OUD-VOSSEMEER STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE a. dat ze de post uitgetrokken voor de politie zeer hoog vindt, gezien de geringe zeggenschap die men over de politie heeft. b. de post van 6000.uitgetrokken voor 3 werkkrachten anast de Gem. Tuinman ter verbetering en onderhoud wandelingen vindt de commissie te hoog. Zij meent, dat met 1 werkman naast de Gem. Tuinman kan worden volstaan. c. zij heeft geen post aangetroffen voor onderhoud en aanschaffing leermiddelen U.L.O. d. na inzage van het betreffende dossier over de kwestie dokter Duinker besluit de commissie dat een salaris ad 750.voldoende geacht kan worden en verzoekt de Raad dit goed te keuren. De voorzitter beantwoordt vervolgens de gestelde vragen en geeft toelichting op de aanmerkingen. a. Ook hij vindt de post voor de politie zwaar, gezien de tot op heden ondervonden voordelen. Het ware te wensen, aldus de voorzitter, dat we 2 ge meente-veldwachters kregen. E. en a. heeft echter de aandacht van den Minister b. wat dit punt betreft is B. en W. van mening, dat deze post nodig is. De voorzitter merkte op, dat het hierbij niet de bedoeling is, dat 3 vaste werkkrachten worden aangesteld, maar door het omvangrijke, dat zal moeten gebeuren om de gemeente-wandeling te herstellen, zullen hoge onkosten worden gemaakt. Hier is niet enkel sprake van het normale onderhoud. Door de inundatie enz. is een grondige verbetering nodig. Het onkruid is gedurende die éijd welig gegroeid. Bovendien zijn de lonen zoveel hoger geworden. De voorzitter acht het uitgetrokken bedrag dan ook niet te hoog, maar doet daartegenover de toezegging, dat zo zuinig mogelijk beheerd zal worden, zodat het niet wil zeggen, dat dit bedrag ook beslist nodig zal zijn. Wat punt c. betreft merkt de voorzitter op, dat deze opmerking niet geheel juist is, daar wel een post voor leermiddelen, enz. is uitgetrokken doch niet in de tel ling is verwerkt. d. Met genoegen constateerde de voorzitter, dat de commissie, na inzage van het dossier betreffende de kwestie dokter Duinker, tot de conclusie is gekomen dat het gemeentebestuur naar recht heeft gehandeld. „Met opzet", aldus de voorzitter „zeg ik hier „ge meentebestuur", daar dokter Duinker geinsinueerd heeft, dat in deze kwestie dictatoriaal is beslist. En hoewel tijdens de bezetting formeel alles over de burgemeester ging, is er niets buiten B. en W. vast gesteld, wat normaal via dit college liep' Dokter Duinker is in de gelegenheid gesteld tot een billijke oplossing te komen, maar aanvaardde geen enkele regeling. Had hij dat wel gedaan, dan zou B. en W. gaarne het voorstel van de commissie overnemen om deze post op 750.te brengen, nadat men er van overtuigd was dat de dokter hiermee accoord zou gaan. Nu heeft dit college daartoe geen enkele aanleiding en houdt het op 500.tenzij de dokter zich bereid verklaard bovengenoemd bedrag te willen aanvaarden. Na deze beantwoording worden de leden in de gelegenheid gesteld vragen te stellen. Dhr. Jansen acht I vaste werkkracht naast de gem. tuinman voldoende. Er kan z.i. dan een behoorlijke „gemeente-wandeling" van gemaakt worden. Men moet er tenslotte geen „rentenierstuintje" van willen maken. Raadslid de Heer vraagt of het de bedoeling is dat deze post slechts tijdelijk zo hoog wordt gesteld. Dhr. v. Westen vraagt of aanbesteding in percelen niet voordeliger zou zijn. Dhr. Verduit onderstreept het gezegde van dhr. Jansen. Hij acht deze post eveneens te hoog. De voorzitter beantwoordt de gestelde vragen dan achtereenvolgens en zegt dat B. en W. deze post heb ben uitgetrokken na advies van een deskundige te heb ben ingewonnen. Met 6000.kon men volstaan, wat nog niet wil zeggen, dat dit bedrag er ook voor gebruikt wordt. Dit is slechts geraamd bij wijze van berekening. De ervaring leert echter, dat momenteel hoge bedragen nodig zijn, als men iets wil verbeteren. Wat raadslid de Heer vraagt, kan ik bevestigend be antwoorden. Deze hoge post is slechts tijdelijk, tsr zal ook alleen maar van losse wefkkrachten gebruik wor den gemaakt, als voldoende eigen personeel ontbreekt. Het voorstel van dhr. v. Westen zal de voorzitter overwegen. Misschien kan het tot bezuiniging leiden. In antwoord op het gezegde van dhr. Verduit merkt de voorzitter op, dat de leden het destijds, toen men besloot de gemeente-wandeling te herstellen, toch ook had kunnen weten, dat het niet goedkoop zou zijn. Als wethouder v. d. Berg het woord krijgt, zegt deze een beetje teleurgesteld te zijn over deze opmerkingen van de commissie van onderzoek Begroting. Het „Bosje" lag er treurig bij en werkvolk was hoegenaamd niet te krijgen. Als we nu nagaan, dat de boeren de arbeiders vrijwel moeten kopen, dan kunt U wel onge veer uitrekenen hoeveel het moet kosten als de ge meente geen voldoende eigen werkkracht beschikbaar heeft en losse arbeiders tewerk moet stellen. Rekenen we nu uit, wat het tot op heden kostte, dan is deze post zeker niet te hoog geraamd. Vergeten we niet, dat het helemaal gespit en gewied moet worden. Hij geeft de here leden de verzekering, dat, wanneer het in orde gebracht moet worden, ze niet met veel minder zullen toekomen. Er is veel onkruid gegroeid in de afgelopen jaren, erg is het vooral met het zgn. „strek gras". Bovendien is het ook nog min of meer sei- zoenswerk. De voorzitter zegt daarna, in antwoord op een opmerking van dhr. Jansen, dat het hoger ge raamde bedrag geen 6000.maar 5000.be draagt, daar normaal 1000.voor de „tuinen" werd uitgetrokken. Dhr. Verduit merkte op, dat de vroegere tuinman de „wandeling" altijd netjes onderhield. Kan de tegenwoordige werkman dan niet wat meer doen.- De voorzitter zegt ten sterkste te protesteren tegen de mening, dat de werkman niet hard genoeg gewerkt heeft. Hij zegt, dat de leden der commissie zelf hun vertrouwen hebben uitgesproken over «het zuinig beleid in het afgelopen jaar, dus moeten ze ook nu weer ver trouwen hebben, daar al het mogelijke zal worden gedaan om zo zuinig mogelijk te werk te gaan. Wethouder v. d. Berge merkt nog op, dat het hier niet slechts „een in orde maken" betreft, maar een grondig herstel. De voorzitter zegt nogmaals dat het geen bestendige post is en hoopt dat de Raad deze post zal handhaven. Dhr. Jansen blijft bij zijn mening en acht een ver laging van minstens 2000.noodzakelijk. Dhr. Berre- voets onderstreept het gezegde van raadslid Jansen en had gaarne gezien, dat Wethouder v. d. Berge inder tijd had gezegd, hoeveel het onderhoud zou kosten. Dan was hij en anderen er zeer waarschijnlijk niet voor geweest. Dhr. v. d. Berge antwoordt, dat toen destijd het plan „verbetering wandeling" bekend werd ge maakt, de heren wisten dat alles veel luxer zou komen en veel meer zou kosten. Hij had toen nog gezegd, dat we er iets voor over moesten hebben, anders kon men er beter gemeente-tuintjes van laten maken. Hij stelt dan de vraag of de leden het vroeger zo mooi vonden. Dhr. Berrevoets zegt, dat het z.i. mooi genoeg was. De voorzitter zegt in antwoord op een opmerking van dhr. Berrevoets, dat, indien hij een leek is op dit ge bied, hij toch moeilijk kan beoordelen of verlaging post mogelijk is. Dhr. Berrevoets zegt, dat het de burgerij op 2.50 p.p. zal komen te staan. De voorzitter zegt, dat onvoldoende ingelicht te zijn niet geldt, maar of men nu consequent blijft op het eertijds genomen besluit: „verbetering Bosje". Dhr. v. d. Berge zegt, dat het onderhoud van de „wandeling" ook in de toekomst de heren niet zal meevallen. Zien ze daar tegenop, dan kunnen ze nu beter terugtrekken. Het blijft een dure post. De voorzitter sluit hierna de discussie. Dhr. Jans- sens blijft bij z'n voorstel en dhr. Berrevoets onder steunt het. Na stemming wordt het voorstel Jansen: 2000.— verlaging post gem. tuinen" aangenomen met 3 tegen (de heren v. d. Berge, van Westen en Franke). Dhr. Verduit zegt nog, dat hij geen opmerking hoorde van de commissie over opbrengst koolas. Hij meent, dat dit wel omhoog kan en op 1.per m3 gebracht indien dit bij opbod werd verkocht. De voorzitter zegt, dat B. en W. en Gascommissie dit zullen bekijken. De begroting 1947 wordt dan als volgt vastgesteld: Gasbedrijf gew. d. ontv. en uitg. 65391.50, kap. d. 33587,97; Brugbedrijf 78153.05; kap. d. 124383.42; Gemeentebedrijf 382644.88 v. d. gew. dienst en 214078.76 in ontv. en uitg. v. d. kap. dienst. Een bedrag ad 15.65 wordt dan per 1.1. uitge trokken voor O.L.onderwijs en 11.58 voor Voort gezet L.O. Bij de rondvraag informeert dhr. Verduit of ook hier kolenbonnen verstrekt worden wegens inundatie-schade De voorzitter antwoordt bevestigend, voor wat betreft de in aanmerking komenden. Dhr. de Hond vraagt of de 2e Julianastraat nog wordt doorgetrokken. De voor zitter zegt, dat hier laatst al is over gesproken, maar dat momenteel geen plannen zijn. Hij wil e. en a. nog eens onderzoeken en het dan nu ook nog aan B. en W. in handen geven, waarmee allen accoord gaan. Dhr. Berrevoets informeert, wie benoemd was als tijd. stoker Gasbedrijf. De voorzitter zegt, dat dhr. M. P. Deurloo als zodanig is benoemd. Daarna sluit de voorzitter met een woord van dank voor de prettige wijze van samenwerking in het bijna afgelopen jaar, dankt de secretaris, secretarie-personeel de begrotingscommissie en wenst allen een gelukkig uiteinde en voorspoedig 1947. KERSTFEESTVIERING Op de avond van de Eerste Kerstdag werd in de Geref. Kerk het Kerstfeest gevierd. Ds. Vreugdenhil sprak het openingswoord. De zangvereniging, onder verdeeld in jongeren en ouderen, bezongen de Kerst geschiedenis. Dit onder leiding van dhr. Schutte vnn Bergen op Zoom en met medewerking van dhr. Lob- bezoo. Dhr. J. Vreugdenhil declameerde gec chten. De aan.vezigen hun aantal was niet zo groot waren van mening, dat het geheel oeheorlijk ver zorgd was In de Ned. Herv. Kerk had de Kerstfeestviering op Tweede Kerstdag plaats en ging uit van de Meis jesvereniging „De Roepstem" en de ver. Jaong Her vormden met medewerking van het dit jaar opgerichte Kerkkoor. Het Kerkgebouw was goed bezet. De belangstelling ging de verwachting ver te boven. De leider J. W. den Engelsman zorgde er voor, dat het alles vlot verliep. De meisjesver. zong de toepasselijke liederen zeer behoorlijk, terwijl »de sopraan het lied „Op U, mijn Heiland, blijf ik hopen" werkelijk keurig zong. Het nog jonge Kerkkoor stond onder de bezielende leiding van haar directeur dhr. Andre Ridderhof. „MIJNHEER EN MEVROUW" Vrijdagavond werd in Hotel Ampt door de Rede rijkerskamer „Eendracht" het toneelstuk „Mijnheer en Mevrouw" opgevoerd. Dhr. Ampt, voorzitter der Ver. verwelkomde de aanwezigen. In het kort geven we hieronder de inhoud van het aardige stuk weer. Twee oude feeksen komen als moeder en schoon moeder bij hun bijna een jaar geleden gehuwde zoon en dochter op bezoek. Volgens de oudjes zit het stof achter de spiegels en is het eten altijd aangebrand. Ze bedenken het plannetje de huishouding zelf eens een poosje waar te nemen en daarbij een goed voor beeld te geven, ook aan het personeel, waarmee het volgens hen, treurig is gesteld. Op „kamerdag" komen toevallig de twee papa's aanwaaien en worden zolang naar de gang verwezen tot de kamer schoon is. Bij het thuiskomen van de zoon de baas des huizes dus truggelt deze de vaders de huiskamer binnen en laat hen een sigaar opsteken. De moeders komen binnen, nemen papa s sigaren af en zetten hen opnieuw buiten de deur met de mede deling, dat roken slecht voor hun gezondheid is. De zoon probeert de vaders in oppositie te bren gen, wat lukt, zolang de echtgenoten zich niet ver tonen. De tirannie wordt zo erg, dat de jongehuwden hun reis, die door de komst der mama's was uitgesteld, aanvangen, in de hoop dat bij hun terugkeer de moe ders met hun slaven verdwenen zijn. Op schitterende wijze werd dit stuk opgevoerd. Het personeel, dienst bode en huisknecht, die een omvangrijke taak hadden, wisten zich hiervan op een bijzonder goede wijze te kwijten. Dhr. Hage, secretaris der ver., die het leeuwen aandeel in de organisatie heeft sloot met een kort woord de geslaagde avond. VERWARMING Ondanks veel tegenslag werd eerste Kerstdag de centrale verwarming in de Ned. Herv. Kerk alhier, in gebruik genomen. HERKOZEN Als ouderling aan de Ger. Kerk is dhr. C. M. Droogers herkozen en dhr. M. M. Duine als diaken. OPBENGSGT NIWIN COLLECTE De collecte voor de Niwin bracht in deze gemeente het zeer mooie bedrag van 435.79 op, tevens een flink aantal boeken en tijdschriften. Hartelijk dank COLLECTE De collecte gehouden op de Kerstzangavond t.b.v. de Zangvereniging „Nieuw Leven" bracht het zeer mooie bedrag van 60.op. BEKENDMAKING De Burgemeester van Stavenisse brengt het navol gende ter openbare kennis: Bij herhaling heb ik moeten constateren, dat de jeugd van Stavenisse gedurende den Zaterdagavond op straat luidruchtiger is dan kan worden toegestaan. Ik hoop van harte, dat aan dezen toestand ten spoe digste een eind komt. In de eerste plaats richt ik mij daarom tot de ouders met verzoek hun kinderen er op te willen wijzen, dat zij, wanneer zij zich op den openbaren weg bevinden, anderen geen overlast mogen bezorgen door het luid zingen of luid schreeuwen of anderszins. Het strekt niet tot eer, wanneer onze kinderen bij bovenbedoelde categorie moeten worden gerekend. Ik verwacht dan ook, dat de jeugd van Stavenisse zich in het vervolg waardig zal gedragen, wanneer zij des Zaterdagsavonds door Stavenisse wandelt. De politie heb ik opdracht gegeven op de naleving van de bepalingen der Algemene Politieverordening dezer gemeente voor wat betreft het vorenstaande nauwlettend te willen toezien en tegen overtreders in het vervolg zonder voorafgaande waarschuwing pro cesverbaal te willen opmaken. Wanneer aan mijn verzoek geen gehoor wordt ge geven, zal ik mij genoodzaakt zien o.m. aanvragen voor toneelvertoningen, films enz. af te wijzen. De jeugd heeft hier dus veel in eigen hand. De Burgemeester voornoemd: L. A. VERBURG CONSUMENTENCREDIET Evenals in de meeste andere gemeenten van ons ei land, blijkt de animo voor het consumentencrediet niet groot te zijn. Er zijn maar een dertigtal aanvragen ge daan. LICHTING 1944 WORDT GEKEURD Op Dinsdan 21 Januari a.s. zullen de dienstplichti gen van de lichting 1944 uit deze gemeente te Bergen op Zoom worden gekeurd. NIEUWE KLOKKENLUIDER Door het college van Kerkvoogden is aangesteld tot klokkenluider dnr. A. Dane. ONTSLAG GEVRAAGD Dhr. F. Lindhout bedankte als stokman der Ned. Herv. Kerk, alhier. EEN ONGELUK OP HET IJS Mej. T. B. alhier, die de Kerstdagen in Bergen op Zoom ging doorbrengen, reed Dinsdagavond op de ijsbaan aldaar. Zij kwam daarbij te vallen (vermoe delijk doordat zij over een stukje hout reed) met het ernstig gevolg, dat ze met een gebroken enkel moest worden opgenomen, en naar het Alg. Burger Gasthuis worden overgebracht. Morgen zal zij het Ziekenhuis weer mogen verlaten. KERSTFEESTVIERING In samenwerking met de C.J.V. „De Jonge Samuel" vierde de Meisjesver „Bidt en Werkt" Kerst Lest in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. De Zondags school vierde Kerstfeest in de Kerk. BEVESTIGING AMBTSDRAGERS Zondag 5 Januari des vm. zal in de Ned. Herv. Kerk de bevestiging plaats hebben van de herkozen ouderling J. M. Muller en diaken L. J. Jansens.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 2