Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland De Vrede op ©size Volkaan. Commissaris der Koningin van Zeeland bezoekt ons island k V.J Atoombom deed films sluierers. 3e JAARGANG No. 10 10 JANUARI 1947 Uitgevers Firma C. dleleman en G. HeijBOER. Abonnementen 0.90 per n Redactie A 494 St. Annaland, Telefoon 47. kwartaal franco p.p. I 15 Advertentlen °-10 Per milhmeter Min™ 2-00 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen, Telefoon 57. Prijs per nummer 8 cent Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot - uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Met een gevoel van opluchting hoorde de mensheid in het eind van 1946, dat er enige ontspanning was gekomen tussen de grote mogendheden en dat zelfs de weerstand tegen een controle op de bewapening sterk afnam. Het vuur, waarmede het „nationale" karakter van de bewapening werd verdedigd, deed ons niet bepaald denken, dat er na de overwinning op de asmogend- heden een eeuwigdurende vrede aan de hemel begon te gloren. Dat de groten en met de groten de half-groten en de kleinen ten opzichte van de bewapening een „baas in eigen huis" voorstonden, met een ijver, een betere zaak waardig, gaf ook al niet te veel ver trouwen ir. de hechtheid van de internationale orde, belichaamd in de U.N.O. Want onschuldig als wij zijn, denken we natuurlijk, dat als er een internationale orde is gesticht, die orde het best kan worden gehandhaafd door een soort politiemacht. Al moet die politiemacht dan uit de aard der zaak met andere middelen opereren als de rijks- veldwacht in ons land. Dat tenslotte de onwil om zelfs maar te gaan praten over de controle op, of de vermindering van de be wapening, gepaard ging met een zeer onstichtelijk geharrewar over posities hier en invloeden daar, heeft de, oppervlakkig gezien, gegronde vrees doen rijzen, dat een, derde oorlog voor de deur stond. Laten we meteen zeggen, dat wij die vrees nooit hebben gedeeld, maar we delen ook de vreugde niet van hen, die menen, dat alles nu wel de goede kant zal op gaan, omdat, naar het zich laat aanzien, de grote vier het over bewapeningscontróle eens schijnen* te gaan worden. Want het instandhouden van de bewapening of het verminderen van de bewapening is niet de oorzaak van een slechtere of een betere verstandhouding tussen de staten onderling, maar juist een uitvloeisel van die verstandhoudingen. En pas wanneer die verstand houdingen goed zijn, kan er over een steekhoudende controle op de bewapening sprake zijn. Hoe staat het daar nu mee De anderhalf jaar vrede, die we achter de rug hebben, liet' ons zien, hoe twee grote machten, Amerika en Rusland, probeerden hoe ver ze konden gaan. We noemen de Italiaanse koloniën aan de Middelandse Zee, waar Rusland aanspraak op deed gelden Triest de Dardanellen de politieke invloed in Duitsland via de Socialistische Eenheids partij de invloeden bij de verkiezingen op de Balkan, de handelsverdragen met Rusland de leningen aan de Donau-landen de politiek in Mandsjourije en China de oliekwestie in Iran en die van het protec toraat Azerbeidsjan de propaganda ten aanzien van de regeling van de oude koloniale verhoudingen. Het is van weerszijden een voelen en tasten, een dringfen en terugdringen geweest, die hun weerslag vonden in de debaften te Parijs, in New ^prk c.i waar men in het opeubaar met elkaar in contact kwam en die door de kranten-verslagen, door de radio verbreid, op de secretariaten van de bijeenkomsten genotuleerd en in de verslagen van de regeringen wer den gerapporteerd. Maar conferenties plegen nu eenmaal vergezeld te gaan door noenmalen en diners en de benen gaan er op zijn tijd ook wel eens. van de vloer en wat er bij zulke gelegenheden wordt bepraat bij een glas wijn of in de wintertuin, wordt niet gepubliceerd, alleen maar gerapporteerd. En we hebben de indruk, dat in serres en clubfauteuils de groten der aarde het onder elkaar op bepaalde punten eens zijn geworden op andere punten niet. Op welke wèl en niet zal de toe komst moeten leren, maar dat de conferentie over Duitsland binnenkort plaats kan hebben dat Amerika en Rusland beiden met een voorstel komen omtrent de bewapening dat laat in elk geval raden, dat de wereld op bepaalde punten is verdeeld. Het tableau is in de grondverf gezet, de conferenties mogen er straks de kleuren aan geven. Wat de beraadslagingen over de bewapening zelf betreft twee dingen dringen zich daarbij aan ons op. Het technisch geperfecti oneerde productie-apparaat kan niet alleen atoombom men maken, maar heeft ook de middelen om ze, met behulp van steunpunten, die ze, over de wereld ver spreid, in bezit heeft, naar elk deel der aarde te transporteren en terug te keren met de lange-afstands- vliegmachines, zonder tussenlanding. Rusland heeft daarentegen de mogelijkheid milli- oenen soldaten te concentreren, die in een paar dagen OP DINSDAG 14 JANUARI A.S. hoopt de Heer Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland een officieel bezoek te brengen aan 't eiland Tholen, Aankomst In Tholen ongeveer 9.15 uur In Poortvliet ongeveer 10.30 uur In Scherpenisse ongeveer 11.45 uur In St. Maartensdijk ongeveer 2.uur ln Stavenisse Audiëntielijsten ter tekening liggen op de secretariën der gemeenten. College's en personen, die Zijn Hoogedelgestr. hun opwachting wensen te maken of over het beheer en de belangen van hun gemeente of het eiland wensen te spreken, kunnen dus audiëntie aanvragen tijds, b.v. geheel West-Europa onder de voet zouden kunnen lopen. Het is gemakkelijk een controle-systeem te ontwerpen, dat één of liever beide mogelijkheden onaangetast laat het is moeilijk een systeem te construeren, dat beide onmogelijk maakt Eén van onze Amerikaanse collega's, meldt het volgende uit Rochester, aldus het Foto-tijdschrift „Focus". „Grote hoeveelheden films, die gesluierd waren door contact met radioactieve cartonnen dozen, bereikten gelukkig nooit het publiek, dank zij de uitstekende research van de Eastman Kodak fabrieken. Ofschoon de bron van de besmetting niet nauwkeurig is bepaald, menen de Kodak-experts toch, dat de schuldige ge vonden moet worden in de eerste atoombomproef, die op 18 Juli 1945 in Mexico werd gehouden. Radio actieve atomen, die door de wind zouden zijn voort bewogen, zouden bij regenneerslag grote korenvelden radio-actief hebben besmet. Door de papierschaarste in Amerika '(dagbladen komen nochtans uit in 48 pagina's red.) heeft men stro te hulp geroepen als vervangingsmateriaal voor verpakkingspapier. Stro bord, getest 40 dagen na de atoombomproef, bleek radio-actief te zijn. In September bleek een tweede papiermolen, 400 mijl van de eerste verwijderd, even zeer radio-actief materiaal te bevatten. Evenals in het eerste geval bleek de radio-activiteit niet door radium, noch door één van de natuurlijke radio-actieve elemen ten te zijn veroorzaakt. Niettegenstaande het ontbreken van duidelijke be wijzen, zijn de Kodak-chemici van mening, dat de meeste waarschijnlijke verklaring is: de atoombom in Nieuw Mexico. De radio-actieve-straling uit de car tonnen dozen drong heel gemakkelijk door de doosjes, het zilverpapier en het schutpapier van de rolfilm heen en heeft zo de emulsie gesluierd. Ook in foto-grafisch opzicht brengt dus de atoom bom gevaren met zich mee". TWEE PLANKEN VORMEN DE VERBINDING Terwijl het ijs van de vorige vorstperiode nog lang niet weg was, begon het opnieuw te vriezen, waar door de ellende aan het Veer te Tholen nog groter "werd. Maandag jl. lag de veerpont geladen met auto's en passagiers enkele uren midden in de Een dracht tussen het ijs gekneld. Het ging noch voor- noch achteruit. Men kon niet veel anders dan, dan wachten tot de eb kwam. Toen gelukte het de kant te bereiken en (s men er begrijpelijk mee gestaakt. Daardoor lag het verkeer vrijwel de gehele dag stil. Vele passagiers door de eiland-bussen aangevoerd, namen dan ook maar een retourtje. Anderen echter maakten gebruik van de planken, die over de in aan bouw zijnde brug liggen. Aangezien er echter maar ZONDAGSDIENST ARTSEN 1. Dr. L. D. A. Looysen Tholen 2. Dr. A. Vermet Nieuw-Vossemeer twee planken naast elkaar lagen, zonder leuning, zon der dat men zich ook maar aan iets kon vasthouden, was de overtocht niet geheel zonder gevaar. Het is voorgekomen dat men in het midden niet meer verder durfde. Dan werd het uiterst gevaarlijk. Werklieden boden de helpende hand. En Woensdag werd even eens over de planken een zieke op een draagbaar over gebracht. Blinde-darm-ontsteking maakte het vervoer hiervan noodzakelijk. Het was een uiterst gevaarlijke karwei. Terwijl we-dit schrijven is de dooi weer ingetreden. Daarmee is natuurlijk het ijs nog niet weg. Maar ook is een vrachtauto met planken gearriveerd die een bredere verbinding zal maken, waardoor de overtocht minder risico oplevert. Niet alleen voor de overtocht bij het Veer, maar ook vanwege de schaarste aan brandstof, was het te wensen, dat de dooi doorging en we de laatste vorstperiode in dit seizoen achter de rug hebben. VOOR DE VORST BINNEN Vrijdag jl. kwam een schip met Briketten de haven van Tholen binnen. Deze brandstoffen waren voor namelijk bestemd voor de huizen die onder water hebben gestaan en men is dan ook bezig ze naar alle gemeenten op het eiland te vervoeren. Vanzelfsprekend waren de toewijzingen juist nu welkom, daar vele kolenkisten de bodem lieten zien. DE „THOLEN 42" GEZONKEN De vissersboot van de firma Bout, alhier was Vrijdagmorgen om 6 uur aan het vissen bij boei NF 9. onder Ostende. Plotseling zag de knecht v. B„ die aan het roer stond een logger op zich afkomen. Vlug waarschuwde hij de beide andere opvarenden. Terwijl deze naar het dek renden, werd de boot reeds geramd door de Katwijksche logger 159. Vrijwel onmiddellijk zonk de Th. 42. De opvarenden konden gelukkig nog tijdig door de Katwijker worden opgenomen. In Vlissingen zijn ze aan wal gebracht. De stuurman van de Katwijker verklaarde de Th. 42 te laat ontdekt te hebben. Toen hij de boot zag, seinde hij onmiddellijk „volle kracht achteruit", maar de machinist was juist aan dek gekomen. Dat de Kat wijker het Thoolse vaartuig te laat ontdekte is waar schijnlijk te wijten aan het feit, dat eerstgenoemde vaartuig bij de werkzaamheden aan dek teveel licht gebruikte. Na de pech hadden de opvarenden van de Th. 42 nog geluk, doordat ze tijdig de Katwijker bereikten. BEWONERS SCHAKERLOOPOLDER WERKEN MEE AAN ELECTRIFICATIE Het plan bestaat a.s. voorjaar te beginnen met de electrificatie van de Schakerloopolder en Mosselhoek. Vrijwel alle bewoners werken hieraan mee, door het storten van een geldelijke bijdrage naar gelang de grootte van woning of boerderij. De P.Z.E.M. zal dit werk uitvoeren en hoopt in Mei klaar te zijn. Vanuit Tholen wordt een ondergrondse kabel naar Mossel- hoek en Schakerloopolder gebracht. Op de zgn. „Drie hoek" komt het transformatiehuisje. „Een reuze gemak", zullen straks de bewoners van genoemde polders kunnen zeggen. GESLAAGD Diploma Boekhouden behaalden de dames J. Engel- vaar te Tholen. J. Schouten en A. Rijstenbil te Oud- Vossemeer en de heren J. van Gorsel te St. Maartens dijk en A. Rijstenbil te Scherpenisse. LUXE WAGEN BESCHADIGD Vrijdagmorgen jl. had een aanrijding plaats op de hoek Hoogstraat-Kerkstraat. Een vrachtauto uit N. Brabant botste tegen een luxe wagen uit Scherpenisse. De laatste werd vrij ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. BURGERLIJKE STAND over de maand December 1946 t.e.m. 7 Januari 1947 Geboren: Pieter, zn. van B. W. Schot en E. Quist Wilhelmina Catharina, dt. van L. Deurloo en J. S. Istha Nicolaas Petrus Maria, zn. van W. J. Coenen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1