ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET voorhanden hebben van onontplofte granaten enz. als souvenir strafbaar is. De ouders dienen na te gaan, of hun kinderen soms nog in het bezit zijn van kogels, enz. Na bovengenoemde datum wordt de controle ver scherpt. Stavenisse, 11 Januari 1947. De Burgemeester voornoemd, L. A. Verburg. RAADSVERGADERING Woensdag 15 Januari jl. werd een Openbare ver gadering gehouden van de gemeenteraad alhier. Af wezig waren wethouder Hage en raadslid Lindhout. De voorzitter, burgemeester Schuller, opent de vergadering met een welkomswoord en wenst gezien de eerste vergadering in 1947, de leden per soonlijk met hun gezin en de gemeente een goed jaar toe. In de achter ons liggende tijd, aldus de voor zitter, zijn veel verwachtingen niet uitgekomen. Dit zal ook wel het geval zijn in het jaar 1947. Nochtans dienen we de moed erin te houden, niet te versagen, de moeilijkheden zo goed mogelijk trachten op te lossen. Het zal toch wel ééns komen, dat de grote achterstand is ingehaald. Wanneer dat is, weten we nu nog niet. Door hard werken is veel te bereiken. Veel zal mis schien niet naar onze persoonlijke smaak gebeuren, maar door gezamenlijk te willen „sal het waerachtig wel gaen". Spreker wijst ook op de grote beslissing die de Overheid moet nemen t.o.v. de Indische kwestie en daardoor de Grondwetswijziging. Mag het ook in Indonesië ernst zijn te weten, dat we elkaar niet kun nen missen. Dat H.M. de Koningin de verwezenlijking mag beleven, van wat Zij bedoeld heeft met Haar rede van December 1942. Wethouder Bout dankt den voorzitter voor de ge sproken woorden en hoopt dat de wensen verwezen lijkt mogen worden. Vervolgens worden de notulen ter goedkeuring voorgelegd. Dhr. o.d. Brouw zegt, dat hij in de notulen het verhandelde over de brugkwestie niet heeft gezien. De voorzitter zal dit alsnog in de notulen laten opnemen, waarna ze worden goedgekeurd. Dhr. de Viet merkt nog op, dat het toch gewenst zou zijn dat een bord geplaatst werd bij de brug in de om geving van Polderman. Dhr. Langejan zegt, dat eer tijds een bord geplaatst was, maar zo weer verdwenen ook. Daarna volgt behandeling van Ingek. stukken. 1. Goedkeuring van Gedep. St. van het besluit in vorige vergadering: verlenging verzekering bij de Fraude Onderl. voor gem. gelden. 2. Van Prov. Best., betreffende het verzetten van de kermis in Vogelwaarde. Indien er bezwaren zijn moet dit voor 15 Febr. kenbaar worden gemaakt. 3. 4, 5, 6 en 7 betreffende verzoeken om geplaatst te worden op de lijst voor een gemeente woning en of gem. land, door de heren: P. Hengstmengel, J. P. Rijnberg, M. W. Kloet, W. M. Kloet en A. J. Luijk, waartegen niemand bezwaar heeft. 8. Schrijven van de Ver. van Ned. Gemeenten, betreffende terugvordering teveel betaalde kostwin nersvergoedingen, die indertijd door den burgemeester zijn uitbetaald. De voorzitter geeft hierop enige toe lichting. Men had indertijd berekend, dat over het gehele land 15 millioen gulden teveel was uitbetaald. Dit is door vrijwillige teruggave enz. al aanmerkelijk teruggelopen. Voor onze gemeente was het aanvanke lijk een, bedrag van 2000.wat inmiddels tot 400.- is teruggebracht. De Ver. van Ned. G^m. wil deze kwestie oplossen door middel van arbitrage. 2 arbiters zal de Ver. aanstellen, 2 komen er van het Rijk en een vijfde zal door de 4 arbiters gekozen worden. Ver zocht wordt nu om aan deze regeling mee te doen, waarvoor een vergoeding ad 2 wordt gevraagd, zodat het voor deze gemeente ongeveer 8.zou kosten. Dhr. o.d. Brouw had verwacht, gezien het lidmaatschap, dat de Ver. dit wel kosteloos zou doen. De voorzitter zegt, dat ze deze kwestie hierdoor wel voor haar leden behartigt, maar deze extra-dingen toch moeilijk kosteloos kan doen. Dhr. o.d. Brouw zegt, dat hij een proces in deze overbodig acht, daar, het tocheen zuivere kwestie is, als men teveel ontving men het dan terug betaald. De voorzitter zegt, dat het kan gebeuren, dat men niet terug wil betalen. Raadslid Koopman zegt, dat het de moeite niet waard is om over te praten, maar als de Ver. 2 krijgt van veronderstellende de helft van de aanvankelijke 15 millioen, ze er niet slecht mee zal zijn. Daarna wordt met alg.st. besloten het voorstel der Ver. aan te nemen. 9. Ingekomen schrijven "van den Min. v. Binnenl. Zaken, d.d. 10 Dec., betreffende de salarisregeling voor de Gem. ambtenaren. Hierin wordt medegedeeld dat de lang beloofde definitieve regeling waarschijnlijk in 1947 haar beslag zal krijgen, maar, aangezien het nog wel enige tijd zal aanlopen, nog een tijd. regeling toe te passen, inhoudende 10 verhoging. Dit schrij ven komt overeen met brieven van de Bond \ioor Ned. Gem. Ambtenaren en het Instituut voor Gem. aange legenheden. De bedoeling is, dat deze 10 ook nog over December 1946 wordt uitbetaald en vervat wordt in het voor de ambtenaren al bekende besluit G.13. Raadslid Koopman meent, dat verhoging hard nodig is, hoewel men zoveel niet kan verdienen of het is op in deze tijd. Met alg. st. wordt bovenstaande regeling aan genomen. (Wordt vervolgd) GESLAAGD. Op 30 Dec. jl. werd de afd. Eil. Tholen van het Ned. Rode Kruis een examen afgenomen door Dr. ten Cate te Breda. Deze afd. bestaat momenteel uit per sonen van St. M'dijk en Poortvliet. Aanwezig bij het examen was Sectie-commandant dokter I. Helleman van Scherpenisse. Dr. ten Cate nam het theoretisch ge deelte van het examen af. Dhr. D. M. Treurniet van St.M'dijk het practische gedeelte (verbandleer). Van de 17 cursisten slaagden er 13 met goed gevolg, t.w. 9 dames en 4 heren. Door dit examen is er nu een volgens de eisen ge organiseerde Transportcolonne, bestaande uit 9 Dames en 8 heren. Bij goed weer zal men iedere maand een oefening houden (uitbrekende branden, overstromingen, verkeersongevallen). Zeer binnenkort begint een nieuwe cursus te Scherpenisse, waarvoor personen uit Scherpenisse en St. Annaland zich alsnog kunnen opgeven bij dokter I. Helleman te Scherpenisse en dhr. D. M. Treurniet te St.M'dijk. De cursus wordt te Scherpenisse gehouden. Niet alleen in oorlogstijd ook in vredestijd is het Rode Kruiswerk van belang en van veel nut. DE HERSTELRAAD DISTRIBUEERT Door de pl. Herstelraad zijn tot heden toe ongeveer 250 gezinnen aan dekens, lakens en slópen geholpen. Aan de bewoners van geinundeerde woningen zijn 2 bonnen verstrekt voor het kopen van bruinkool briketten. BURGERLIJKE STAND over de maand December 1946 Geboren: Izabella Jozina, dt. van A. L. Polderman en J. Scherpenisse Marinus, zn. van S. C. van Gorsel en B. C. Koopman Cornelia Neeltje, dt. van C. A. Vroegop en M. J. Becht Maria Pieternella Johanna, dt. van L. J. Vermaas en N. M. Hage Andre Nelewart Anthonie, zn. van A. N. van den Hoek en N. van Doezelaar Johanna Pieternella, dt. van A. S. Boogaard en J. J. Hengstmengel. Ondertrouwd: Leendert Adriaan Bijl, 25 jr. (Scher penisse) en Cornelia A. Hoek, 19 jr. Marinus Scherpenisse, 25 jr. en Belia F. Lindhout 22 jr. Getrouwd: Leendert A. v. d. Berge, 20 jr. en Helena J. Lindhout, 17 jr. Overleden: Willemina Jacoba de Rijke, echtg. van C. van Dijke, 69 jr. Stijntje van Gent, echtg. van J. de Wit, 50 jr. Cornelis Bazen, echtg. van M. Stouten, 63 jr. VERKIEZING Bij de op 15 dezer gehouden verkiezing voor nota belen der Ned. Herv. Kerk alhier werd onmiddellijk gekozen dhr. Fr. Lindhout met 80 van de 126 uit gebrachte geldige stemmen. AANBESTEDING Naar wij vernemen zal binnenkort de aanbesteding plaats hebben van het gebouw voor de Coöp. Groen- voeder drogerij Tholen. BURGERLIJKE STAND over de maand December 1946 Geboren: Adriaan, zn. van A. de Jong en L. A. C. Kleppe Tona, dt. van W. Potappel en D. J. Hartog Gornelis, zn. van J. C. Hage en M. Hartog Jan Hubrecht, zn. van L. v. d. Werf en W. Hage. Ondertrouwd: A. Bijnagte, 26 jr. en H. C. W. Bijl, 31 jr. L. A. Bijl, 23 jr. en C. A. Hoek, 19 jr. Loop der bevolking; Ingekomen: C. Deurloo en gezin uit Waspik (lm. en 1 vr) C. P. van Zetten uit St. Maartensdijk. OP STAP NAAR SOESTDIJK Naar wij vernemen zal bij voldoende deelname de Wandelsportver. „Op Stap" aan een wandeltocht deel nemen te Soestdijk. Deze wandeltocht wordt gehouden Zaterdags na de geboorte van de Oranjetelg. LICHTING 1944 10 personen zijn voor deze lichting ingeschreven. 23 Januari a.s. zullen zij op de keuring moeten ver schijnen. VEERDIENST HERVAT De veerdienst GorishoekYerseke, gestaakt wegens ijsgang, ,is deze week hervat. PROTESTVERGADERING De afdeling Tholen van de Vakgroep Goederen vervoer langs de weg hield te Poortvliet een protest vergadering in verband met de stagnatie van het ver keer van en naar ons eiland gedurende de vorst perioden. Met Kerstmis en na Nieuwjaarsdag was, zoals velen tot hun ongeluk hebben ondervonden, het verkeer aan hetThoolse veer soms geheel gestremd. Gezien het besluit van de Thoolse gemeenteraad ver wachtte men geen noodbrug, zodat in deze vergadering gelijk werd medegedeeld, dat een deputatie gezonden was naar den Commissaris der Koningin in Zeeland bestaande uit de heren C. L. de Jonge, D. Verburg en M. N. v. d. Klooster, allen te Poortvliet. Deze heren hebben de kwestie uitvoerig besproken met den Com missaris, waarop de mededeling werd gedaan, dat ingeval weer een dergelijke toestand zou voorkomen, onmiddellijk bericht moest worden gezonden, zodat de Commissaris er zich persoonlijk van kon overtuigen. Daar voor de tweede maal de overtocht door ijs was belemmerd, zond men een telegram naar den Commis saris. In antwoord hierop werd medegedeeld, dat in lichtingen waren ingewonnen bij den Hoofd-Ingenieur van de Rijkswaterstaat en naar de mening van deze treft de gemeente Tholen wat deze kwestie aangaat, geen schuld. Besloten werd op deze vergadering een nieuwe deputatie te zenden naar den Commissaris om alsnog een oplossing zien te vinden. Deze deputatie bestond uit de heren Dr. C. J. Poortvliet te Poortvliet, Mr. H. H. Schuller, burgemeester van St. Maartens dijk en Scherpenisse, de heren C. J. Hage en M. J. v. Gorsel te St. Maartensdijk. Naar wij vernemen hebben deze heren aangedrongen bij den Heer Commissaris een ijsbreker te zenden, wat werd toegestaan. Het ging er hierbij enkel over de gestremde overtocht vrij te maken, zonder zich te mengen in de eigenlijke nog hangende brugkwestie. Door het invallen van de dooi was deze ijsbreker niet nodig. Mocht een dergelijke situatie nogmaals voorkomen, dan is men in Middel burg genegen alles te doen om volledige stremming te voorkomen. BURGERLIJKE STAND over de maand December 1946 Geboren: Cornelia Neeltje, dt. van Gabriel Bolier en Cornelia Jacoba van Haaften. Huwelijken: 'Theodoras Wilhelmus van Schendel, 31 jr. en Maatje Philippina Monteau, 23 jr. Martinis Cornelis, van der Slikke, 25 jr. en Janna Jannetje Heijboer, 23 jr. Overleden: Levenloos geboren: dochter van Jacob van Nieuwenhuijzen en Adriana Cornelia van Gorsel Anna Jopse, 65 jr. weduwe van Jacob van Stee Elizabeth Janna Mosselman, 47 jr. ongehuwd. Cornelia Hage, 50 jr., echtgenote van A. Bijl Willem Gebraad, 87 jr, weduwn. van E. den Engels man Maria v. Ginhoven, 57 jr. echtqen. van C. Mullie. Ingekomen:'Cornelia D. Groenewege, van Zeist naar B 62 Gijsbert van Roosendaal, van Rotterdam naar A 56a Maarten Dekker van Rotterdam naar A 56a Johanna A. Scherpenisse, van St. Maartensdijk naar A 86 Wouter C. van Sorge, van Rotterdam naar A 52c Cornelis A. Nijssen, van Nieuw-Vosse- meer naar A 47 Abraham Rijnberg, van St. Anna land naar A 163. Vertrokken: Cornelis C. van Houdt, van B 103 naar Zwijndrecht Johanna Bijl, van A 183 naar Stave nisse Gerrit Verschoor en zoon van C 2 naar Herkingen. RAADSVERGADERING Maandagvoormiddag kwam de Raad in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester van Oeveren. Met kennisgeving was afwezig Wethouder Krijger. Na opening der vergadering en het voorlezen van het ambtsgebed hield de voorzitter een korte Nieuw jaarsrede, die door den Heer van der Slikke werd beantwoord. De notulen werden na een kleine wijziging vast gesteld. Ingekomen zijn brieven van de in de vorige ver gadering herbenoemde leden der Commissie tot wering van schoolverzuim, dat zij hun benoeming in dank aannemen. Het door Ged. Staten goedgekeurde Raadsbesluit inzake het opnieuw deelnemen in de verwaarborgings- reging van de Ver. van Ned. Gem. „Frauderisico- onderlinge van Gemeenten". Bovenstaande stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van de Rijksdienst voor Landbouw- herstel waarbij wordt toegezonden de rekening van de door deze dienst gerooide en verkochte bomen aan de Stoofstraat en Putjesdijk. Vergoed wordt een bedrag van 1249.89 waarvan 70% binnenkort zal worden uitbetaald. De resterende 30% zal voorzover door Landb. herstel geen nieuwe aanplanting van bomen zal plaats vinden, pas later worden voldaan. De Raad besluit de rekening te accepteren. De in de vorige vergadering aangehouden besprekin gen inzake een eventueel in te stellen beroep bij de Kroon tegen het besluit van Ged. St. waarbij aan C. M. Uyl alsnog vergoeding wordt toegekend voor zijn schoolgaand dochtertje wordt opnieuw behandeld. Na breedvoerige discussies wordt z.h.st. besloten niet in beroep te gaan. De vergoeding zal worden uit betaald vanaf 1 Juni 1946 voor 1 kind voor het dienst jaar 1946. Nogmaals wordt het plan besproken inzake de ver bouwing van de school in verband met de inrichting van een gymnastieklokaal en het eventueel beschikbaar stellen van het lokaal voor diverse verenigingen. De Raad besluit in het lokaal een portaal aan te brengen en niet in de gang zoals door Bouw- en Woning toezicht werd voorgesteld, omdat het portaal de gang van de school te veel ontsieren zal. De beslissing wie in het lokaal zal worden toege laten en welke huur daarvoor moet worden betaald wordt aangehouden tot het tijdstip waarop het lokaal definitief in gebruik zal worden genomen. (Wordt vervolgd) CONSUMENTENCREDIET Op het Gemeentehuis alhier vergaderde de com missie, belast met toekenning van het Consumenten- crediet. Onder voorzitterschap van den Burgemeester werden de 13 aanvragen behandeld. Daarbij bleek, dat op 2 na, alle aanvragers onvoldoende gegevens hadden verstrekt. Na volledige invulling zullen de aanvragen opnieuw behandeld worden. De commissie bestaat uit de heren: Burgemeester van Oeveren, J. J. v. d. Slikke, G. K. J. Krijger, C. J. Steenpoorte, C. Mullie, P. J. Vroegop, Abr. de Groen en C. M. Geuze. GEWOND De heer J. E. Voshol kwam onder een pak geperst stro terecht en werd hierdoor zodanig aan het hoofd gewond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. IN EEN WORSTMACHINE Mej. S. Geene, die thuis behulpzaam was bij het slachten, kwam met haar vingers te diep in de worst- machipe terecht. Eén vinger was zodanig stuk, dat dokter Poortvliet ze op twee plaatsen moest hechten. Een beentje moest uit de vinger verwijderd worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 2