■SiBb Jan Overeenkam BRAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRIENDEN BONNENLIJST even in 't kort. (Nad ruk verboden) door G. TH. ROTMAN En 't gemeenste was, dat de rovers ook Bram's snuit nog vastbonden omdat hij probeerde, daar de touwen mee los te makenEindelijk, toen het geld geteld was, gingen de Bedoeïnen er mee weg; zeker om het ergens te gaan begraven! Maar wat was dat? Werd daar niet zachtjes aan het touw gemorreld, waarmee Bram's han den gebonden waren? Hij keek voorzichtig om. jawel hoor het was Menelik! „Straks ver tel ik alles wel!" zei hij „gauw!" En hij maakte Bram en Tom allebei los. Onder het zeil van de tent door kropen ze naar buiten. De paarden der rovers stonden er nog. Snel klommen ze op één er van; Bram nam de teugels en voort ging het, als de wind zo vlug. Waarheen, dat wisten ze zelf niet! „Ik had jle rovers gezien, ben ze stilletjes gevolgd en zag, hoe ze jullie pakten vertelde Menelik onderweg. Zo'n handige aap! Plotseling zei Bram: „Wat staat daar nu, daar bij dat palm- bosje?" En hij wees op een vreemdsoortig ding in de verte. gelijke geldwaardige biljetten, als de ontvreemdde, tussen v.d.Z.s boeken teruggevonden. Beide getuigen hebben hierover niet gesproken. Bij de politie kwam echter een anoniem schrijven, dat zoals verdachte later bekend, van hem afkomstig was, waarin werd medegedeeld, dat het geld terecht was. Op verschillen de gronden, maar in hoofdzaak op grond van het motief, dat verd. zelf bericht had verzonden dat het geld terecht was, vorderde de officier een gevangenis straf van 3 maanden. Mr. v. d. Hoeven, de gehele zaak onder de loup nemende, achtte het niet aannemelijk, dat de vrouw op de aangegeven dagen haar woning niet verlaten had, daar de 6e Mei de dag was, voorafgaande aan de biddag voor het gewas en men de gewoonte heeft voor die dag boodschappen te halen, evenals 's Zater dags voor de Zondag. Ook zou het niet uitgesloten zijn, dat v.d.Z. de gelden zonder er later meer over te hebben gedacht, tussen de boeken heeft gflegd. Op die gronden pleitte Mr. v. d. Hoeven vrijspraak. Het vonnis luidde overeenkomstig de eis: 3 mnd. gevangenisstraf. Mej. V te Oud-Vossemeer wegens fraude met distributie-bescheiden werd beboet met 30.of 15 d. h. De zaak contra F. te St. Annaland, beklaagd van schending van een arbeidsovereenkomst, werd aan gehouden, daar de hoofdgetuige Rijnberg, niet aan wezig was. V. P. en M. die medewerkten aan de Droogmaking van Walcheren vonden in de modder en onder het puin scherven van huishoudelijk aardewerk. Bij nader onderzoek, diepten ze ook nog enkele vrijwel onge schonden koppen, schotels e.d. op, die ze naar hun barak meenamen. Het kostte hen ieder 5. het aan de evacué's behoorde te worden overhandigd. M.B. te Poortvliet had frauduleus een varken ge slacht met de bedoeling dit vlees in B.o.Z. van de hand te doen. Eis, wegens herhaling, 3 mnd. gev. Uit spraak 2 mnd. gev. N.B. te St. A. die in Walcheren werkte, had daar een deken gevraagd en gehouden, niet om deze wederrechtelijk toe te eigenen, maar omdat dit zo gebruikelijk was. Hij werd schuldig verklaard, zonder toepassing van straf. E. K. te St.. Filipsland had, blijkens het verbaal aan een meisje een ring ontnomen. Hij verklaarde evenwel, dat hij de ring van het meisje had ontvangen, ondei voorbehoud een andere te geven. Was dit niet gebeuid, dan zou hij die belofte reeds zijn nagekomen. Volgde vrijspraak. (Wordt vervogd) "™"™°ONS SPORTHOEKJE~ VOETBAL Zaterdag a.s. W.H.S. Vrederust om 3 uur. VOETBALUITSLAGEN Smerdiek Vrederust 14 S.V.O. I S. C. W. I. o—o - Tholen: In de gehouden Bestuursvergadering van S.V. Eendracht is vastgesteld dat de prijzen van de nederlaagwedstrijden als volgt moeten worden toe gekend en worden uitgereikt 1. Halsteren beker 2. D.S.V. Dinteloord plaquette 3. Smerdiek lauwertakje 4. H.S.C. Heerle medaille. THOOLSE DAMCLUB 7e RONDE D. de Vos B. W. Schot 1—1 A. Geluk - P. Jansen 20 C. J. de Korte J. Laban 20 D. de Vos P. Jansen 20 PREDIKBEURTEN THOLEN Ned. Herv. Gemeente Zondag 24 Nov. 10 uur Ds. van Griethuysen 3 uur Ds. Kooreman Geref. Kerk Zondag 24 Nov.: 10 en 3 uur Leesdienst Geref. Gem. Zondag 24 Nov.: 3 x Leesdienst Chr. Geref. Kerk Zondag 24 Nov. 10 uur Ds. van Leeuwen, 2.30 uur Leesdienst, 6.30 uur Ds. v. Leeuwen Woensdag 27 Nov. 7 uur Ds. van Leeuwen, Bijbel lezing. OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente Zondag 24 Nov. 's morgens Leesdienst 'sav. 6.30 uur Ds. Kooreman van Scherpenisse Geref. Kerk Zondag 24 Nov.: 10 en 2.30 uur Ds. Vreugdenhil Chr. Geref. Kerk Zondag 24 Nov.: vm. en av. Lees dienst nm. Ds. van Leeuwen ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente Zondag 24 NoV. zal nader bekend gemaakt worden (Collecte Ziekenfonds) Geref. Gem. Zondag 24 Nov.: 3 x Leesdienst Dinsdag 26 Nov. nam. 2.30 uur en 6.30 uur Ds. Lamain STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente: Zondag 24 Nov. 10 uur Ds. de Bres 6 uur Leesdienst Geref. Gem. Zondag 24 Nov.: 3 x Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente Zondag 24 Nov. vm. Leeskerk (vac. Stavenisse) nm. Ds„ de Bres - H. D. Oud Geref. Gem.: richting Ds. Blaak: 3 x Leesdienst Rehoboth Zondagavond 7 uur Ds. Waardenburg te Rotterdam SCHERPENISSE -Ned. Herv. Gemeente Zondag 24 Nov. 10 uur Ds. Kooreman 2.30 uur Ds. Sirag - legerpredikant Geref. Gem. Zondag 24 Nov.: vm. en nm. Leesdienst, av. Ds. A. Visser POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente Zondag 24 Nov. 10 uur Ds. W. Vroegindeweij nm. 2.30 uur Leesdienst. Geref. Kerk Zondag 24 Nov.: 10 en 2.30 uur Ds. Lanhing uit Fijnaart Geref. Gem. Zondag 24 Nov.: vm. en nm. Ds. A. Visser, av. Leesdienst ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente Zondag 24 Nov. 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. W. Vroegindeweij KERKNIEUWS THOLEN Ds. H. Harkema te Wijk bij Heusden heeft bedankt voor het beroep bij de Ned.. Herv. Kerk alhier. STAVENISSE Ds. E. Schrooten te Meerkerk bedankte voor het beroep bij de Ned. Herv. Kerk. OUD-VOSSEMEER Ds. C. Q. Vreugdenhil, pred. bij de Geref. Gem. alhier komt te Genemuiden op een te beroepen twee tal voor. SCHERPENISSE Bij de gehouden stemming voor notabelen der N.H. Kerk, alhier zijn herkozen, de heren D. C. Slager, Q. C. Quaak en C. C. A. Kouman. Bonkaarten KA, KB, KC 612 (strook No. 3) 491 Brood 800 gram brood 492 Brood 400 gram brood Een donkere tijd staat voor de deurNee, ik spreek niet figuurlijk Vat het dit keer eens letterlijk op. We zitten in de donkere helft van het jaar en de weerberichten melden: Licht tot half tot zwaar betrokken, opklarende hagelbuien of gestadige mot regen met kans op nachtvorsten en sneeuwvlokken, zodat we alles kunnen wachten. Men zit voorlopig nog behagelijk bij een gasbrander, die om deze tijd nog een behoorlijke temperatuur waarborgt in de kleine keuken. Men is niet zo rijk bedeeld met aardse goe deren en woont dan ook niet in de voornaamste buurt van het dorp of stadje. Maar men heeft een behoorlijk rantsoen electriciteit, dus brandt men een lamp van 60 Watt. Men kijkt in de krant en leest Neder land gebruikt nu evenveel electriciteit als in 1938. De rantsoenering zou kunnen worden opgeheven, als de Nederlander geen Nederlander was en onherroepelijk zijn nog matige brandstoffenrantsoen zou aanvullen met electrische kacheltjes." „Zo is het" knikt men en staat op om nog even een brief op het postkantoor te brengen. Het post kantoor staat natuurlijk in het centrum. Men komt in het nauwe straatje van de niet-voorname buurt. Stik donker Nee, er kan hier geen lamp op overschieten, hier mag nog geen straatlantaarn branden. Bons au men b'otst tegen het huis van een buurman op. De brief wordt verfrommeld Men loopt voorzichtig verder „even de buule op t ouwt frievend", gelijdt aan de andere kant van de straat bijna in de sloot, komt uiteindelijk in een bredere straat en ziet op het eind daarvan gelukkig een soortement gaspitje branden, ook wel electrische straatlantaarn genoemd. Uiteinde lijk komt de brief toch op de bestemde plaats. Maar nu terug, dat is nog veel erger, want nu is er helemaal geen lichtje waar men op lopen kan. Het loopt dit keer nog goed af en even later zit men weer onder de 60 wattlamp bij de gasbrander. Nogmaals „een gefrief aan de buule, dan pakt men verwoed de krant en leest opnieuw hetzelfde verhaal als hierboven: „evenveel electriciteit als in 1938". Men leest daarna het raads- verslag van de laatste openbare vergadering en komt tot de ontdekking, dat het er zeer waarschijnlijk niet op over zal kunnen schieten, dat de straatlantaarns wat meer licht zullen geven, laat staan er een nieuwe bij te plaatsen in dat armzalige slopje, waar hoogstens een 20 gezinnen „in het ziekenhuis kunnen terecht komen". Uiteindelijk staart men weer verbaasd naar het be richtje en zwelt de zoeven opgedane „buule op t' öuwt" ontstellend, nu van kwaadheid. Waarde lezers, bovenstaande kunt U betitelen als een fabeltje, maar de practijk is er momenteel niet ver vandaan. En dan neem ik m'n vooroorlogs devies weer in de arm, m'n naam waardig, en roep uit: Over eenkam over-een-kam, alle straten in onze stad of dorpen, in dit geval wat het licht betreft. De mensen in de nauwe straatjes en, slobjes betalen ook belasting. En we gaan de feestdagen tegemoet. Kan het dan in deze niet veranderen En toch gebruiken we evenveel stroom als in 1938 Maar toen'stond er bij onze Kees, die vanwege z'n aardse goederen ook niet zo'n heren huis heeft en dus niet in zo'n voorname straat woont, als ondergetekende, wel een lantaarn en overal voor^ soortgelijke nauwe straatjes. En toen branden er geen gaspitjes, integendeel Maar, waarde lezers, Jan zit er achter, dat belooft hij. Al moest hij er „kameraad Soekarno" voor in de arm nemen. Saluut. Jan. 125 125 250 4 100 400 200 50 750 1500 1B Reserve 1600 800 3 3 100 1 491 Boter 492 Boter 493 Boter 491 Melk 491 Vlees 49—2 Vlees 491 Algemeen 492 Algemeen 493 Algemeen 49- 49IC Reserve 492B Reserve 492C Reserve 493B Reserve 493C Reserve Bonkaarten, KD, 501 Brood 800 gram brood 501 Boter 502 Bater 50—1 Melk 50—1 Vlees 50—2 Vlees 501 Algemeen 502 Algemeen 50—3, 50—4 en 505 Algemeen 100 gr. vet gr. vet gram boter gram margarine of gram margarine of 200 liter melk gram vlees gram vlees gram kaas gram cacao gram suiker, boterhamstr. enz. of gram jam, stroop, enz. gram brood gram brood liter melk liter melk gram kaas ei KE 612 (strook no. 800 gram brood 250 gram boter 3) j\j gram oocer 125 gram margarine of 100 gr. 12 liter melk 100 gram vlees 100 gram vlees 100 gram kaas 50 gram cacao vet 250 gram suiker, boterhamstr. enz. of 500 gram jam, stroop, enz. 1 ei 800 gram brood 250 gram rijst 300 gram bloem 506 Algemeen 501D Reserve 50IE Reserve 50,2E Reserve Tabakskaarten, enz. T 59 2 rantsoenen tabaksartikelen V 60 200 gram chocolade en /of suikerwerken X 59 2 rantsoenen tabaksartikelen X 60 100 gram chocolade en/of suikerwerken

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 3