Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Oudejaarsavond toespraak van H. de Koningin Nieuwjaarsrede van den Minister President r~~~THÖLËN""" ZONDAGSDIENST ARTSEN 5 Januari 1947 Dr. P. J. Duinker, Tholen Dr. A. Vermet, Nieuw-Vossemeer 3e JAARGANG No. 9 3 JANUARI 1947 Uitgevers Firma C. DlELEMAN en G. HEIJBOER. Abonnementen 0.90 per Redactie A 494 St. Annaland, Telefoon 47. kwartaal franco p.p. ƒ1.15 Advertentlen f °'10 Per ™"inieter - Minimum 2.00 Administratie Oudclandsestraat 9, Tholen. Telefoon 57. Prijs per nummer 8 cent Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen „Nu gij voor de laatste maal in 1946 om den huise- lijken haard zijt geschaard of misschien ver hiervan daan in de eenzaamheid naar mij luistert, wil ik op deze wijze bij U binnentredend, een enkel woord tot U spreken van gemoed tot gemoed. Allereerst mijn hartelijke wensen voor het nieuwe jaar. Moge het U veel brengen, waarvoor gij nu of later dankbaar kunt zijn." Zich richtend tot de Rijksgenoten over zee sprak zijn den wens uit, dat zij de spoedige vervullitig zou den verkrijgen, eerst van wat binnen de Grondwet bereikbaar is, en daarna van wat pas na Grondwets wijziging kan worden tot stand gebracht, „opdat die zelfstandigheid Uw deel worde, waarnaar velen zo vurig verlangen en welke voor U allen een gelukkige toekomst moge openen." Speciaal tot hen, die in Indonesië zwaar worden beproefd sprak zij de hoop uit, dat het nieuwe jaar de rechtsorde zou mogen brengen, welke ieder zijn rechtmatig aandeel zal brengen in geestelijke en stof felijke welvaart. Tot allen in het Moederland sprak H.M.: „Wij leven in de overgangsjaren naar de vrede". Vanzelfsprekend tracht ieder zo spoedig mogelijk de oorlogsellende te boven te komen, en zich voor de toekomst veilig te stellen. Maar dat brengt het gevaar mede, dat we te spoedig vergeten wat we doormaakten, en geen oog hebben voor het leed van anderen en vooral geestelijke nood waarin anderen verkeren. Ook de oud-illegalen, de jongeren, de oorlogswedu wen en hen die moesten evacueren en slechts het vege lijf konden redden, bracht H.M. in de herinnering. „Landgenoten", zeide zij, „ik vrees dat er een scheidsmuur wordt opgetrokken tussen velen Uwer en hen, die de doorstane schokken nog steeds niet te boven zijn gekomen, zo dit al ooit gebeuren zal." Met waardering gewaagde zij van het werk van de Stichting '40'45, en van de enkele vrienden, die wel bleven helpen. Maar deze enkelen kunnen het gevoel van verlatenheid, van in een hoek staan niet wegnemen. Dat kunnen wij slechts als volk in zijn geheel door tesamen de verantwoordelijkheid ervoor op ons te nemen. Laten wij ons onze ereschuld bewust blijven." Daartoe deed H.M. een beroep op hen, in de eerste plaats, die op posten staan, waar geholpen kan wor den. Zet de deuren van hart en huis en eigen kring open, voor wie in de oorlog geleden hebben. Tenslotte sprak H.M. een bemoedigend woord tot de vele eenzamen, van wier ellende zij kennis had ge nomen uit vele brieven, die haar werden gezonden. Van het Kerstfeest hebben we Geloof, Hoop en Liefde meegebracht, maar liefde het meest. In die liefde el kaar vertrouwen schenken en een kans geven, en ook daarin het voorbeeld volgen, dat Christus ons geeft daartoe spoorde H.M. ons aan. „Vporwaar", zo besloot zij haar rede, „dan zal veel mogelijk zijn, dat thans onmogelijk schijnt." Wij zijn in dit jaar wezenlijk vooruit gegaan. Onze rantsoenen en onze winkels, ons schoeisel, onze indu strie, landbouw, verkeer en inzet van arbeidskracht getuigen ervan, al is nog veel te wensen overgebleven. De mens leeft echter niet van brood, niet van eco nomisch welzijn alleen. En nu is het een feit,, dat ook in geestelijk en sociaal opzicht vooruitgang valt te constateren. Overeenkomstig haar program is de rege ring den weg ingeslagen naar sociale zekerheid en rechtvaardigheid. Daartoe is het nodig, dat de overheid zich niet te snel terugtrekt van haar bemoeienis op velerlei terrein. Dit betekent geen willekeur, want in den democratischen staat leeft de overheid onder con trole der volksvertegenwoordiging. Het thans 'optre dende kabipet handelt pa drie verkiezingen in nauwe samenwerking met de Staten Generaal en deze samen werking is zienderogen nauwer geworden. Wat Indië betreft: men kent het doel waarnaar de regering streeft. Er is nog geen sprake van dat het reeds is bereikt, ook 1947 zal voortdurende inspanning en uiterste voorzichtigheid eisen. Nederland heeft thans daden gesteld, Nederland heeft offers gebracht en zijn goeden wil bewezen. Daardoor staat het sterker dan verleden jaar in den kring der volkeren. En met meer recht nog dan vorig jaar mag het thans van de volken overzee een gelijke bereidheid vragen om samen te bouwen aan 't nieuwe staatsverband. Laten wij ons niet verhelen, aldus de minister, dat de moeilijkheden in 1947 niet geringer zullen zijn dan in het afgelopen jaar. De arbeid zal ons echter ge makkelijker vallen, omdat het leven dragelijker is ge worden. Wij moeten nu den blik hoger richten en de ogen weer openen voor 'de dingen des geestes. Wij moeten ernst maken met de bestrijding van den gees telijken nood, waarin ons volk verkeert. Met name moeten de idealen der jongeren aan bod komen en meer nog zullen wij de hulp der kerken, der maatschappelijke organisaties, met name de jeugdorganisaties, behoeven om ons volk in 1947 op een hoger geestelijk en zedelijk niveau te brengen. Dat is tot een inniger waardering van het huisgezin, als de grondslag en de kern van iedere gezonde samenleving. Dat is ook tot een groter besef van eenheid en tot een sterker streven naar een goed staatsbestel. Het afgelopen jaar gaf ook met betrekking tot den internationalen toestand een ontwikkeling te zien, die zekere optimistische verwachtingen voor de toekomst van de wereldvrede wettigt, Wanneer wij willen ligt een mooie toekomst voor ons open. FEESTAVOND „CONCORDIA" Op Donderdag 13 Febr. a.s! zal door de Muziek vereniging „Concordia" een feestavond worden ge geven voor de leden en donateurs, terwijl op Vrijdag 14 Januari a.s. des avonds de jaarlijkse muziekuit- voering wordt gehouden. KERSTFEESTVIERING Onder gróte belangstelling vierde de Herv. Zondags school, alhier, op Tweede Kerstdag, het Kerstfeest. Ouderling de Korte opende de bijeenkomst. Door dhr. J. van Elsacker en Mej. J. J. Cense werden Kerst geschiedenissen verteld. De laatste richtte zich nog tot de scheidende leerlingen. Namens hen bood Geertje de Jonge aan Mej. Cense een boekwerk, vulpotlood en lepetje aan en allen zongen haar Ps. 134 3 toe. De scheidende leerlingen kregen een psalmboekje. Mede door het gezamenlijk zingen en het zingen van Kerst liederen door de jongeren onder leiding van dhr. M. C. Deurloo was het voor allen een mooie avond. De collecte t.b.v. de Zondagsschool bracht 87.op In de Chr. Geref. Kerk werd eveneens Kerstfeest gevierd. Ook hier was veel belangstelling. Ds. van Leeuwen opende. De middag werd gevuld met Kerst vertelling, zang en alle aanwezigen ontvingen gebak en een kopje chocolademelk. Het was de eerste maal, dat hier Kerstfeest werd gevierd en gezien de belang stelling en gezien de voldoening over de middag zal het zich ongetwijfeld herhalen. HET IS ALTIJD GEVAARLIJK Bij het spelen met ijsschotsen aan de z.g.n. „Zomer- sluis" aan de zeedijk alhier, viel Zaterdagmiddag jl. het 10 jarig zoontje van de fam. J. Q. in de sluis. Op zijn hulpgeroep sprong van 14 jarige broer te water en met hulp van een ook op de plaats toegesneld vriendje, gelukte het hem z'n broertje op het droge te brengen. De jongens hebben gelukkig geen schadelijke gevolgen door het najte pak opgelopen. OOK NOG DOOR ANDERE OORZAKEN GESTREMD Maandagmiddag 30 December verloor een hoog geladen vrachtauto bij het afrijden van de veerpont over de Eendracht een gedeelte van zijn lading, be staande uit geperst stro. Gelukkig voor den eigenaar vielen de pakken niet in het water. De auto werd met behulp van een andere auto opgetrokken, de pont van stro ontdaan en het verkeer kon weer vooruit. Zo is het dus die dag niet alleen het ijs geweest, dat alle ellende veroorzaakte. RAADSVERSLAG Maandag 30 Dec. kwam de Gemeenteraad voor de laatste maal in 1946 in Openbare Vergadering bijeen. Afwezig was dhr. Klompe. Na opening met ambtsgebed door den voorzitter en het onveranderd goedkeuren van de notulen der 2 vorige vergaderingen worden de volgende ingekomen stukken behandëld 1. Een verzoek van het Bestuur der afd. Tholen van „Het Groene Kruis" om subsidie over het jaar 1947. De voorzitter zegt dit stuk bij de begroting 1947 te zullen behandelen. 2. Een dankbetuiging van dhr. C. J. de Korte in verband met zijn benoeming als stoker aan de Gas fabriek. 3. Het in de vorige verg. aangehouden verzoek van de Erven F. Moeliker voor overschrijving concessie Spuiboezem werd afgewezen, in verband met een nieuw ingekomen verzoek tot afstanddoen van concessie en overname door de gemeente van de opstal. Dit ver zoek werd aangehouden. 4. Een schrijven van de herbenoemde leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim, waarin medegedeeld wordt dat ze hun benoeming aanvaarden met uitzondering van dhr. J. Baaij, die bedankte. De voorzitter zegt dat in deze vacature dhr. A. C. Quist op de voordracht is geplaatst. Na stemming blijkt dhr. Quist met alg. st. te zijn gekozen. 5. Een schrijven van Gedep. St. met enkele kant tekeningen op de begroting 1945 en 1946 6. Een mededeling inzake de Schakerloopolder voor Electrificatie door P.Z.E.M.. Voorgesteld werd dat gemeente zich voor een bedrag zijnde 5 van 2875 gedurende 15 jaar garant zou stellen. Punt 3 van de Agenda: vaststelling bedrijfsrekenin- gen 1944 en '45. De secretaris leest het rapport van de commissie, welke deze rekening onderzocht en waarin verzocht wordt de rekening goed te keuren, nadat de volgende opmerkingen afdoende zijn beantwoord. a. geconstateerd was, dat de rekening niet was geverifieerd door de accountant b. dat bij de kieringsdienst de uitgaven de inkom sten overtreffen c. hooge post gelden voor Duitse Weermacht d. dat de commissie voortaan meer tijd vraagt voor het controleren. Overigens was de commissie er van overtuigd, dat de nodige zuinigheid was betracht. De voorzitter geeft vervolgens de gewenste toe lichting. Voor wat betreft punt a wees hij er op. dat dit niet de schuld was van B. en W„ maar dat men het vermoedelijk te druk heeft bij de accountantsdienst. Overigens kon hij meedeelen, dat er inmiddels aan gewerkt wordt. b. Door de distributievoorschriften, het niet meer verhandelen van blikvlees verminderen de inkomsten, terwijl de uitgaven opliepen door de salarisverhogingen en de verplicht huisslachtingen. c. de uitgegeven gelden D. weermacht zijn tot ruim 10.000 gedeclareerd en op rekening 1946 gebracht. d. met dit bezwaar hoopt de voorzitter een volgend maal rekening te houden. De rekeningen 1944 en '45 worden dan als volgt voorl. vastgesteld 1944: Gasbedrijf Gew. dienst in ontv. en uitg. 61126.81; kap. d. ontv. 30812.02; uitg. 6997.34: goed slot 23814.68. Brugbedrijf 59982.80 in ontv. en uitg. v. d. gew. dienst; kap. d. 142644.10. Gemeente rekening gew. dienst 468044.33; uitg. 366001.33. Batig slot 102043. Rek. Pot-Meier-fonds ontv. 744.07, uitg. 692.515. Batig slot 31.55s. Gasbedrijf 1945 gew. d. ontv. 45958.07, uitg. 47699.92; nad. slot 1741.85; Kap. d. ontv. 27686.22, uitg. 11118,52, goed slot 16567.70. Brugbedrijf 1945: 74197.67 v. d. gew. d. in ontv. en uitg.; Kap. d. 56952.94. Gem. rekening gew. d. ontv. 625126.80; uitg. 668646.06; nad. saldo 43519.26. Kap. d. in ontv. en uitg. 892366.75. Punt 4: Goedkeuring rekening Pot-Meijer-fonds over de jaren 1944 en 1945. ontv. 582.68; uitg. 419.11; goed slot 163.03. Punt 5: Vaststelling van de begrotingen der be drijven en vaststelling van de gem. begr. voor den dienst 1947. De secretaris leest het rapport voor door de controlecommissie uitgebracht. Bij de algemene op merkingen vraagt de commissie meer tijd, daar deze thans beperkt wqs. Als bijz. opmerkingen heeft zij in haar rapport vermeld:

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1