EENDRACHT-BODE TWEEDE BLAD ST. ANNALAND SCHERPENISSE POORTVLIET 3e JAARGANG 3 JANUARI 1947 RAADSVERGADERING Maandag 30 Dec. kwam de gemeenteraad alhier in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Na opening door burgemeester Boogaard wordt be sloten de notulen tot volgende vergadering aan te houden. Ingekomen Stukken. Een schrijven van dokter H. R. M. J. van Es met dank en aanvaarding van z'n her benoeming als gemeente geneesheer, idem voor her- en benoeming van de leden van het Wezen Armbestuur M. Heijboer en J. v. d. Klooster; idem van dhr. M. Goedegebuure voor zijn benoeming als grafdelver; idem van dhr. C. Scheermeyer als tweede werkman. Een goedkeuring van Gedep. St. betreffende toe gekende opbouw-toelage aan den eersten ambtenaar. Punt 2: Vaststelling besluit bouwverbod. Vaststelling besluit bestemming rond voor omleg van straten (nieuwe toegangswegen en idem als voren voor het binnenterrein in de bebouwde kom). De voorzitter zegt dat dit verband houdt met de verbouw van de straten volgens uitbreidingsplan. Eigenlijk dus toe komstmuziek, wat niettemin thans moet worden vast gesteld. Dhr. Moerland merkt op dat dit besluit niet zo makkelijk is te nemen, daar door verschillende per sonen event, offers gebracht kunnen moeten worden. Evenwel is hij voor het uitbreidingsplan, maar zou dan tevens gaarne zien, dat ook een degelijk rioleringsplan wordt ontworpen. De voorzitter antwoordt, dat bij event, uitvoering van het uitbreidingsplan vanzelf ook een goede riolering komt. Dhr. de Bruine vraagt of de kosten voor particuliere rekening komen. De voor zitter antwoordt ontkennend. Daarna wordt het besluit met alg. st. goedgekeurd. De voorl. rekening 1945 gaf aan de Commissie van Onderzoek geen aanleiding tot opmerkingen, waardoor ze als volgt wordt vastgesteld: ontv. en uit. 221389.88 gewone dienst; kap. d. 33360,81. Bij het behandelen van de begr. 1947 merkt de voorzitter op, dat een bedrag ad 11.37 per 1.1. be schikbaar wordt gesteld voor het O.L.O. en V.L.O., daar het aantal leerlingen v. d. O.L.S. 103 -J- 20 voor V.L.O. werd opgegeven. Niemand bezwaar. De be groting 1947 wordt alzo vastgesteld; voor de gw. dienst in ontv. en uitg. op 117535,06; kap. dienst in ontv. op 60466,30; uitg. 62066,30; nad. slot 1600. De rekening Wezen-Armbestuur 1945 in ontv. ad. 11634.22, uitg. 8457.61; goed slot 3176.61; de kap. dienst in ontv. 21616.uitg. f 8000.goed slot 13616.—. Begroting 1947 W.A. ontv. en uitg. 9804.60 van de gew. dienst en voor de kap. d. op 5528. Bij de rondvraag merkt dhr. den Engelsman op, dat men zich in de gemeente veelal niet kan verenigen met het in vorige vergadering genomen besluit betreffende een verloskundige. De voorzitter zegt, dat hij nogmaals overlegd heeft met dokter van Es en er geen bezwaar bestaat om het te houden, zoals het nu is. Dhr. de Bruine vraagt of de wijkzuster mag assisteren, waarop de voorzitter ontkennend antwoord. Dhr. Moerland meent dat men over deze kwestie niet meer behoeft te spreken, daar dit mosterd na de maaltijd is. Daarna vraagt dhr. Ridderhof het woord, en infor meert of er iets op te vinden zou zijn, waardoor de begrotingstekorten gedekt kunnen worden. De voor zitter zegt, dat men toch moeilijk de hondenbelasting nogmaals kan verhogen en tegenover straatbelasting staan Ged. St. afwijzend. Dhr. Ridderhof zegt, dat er misschien een oplossing was door de kermis weer toe te laten. Dan komen er weer baten in de gemeente door een flink standgeld te heffen aan kraampjes, enz. De voorzitter vindt het niet bepaald de weg om hier mee een begrotingstekort te dekken. Dhr. Stols onder streept het gezegde van dhr. Ridderhof en wijst er op, dat in Brabant soms 2000.per jaar binnenkomt van standhouders. De voorzitter zegt, dat het hier zo'n vaart niet zal lopen. Dhr. Stols vraagt waarom eigen lijk de kermis niet terug kan komen. Alle afschaffing brengt geen voordeel. Kijk eens naar 2e Kerstdag, toen er dansmuziek werd gegeven in Poortvliet. Het dorp hier leek toen uitgestorven en dat is voor de mensen, die op zulke dagen iets moeten verdienen ook niet prettig. Wgnneer dhr. Ridderhof er een voorstel van maakt, aldus dhr. Stols, za 1 hij dat zeker steunen. Waarom, gaat spr. verder, mag er ook geen muziek spelen in de café's. Iedere caféhouder heeft een radio of ander instrument staan, eii niemand mag er ge bruik van maken. De voorzitter zegt, dat dit indertijd verboden werd omdat steeds dansmuziek werd gege ven en ook gedanst. Wanneer het enkel amusements muziek betrof, waar men gewoon naar zat te luisteren, had hij geen enkel bezwaar, maar er werd misbruik van gemaakt. Dhr. Stols zegt, wanneer men de caféhouders wat liet betalen voor het geven van amusementsmuziek hierdoor ook weer wat in de gemeentekas komt. Wan neer er gedanst wordt moet de politie maar proces verbaal opmaken, daar is spr. niet op tegen. De voor zitter zegt, dat dit alles tot de bevoegdheid van den burgemeester hoort en wil voor wat amusementsmu ziek betreft, e. en a. nog eens overwegen. Dhr. Stols zegt nogmaals de jongelui liever hier te houden, dan dat zij naar andere plaatsen trekken, maar dan moet men ze ook niet alles onthouden. Dhr. de Bruine meent, dat de schuld die hierdoor (invoeren van kermis) tegen God wordt gemaakt, gro ter is dan de schuld der gemeentekas. Dhr. Stols zegt, dat indertijd de kermis werd afge schaft door de vele handtekeningen, maar dat hij later personen in Bergen op Zoom op de kermis zag die hier hun handtekening geplaatst hadden voor af schaffing. Dhr. Moerland zegt, dat het prachtig is, dat dhr. Ridderhof de gemeentekas wil verstevigen. Hij laat het kermis zijn of niet zijn in het midden, maar wil er even op wijzen, dat men geen 1800.(volgens schatting) beschikbaar wilde stellen voor een verlos kundige, maar wel het publiek de gelegenheid geven een 10.000.naar een andere plaats en in andere zakken te doen verhuizen. Enige versnaperingen min der en men heeft de 0.75 per gemeentelid voor een verloskundige. Daarna sluit de voorzitter het debat hierover en volgt sluiting. RAADSVERSLAG Vrijdag j.l. kwgm de voltallige Gemeenteraad in Openbare Vergadering bijeen. Deze „voltallighied" ontstond na beëdiging van het nieuw benoemde raads lid dhr. A. C. Kievit. De voorzitter wees er na be ëdiging van genoemd raadslid op, dat het geruime tijd geleden was, dat de Raad ter plaatse voltallig genoemd kon worden. Spr. hoopte, dat ook dhr. Kie vit z'n beste krachten mocht geven in het belang der gemeente. Na vaststelling der notulen volgen de ingekomen stukken 1. Schrijven v. h. Dep. v. Sociale Zaken betref fende vrijstelling keuring huisslachtingen. 2. Goedkeuring door Gedep. St. van 2 opnieuw belegde stukken. 3. idem bouwverbod van de Bakkerstraat, volgens in een vorige vergadering genomen Raadsbeluit. 4. Adhaesie-betuiging v. d. Ned. Bond v. Gem. ambtenaren betreffende salarisregeling. De voorzitter wijst er op, dat dit echter weer wordt achterhaald doordat een nieuwe uitgebreide salarisregeling in 't zicht is, waarbij spr. hoopt, dat dit de laatste en definitieve mag zijn. 5. Schrijven van Gedep. St. waarin vermeld dat geldleningen de eerste 10 jaar tegen 3% rente moeten worden afgesloten. 6. Goedkeuring van Gedep. St. op vorig Raads besluit tot het verhogen van de uitgave voor leer middelen. 7. Een schrijven van het Prov. Best. betreffende de kostwinnersvergoeding. De voorzitter zegt, dat deze kwestie sinds 1940 urgent is en neerkomt op een regeling de teveel of abusievelijk uitbetaalde kost winnersvergoedingen terug te vorderen met verzoek of de gemeente zich bij die regeling wil aansluiten. 8. Een verzoek van vele ouders der gemeente Scherpenisse tot het stichten van een Kleuter- of Be waarschool. De voorzitter zegt, dat B. en W. in deze gaarne zouden willen medewerken, maar zien er geen kans voor. Waar moet de school komen, waarvandaan de inventaris, enz. Zodra er maar een mogelijkheid bestaat zouden B. en W-. in actie willen komen, nu kunnen ze niet anders, dan dit verzoek voor kennis geving aannemen met de verzekering, dat het hun bijzondere aandacht heeft. De leden sluiten zich hier bij aan. 9. Een verzoek van dhr. Uddo, onderwijzer a. d. O.L.S. alhier om ontslag met ingang van 1 Maart a.s. wegens zijn benoeming in gelijke functie te Terneuzen. De voorzitter zegt, dat men dit ontslag niet mag ont houden, hoe jammer ook voor de gemeente, maar dat hij zich wel gaarne even met Terneuzen in verbinding wou stellen betreffende de datum. Daar het cursus jaar loopt tot 1 April zou hij liever zien, dat met in gang van die datum ontslag werd verleend. Daarom acht de voorzitter het beter dit verzoek even aan te houden, tot men iets uit Terneuzen weet. Dit vindt geen bezwaar. 10. De begroting 1946 werd van Gedep. Staten terug ontvangen met enkele opmerkingen, die men bij het opmaken (een jaar geleden) niet kon weten. De voorzitter zegt dat zo spoedig mogelijk de gew. begr. weer ter goedkeuring zal worden voorgelegd. 11. Een schrijven van het Prov. Best. waaruit de voorzitter het voornaamste aanhaalt, nl. een verzoek om het vermoedelijk tekort op te geven.JDe voorzitter zegt in dit verband, dat een lijst is opgemaakt van de meest noodzakelijke werken die uitgevoerd moeten worden en alzo in de begroting 1947 opgenomen zul len worden. Punt 3: Verhuur gemeentewoningen en tuingrond blijft ongewijzigd. Punt 4 Wijziging verordening hondenbelasting. Daar men vroeger te dezer plaatse een belasting had van 3.voor bedrijfshonden werd de in vorige ver gadering vastgestelde verordening afgekeurd door Gedep. St. Hierin was nl. slechts 2:50 in opgenomen, volgens de voorlichting van den Minister. Dhr. Hage vraagt in dit verband of er ook controle wordt uit geoefend op de honden, wat bevestigend wordt be antwoord. Ongeveer 80 hondenhouders betalen be lasting. Een gewijzigde verordening zal alzo worden opgemaakt. Punt 5: „Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur. Op de voordracht staan de heren Johs. v. d. Jagt, aftr., en dhr. G. Andriesse. Met 6 stemmen voor wordt eerst genoemde herkozen. Punt 6: Aanbieding rekening Burgerlijk Armbestuur 1945. De voorzitter zegt, dat de gemeente 1170.48 bij zal moeten betalen, wat dus niet eens tegenvalt. Een commissie wordt benoemd, die de rekening zal nazien. 7. Aanbieding begroting Burgerlijk Armbestuur 1947. Hier bij merkt de voorzitter op, dat wel een lelijke post vermeld is, nl. dat een subsidie van 10.000 van de gemeente wordt gevraagd. 8. Aanbieding rekening 1943. Het tekort sluit met een bedrag van 1209.43, waarbij enkele bedragen nog in een later dienstjaar zijn binnengekomen. 9. Aanwijzing vertegenwoordiger N.V. Water leiding Mij. „Tholen". Dhr. Hartog wordt met 6 st. herbenoemd. 10. Binnengekomen is een verzoek van dhr. de Goffau, smid, alhier, om z'n travaille in z'n werkplaats te brengen en daartoe het verbindingsslop tussen de percelen van C. de Goffau en J. G. Kleppe te kopen van de gemeente. De voorzitter meent, dat dit slop van weinig belang is voor de gemeente, daar niemand er bij dichtmaking meer dan 25 meter om zal behoeven te lopen. Dhr. v. d. Werff zegt, dat hij het verzoek van de Goffau ongetwijfeld kan billijken, maar dat men hier ook met het publiek rekening dient te houden. De voorzitter zegt, dat dit juist het punt was, dat door B. en W. weloverwogen is. Hij acht het echter geen groot bezwaar voor het weinige publiek, dat gewoon lijk van dit slop gebruik maakt en brengt het tevens in verband met de komende verbetering van de Kerk straat. Bovendien wordt er bij event, verkoop aan dhr. de Goffau bij bedongen, dat hij voortaan geen werk tuigen, wagens en ander gereedschap meer op de Kerkstraat mag laten staan of liggen. Momenteel is dit soms voor hem onvermijdelijk. Dhr. v. d. Jagt onderstreept de mening van raadslid v. d. Werff en meent, dat hij de spullen ook in het slopje kan zetten. Dhr. Tichem is van mening, dat niet alleen de Goffau, maar ook de paardenhouders en ook de paar den met verbouw gediend zullen zijn en is er voor. Dhr. v. d. Werff zegt, dat dagelijks van het slop wordt geprofiteerd. De voorzitter meent, dat die leden het bezwaar te groot achten en zegt nogmaals, dat het vrnl. moet worden gedaan in verband met komende vebetering van de Kerkstraat. Dhr. Hartog zegt dat hij er ook tegen zou zijn, als de voorwaarde niet werd gesteld, dat geen spullen meer op de Kerkstraat mogen liggen. Daarna volgt stemming. Voor stemmen: de heren Hage, Tichem, Janse en Hartog. Tegen v. d. Werff, v. d. Jagt en Kievit. Alzo wordt besloten het verbindingsslop aan dhr. de Goffau te verkopen. Bij de rondvraag merkt dhr. v. d. Jagt op, wat men eigenlijk meent te doen met het bijna afgebroken urinoir, dat bij de ingang Scherpenisse (richting St. Annaland) staat. De voorzitter zegt, dat dit geheel afgebroken zal worden. Dhr. Hartog meent, dat het wel van belang is, dat er een paar urinoirs in de gemeente staan, maar dan op geschikter plaatsen en van ,beton. De voorzitter zal e. a. nader onderzoeken. Daarna sluit de voorzitter met een woord van dank voor de aangename samenwerking in het bijna afge lopen jaar en hoopt dat het zo ook in 1947 zal mogen zijn, tevens de wens uitsprekende, dat het jaar 1947 voor de leden persoonlijk met hun gezinnen, voor land, Vorstin, volk, provincie en gemeente een voorspoedig jaar mag zijn. RAADSVERGADERING Vrijdag jl. kwam de Gemeenteraad alhier in Open bare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Na opening met ambtsgebed worden de notulen onver anderd vastgesteld. Als ingekomen stukken komen ter tafel 1. Schrijven Gedep. St. goedkeuring wijziging begr. 1945. 2. idem wijziging dienst 1946. 3. Controlerapport kasopname gem. ontvanger, geen aanmerkingen. Totaal op 23 Oct. jl. in kas 3046.42. 4. alsvoren betreffende Armbestuur 4909.08. 5. idem leges 32.idem rekening Burg. Arm bestuur dienst 1945. 6. Schrijven van dhr. A. W. Nortier, waarin wordt medegedeeld, dat hij zijn benoeming tot lid der Com missie Wering Schoolverzuim, aanvaard. 7. Schrijven van de commissaris van Z. betreffende goedkeuring hondenbelasting. 8. Schrijven van Gedep. St. betreffende een raads besluit van d.d. 22 Nov. jl., „afwijzing tegemoet koming in onderwijskosten voor een kind van dhr. C. M. Uijl." Dhr. Uijl is bij Gedep. St. in hoger beroep gegaan. Ged. St. besloten, gezien de verdiensten van dhr. Uijl, vernietiging van genoemd Raadsbesluit en alzo vergoeding toe te kennen t.l.v. de gemeente. Na enige discussie wordt besloten deze kwestie even aan te houden en het rapport van het opnieuw ingestelde onderzoek af te wachten. Daarna volgde benoeming van 4 leden in de Comm. tot Wering Schoolverzuim. Eerste voordracht: P. I. Krijger en J. A. Steketee, eerstgenoemde met alg. st. 2e: dhr. Looyenga en J. I. Hollebrands, eerstge noemde met 6 tegen 1 stem. 3e: J. I. Monteau en A. A. Nieuwkerk, eerstgenoem de met alg. st.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 3