POORTVLIET Vergeet hen niet S SirtaasappeSbon A'gemeen NO. 49-6 EN 50-8 J. MELISSE - MENNES Uit eigen Land: REDDINGSWEZEN Zoals op meerdere plaatsen in ons eiland werd deze week ook hier, in de O. L. School een propagandafilm vertoond van de N. en Z. Hollandse Redding Mij. RAADSLID Door het bedanken van dhr. L. Vos, werd in zijn plaats als raadslid gekozen, dhr. A. C. Kievit. BENOEMD Als locale kracht bij de P. T. T. alhier is benoemd Mej. Corrie Kesteloo. Dit met in gang van 1 December a.s. EEN AUTO SLIPTE Dinsdagmorgen ongeveer 8.30 uur reed een luxe auto in de buurt van het Oud-Kerk hof. Vermoedelijk slipte de auto, waardoor een aankomend fietser in de sloot raakte en geheel in die sloot verdween. Zelf kon hij op de wal komen, waarna bleek dat hij een rib gebroken had. Voor auto en bestuurder liep het goed af. De politie stelt een onderzoek in. VERENIGINGSNIEUWS Benoemd tot secr. der Knapenver. C. Blaas; penningmeester W. Dekker, plv. be stuurslid en bode P. Bevelander. VOOR DE LANDBOUW GRONDONDERZOEK BIETENAALTJE De Landbouwvoorlichtingsdienst in samen werking met de bedrijfsstudiegroep Tholen- St. Filipsland stelt zich voor alle gronden, waarop in 1947 bieten zullen worden ver bouwd, te laten onderzoeken op bietenaaltje. Het mag niet voorkomen, dat bieten een slechte opbrengst geven tengevolge van ge noemd aaltje. Dit jaar zijn helaas nog te veel bieten verbouwd op bietenmoeland. Het aaltje verminderde niet door de inundatie. Indien een bepaald perceel bij de laatste keer bieten verbouw ogenschijnlijk gezond leek, dan wil dit nog niet zeggen, dat op der gelijk perceel het volgend jaar weer gerust bieten kunnen worden gezaaid. Integendeel, het is n.l. heel goed mogelijk, dat op dat moment juist het critieke punt was bereikt. Daarom is het ook gewenst, dat alle gronden, op het aanwezig zijn van aaltjes, worden onderzocht. Verschillende landbouwers laten elk jaar alle percelen onderzoeken, om op de gezondste stukken bieten te verbouwen, met uitstekend resultaat. Geen bieten op bietenmoe land. Opgave voor deelname bij de Assistenten. De kosten alles inbegrepen, zijn uiterst laag en bedragen slechts 1,25 per monster. Dit bedrag kan en mag voor niemand een beletsel zijn. De Hoofd-assistent, F. de Ronde. in huis". De hoogste Nederlandse militaire autoriteiten van land- en zeemacht toonden zich niet bepaald ingenomen met de militaire kant der Indische ontwerp-overeenkomst en er gingen zelfs geruchten, indien de regering het ontwerp zou goedkeuren dat zowel gene raal Kruis als admiraal Helfrich van plan waren af te treden geruchten, die niet wer den bevestigd, doch evenmin door de betrok kenen tegengesproken. Er zou ten aanzien van de Indische zaken grote onrust heersen onder het officierencorps van leger en marine zowel te land als overzee zowel onder de oudere als onder de jongere officieren die tegen de gang van zaken gewetensbezwaren hebben. Dat dit zeer ernstig wordt genomen, blijkt wel uit het feit, dat beide bevelhebbers enige malen door H.M. de Koningin in audiëntie zijn ontvangen. Zouden de heren heengaan, als het Indische ontwerp wordt aanvaardt Er komt méér oppositie: de Partij v. d. Vrijheid te Amsterdam nam de resolutie aan, waarin wordt geconstateerd, dat de Commis sie-generaal door het sluiten van de ontwerp overeenkomst haar bevoegdheden te buiten is gegaan en dat de aan deze commissie ver leende bevoegdheden dienen te worden ingetrokken; de A.W.A. de Algemene Wer kers Associatie zond den min.-president een telegram met het verzoek, werkgevers en werknemers uit Indië naar Nederland te ont bieden om hun mening naast die van de Commissie-generaal in de Staten te doen horen. In de Staten-Generaal.Een gerucht ging als een lopend vuurtje dat het Ned. kabinet de ontwerp-overeenkomst bijna een stemmig had afgekeurd. Het is officieel tegen gesproken en nu (terwijl we dit schrijven) is niets verder bekend. In spanning zal ons volk na de besprekingen in de ministerraad, de beraadslagingen van onze Volksvertegen woordigers over het Indische ontwerp volgen. Het voordeel is, dat wij nu de zaken van dichterbij kunnen bezien en het is te hopen, dat er veel duidelijker zal worden, waar thans nog een waas van niet begrijpen en door de afstand van niet goed zien ligt. Inmiddels schijnt het hard nodig te blijken, dat wij in Indië troepen houden. Weliswaar onderschrijft de minister, dat de wederop bouw van leger en vloot ook financieel grote offers van het Nederlandse volk vraagt, doch als men er kennis van neemt, dat er op Bali door verraad van een Javaansen commandant weer slag moest worden geleverd, komt bovenstaande erkenning. Een politie-detachement te Tabanan werd overvallen door 75 terroristen, waarna Neder landse troepen tegenaanvallen ondernamen. In totaal zijn er thans 47.000 man Ned. tr. in Indië, en de minister verklaardde, dat dit machtsapparaat nog onvoldoende zal zijn om veiligheid en recht in Indonesië te waarborgen zelfs indien een volledige samenwerking tussen Nederlandse en Ned. Indische strijd krachten en geregelde troepen van Indone sische zijde tot stand komt. Hierbij rekening te houden met het feit, dat de Britse en Br. Ind. troepen binnen afzienbare tijd Indië gaan verlaten. Om tenslotte op iets anders over tè stappen en te besluiten; Het is een slecht land, waar het geen mens goed gaat. En het gaat het Unilever-concern zeer zeker goed. Dit inter nationale concern het grootste van Neder land bereikte dit jaar de omzet van liefst 3 milliard 286 millioen gulden. LEVERT UW IN BIJ Uw speciaal adres voor groenten, fruit, en conserven. DALEMSCHESTRAAT THOLEN De maand December is in aantocht en ve len maken weer voorbereidingen om de ko mende feestdagen op passende wijze te vieren Plannetjes worden gemaakt, verrassigen worden bedacht voor onze verwanten, vrien den en kennisen. Denken we in deze dagen ook wel eens aan onze Nederlandse jongens, (waaronder ook dorpsgenoten), die in Indië, ver van huis, deze voor ons zo gezellige, intieme sfeer moe ten missen, ja, die wie weet waar en in wat voor primitieve omtandigheden hun feestda gen moeten doorbrengen? Een hartelijk gebaar, dat zegt: We kun nen niet méér doen, maar vergeten doen we jullie daarom nietzal hen ginds op hun eenzame post bemoedigen en opbeuren. Helpt daarom het N.I.W.I.N. Op 5, 6 en 7 December a.s. zal in alle ge meenten van het eiland Tholen door het Ro de Kruis een inzameling worden gehouden. Wat U kunt missen aan boeken (goede boeken naturlijk, aan afgedankte rommel hebben onze jongens niets), tijdschriften, ge zelschapsspelen, zal op een van deze dagen worden opgehaald. Wie beslist niets van dien aard heeft te missen, kan ook volstaan met een geldelijke bijdrage. Vergeet hen niet! INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) M. de Redacteur, Naar aanleiding van uw verslag, raads zitting gemeente Tholen d.d. 16 Nov. 1946, verzoek ik U beleefd onderstaande te willen opnemen in Uw blad. „Mijn schrijven aan den gemeenteraad van Tholen was geen vraag om salarisverhoging maar een protest tegen een door den burge meester op z'n eentje vastgestelde salaris verlaging, wat hij deed op onjuiste motieven. Over deze kwestie heb ik zowel met den burgemeester als met den wnd. burgemeester, den heer C. v. d. Berge, verschillende malen gesproken; heb ik ook verschillende malen schriftelijk m'n bezwaren ingediend. Nu, na ruim vier jaren is er nog geen recht gedaan. Ik kan uw ruimte niet te veel in beslag nemen, maar ik zou de H.H. raadsleden willen vra gen: neem inzage van het dossier, dat toch zeer zeker over deze kwestie ter secretarie aanwezig is. Tholen, 27 Nov. '46 - P. J. Duinker. RATTENBESTRIJDING I Op initiatief van Ir. M. A. Geuze, voor zitter van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij is besloten over te gaan tot een algehele ratten- en muizenbestrijding op het eiland Tholen. Van de noodzaak van deze be strijding zal iedereen zeer zeker overtuigd zijn. Teneinde de hieraan verbonden kosten voor iedere inwoner van het eiland Tholen zo laag mogelijk te houden, is met mede werking van de Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen de mogelijkheid ge schapen, deze verdelging door de Tholenaars zelf te doen geschieden. Het ligt in de bedoeling om huis aan huis en op elke boerderij pakjes vergiftigd brood rond te brengen. Het maken van deze pakjes en het rond brengen vraagt echter veel tijd, tenminste wanneer dit door enkele personen moet ge schieden. Namens de commissie welke het doel heeft alle ratten en muizen in het eiland Tholen te verdelgen, doe ik een beroep op alle jongeren van het eiland Tholen, zich als vrijwilliger op te geven bij ondergetekende, of bij de burgemeester van hun gemeente. Het gaat slechts om enkele dagen in de tweede helft van December. Leerlingen van Landbouwschool, M.U.L.O., Huishoudschool, en natuurlijk alle Leden van de Landbouw Jongeren Gemeenschap meldt U aan, en helpt mede onze actie te doen slagen; Ook de hulp van ouderen is zeer welkom. Namens de Commissie, L. A. M. Elenbaas - Molenstraat A 71 St. Maartensdijk Menigmaal horen wij van gebeurtenissen op grote afstand, die wij zo wel naar ons toe zouden willen halen om die zaken eens nader te bekijken om ze eens onder de loupe te kunnen nemen en ze haarfijn te ontleden. Inzake de Indische overeenkomst, waarvan de 17 punten nu gemeengoed zijn geworden, heeft de Nederlandse regering het voordeel, dat zij de Commissie-Generaal, die een en ander in orde maakte, deze week in ons land ontmoette en eerst met haar kon confereren, alvorens zij haar standpunt bepaalde. Maar voor het zover was voor de Commissie- generaal in haar geheel was aangekomen, was er reeds „leven in de brouwerij herrie

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 5