OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK en van M. A. Voshol Samuel Willem, zn. van A. Mol en S. K. Polderman Gehuwd: A. G. H. Bierens, 27 jr., van beroep marinier, wonende te Bergen op Zoom en A. van Vossen, 36 Jr. zonder beroep, wonende te Tholen. Overleden: Jacob Bogert, 71 jr. echtgenoot van J. J. Hoogerwerf Johannis Geuze, 88 jr., weduwnaar van C. A. Noordijk Jan Marinus Schot, 72 jr, echtgenoot van Z. van Duivendijke Pieternella Perestam, 87 jr. weduwe van A. Kwist Christoffel Schot, 70 jr. echtgenote van C. W. Schot. OPENBARE RAADSVERGADERING Dinsdag 31 December kwam de raad in openbare vergadering bijeen. De voorzitter opent de vergadering met aan den heer Istha zijn deelneming te betuigen met het verlies van zijn dochtertje, waarvoor dhr. Istha dank zegt. De voorzitter stelt voor de notulen van de vorige vergadering wegens ziekte van den secretaris tot de volgende vergadering aan te houden, waarmee allen accoord gaan. Ter tafel komt de gemeentebegroting 1947. Het totaal bedrag bedraagt 91957,32, terwijl de begroting sluit met een onvoorzien van 3229.09. De commissie tot onderzoek van de begroting zal deze verder onder zoeken; door de vergadering worden verder geen op- of aanmerkingen hierop gemaakt. Punt 2 der agenda vermeldt de eerste wijziging der gemeentebegroting 1946 die eveneens zonder op- of aanmerkingen wordt vastgesteld. Ter sprake komt dan de wijziging van de ver ordening op de hondenbelasting. Het huidige belasting tarief is 5.voor niet-waakhonden, terwijl waak honden vrij van belasting waren. Voorgesteld wordt nu voor niet-waakhonden e.d. 10.te heffen, en 7.50 voor honden in gebruik bij de landbouw, nijverheid of ter bewaking, terwijl honden ter begeleiding van blinden vrij zijn. Dhr. v. d. Klooster vraagt in hoeverre er sprake is van waakhonden. Dit zijn volgens de voorzitter de va.stliggende en die niet buiten hun terrein komen. Dhr. Istha informeert of er aparte bepalingen zijn voor trekhonden, die hier echter volgens de voorzitter niet zijn. Vervolgens vraagt dhr. v. d. Klooster wie de opgaaf van honden verstrekt. Dit is de taak van Niemants- verdriet. die hiertoe is aangesteld. Dhr. v. Gorsel wil weten op welke leeftijd een hond in de termen voor belasting valt. Dit is met 3 mnd. Hierna wordt de wijziging alsboven vastgesteld. C. v. Vossen verzocht ontheffing van honden belasting over 1946 door het doodgaan van zijn hond, waarop dhr. Daane meent dat aangifte van het dood gaan van een hond wel nodig zou zijn voor een goed onderzoek. De voorzitter zegt dat dit ook in de concept-ver- ordening is opgenomen, echter in dien zin dat een verzoek tot ontheffing vóór 1 Juli dient te worden ingezonden. Gedurende het tweede half jaar zal v. Vossen ontheffing worden verleend. i Vervolgens bevat de agenda aanvragen om reis- vergoeding ex artikel 13 L.O. wet 1920 door J. B. Tholenaar en wed. J. Veraart-Goorden naar Bergen op Zoom. De gebruikelijke vergoeding zal worden verleend. Door A. J. Lindhout en B. C. Goedegebuure wordt hetzelfde verzocht maar dan naar de Ambachtsschool. Betrokkenen dienen zich hiertoe tot het Ministerie te wenden, daar dit niet onder de L.O. wet valt. Punt 5 der agenda noemt een voorstel van B. en W. inz. de bestrijding van de kosten der rattenbestrijding. In de maand Januari zal hiermee een aanvang worden gemaakt. Doordat minvermogenden misschien niet in staat zullen zijn de pakjes vergif te betalen, zal de gemeente het tekort hiervan dekken. Allen menen dat de bestrijding nodig is, daardoor de steun dus niet overbodig. Als zesde punt wordt behandeld een voorstel tot voortzetting der verzekering van de gemeentegelden tegen benadeling der plaatselijke ambtenaren. De ver zekering loopt per 31 Dec. '46 af. Dhr. Istha vraagt of dit alleen op de plaatselijke ambtenaren betrekking heeft. De voorzitter antwoordt dat het betrekking heeft op alle in dienst van de gemeente zijnde ambtenaren en bedienden. Het voorstel wordt aangenomen. Dan is aan de beurt de overdracht van het geldelijk risico der wettelijke ongevallen verzekering. De ver zekering zou van de Raad van Arbeid worden over gebracht naar de Ver. van Ned. Gemeenten. Naast deze verzekering zou ook de wettelijke aansprakelijk heid hier onder vallen. Een voordeel is dat tengevolge van de onderlinge verzekering ieder jaar de premie betrekkelijk laag blijft. Dhr. Aarnoudse zegt principieel tegen verzekeren te zijn, terwijl de andere heren menen dat vooral de risico van wettelijke aansprakelijkheid voor het kleine premiebedrag niet door de gemeente zelf mag worden gedragen. Dhr. Aarnoudse zegt echter geen stemming te verlangen, de andere gaan met het voorstel accoord. Dhr. v. d. Klooster meent nu er sprake is van wette lijke aansprakelijkheid even te moeten aanstippen dat aan de rechterzijde van de havenr aan het hoofd een slechte ligplaats is. Dhr. Daaile meent dat de havenmeester tot taak heeft dit tijdig ter kennis te brengen, waarom moet dit zo ter sprake komen. Vervolgens komt ter tafel de aftreding van leden van het Armbestuur. Aftredend zijn de heren: J. v. d. Klooster, vacant is de plaats van L. J. van Dijke. Gekozen worden: L. Istha met 5 stemmen en J. v. d. Klooster met 6 stemmen. In de vacature van J. A. J. Capelle als lid van Fonds Huijsen van Kattendijke worden voorgesteld J. L. v. Gorsel en L. Istha, waarop dhr. v. d. Klooster informeert hoe dat zit daar hij indertijd in deze functie is gekozen. Dit punt zal voor nader onderzoek worden aangehouden. Als punt 9 der agenda wordt behandeld het voor stel tot verkiezing van de leden van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Niet herkiesbaar zijn de heren Abr. Duine en Joh. Nuts, in hun plaats worden gekozen G. Jeroense en Jac. Boonman. Voorts worden de heren A. M. den Engelsman, M. J. de Rijke en J. Melissen met algemene stemmen herkozen. Ter tafel komt dan de bespreking tot uitvoering van het uitbreidingsplan inzake bouwplannen woningen met kostenberekening. De voorzitter deelt mede, dat berekening is inge komen met betrekking tot 15 arbeiderswoningen. De plannen moeten ruim 30 instanties langs en zijn er reeds 8 gepasseerd. De bouwkosten met bijkomende kosten komen op 145700,—, terwijl grondkosten en bouwrijpmaken in totaal 53600.zal kosten. De jaarlijkse lasten zullen naar schatting 9409 bedragen, terwijl de baten op 2677.50 worden geschat. Het jaarlijk nadelig saldo zal 6731.50 bedragen, dus per woning 448.80, waar van 75 door het Rijk zal worden gedragen. De mening van de raad wordt over deze kwestie gevraagd. Dhr. Aarnoudse informeert eerst naar de woning van v. Vossen in de Molenstraat, waarop de voor zitter antwoordt dat hier al meer op gewezen is. Dit geval zal nog nader worden bekeken. De mogelijkheid bestaat dat de woning te herstellen is met steun voor particuliere bouw. Dhr. Daane zegt dat het nu zo stil is als wanneer men haver zaait; als dan niemand zijn mening zegt wil hij wel het eerste schaap zijn dat over de dam komt. Zijn mening is dat de geheele Ring wordt geruineerd. Veel tuintjes worden vernield, geld wordt wegge gooid. Het moeten arbeiderswoningen worden, het doel is krotten op te ruimen, de bewoners hiervan moeten het eerst aan de beurt zijn, maar deze woningen deugen niet voor een arbeider, die moet varken, konijnen en kippen kunnen houden. De ,ene dag moet hij met een kruimagen mest van echter zijn woning, de andere dag sleept hij met een bos stro of gras. In de kom mogen geen varkens worden gehouden, dus het kunnen geen arbeiderswoningen zijn. Dit wordt een strop voor de gemeente. Ik ben er tegen, en zal dan ook zeker tegenstemmen. Ik wil wel bouwen, maar dan in de Dorpsweg, daar is prachtig terrein, een straat is er, goede afwetering is er te maken, terwijl het veel goedkooper zal zijn. De voorzitter vraagt aan Daane hoe het daar goed koper kan zijn, en waarom men buiten het uitbreidings plan moet gaan. Ook daar is de grond duur. Daane meent dat het tekort per jaar voor de ge meente op 2000.zal komen. Men kan toch buiten het uitbreidingsplan. Hij wil een ander systeem. Desnoods wil hij op audiëntie bij den minister. „Het uitbreidingsplan veeg ik aap mijn laars", verklaart hij vervolgens. De voorzitter meent dat dit moeilijk te dwingen zal zijn, waarop door Daane wordt geantwoordt dat het uitbreidingsplan door niemand is aangenomen. De voorzitter zegt dat nu ook pas het gevoelen van de raad wordt gevraagd.. Dhr. Mees vraagt indien de raad in de Kcrkweg wil bouwen kan dit door anderen worden tegengegaan. De voorzitter meent dat dit moeilijk te voorzien is. Dhr. v! Gorsel meent dat het genoemde bedrag van 4.voor een vierkante meter grond ook veel te veel is, 2.is al een behoorlijk hoog bedrag, verder is hij een voorstander van het voorstel van Daane. Dhr. v. d. Klooster meent dat in de Kerkweg ook veel minder grond nodig zou zijn, deze zou ineens veel breder gemaakt kunnen worden. De voorzitter zegt dat de bouwvereniging aan de Dorpsweg zou bouwen, waarop dhr. v. d. Klooster antwoordt dat de landarbeiderswet voor de woningen ook een stukje grond wil en dat is er te weinig. Dhr. v. Driel meent dat het uitbreidingsplan mooi om te zien is, maar de riolering zou onoverkomelijke be zwaren opleveren, het voorstel van Daane vindt hij beter, waarom niet aan de Kerkweg gebouwd, hij is er voor de Kerkweg tot bouwplan te organiseren. Dhr. Istha meent dat bij de aanvankelijke bevolking van de bedoelde woningen de arbeiders deze later zullen verlaten, als te ondoelmatig voor hen. Dhr. Daane meent dat B. en W. het huidige bouw plan moeten verwerpen en een nieuw opstellen voor de Kerkweg, dat zal dan wel worden toegestaan. Hij meent te moeten zeggen dat het hem genoegen doet dat de raad met zijn voorstel accoord gaat. Wc gaan desnoods naar den betrokken Minister en krijgen het er door. De last voor de gemeente zou dan veel ver minderd worden. De voorzitter zegt dat de kwestie zal worden bezien, terwijl dhr. Argelo zal worden uitgenodigd in ver gadering van B. en W. van advies te dienen over het nieuw geopperde plan. Dhr. v. Gorsel meent dat ook in de Coentjesweg een goede bouwmogelijkheid bestaat. De voorzitter zegt nu de mening van de raad te kennen en sluit hierover verder de discussie. Het laatste punt der agenda houdt de rondvraag in. De heren Istha en v. d. Klooster stellen enkele vragen over presentiegeld leden van de raad en leden stembureau. Vervolgens vraagt dhr. v. d. Klooster waarom door de werklozen wegens vorst niet is gestempeld. De voorzitter zegt dat dit niet meer toegelaten is. Dhr. v. d. Klooster zegt dat er nog wordt gewerkt en geen inkomsten worden opgegeven. Dhr. Istha meent dat het doen inleveren van in komstenbriefjes veel doelmatiger is en tevens het houden van controle. Met het stempelen wordt er nog gefraudeerd. De voorzitter zegt dat deze kwestie reeds onder de ogen is gezien. Dhr. Aarnoudse zegt dat in de Molen straat een gat is, terwijl dhr. v. d. Klooster op de slechte toestand van de riolering in de Kalisbuurt wijst, waar de bewoners plaatselijk na een flinke regenbui bijna niet uit de woningen kunnen. Dhr. Aarnoudse vraagt naar de bestrating onder de Molen. De voorzitter antwoordt dat dit plan in de volgende vergadering zal worden voorgelegd. Dhr. v. d. Klooster vraagt naar de muur aan het einde van de Molenstraat. Deze zal volgens de voor zitter tot 1 M. hoogte over een bepaalde lengte wor den verlaagd. De eigenaar Ds. Zweedijk gaat hiermee accoord. Op de vraag van dhr. v. Gorsel antwoordt de voor zitter dat de bestrating onder de Molen volledig zal worden hersteld. Dhr. v. d. Klooster vraagt naar de beplanting aan de Raadhuisstraat, de voorzitter zegt dat dit pas binnen is gekomen en dat dit geval in de volgende vergadering besproken zal worden. Daar niets meer te verhandelen is, sluit de voor zitter de vergadering na de heren een zalig uiteinde en een gelukkig begin van het Nieuwe Jaar te hebben toegewenst. BURGERLIJKE STAND over de maand December 1946 t.e.m. 7 Januari 1947 Geboren: Baatje Heiltje, dt. van M. M. Minheere en A. H. Gunst Marius, dt. van D. Istha en M. J. van Daalen Adriaan, zn. van A. I. Duine en M. Lind- houd Anna Margaretha Johanna Maria, dt van L. M. M. van Oosterhout en A. M. J. Wittmarschen. Huwelijksaangifte: Jan Marinus van Vossen, 25 jr. tuinder en Maria Philippina Geertje de Wilde, 23 jr. zonder beroep. Overleden Marinis Hendrikse, zonder beroep 80 jr., weduwnaar van Anna Zuiderweg Magdalena Istha, 5 jr. dt. van Leendert Istha, overleden te Bergen op Zoom. Loop der bevolking over December 1946 Ingekomen: Cornelis Plandsoen, uit Rilland-Bath, naar B 369 Cornelis J. Koppelaar, uit Rotterdam, naar A 14. Vertrokken: Jacob M. Vos. van B 226 naar Goes Abraham Barendse, van B 60 naar Rotterdam Jozina de Graaf, van A 110 naar Breda Elizabeth J. van Luijk, van A 4 naar Dordt Cornelis Q. van der Weel, van B 13 naar St. Annaland Catha- rina Smit, van B 26 naar 's Gravenhage. In totaal 3 mannen en 4 vrouwen. De bevolking van deze gemeente, die op 1 Januari 1946 bestond uit 1102 mannen en 1051 vrouwen, in totaal 2153, telde per 31 Dececmber 1946 1096 man neb en 1070 vrouwen, in totaal 2166. In totaal vestigden zich in deze gemeente 37 mannen en 42 vrouwen. Er vertrokken 53 mannen en 45 vrouwen Geboren werden: 19 jongens en 36 meisjes. Er overleden 9 mannen en 7 vrouwen, terwijl 16 huwelijken voltrokken werden. GLASACTIE De enige tijd geleden gehouden Glasactie in deze gemeente heeft een goed Tesultaat opgeleverd. Gezien de verwachtingen is een flinke partij glas ingeleverd en werd bovendien 119.25 ontvangen. Het glas zal zo spoedig mogelijk naar Zeeuws-Vlaanderen worden verzonden. VEILING van 2 Januari jl. Gewone uien 500 balen 14.96 per 100 kg ld. 1100 balen f 14.22 per 100 kg Grove uien 13.86 per 100 kg Drielingen f 13.97 per 100 kg Picklers 15.02 per 100 kg BURGERLIJKE STAND over de maand December 1946 Geboren: Frangois Marinus, zn. van P. M. Polder man en J. Gunter Nathan Leendert, zn. van H. Gaakeer en N. L. Nelisse Jacoba, dt. van E. M. Weeckers en H. Moerland Gerarda Leentje, dt. van C. J. v. d. Berg en P. G. Roozemond. Gehuwd: Marinus Oosdijk, 30 jr. en Willempje de Vos, 23 jr. Eliza Willem Keur, 23 jr. en Johanna Cornelia van Vossen 23 jr. Jacobus Marinus van Vossen 25 jr. en Mimpje Schriek, 29 jr. Izak Gaakeer, 40 jr. en Marie Sakko, 42 jr. Overleden: Lena Boogerd 70 jr. weduwe van Jacob Urbanus Smits. Cornelia Willemina, 4 maanden, dt. van J. M. van Oeveren en P. Moerland. INWONERAANTAL Het inwoneraantal op 1 Januari 1947 bedroeg 2598.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 2