, te Tholen Dr. Bruijnzeel, te St. Filipsland 1 "THOLEN 3e JAARGANG No. 13 31 JANUARI 1947 Uitgevers Firma C. dleliïman en G. Heijboer. Abonnementen: 0.90 per A, Redactie A 494 St. Annaland, Telefoon 47. kwartaal franco p.p. 1 1 15 AdvertentieD °"10 mllhmeter 2'°° Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen, Telefoon 57. Prijs per nummer 8 cent Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Toen Wallace, de laatste medewerker van wijlen president Roosevelt verleden jaar het Witte Huis ver liet, hebben velen wellicht gedacht, dat de Roosevelt- politiek voor goed zou zijn begraven. Met de Roosevelt-politiek bedoelen we niet de buitenlandse politiek, die door Amerika wordt gevoerd, maar de binnenlandse: de inmenging van de over heid in de bedrijfsverhoudingen. Roosevelt behoorde tot de Democraten. De Demo craten en de Republikeinen zijn de twee grote partijen in Amerika en voor een niet-Amerikaan is het niet steeds duidelijk, wat nu eigenlijk het verschil is tussen die twee. Maar toen Roosevelt in de dertiger jaren de herstel actie begon, waren de gaten, die de crisis in het Amerikaanse welvaartsfront had geslagen, diep en leek het er op, dat dat onderscheid duidelijker zou worden. Maar met het heengaan van Roosevelt brokkelde de aanhang van zijn politiek af lang niet iedere partij genoot van Roosevelt was trouwens die politiek toe gedaan en toen Wallace ambtenloos burger was geworden,' vertoonde Amerika weer het traditionele beeld: ieder voor zich Daar schijnt verandering in te zullen komen. Lange tijd was de .gangbare mening in Amerika: „Het land is groot genoeg, wie er zijn brobd niet kan verdienen, heeft dat aan zichzelf te wijten Maar dat was een begrip, dat nog uit de tijd stamde, toen de eindeloze prairiën in het Wilde-Westen nog een onbeperkt aantal imigranten konden herbergen toen de steeds toenemende bevolking een wereld-rek- 'bare afneming scheen te verzekeren van de producten van de binnenlandse industrie. Ds V.S. zijn echter „vol" geworden. En hier rijzen nu dezelfde problemen, waar in ons oude West-Europa reeds lang „volle" staten mee te kampen hadden en hebben: om den inwoners een .verzekerd bestaan te verzekeren in veiligheid en vrijheid. Wallace de heengegane heeft die problemen onder de ogen gezien en een nieuwe politieke partij opgericht, die progressief wil zijn. In zijn weekblad „New Republic" heeft hij zijn be ginselen uiteengezet en schrijft daarin o.m.: „Ons uitgangspunt is niet de valse traditie van de dollar-democratie, maar die van het Leven, de Vrijheid en het streven naar Geluk. Allen die. geloven in een verenigde wereld zien in dat uitgangspunt vrede, vrij heid en werk voor allen. Om werk voor allen te hou den, moet er worden gevochten tegen de mogelijkheid van een economische crisis, die wanneer zij komt twee derde der oud-strijders met bankroet zal slaan, de land bouwers zullen worden geruineerd, de arbeiders zullen met werkeloosheid kennis maken en de 20 millioen- families met minder dan 40 dollar per week inkomen, de millioenen die hun spaargelden op hebben moeten maken, zullen tegen zulk een crisis geen weerstand hebben. De regering is verantwoordelijk voor het vol ledig gebruiken van het productie-apparaat onder menswaardipe-arbeidsvoorwaarden. De vrede betekent, dat er een eind moet komen aan de jacht op vliegtuigbases, uranium en steunpunten in Duitschland, de Balkan en Griekenland maar dat de vredes-industrie moet worden ontwikkeld en de oorlogsindustrie onder controle behoort. Wat de vrijheid betreft de mens heeft brood nodig om te leven, maar wanneer dat brood hem is verzekerd, dient hij in vrijheid kennis te kunnen nemen van de feiten en over die feiten zijn mening zeggen." Wallace houdt dus vast aan de burgerlijke vrijheden, zoals wij die kennen een gebonden economie, die niet is gericht op winstbejag, maar op de behoeften der mensheid. Socialistisch dus Neen, maar in de Ameri kaanse verhoudingen wel een element, dat naar die maatstaven gemeten, ongeveer eenzelfde positie zal innemen als Labour in Engeland. Wat echter nog lang niet wil zeggen, dat het straks een regeringsmeerderheid zal halen. Maar dat zulk een beweging in Amerika kan ontstaan en bestuursleden van de grootste Amerikaanse vakvereniging er zitting in hebben, wijst er op, dat er in het land van de dollar iets aan het veranderen is - dat het gewetèn daar ook gaat meepraten «ra „I I Ml BERECHTING VAN EILAND-BEWONERS Vandaag komt voor het Tribunaal te Zierikzee: I. Vroegop, manufacturier te St. Annaland, lid Waffen S.S. en J. M. Timmers, tuinier te Tholen, lid N.S.K.K. HET VRAAGGESPREK MET HET PRINSELIJK GEZIN. Het blijde nieuws, dat we allen spoedig van hét paleis Soestdijk verwachten, was aanleiding vatr een vraag- gespiek, dat we gisteravond om 8 uur over beide zenders mochten beluisteren. Van diverse antwoorden willen we hier in het kort gewagen. Het Prinselijk paar had geen voorkeur vooreen zoon of dochter, terwijl de Prinses een warm woord van hulde sprak over het werk der U.V.V. in verband met de babykleertjes actie. Ook de bijzonderheden over de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet gaf een aardig beeld van de huise lijke sfeer in het Prinselijk gezin. De laatste woorden dei Prinses om met milddadig heid in eigen omgeving voort te gaan zullen zeker goede vruchten afwerpen. VAN BRANDSTOFFENKAART T 606 Bon 65 is aangewezen voor 3 mud kolen, waarop voorloopig een mud kan worden afgeleverd. Wij zouden de afgelopen periode een week van rouw kunnen noemen -rouw over het grote .vliegtuig ongeluk op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen, wa,ar Zondagmiddag een Dakota van de K.L.M., de PH-TCR vrijwel onmiddellijk na den start neerstortte. Zestien passagier en zes leden der bemanning, onder wie de bekende en populaire gezagvoerder G. J. Geyssendorfer, lieten het leven. Een week van rouw in luchtvaartkringen en ver daarbuiten. Rouw in letterkundige kringen, daar Felix Timmer mans, de Vlaamse schrijver, die velen met zijn ou bollige Vlaamse werken genoeglijke uren heeft ver schaft, is overleden rouw in de kringen van de radio: de bekende organist der N.C.R.V. de heer Willem Weyland, overleed plotseling, toen hij op weg was naar de studio. Een niet minder tragisch overlijden bracht rouw in de kringen der Katholieke Volkspartij, die niet alleen den sympathieken directeur der Volkskrant, den heer J. C. Slewe had te betreuren, doch zich ook den heer Jan Robert, plotseling zag ontnomen. De voorzitter der K.V.P.-Amsterdam reed met zijn auto nabij Diemen te water en verdronk. Niemand had het ongeluk bemerkt Inderdaad: een week van rouwbeklag. In een aanvullende uitvoerige nota heeft de regeering zijn standpunt, ten aanzien van de vaststelling der Nederland-Duitse grens, toegelicht. De toekomst zal leeren. of wij er al dan niet verheugd over moeten zijn, als de bescheiden correcties, die stuk voor stuk mede op historische gronden werden verdedigd, worden toegestaan. Het zal nog wel even duren, voor alles in kannen en kruiken is. De handelsconferentie die met de Brits-Amerikaanse bezettingsautoriteiten te Den Haag wordetr-gehouden, zijn min of meer teleurstellend verlopen. Tal van Nederlandse voorstellen, betrekking hebbend op den doorvoerhandel werden afgewezen en de bezetters wezen erop, dat het nog lang zal duren, voor Duits land luxe artikelen als koffie, thee, chocolade en tabak kan kopen. Het zal nog lang „slecht" blijven in Duitsland. Uit particuliere brieven hadden wij reeds vernomen, dat de Nederlandse soldaten, gelegerd om en bij Soera- baja, het ook niet best hadden. Meermalen moesten zij zware frontdienst doen altijd voelden de jongens zich door sluipschutters belaagd. Er waren zelfs brief schrijvers bij, die er hun vreugde over uitten, dat generaaldppoor naar Nederland ging, waar hij ook hun belangen zou kunnen behartigen.Deze „front berichten" werden bevestigd door het republikeinse persbureau „Antara", dat sprak over bloedige gevechten bij de verovering van de dessa Krian ongeveer 20 km. ten Zuiden van Soerabaja. De Nederlandse troepen zouden hier voortdurend zijn bestookt door republi keinse artillerie en door sluipschutters. Een tegenactie, waarbij gebruik werd gemaakt van zware wapens en waarbij aan beide kanten ernstige verliezen zijn ge leden, is er het gevolg van geweest. Het spreekt van zelf, dat over de toedracht van aanval en tegenaanval van Republikeische zijde een „omgekeerde" lezing zal worden gègeven. SCHOOLGELD Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de termijn voor de betaling van schoolgeld 1945/1946 per 1 Februari is verstreken. TE DURE KLOMPEN EN TE DURE VIS Tegen den klompenhandelaar C.V. uit Kruisland werd door de ambtenaren der C.C.D. een proces-ver baal opgemaakt wegens het te duur verkopen van klompen te Tholen. C.V. heeft z'n restant klompen af moeten Staan, welke .tegen regeringsprijs zijn verkocht. Een 14-tal vishandelaren op het eiland zijn bekeurd, wegens het te duur verkepen van haring. UITVOERINGEN De R.K. Toneelver. „Ons Genoegen" geeft Zater dag 8 Februari een uitvoering in de zaal van Wed. v. Noort. Twee toneelstukken zullen worden opge voerd, nl. „Materialisme" en „Ongewenst bezoek". De Rederijkerskamer Cats hoopt Vrijdag 28 Febr. a.s. het toneelstuk „Tot Wederdienst bereid" op te voeren in de zaal van het „Hof van Holland". EEN VOETBRUG OVER DE EENDRACHT We kunnen gerust aannemen, dat er de laatste weken bijna evengrote belangstelling bestaat voor de Thoolse brug, dan toen ze October 1928 officieel werd geopend. En dat is ook geen wonder, als we nagaan, wat de verwoesting van deze brug al voor narigheid voor ons, einlandbewoners, teweeggebracht. De critiek, die op het Gemeentebestuur van Tholen gedurende deze periode, wordt afgegegven, is dan ook enorm. Laten we hierbij aannemen, dat sommige critiek gedeeltelijk te rechtvaardigen is, aan de andere kant mogen we ook niet verbloemen willen we eer lijk zijn, dat het Gemeentebestuur alles in het werk heeft gesteld en nog, om het verkeer over de Eendracht zoveel mogelijk te laten doorgaan. Deze barre winter maakt het bovendien zo ontzettend veel moeilijker. Thans wordt in opdracht van de Rijkswaterstaat, op de montagesteiger een voetbrug gelegd, die aan weers zijden van leuningen wordt voorzien. Hieraan is men Donderdag jl. begonnen. Voor de voetgangers zal dan ook spoedig het grootste ongemak verholpen zijn. ZES ARBEIDERSWONINGEN Dezer dagen is een begin gemaakt met de bouw van zes arbeiderswoningen in de Hofstraat. Het werk wordt uitgevoerd door den aannemer M. Geense van St. Filipsland. DE OUDSTE INWOONSTER Blijkens een advertentie in ons vorig nummer vierde Dinsdag 28 Januari jl. de Wed. C. v. d. Velde-v. d. Male haar 95ste verjaardag. Het is de oudste inwoon ster van Tholen. Het krasse oudje is nog goed ter been en kan de gewone huiselijke werkzaamheden nog naar behoren verrichten. De belancistelling op haar verjaar dag was groot. Nog hartelijk gefeliciteerd. GESLAAGD Naar wij vernemen slaagde oo 15 Januari te Nie- wersluis onze stadgenoot dhr. C. Hoogerheide voor adspirant-marechaussee. Hij hoopt dientengevolge de gemeente te verlaten. DE LIJKEN IN DE NED. HERV. KERK TE THOLEN Door enige vakgeleerden van het Rijksbureau v. d. Monumentenzorg, de Rijkscommissie van het Oud heidkundig Bodemonderzoek te 's-Gravenhage en het Anatomisch Laboratorium der Rijksuniversiteit te Leiden is een bezoek aan Tholen gebracht naar aan leiding van de berichten over de vondst van een aan tal niet vergane lijken in de Ned. Herv. Kerk aldaar. Uit een voorlopig onderzoek is komen vast te staan, dat de lijken in de zeventiende eeuw begraven zijn en door tot nu toe onbekende oorzaak niet vergaan zijn, doch verdroogd. Het gevolg hiervan is, dat niet alleen de huid en een deel der inwendige organen, maar ook de kleeding gedeeltelijk bewaard is gebleven. Merk waardig is, dat één der doden geheel gebed is in

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1