W eekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland THOLEN Uw Nieuwjaarswens» 13 DECEMBER 1946 3e JAARGANG No. 5 Uitgevers Firma C. DlELEMAN en G. HEiJBOER. Abonnementen 0.90 per Redactie A 494 St. Annaland, Telefoon 47. kwartaal franco p.p. 1.15 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen. Telefoon 57. Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter - Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 ZONDAGSDIENST ARTSEN Voornamelijk voor de mensen die buitenaf wonen, zullen we vanaf heden onder deze rubriek wekelijks de Zondagsartsendienst opnemen. Zoals bekend omvat dit de gemeenten Tholen, Oud- en Nw.-Vossemeer en St. Filipsland. Voor a.s. Zondag 1. Mevr. A. C. Lindenbergh-Klooster, O.-Vossemeer 2. L. C. A. Looysen, Tholen GLASACTIE Ruitentroef! Onder dit motto werd in het Westen van ons land de grote glasinzameling gehouden voor de geteisterde gebieden. Er was in sommige streken -een schreeuwend gebrek. Limburg, Brabant en niet te vergeten Zeeuws-Vlaanderen. „Moet er hier ook geen glasactie worden gehouden vroegen enkele lezers. „Wij kunnen toch ook nog wel wat doen voor mensen die net als wij de winter tegemoet gaan, maar die zonder ruiten zitten; met wat carton of celophaan voor de ramen, zonder voldoende licht, zonder voldoende bescherming tegen weer en wind Zeker willen wij die glasactie steunen, als het zover komt. We weten echter, hoe onmiddellijk na de be vrijding ook op ons eiland de broeikassen gesloopt moesten worden om eiland-bewoners aan glas te helpen. Of er nu dus veel overschot zal zijn, betwijfelen we. Tevergeefs is zo'n actie echter niet dikwijls en het is zonde, dat er hier overbodig glas zou zijn, terwijl in dezelfde provincie mensen zitten te smeken om vol doende bescherming tegen weer en wind in hun kapotte huizen of half gerepareerde schuren en bunkers. Wan neer er dus plannen in deze zijn, zal het zeker zijn nut hebben ze ook uit te voeren. Wel is het aan te bevelen, wanneer men een hoeveelheid glas heeft, na te gaan welke gemeente in Zeeuws-Vlaanderen nog het meeste gebrek heeft. Dit om te voorkomen, zoals we de vorige week in het weekblad „De Uitkijk" lazen, dat de bur gemeester van Oostburg 500 m2 glas in kisten heeft staan, die „over" zijn, waar hij dus niets mee kan doen. Volgens dat artikel doet die burgemeester ook geen moeite het glas aan een nog wel behoeftige ge meente over te dragen. Zoiets te lezen geeft weinig lust tot glasactie. Om dit ene feit, mogen echter alle andere noodlijdende gemeenten niet bloeden. Daarom lezers, wanneer men bij U kom» of op andere wijze bij U om glas vraagt, geeft wat U missen kunt, dank baar zijnde dat het niet nodig is, dat er voor U wordt ingezameld. BEPERKING ELECTRICITEITS- EN GASVERBRUIK Van het Rijkskolenbureau kregen wij het volgende ter publicatie „De staking in de Amerikaanse kolenmijnen is op 7 dezer ten einde gekomen. Dit beduidt echter aller minst dat reeds aanstonds wederom Amerikaanse kolen ter beschikking van den Nederlandse verbruiker staan. Het blijft derhalve volstrekt noodzakelijk dat de dezer dagen in de dagbladen aangekondigde korting van ten minste 20 op alle kolentoewijzingen, onverminderd gehandhaafd wordt. Aan iederen verbruiker van kolen, gas en electriciteit wordt dus nogmaals dringend aan- bevojen zijn verkruik gedurende de eerste maanden tot het uiterste te beperken. Het Rijks Kolenbureau zal de industrie de nodige richtlijnen doen toekomen. Van de particuliere verbruikers wordt verwacht, dat zij er ernstig naar zullen streven 20 beneden de voor hen vastgestelde rantsoenen voor gas- en electriciteitsver- bruik te blijven en dat zij die het hun toegestane rant soen niet ten volle nodig hebben ook 20 bezuinigen. Verlichting van etalages is in geen geval toegestaan. De electriciteitsbedrijven hebben opdracht om wanneer toch verlichte etalages worden aangetroffen, de stroom- levering aan den betrokken winkelier voor minstens een week te staken. Wanneer bovengenoemde besparing niet wordt ver kregen, bestaat er zeer grote kans, dat gasloze uren worden ingevoerd en de electriciteitsnetten gedurende meerdere uren zullen moeten worden uitgeschakeld. Het is dus in het belang van alle gas- en electriciteitsver- bruikers, ter voorkoming van erger, aan de gevraagde besparing mee te werken. KOSTELOZE INENTING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat op Woensdag 18 December 1946, des L.S. Het is onze bedoeling, evenals vorig jaar, ook nu weer een speciaal Oudejaarsavondnummer te laten verschijnen. We hebben daarvoor de volgende regeling getroffen: 20 December een dubbel nummer (voor de Kerstdagen) 27 Dec. enkel nummer 31 December OUDE]AARS- NUMMER 3 Januari weer een gewoon nummer. Er valt dus nu een geheel apart Oudejaars- numraer in. De bezorgers zullen U dit blad op P. JANSENS P. JANSENS—JANSENS Schieweg 6 g.n. Prijs 0.50 Meer regels worden volgens het gewone tarief berekend. Mogen wij U verzoeken de advertenties zo spoedig mogelijk, in elk geval vóór Zaterdag 28 December op te geven bij de bezorgers van ons blad. Postabonné's, enz. verzoeken wij hun event. Oudejaarsmiddag brengen. Het is dus het speciaal nummer voor Uw nieuwjaarswens. We behoeven hier voor niet te propageren. U weet zelf, hoe gemakkelijk zo'n Nieuwjaarswens is. U weet ook, dat vrijwel alle Eiland-bewoners ons blad lezen. In St. Filipsland neemt het aan tal abonné's nog steeds toe. Ook vele families buiten het eiland hebben een abonnement. De „Nieuwjaarswens-prijs" is door ons niet ver hoogd. Hieronder een tweetal voorbeelden met prijs. De plaatsnaam komt boven de advertenties van elke gemeente. Familie, vrienden, bekenden en cliëntèle een voorspoedig Nieuwjaar toegewenst P. PIETERSE J. PIETERSE—PIETERSE Ring 400 - Zaadhandel Prijs 0.75 nieuwjaarswens uiterlijk 23 December aan ons op te zenden. (Adressen: Oudelandsestraat 9 Tholen of Nieuwstraat 494 St. Annaland) Voor al de ondertekening duidelijk te schrijven om fouten te voorkomen. In ons Oudejaarsnummer leest iedere Eiland-bewoner Uw Nieuwjaarswens! middags 12 uur in het Wijkgebouw van het Groene Kruis de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kosteloze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe vóór 17 December 1946 ten huize van Dr. P. J. Duinker aanmelden. VLEESKEURINGSDIENST THOLEN In opdracht van den Inspecteur der Volksgezond heid, deelt het Hoofd van de Keuringsdienst Tholen, belast met de uitvoering van de vleeskeuringswet 1919 Staatsblad 524, mede aan belanghebbende: Dat gedurende de maand November 1946 verschil lende gevallen zijn geconstateerd, waarbij huisslachting- varkens niet op de juiste wijze voorgeschreven bij wettelijke bepalingen, ter keuring zijn aangeboden. Tot heden zijn daarover aan de slachters ver schillende aanwijzigingen gegeven en ernstige waar schuwingen gericht tot de overtreders. De varkens mogen niet uitelkaar worden gesneden, doch slechts na buikopening in twee gelijke helften gehakt worden, ook de ruggestreng in de lengte moet zijn doorgehakt. Alle Organen, als longen, hart, lever, milt, moeten aanwezig zijn. Vanaf heden zullen geen waarschuwingen meer gegeven worden. Bij overtreding is den keuringsambtenaar opdracht gegeven procesverbaal op te maken, terwijl het varken op kosten van den eigenaar naar de noodslachtplaats zal worden vervoerd. Tholen, 10 Dec. 1946. RAADSVERGADERING Openbare raadsvergadering op Dinsdag 10 Dec. '46. Afwezig de Heer Van Westen, zonder kennisgeving. De Voorzitter opent de verg. met het ambtsgebed, waarna aan de agenda een 11e punt wordt toege voegd nl. verlenging overeenkomst Verz. gelden Risico Fraude Onderlinge Ned. Gem. Hierna worden de notulen der vorige vergadering vastgesteld en goedgekeurd. 2. Ingekomen een schrijven van dhr. G. Staderman waarin deze bericht zijn benoeming als archivaris aan te nemen. Een schrijven van C. Schot e.a., bewoners van de Boschstraat, met het verzoek het voetballen op het speelterrein te verbieden. De voorzitter deelt mede, dat het voetballen voor de huizen reeds ver boden is. Waarschijnlijk heeft de politie niet voldoende gelegenheid hier altijd naar te kijken. Het is echter nu eenmaal een speelterrein, en hij vindt het toch geen bezwaar, dat gedeelte wat hiervoor bedoeld is te gebruiken als zodanig. De Heer Berrevoets vraagt of dan geen afscheiding kan worden aangebracht voor dat gedeelte. De voorzitter acht dit niet nodig daar het toch niet veel zal helpen, doch zal de politie ver zoeken toezicht te willen houden, dat niet voor de huizen wordt gevoetbald. Dhr. de Heer vraagt of men dan niet naar het terrein aan de Tol kan gaan De voorzitter antwoordt dat dit veelal onder schooltijd gebeurt en stelt voor dit stuk verder voor kennisgeving aan te nemen. Verder een schrijven van dhr. L. Moelker, welke overschrijving vraagt van de concessie op de Spui- boezem welk staat op naam van F. Moelker, op zijn naam. De voorzitter stelt voor dit verzoek aan te hou den, in verband met in de toekomst te maken onkosten aan de Spuiboezem, waartoe wordt besloten Voorts was binnengekomen een ontslagaanvrage van dhr. Driessen, stoker aan de gasfabriek, in verband met zijn benoeming te Ede. De voorzitter stelt voor dit ontslag te doen ingaan op 1 Jan. a.s. wat wordt toe gestaan. 3. Aanbieding van de bedrijfsrekeningen en van de Gemeenterekening over de jaren 1944 en 1945. De voorzitter stelt voor deze in handen te stellen van de daartoe benoemde cgmmissie. 4. Aanbieding van de bedrijfsbegrotingen en van de Gemeentebegroting voor het dienstjaar 1947, welke eveneens in handen van de daartoe benoemde com missie worden gesteld. 5. Overgegaan werd tot de aankoop van een oven voor de Gasfabriek: welk was aangehouden in een vorige vergadering, in verband het bezien van een ander systeem. Gebleken is echter dat het oude systeem nog het beste voldoet, terwijl de offerte van het nieuwe nog 1500.hooger is. 6. Benoeming van leden der Gascommissie en van een vertegenwoordiger in den raad van aandeelhouders van de N.V. Waterleiding Mij. Tholen. De voorzitter adviseerde dat in verband met het inwerken der Gas commissie, elk jaar 1 lid te laten aftreden en een nieuw toe te voegen. Hij stelde voor dit alfabetisch te doen en dhr. Berrevoets te doen vervangen door dhr. Goedemondt. De heer Klompe merkte op dat dit toch vroeger niet de gewoonte was, doch kan zich met het voorstel verenigen. Hierna werden gekozen als leden der Gascommissie dhr. Goedemondt met 7 st. en dhr. Van Westen en de Hond elk met 8 st. terwijl met 9 st. werd benoemd dhr. W. Klompen als vert. Waterl. Mij. De voorzitter feliciteerde de nieuwbe noemde leden en bracht dank aan dhr. Berrevoets voor zijn onder moeilijke omstandigheden verrichtte werk zaamheden. 7. Benoeming leden tot wering schoolverzuim. De voorzitter stelt voor deze in zijn samenstelling te hand-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 1