De Artsen van Tholen, Oud- Vossemeer, Nieuw-Vossemeer en St. Phliipsland oud-vossemeer st. annaland staven1sse ST. MAARTËNSDÏjlK scherpenisse"" poortvliet* en aan te tonen of er misleidende gegevens zijn ver strekt. Deze kwestie is ook reeds in bespreking bij G.St. Dhr. v. Westen vraagt of er geen middenweg is om deze zaak op te lossen, waarop de voorzitter ant woordt, dat Dokter Duinker zijn belangen schriftelijk kan voorleggen, waarbij hem voor 100%«recht zal worden gedaan. Dhr. Zachariasse merkt op, nu het eenmaal aan de Raad is verzocht, hij er niets voor voelt het weer af te schuiven op het Ambtenarenge recht. Hij verzoekt dokter Duinker te horen in ge sloten zitting. De voorzitter handhaaft zijn bezwaar en zegt dat het toch geen rechtzitting moet worden. Het is B. en W. er ook niet om te doen van deze zaak af te komen. Daarna wordt met alg. st. besloten dokter Duinker niet te horen in de Raad. 2. Een schrijven v. dhr. Gossije, leraar U.L.O.- school, waarin om eervol ontslag wordt verzocht. B. en W. stellen voor, hierop afwijzend te beschikken. Er is geconfereerd met B. en W. van Oostburg, waar dhr. Gossije is benoemd. Ook deze heren waren van mening, dat zij in een dergelijk geval geen ontslag zouden geven, voor een plaatsvervanger aanwezig was. B. en W. menen, dat het niet fatsoenlijk is, na zo'n korte tijd in functie te zijn geweest, alweer ontslag te vragen in deze moeilijke tijd. Dhr. Berrevoets stelt voor hem per 1 Dec. ontslag te geven. Z.i. is het verkeerd iemand tegen zijn wil in functie te houden. Hij achtte dhr. Gossije te hoogstaand, ook te veel onderwijzer om zijn plicht niet te blijven doen. Het Ambtenaren reglement voorziet ook niet in het geval, zodat naar zijn mening een ambtenaar op diens verzoek geen ont slag geweigerd kan worden, ook niet door B. en W. of Raad. Hij heeft er dus recht op, hoewel spr. het natuurlijk ook liever was, dat hij bleef. Er is per 1 Dec. door dhr. Gossije ontslag gevraagd, omdat 1 Januari moeilijker is. Wanneer dhr. Gossije per 1 Dec. vertrekt zijn er immers toch weer 4 leraren, daar dhr. Liefaard op die datum in dienst komt. Blijft dhr. Gossije, dan zal dhr. Bakker per 1 Dec. ontslag moeten worden verleend, daar, gezien het aantal leerlingeü, geen 5 leraren in functie mogen zijn. Wanneer dhr. Bakker ontslag krijgt, zal hij toch later niet meer terugkomen, terwijl hij nu bereid is aan te blijven, ook nog na 1 Dec. tot de vacature Gossije vervuld is. Dhr. Berrevoets drong er tenslotte op aan, zoo spoedig mogelijk sollicitanten op te roepen. Wethouder v. d. Berge verklaart zich tegen ontslag, zolang er geen ander is. De voorzitter wijst er op, dat het belang van dhr. Gossije wordt verdedigd, doch daarmee niet het Gemeentebelang. De heer Gossije is een uitstekende kracht. Dhr. Jansen vindt het wel een bezwaar iemand tegen zijn wil te houden. Hij stelt voor zo spoedig mogelijk een oproep te plaatsen en dhr. Gossije ontslag te verlenen, wanneer in de vacature is. voorzien. Dhr. Zachariasse betwijfelt het of men hem kan houden tot laatstgenoemd tijdstip. Daarna werd het verzoek om ontslag afgewezen. Hierna werd de vergoeding voor het Bijz. en O.L. onderwijs vastgesteld. De jaarwedde ambtenaren Burg. Stand werd vast gesteld op 453. Een voorstel de Gem. begroting over '44, '45 en '46 alsmede die voor Brug- en Gasbedrijf te wijzigen wordt aangenomen. Dhr. Goedemondt vraagt, waarom de opbouwtoelagé personeel hierin niet is verwerkt, waarop de voor zitter antwoordt, dat eerst mededeling Ged. St. moet worden afgewacht. Daarna werd het uitbreidingsplan met bebouwings voorschriften vastgesteld. De verordening hondenbelasting wordt vastgesteld op 1T).voor luxe honden. Raadslid de Heer vraagt op welke manier gecontroleerd wordt. De voorzitter antwoordt, dat vroeger penningen werden uitgereikt, doch deze zijn niet te krijgen. De politie oefent controle uit. De heer Verduit vraagt of de kosten uit breidingsplan geheel tenlaste van de Gemeente komen, bijv. bij het aanleggen van nieuwe wegen. De voor zitter zegt, dat dit onmogelijk alleen bekostigd kan worden. Veel zal afhangen van nader te nemen maat regelen en omstandigheden. De plaats van het speel terrein achtte raadslid de Heer niet erg gelukkig, in verband met het aangrenzende Kerkhof. De voorzitter antwoordt, dat, als het er komt, een goede afscheiding zal plaats hebben. Dhr. Goedemondt verzocht nog om de slijkboel aan het veer op te willen ruimen, wat de voorz. toezegt. Uitbreiding straatverlichting zal geschieden naar ge- lang er materiaal is. Daarna sluiting. I zijn overeen gekomen een Zondagsdienst in te steïlen, ingaande Zaterdagmiddag 3 uur tot Maandagmorgen 8 uur, te be ginnen op 23 November a.s. De namen der waarnemende artsen, benevens telefoonnummers worden aan de woningen bekend gemaakt. Adv. VERVOERSBELANGEN Zaterdag 23 Nov. zal de afdeling Beroepsgoederen- vervoer Eil. Tholen in hotel Ampt een vergadering beleggen, ter bespreking van de vervoersbelangen. HUISORGEL Ten behoeve van de vergaderingen der Jong. Herv. en andere ver. is een mooi huisorgel aangeschaft. LICHTING 1944 Voor deze lichting, welke begin 1947 gekeurd zal worden, zijn alhier 13 personen ingeschreven. BENOEMING Dhr. L. J. v. d. Zande alhier, is bij K.B. benoemd tot Dijkgraaf van de v. Haaftenpolder. GESLAAGD W. C. W. J. Rombouts is geslaagd voor leraar Landbouwwerktuigen, Dorpsweg A 144, Oud-Vosse- meer. GRAANDROGERIJ Naar wij vernemen heeft de Coöp. Landbouwver. „Eiland Tholen" het plan tegen het volgend seizoen een graandroger aan te schaffen. UIENVEILING van Dinsdag jl. Gewone uien: 2000 balen a 12.^2 per 100 kg 1000 balen a 12.20 100 balen a 12.12 Grove uien, 11.17 per 100 kg Drielingen 10.17 Pickler 12.16 BENOEMING Aan de O.L. School alhier, is benoemd dhr. Scherpe nisse te St. Maartensdijk, thans tijdelijk onderwijzer aan de O.L.S. te Poortvliet. HET LIEP GOED AF Toen dhr. M. Wielaard Zaterdagmiddag met zijn paarden en wagen naar huis reed, ging de scheerhout uit de boom van de wagen. De paarden sloegen op hol maar werden zonder schade aangericht te hebben tot staan gebracht. GEZAMENLIJK Dezer dagen werd opgericht een vereniging, waar van de leden bestaan uit burgemeesters, secretarissen en gemeente-ontvangers op het eiland Tholen. In het bestuur werden gekozen: de heren L. A. Verburg, burgemeester van Stavenisse als voorzitter: A. L. C. van Doorn, secretaris van Scherpenisse, als secretaris en A. Everaers, gemeente-ontvanger van St. Maartens dijk als penningmeester. Het ligt in de bedoeling maan delijks te vergaderen, om de verschillende problemen, waarmede de gemeentebesturen tegenwoordig te maken hebben, gezamenlijk te kunnen bespreken. BEKENDMAKING De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat alle oproepingen voor de keuring van de lichting 1947 zijn verzonden. Indien er mannelijke personen zijn, irf 1927 geboren en die hier te lande wonen of geacht worden te wonen en geen bericht van oproeping of van inschrijving ontvangen hebben, zich dan vóór 25 November a.s. ter Secretarie moeten aanmelden. HERSTELRAAD In verband met de beschikbaarstelling van textiel voor de getroffen gebieden is in deze gemeente de na volgende Herstelraad ingesteld Mr. H. H. Schuller, voorz.; A. Everaers, secr.; Mevr. H. Blindenbach-Korteweg; Mej. C. Vellekoop; A. P. Bout: L. H. v. As; J. Klaassen; G. Janssen. HET DEPARTEMENT VAN T NUT BLIJFT BESTAAN In de alhier gehouden vergadering van het Departe ment St. Maartensdijk v. d. Ver. Het Nut v. h. Alg. werd besloten fyet departement voort te laten bestaan, niettegenstaande h?t feit, dat de opkomst op deze vergadering niet groot was. De aftredende leden stelden zich niet herkiesbaar en het nieuwe bestuur werd als volgt samengesteld: A. R. Arentsen, voorzitter; W. L. Blindenbach, vice-voor- zitter; C. G. Hage, secretaris; J. L. M. Geluk, penning meester; D. L. Hage. Door deze winter wederom enige lezingen te orga niseren hoopt men het departement weer tot bloei te brengen. BENOEMINGEN De heren P. J. Nelisse en A. P. Geluk, beiden alhier zijn benoemd tot gezworenen van het Waterschap St. Maartensdijk. WEES GEWAARSCHUWD Een nieuwe fiets zonder bonWie zou dat niet willen Zeker, wanneer geen overdreven prijs ge vraagd wordt. Maar betaal niet vooraf aan een wild vreemde, die U iets dergelijks komt aanbieden. Er zijn nl. personen op het eiland geweest, die nieuwe rijwielen zonder bon zouden leveren voor 95.Men moest echter beginnen om 20.te storten en verder iedere maand 5.Verschillende eiland-bewoners zijn er op ingegaan. In één geval is zelfs het volle bedrag ineens mee gegeven, er in dit geval op rekenende dat men het rijwiel vlugger zou hebben, wat natuurlijk door de heren hartelijk werd bevestigd, Wij vermoeden, dat deze mensen echter lang op hun rijwielen zullen kunnen wachten, zó lang, dat ze de f 20.of meer wel kunnen afschrijven, evenals het „toekomst-rijwiel'. Het is immers niet mogelijk, zoals zij beweerden, dat ze 3000 fietsen hadden staan, die voor die prijs zonder bon te leveren waren. Moet een rijwielhandelaar niet heel wat schrijven, voor hij een fiets op de bon kan leveren Wij zouden zeggen: „Wacht dan liever nog even. Nu kunt U misschien niet rijden, maar na die twintig gulden ge stort te hebben, toch ook niet. Dan houden we ons liever maar bij onze rijwielhandelaren!' De politie stelt in elk geval een onderzoek in i EEN KRAKEND EINDE De landbouwer P. K. laadde zijn wagen op de haven met grond. Plotseling begon het paard een wandeling te maken. Daar het paard zichtbaar niet met de ver- keersbepaüngen op de hoogte was, ging ze voor een in haar weg staande bietenschuif niet opzij. Deze werd gekraakt. De bietenlpssers schreeuwen het paard toe en de wandeling kwam krakend tot staan. COLLECTES De oogstcollecte in de Geref. Gem. gehouden bracht 457.74 op. De gehouden zendingscollecte in de. Ned. Herv. Kerk bracht 72.73 op. BENOEMING Tot Hulp-Keurmeester in vasten dienst te Lisse, werd met ingang van 1 November jl. benoemd, dhr. J. Slager alhier. GESLAAGD 6 Dhr. H. Antonisse, alhier, slaagde voor het Diploma Kantoorstenograaf, systeem „Grote" (130 lettergr. per minuut) VERENIGINGSNIEUWS Zondagavond jl. werd de J.V. alhier gesplitst in een J.V. voor jongens van 16 jaar en ouder en in een Knapenver. voor jongens van 1216 jaar. Beide ver. vergaderen Zondagsavonds. De K.V. van 67.20 en de J.V. van 7.309 uur. Leider K.V. is dhr. W. S. Quist. Voorzitter der J. V. blijft dhr. M. A. Jansen. ONTWIKKELINGSMIDDAG J.L.G. De Landbouw Jongeren Gemeenschap afd. Tholen hield Zaterdagmiddag jl. een ontwikkelingsmiddag in de zaal van Mevr. de Weda Hoek te Tholen. De volle zaal getuigde van een warme belangstelling. De voorzitter opende met een welkomswoord tot de aanwezigen, inzonderheid verwelkomde hij de leden van het L.J.G. orkest, die helemaal uit Zeeuws- Vlaanderen gekomen waren om hun medewerking te verlenen en Ir. Geuze van Poortvliet. Hierna lichtte hij het doel van het L.J.G.werk toe: De ontwikkeling van het platteland op hoger peil te brengen, om mede hierdoor, de in vele gevallen ten onrechte gedaalde waardering voor het platteland tijdens de oorlog, te vergroten en te bestendigen. Ver volgens hield Mej. Groenewege een inleiding over het boerenleven in Amerika, waaruit duidelijk het grote verschil bleek tussen de plattelanders daar en hier. Dhr. de Jager sprak over het zeer actuele onderwerp: „De mens in de samenleving". Spreker schetste hierin o.a. de verhouding tussen boer en arbeider. De sprekers werden afgewisseld door enige gedichtjes en zang nummers, die zéér in de smaak Vielen. Na de pauze sprak Ir. Geuze over Luxemburg. Het landschap daar met haar smaakvol ingerichte woningen en boerderijen. Ir. Geuze gaf tevens uiting aan zn waardering voor het L.J.G. werk. Het schetsje „Waar een wil is, is een weg, opgevoerd door de afd. L.J.G. en Z.P.M. van St. Filipsland was heel aardig en de spelers kregen dan ook een verdiend applaus. Na nog enkele Hawai-liedjes, gezongen door Z.P.M.ers in toe passelijke klederdracht en volksdansen, sloot de presi dente van de P.Z.M. van St. Filipsland deze gezellige en leerzame middag, waarna allen staande het Zeeuwse volkslied zongen. Niet in het minst is deze middag geslaagd te noemen door de prima medewerking van het L.J.G.orkest met de goed uitgevoerde muziek nummers. Wanneer de L.J.G.ers nogmaals een derge lijke bijeenkomst organiseren, zullen ze zeker het pro gramma niet zo uitgebreid maken of zorgen dat de onderwerpen korter zijn, daar de wat te lange duur van deze middag.wel het enige genoemd mag worden, wat aan te merken valt. RECHTZAKEN Zitting van den Politierechter-op Woensdag jl. De eerste zaak was die van B. te Scherpenisse, wegens onbevoegd slachten van een varken en het verhandelen van het vlees daarvan. De officier eiste 3 weken gev. en 60.boete. Mr. v. Hasselt weersprak de grond van deze eis, omdat deze aan een verouderd voorschrift was ont leend en pleitte vrijspraak. De uitspraak luidde 200.-boete, subs 50 d. hechtenis. De op 6 Mei aangehouden zaak, contra D.B., be klaagd v. wederrechtelijke toeëigening van een be drag ad 690.ten nadele van P.L.v.d.Z. bij wien hij enige werkzaamheden verrichtte, werd thans hervat. De getuigen-verklaringen van v.d.Z. en zijn vrouw, kwamen hierop neer, dat alleen verd. en een land bouwer in huis waren geweest en dat ze beiden opi 6 en 7 Maart hun woning niet hadden verlaten. Kort daarop is het bovengenoemd bedrag, hoewel in niet

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2