Op de grens van Oud en Nieuw. THOLEN ST. ANNALAND STAVENISSE BRAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRIENDEN (I land" opnemen. Maar vooral in deze maanden is er altijd veel plaatselijk nieuws en ons blad is bovenal een nieuwsbode voor de streek zelf. Een Raadsverslag heeft de belang stelling van vrijwel ieder lezer uit de betref fende gemeente. Dit is met „Uit eigen land" niet het geval, hoewel het er naar onze me ning ook zeker in hoort. Even zovele vragen komen er echter voor het vervolgverhaal, Jeugdhoekje, Indisch hoekje en Jan Overeen- kam. Zo mogelijk mag een kort stukje over het buitenland niet ontbreken. Dit verwerken we meestal in een hoofdartikeltje. En weke lijks hebben we voor bijna ieder hoekje hierboven genoemd copie gereed, maar plaatselijk nieuws heeft nu eenmaal de eerste belangstelling. Ook vele oudjes lezen ons blad, dus kleiner letter dan we in onze enkele nummers gebruiken gaat niet. De advertenties zetten we ook al zo gedrongen mogelijk, t.b.v. de financiële kant voor onze adverteerders en de ruimte voor andere copie. Vergelijk an dere streekbladen maar eens! De advertentie prijs is bij sommige wat goedkoper, maar dit wordt er dubbel uitgehaald door de adver tenties uit te slaanen daar is de adverteerder toch niet mee gebaat. We stellen het zeer op prijs, dat U ook zonodig zonder „Uit- eigen land" onze trouwe lezer wil blijven". Wij doen wat we kunnen V. te Sliedrecht. Nee, het vervolgverhaal laten we nief schieten. Zie dit nummer! Maar zie ook wat we hierboven antwoorden. Per soonlijk voel ik er ook niet zo veel meer voor langer te rekken, dan beslist noodzakelijk is, maar beloof U toch de voornaamste gebeurte nissen tot het einde toe weer te geven. Van zelfsprekend vind ik het prettig dat U en gezien vele andere vragers verscheidene lezers met U, er nog zoveel belang in stellen, waar ik persoonlijk eigenlijk ging twijfelen. Het kan echter in deze maanden wel eens meer voorkomen, dat we een week moeten overslaan. S. te A.J.Polder. Nee, een andere mening dan de onze is naar aanleiding van het arti keltje „Het ligt aan henzelf" niet naar voren gebracht. We haden het dan ongetwijfeld be handeld, daar we dit wel verwacht hebben. Wat er over binnenkwam waren adhaesie- betuigingen. Wel opvallend was het, dat deze vrnl. van personen kwamen, die tijdens de be zetting openlijk, verstokte (in de goede zin dan) Nazi-haters waren. Nogmaals: graag hadden we hieromtrent eens een andere me ning gehoord. Het is misschien schuchterheid, waardoor op een dergelijk artikel openlijke critiek achter wege blijft. Misschien komt er nu nog iets Oudejaarsavond. Met pijnlijke nauwgezetheid letten wij op de klok nog een paar minuten nog enige seconden. Wij kunnen gerust zijn: de radio staat aan die zal het 12-uur-moment nauw keurig aangeven. Dadelijk bij het intreden van het nieuwe jaar zullen wij elkaar onze beste gelukwenschen kunnen aanbieden niet eerder maar ook niet later Die laatste avond van het jaar houden wij ons stipt aan de klok en wij denken niet aan de nuchtere mededelingen, die wij hieronder laten volgen, maar die tóch wel interessant zijn. I Regelen wij ons met de jaartelling naar de zon, de oude Grieken en Arabieren bedien den zich van maanjaren. Een maanjaar, dat uit 12 maans-lopen bestond, duurde ,354 dagen, 8 uur, 48 minuten en 24 seconden. De Romeinen richtten zich echter reeds naar de zon. Zij gaven het zonnejaar 365 dagen, 5 uur, 48 minuten en 45 seconden en Romulus verdeelde dit jaar in tien maanden, beginnende met Maart. Dit laatste blijkt nog uit de namen September, October, No vember en December, welke zevende, achtste, negende en tiende betekenen. De maanden Januari en Februari hebben wij te danken aan keizer Pompilius, die het toezicht over de tijdrekening tevens toever trouwde aan de opperpriesters. Die heren waren echter niet bepaald serieus. Als dat zoo in hun kraam te pas kwam als ze een con sul bij voorbeeld wat langer aan de regering wilden laten blijven, kondigden ze het nieuwe jaar doodleuk niet af. En zij hadden het alleen voor het zeggen. Zo kon het gebeuren, dat Oudejaarsavond in het hartje van de zomer viel dat de lente al haast voorbij was, als volgens de priesters de winter nog moest beginnen Julius Caesar maakte aan deze verwarring een einde: de lengte van het jaar werd door hem bepaald op 365 dagen en 6 uur. Het overschot van 6 uur zou worden weggewerkt door een dag extra te nemen tusschen 23 en 24 Februari. Later bleek, dat bij deze zg. Juliaanse tijdrekening het jaar 11 minuten en 15 seconden te groot was genomen. In 1582 werden er toen, op voorstel van Paus Gregorius XIII 10 dagen overgeslagen. Van 5 October 1582 sprong men op 15 Octo ber 1582. Een heerlijk korte maand voor de ambtenaren De Gregoriaanse tijdrekening houdt zich vrijwel aan de loop van de aarde om de zon, doordat wij in de honderd jaar 24 schrikkel jaren hebben met een dag extra. SPORTBERICHT De P.V. „De trouwe duif" hield op 21 Dec. jl. haar jaarlijkse tentoonstelling. Ingezonden waren 168 duiven. Keurmeester was dhr. A. de Rijk uit Roosendaal. Uitslag KI. F Oude doffers (26) Jac. Baaij 1; A. Wagemaker 2, 3 en 6; J. Klippel 4; G. Lindhout 5; C. Soomers 7e pr. KL II Oude duivinnen (23) A. Wage- makerl, 2, 3, 4 en 5; G. Larooy 6e pr. KI. III Jonge doffers (46) A. Wagemaker 1 en 3; L. Laban 2; Joh. Klippel 4; D. Jansen 5 en 11, Jac. Baaijö; J. Deurloo 7: Gebr. An- driessen 8; J. B. Tholenaar 9 en 10; G. La rooy 12e pr. N KI. V Late jonge doffers: (14) D. Jansen 1 en 4; L. de Heer 2; G. Larooy 3é" pr. KL VI Late jonge duivinnen (18): A. Wagemakerl; D. Jansen 1 en 4; L. de Heer 3; J. Klippe 5e pr. Schoonheidsklasse: Oude Duivinnen: A. Wagemaker le pr. idem Jonge duivinnen: Joh. Klippel 1; Jac. Baaij 2e pr. Beste doffer van de tentoonstelling: Jac. Baaij Beste duivin van de tentoonstelling: A. Wagemaker KERSTZANGDIENST Tweede Kerstdag werd in de Ned. Herv. Kerk alhier een Kerstzangdienst gehouden, waaraan naast de Zangver. „V.Z.O.S." ook die van Stavenisse „Nieuw Leven" aan mee werkte. Alle plaatsen waren bezet. Na opening door Ds. v. Griethuysen werd gezamenlijk Ps. 33 1 gezongen. Daarna het koor „V.Z. O.S." en vervolgens „Nieuw Leven". Het was een heel mooie middag. Algemeen was men van oordeel, dat de Stavenissenaars wel wat beter zongen dan het Zangkoor „V.Z.O.S." Het ploegje is niet groot, maar geeft zuivere stemmen. Het was voor beide verenigingen ongetwijfeld een geslaagde mid dag. Directeur „Nieuw Leven" is dhr. M. J. Leune, bij „V.Z.O.S." dirigeert dhr. C. Scherpenisse. VERGADERING Dezer dagen werd een vergadering gehou den door het Waterschap Stavenisse in Hotel van Mej. de Wed. C. L. Potappel. Na opening en notulen volgde erfpachtsvernieu wing t.b.v. dhr. Boomsluiter voor de tijd van 30 jaar. Wegens ontslag van dhr. C. Steen- dijk Czn.Sr. werd een aanbevelingslijst op gemaakt ter benoeming van een nieuwe Dijk graaf. Op de lijst werd geplaatst 1C. van Putten, 2. C. Steendijk Szn. Vredenburg); 3. M. J. de Rooi. Punt 6 van de Agenda behelsde benoeming van een vertegenwoordiger in de Dijkraad van de Watei;k. v. d. Cal. polders Oud-Kem- penshofstede en Moggershil, wegens ontslag van dhr. G. Steendijk Cz. Sr. De Heer C. M. A. Steendijk wenste niet voor benoeming in aanmerking te komen. Daarna sluiting. KERSTZANGAVOND Vrijdagavond 27 dezer werd een Kerstzang avond gehouden in de O.L. School alhier door de Zangver. „Nieuw LevenDirecteur was M. J. Leune. Er was grote belangstelling, toen Ds. v. Griethuysen de samenkomst opende met het laten zingen van Ps. 89 1 en het voorlezen van psalm 33. Daarna volgden de eerste zangnummers, waarop burgemees ter L. A. Verburg passend en mooi orgelspel gaf. Na afwerking van het programma ver zocht dhr. M. v. Beveren nog een paar num mers te zingen, waarbij hij tevens zijn dank uitbracht voor deze mooie avond. Na samen zang Ps. 150:1, 2 en 3, sloot Ds. W. van Griethuysen, die in z'n slotwoord de hoop uitsprak dat nog veel nieuwe leden tot de zangvereniging mogen toetreden, opdat zij in bloei mag toenemen. (Nadruk verboden) door G. TH. ROTMAN M wQê Ze waren niet meer boven zee maar vlak bo ven een of andere havenstad. O jongens, als ze zich maar niet tegen een van de hoge huizen te pletter vlogenMaar neen, hoor, het kwam allemaal zo prachtig uit, of Brammetje de vol- leerdste piloot wasDe machine streek namelijk op een grote vlakte midden in het stadspark neer, tot hevige ontsteltenis van de kinderen, die er speelden en die dan ook hals over kop op de vlucht gingen. „Gauw, gauw, er uit! Hier vandaan!" zei Bram. Ze klommen alle drie uit de machine, gaven elkaar een poot en liepen zo vlug ze konden het park door, steeds de stilste paadjes kiezend. Angstig kropen de kinderen achter de struiken.... een olifant in 'n vliegmachineZoiets raars hadden ze nog nooit gezienMaar waar moes ten onze drie vrienden heen? We moeten wat te eten zien te krijgen" zei Tom. „Want ik rammel

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 8