Jan Overeenkam BRAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRIENDEN in milde stemming (Nadruk verboden) door G. TH. ROTMAN Bram zette zich aan het stuur en kreeg eindelijk, met behulp van Tom, beweging in de mo tor. Tom. die het al eens gezien had, bracht nu de schroef aan het draaien, wipte weer in de vhegmachine, en even later hoera! daar gingen ze de hoogte' inDat het een gevaarlijke onderneming was, daaraan dachten ze in hun jeugdige overmoed nietIntegendeel, ze hadden de grootste schik, toen ze zagen hoe de Bedoe- ïnen net kwamen aanhollen precies te laat! Maar nu het sturen Dat was minder gemakkelijk. En welke richting ze uit moesten, dat wisten ze al evenmin. Bram wilde naar links en Tom naar rechts. En dalen durfden ze ook al niet. „Tuf dan maar door, we zullen in elk geval wel ergens terechtkomenvond Menelik. die in een hoekje zat. Steeds angstiger wordend, vlogen ze door, de hele nacht, telkens menend de goede richting gevonden te hebben tot ze zich, bij het aanbreken van de dag, midden boven de zee bevonden speciaal op staan en dat is ook logischmaar dat de gespeelde tijd geheel vervalt, lijkt mij toch wel ver gezocht. De tweede week speelde S.V.O. 2 tegen W.H.S. en won met 32, terwijl de uitslag VrederustTholen.33 luidde, met protest van laatstgenoemde club. Vorige week won Tholen van W.H.S. met 63 en Vrederust te St. Maartensdijk met 20. De voorlopige stand (in verband met de eerstgenoemde wedstrijden „voorlopig") is dus gesp. gew. gel. verl. punten Tholense boys 3 2 1 0 5 Vrederust 2 1 1 0 3 S.V.O. 2 2 I 1 2 W.H.S. 3 1 0 2 2 Smerdiek 2 0 0 2 0 De eerstvolgende wedstrijden vallen in het nieuwe jaar: Zaterdag 4 Januari. BONNENLiJST WAT KRIJGT MEN OP DE BONNEN Bonkaarten KA, KB, KC 701 (strook No. 1) gram brood gram brood gram boter gram margarine of 100 gr. vet gram margarine of 200 gr. vet liter melk liter melk liter melk gram vlees gram vlees gram kaas gram suikerwerk ei gram suiker, boterh.str. enz. of gram jam, stroop, enz. gram brood gram brood gram kaas KE, 701 (strook No. 1) 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gr. vet 12 liter melk 100 gram vlees 100 gram vlees 100 gram kaas 100 gram suikerwerk 1 ei 250 gram suiker, boterh.str. 500 gram jam, stroop, enz. 250 gram suiker, boterh.str. 500 oram iam cfrnrtn t>r\t 53—1 Brood 800 53—2 Brood 400 53—1 Boter 125 53—2 Boter 125 53—3 Boter 250 53—1 Melk 4 53—2 Melk 3 '53—3 Melk 3 53—1 Vlees 100 53—2 Vlees 400 53—1 Algemeen 200 53—2 Algemeen 100 53—3 Algemeen 1 53—4 Algemeen 750 1500 534B Reserve 1600 53—IC Reserve 800 532B Reserve 200 Bonkaarten KD, 541 Brood 541 Boter 542 Boter 54—1 Melk 54—1 Vlees 54—2 Vlees 541 Algemeen 542 Algemeen 543 Algemeen 544 Algemeen 545 Algemeen 541D Reserve 54IE Reserve gram jam, stroop, enz. 800 gram brood enz. of enz. of öuu gram Drooa 500 gram rijst, kindermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuit Tabakskaarten, enz. T 63, T 64 2 rantsoenen tabaksartikelen V 64 200 gram chocolade en/of suikerw; X 63 2 rantsoenen tabaksartikelen X 64 100 gram chocolade en/of suikerw. Bonkaarten MA, MB, MC, MD strook no. 1 534 Brood 800 gram brood 534 Boter 250 gram boter 534 Margarine 250 gram margarine of 200 gr. vet 534 Melk 5 liter melk 534 Vlees 300 gram vlees 535 Vlees 100 gram vlees 534 Kaas 200 gram kaas 534 Suiker 250 gram suiker, boterh.str. enz. of 500 gram jam, stroop, enz. Voor de week van 29 December t/m 4 Januari zullen geen bonnen meer worden aangewezen. Deze week is wederom 100 gram vlees beschikbaar, zodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. Op de bonnen voor tabaksartikelen zal bij aankoop van twee rantsoenen cigaretten ten minste één rantsoen cigaretten, vervaardigd uit Zuid-Amerikaanse tabak gekocht moeten worden. Het aanvullende kaasrantsoen voor personen, ge boren in een der jaren van 1927 t/m 1932, zal in den vervolge worden verstrekt in den vorm van 200 gr. per 4 weken in plaats van 100 gr. per 2 weken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Donderdag 19 December worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vlees en melk, waarop eerst met in gang van Maandag 23 December mag worden gekocht. De niet aangewezen bonnen van de bonkaarten 612 kunnen worden vernietigd. De in de bonnenlijst vermelde nummers van de bon kaarten, MA, MB, MC, MD 701 hebben betrekking op de extra-rantsoenen, geldende voor bijzonderen arbeid en voor aanstaande en jonge moeders, Zij, die hierop recht hebben, zijn en worden periodiek in het bezit van deze bonkaarten gesteld. Rantsoenbonnen voor Voedings- en genotmiddelen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de rantsoenbonnen voor voedings- en genotmiddelen voor zien van de letter D en het artikelnummer na 21 Dec. a.s. niet meer geldig zijn. Toeslagkaarten voor Bijzonderen Arbeid Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de distributiediensten van 15 t/m 21 December toeslag- kaarten voor bijzonderen arbeid zullen uitreiken voor de le en 2e periode 1947 (22 December 1946 t/m 15 Februari 1947). In den vervolge zullen de toeslagkaarten telkens voor acht weken (twee perioden) tegelijk worden uit gereikt. De kaarten zijn voorzien van genummerde bonnen in plaats van rantsoenbonnen. De geldig ver klaarde bonnen zullen in de bonnenlijst worden opge nomen, evenals dit zal geschieden ten aanzien van de kaarten, welke aan aanstaande en jonge moeders wor den uitgereikt. Ik zeg „brrr" en velen zeggen het mij na. Als in Siberië overviel ons de plotselinge strenge vorst. En voor mij is dat' nog niet zo erg. Maar Kees, die zat er mee. Een Zondag had hij rust noch duur. Z'n piepers en z'n „juun" nog niet onder het winterdek. En dan rond te tien graden vorst. Hij is uiteindelijk toch niet gaan dekken, die dag, maar z'n rust was zoek. Hij had nog beter kunnen gaan. Met z'n overjas aan, zat hij bij de kachel. Z'n vrouw stookte wat ze kon, maar kon niet verhinderen, dat de bloemen zich telkens weer op de ruiten toverden. En Kees keek somber naar die bloemen. „Dat is alles bevroren bromde ie en drukte zich dieper in z'n ver sleten overjasje. Maandagmorgen ben ik er samen met Kees op uitgetrokken. Ik kon dien armen bloed niet in de steek laten en hoewel m'n handen glad verkeerd staan, hebben we de hoopjes toch onder het winterdek gekre gen. M'n oren stonden nog iets rechter dan gewoonlijk, m'n neus was één ijskegel, maar Kees was geholpen. We zijn toen samen haast in de kachel gekropen en Kees z'n vrouw gaf ons een halfje cognac. Dat knapte op. De bevroren tongen kwamen los en Kees dankte me nogmaals hartelijk voor de Sinterklaas- cadeautje, die via mijn portemonaie Sinter klaas -Zwarte Piet in Kees z'n woning terecht kwamen. Waarmee ik maar zeggen wil, dat m'n portemonaie aanmerkelijk in ge wicht is afgenomen. En toen kwam het over strenge winters van vroeger. Ik vertelde hem, dat m'n grootvader, die uit de Hoekse en Kabeljauwse twisten eens een winter had meegemaakt, dat de vissen uit de sloot kwa men, zo koud was het, dat ze zich naar de mensenhuizen toesleepten en beleefd vroegen of ze gebakken konden worden, daar het in de sloot niet te harden was. Kees deed net of ie het geloofde, maar ik ben er toch niet zeker van. Uiteindelijk kwam het natuurlijk toch weer over de politiek. De brandende Lingadjatie- kwestie. Kees stemde hartelijk in met m'n Sinterklaas-verlanglijstje, speciaal over export van Mook. Toen heb ik hem gezegd, dat er van dat verlanglijstje niets afgaat, maar hij toch in alles nuchter moet blijven. Voor- en tegenstanders maken het te bont. Bij de een is alles schitterend, bij de ander verschrikke lijk. Politiek, denk er omHoewel Soekarno blijft een collaborateur en dat kan ook ik moeilijk verkroppen Uiteindelijk was Kees Maandag in veel mildere stemming, toen z'n hoopjes er eenmaal onder zaten. En hij vertelde me, hoe hij twee jaar geleden heel wat beroerder Kerstdagen tegemoet was gegaan. Hij zat toen in het hartje van Rotterdam. De ellende was onbe schrijfelijk. Nu kan z'n vrouw er nog een schopje kolen extra opgooien, al ziet haar kolenkist er na deze week al bedenkelijk uit. Maar toen was het hopeloos. En toen zat er ook nog angst achter. Zodat we allen, on danks de vele tekorten en de nog grote ellende in sommige streken, dankbaar kunnen zijn, dat we deze Kerstdagen in gezondheid tegemoet kunnen gaan. Waarom we, deze dagen tegemoet gaande, geen stekelige opmerkingen naar voren willen brengen, maar hopen dat de koude met enige graden verminderd (de radio kondigde van middag al een vermoedelijke dooi aan) en al mijn waarde lezers prettige Kerstdagen toe wensend, eveneens hopend dat op die dagen de kolenkist van geen mijner waarde lezers in zodanige toestand verkeerd, dat de laatste „puf in de kachel moet verdwijnen. Met insgelijke wens van Kees. P.S. Over de kolenkist gesproken; de ge ruchten die de ronde doen, als zouden er ook deze winter extra kolen verstrekt worden aan hoofden van gezinnen, wier woning tijdens de inundatie gedeeltelijk onder water stonden, kunnen nog niet officieel bevestigd worden. Of het er van zal komen Een vogeltje fluisterde me in het oor, dat door de ver. van Ned. Gemeenten opgave was gevraagd, hoe veel woningen er in de verschillende gemeen ten, in aanmerking komen. Ik zou zeggen: Houdt U er maar rekening mee, dat U ze niet krijgtm

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 7