W eckblad voor het EilaodTholeo en St. Filipsland Tegenslag* Uit eigen Land: THOLEN 3e JAARGANG No. 2 22 NOVEMBER 1946 Uitgevers Firma C. dleleman en G. HeijBOÉR. Abonnementen 0.90 per n 1n Redactie A 494 St. Annaland. Telefoon 47. kwartaal franco p.p. I 15 Advertentlen f 0'10 Per mlhmeter 2'00 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen, Telefoon 57. Prijs per nummer 8 cent Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Reeds in het begin van dit najaar kwamen de eerste berichten over vliegtuigongelukken en even keken wij er verbaasd van op: „Hè, wij dachten, dat na deze oorlog de techniek zó ver was gevorderd, dat onge lukken practisch waren uitgesloten het vliegen schijnt echter toch nog niet zó safe te zijn. Het leven ging voort. Hoog boven onze hoofden trokken de zilveren metalen luchtmachines haar strakke lijnen, recht op het doel af: honderden kilometers per uur verslindend in weinige dagen naar het Verre Oosten luttele uren naar de West Ja, er gebeurden nog wel vliegtuigongelukken, maar dat was elders ver van huis. Daar scheen men het met de noodzakelijke voorzorgsmaatregelen niet zo nauw te nemen daar ging men blijkbaar niet van de stelregel uit dat veiligheid vóór alles dient te gaan. Maar het aantal vliegtuigongelukken nam toe: nu eens kon dit dan weer dat als oorzaak worden aan gewezen, doch meer en meer kwam de gewone wereld burger tot het inzicht, dat ondanks de toepassing der nieuwste technische snufjes,vliegtuigongelukken niet waren uitgesloten. De deskundigen deden en doen wat menselijkerwijs mogelijk was voor de vliegzekerheid: toestellen werden met het Radar-wonder uitgerust; de Amerikanen zagen er zelfs niet tegen op, grote maatschappijen te ver hinderen haar toestellen de lucht in te zenden, vóór dat gewenste veranderingen en vernieuwingen aan motoren van bepaalde typen waren aangebracht. Men sloeg er geen acht op, dat vaste luchtlijnen door deze maatregelen werden ontwricht dat vele reizigers er door werden gedupeerd. Eerst veiligheid dan reis gelegenheid. Het scheen niet te helpen: schier dagelijks veronge lukten de vliegtuigen ze vielen als bladeren van de bomen: tegenslag op tegenslag Zelfs degenen, die geregeld van het luchtverkeer gebruik maakten, be gonnen te twijfelen en na elk groot ongeluk bleek begrijpelijk de animo om per vliegtuig te gaan, als er ook een andere mogelijkheid was het doel te be reiken, te verminderen. Doch het leven gaat voort het leven stelt zijn eisen het moderne leven vraagt snelheid En dan dacht men aan onze trotse K.L.M., die door de jaren heen terecht een grote roep van veiligheid en betrouwbaarheid heeft verkregen de K.L.M. die alles in het werk stelt, om in de eerste plaats veilig te vliegen onze K.L.M. Wie in de buurt van Schiphol kwam, wie zag hoe met de regelmaal van een uurwerk de trotse vogels aankwamen en vertrokken, die werd gegrepen door het machtige, moderne snelverkeer en die zou zo wel wil len instappen. Wat er ook in de vliegwereld zou ge beuren de K.L.M. stond als een rots in de branding. Plesman en de zijnen stonden borg voor de veiligheid. En nu Vertwijfeld zien de mensen de uitgebrande over blijfselen van een der prachtige Dakota's veronge lukt boven onze grootste luchthaven neergestort en uitgebrand, en het ergste waarbij alle inzittenden het leven lieten. Onze gedachten gaan in de eerste plaats uit naar hen, wier levensdraad zo snel werd afgesneden en die een, vooral voor het gevoel der nabestaanden, zo een smartelijke dood vonden. Doch wij denken ook aan de door dit vreselijk ongeluk met één slag verbroken illusie, die onze luchtvaartmaatschappij aan de top vóór alle anderen plaatste: bij de K.L.M. zou zoiets niet gebeuren Het leven gaat voort er is nog een diepgaand onderzoek naar de oorzaak van de ramp aan de gang hypothesen worden gesteld, veronderstellingen ge maakt en misschien zal er tóch nog wel een oorzaak van het ongeluk kunnen worden aangewezen, dat het juiste blijkt te zijn. Er zullen dezer dagen reizigers zijn, die na het gebeurde, toch maar liever niet per vliegtuig zullen gaan het leven gaat voort en ze kunnen er zakelijk gezien, vrijwel niet buiten. Ook bij de K.L.M. kunnen ongelukken gebeuren. Het leek misschien anders tot voor deze ramp, het kon altijd. Toch zullen de geleerden en de technici blijven samenwerken om de grootst mogelijke veiligheid te kunnen garanderen. Met pijnlijke nauwgezetheid zal men voort blijven gaan, de beste, bekwaamste en de op hun gebied betrouwbaarste mensen aan de K.L.M. te binden de techniek zal steeds meer kunnen bereiken en het devies: veiligheid vóór alles, zal men hoog blijven houden. We weten het, de mensen zullen het nooit kunnen zeggen: ongelukken zijn uitgesloten. Toch kan de techniek veel bereiken. Ondanks de ramp, die onze K.L.M., onze nationale luchtvaartmaatschappij getroffen heeft, heeft zij nog het volle vertrouwen. En het leven gaat voort Wat deden wij vroeger nog niet zoo heel lang geleden als de overheid een maatregel afkondigde Wij lazen zwijgend de half-Duits, half in het Neder lands gestelde papieren vooral zwijgend. Tussen die andere zwijgende lezers kon een „verkeerde" staan. Zo werd het standrecht afgekondigd zo werd mede gedeeld, dat wij vroeger binnen moesten zijn zo werden personen van zo en zo oud opgeroepen, zich te melden. En al naar onze aard namen wij tegen maatregelen of wij voldeden aan het voor de meesten plotseling uit de lucht gevallen bevel. Wat wij ook deden of wij onderdoken dan wel tandenknarsend aan het bevel voldeden zeker is, dat wij onverwacht voor een voldongen feit stonden. „Befehl war Befehl In onze, wij zouden haast zeggen, över-democratische staat is het anders. In de regel zijn wij op de hoogte van wat ons kan overkomen. Er wordt lang en breed over gesproken, vóór een bepaald besluit valt. In onze wetgevende colleges wordt er lang en breed over gediscusieerd en voor een of ander voor uitvoering vatbaar is, hebben wij er al heel wat over kunnen lezen of kunnen horen en dat zelfs vóór een nieuw ontwerp ter openbare behandeling wordt vrijgegeven. Wij kennen voorlopige verslagen en memories van antwoord, waaruit vaak veel leerzaams is te putten. Dit is althans het geval met de memorie van Antwoord op het voorlopige verslag over de Begroting van Bin nenlandse Zaken, waaruit blijkt, dat de minister van Justitie en zijn collega van Binnenlandse Zaken van oordeel zijn, dat de wet op het Processieverbod moet worden gehandhaafd, ook al beantwoordt het verbod niet meer aan de rechtsovertuiging van de meerder heid van het Nederlandse volk. Uit diezelfde Memorie pikken wij op, dat een rege ling wordt voorbereid om geleden schade, als gevolg van gepleegd verzet, ruimer dan tot dusver geschied de, te vergoeden. Je zou er haast uit opmaken, dat „Vadertje Staat" een royale bui heeft. Dat mag wel eens. En ziet om dit te bevestigen wordt mede gedeeld, dat verbetering van de ambtenaarssalarissen in het voornemen ligt. De verzorging der achtergeblevenen van oorlogs slachtoffers is schriel aldus werd opgemerkt, doch wijziging van de normen in het bijzonder voor de grote steden maken een punt van ernstige over weging uit. Het is haast allemaal te mooi, om waar te zijn. Dit oordeel werd door velen geveld, toen het resultaat van meer dan een jaar onderhandelingen na een jaar van ups en downs de tekst der ontwerp overeenkomst met Indonesië aan de openbaarheid kon worden prijsgegeven. „Te mooi om waar te zijn", zeg gen enkelen, „zie je wel, nu staat het zwart op wit, dat we Indië kwijt zijn", beweren velen, „let op mijn woorden: wij geven neen, geen vinger, we geven ze een hand, en ze nemen ons helemaal. Je zal zien, dat de heren Indonesiërs er niet tevreden mee zijn U heeft de 17 punten wellicht reeds grondig gelezen. Er komt dus een Nederl. Indische Unie, waarvan onze Kogingin het hoofd wordt. De Indonesische bladen geven dit laatste weer als een noodzakelijke formaliteit. Deze Unie bestaat uit twee delen: 1. Het Koninkrijk der Nederlanden en 2. de spoedig te vestigen Souve- reine democratische staat, op federatieve grondslag, genaamd: Verenigde Staten van Indonesië. Onder het koninkrijk vallen; ons land, Suriname' en Curasao: de Verenigde Staten van Indonesië zullen worden ge vormd door: de Republiek Indonesië (Java, Sumatra en Madoera) en Borneo met de Grote Oost. Men zal er naar streven, dat de nieuwe Indonesische staatsvorm voor 1 Januari 1949 haar beslag zal krijgen. Wij zullen er meer van horen, vóór een en ander definitief is geregeld, daar ook de beide Kamers der Ned. Staten Generaal er haar licht nog over zal laten schijnen. De Commissie-Generaal kwam daartoe reeds naar Nederland terug. Onbarmhartig is er door de oppositie op gegeseld, dat Soekarno officieel als waarnemer bij de onder handelingen is toegelaten. Geen wonder, want ook de voorstanders van de regeringspolitiek zullen moeten erkennen, dat het Soekarno was, die tijdens de Jappen- bezetting geen moment ongebruikt liet,, om zoveel mogelijk haat te kweken tegen den „gehaten Blanda". En om dat nu alles één, twee, drie te kunnen vergeten, om dat nu plotseling „in de brede" te moeten be kijken, valt heus niet mee. En de ontmoedigende vraag rijst, zoals die nog of nog niet zo lang geleden voor ons land werd gesteld: „Waarvoor zijn al die slacht offers gevallen? „Een vrij en onafhankelijk Indië binnen Rijksverband." Het is moeilijk te vertrouwen, dat er van dit laatste nog iets overblijft. Maar reël we hebben het niet alleen te zeggen en kijk eens naar wat de Britten in Egypte, in Brits Indië, enz. moeten doen. Staan wij dus ten aanzien van Indonesië niet plotse ling voor de feiten een andere vraag is of er in de ontwerp-overeenkomst iets zal worden veranderd ook t.a.v. de prijspolitiek kan men niet zeggen, dat er onverwachte maatregelen worden genomen. Dit laatste geldt alleen voor het ingrijpen der prijsbeheersers, als er een of andere slag om bepaalde streken of steden wordt geleverd slagen, die stee-vast worden ge wonnen, doch die het gewone leven niet goedkoper maken. Reeds werd in een regeringsverklaring van 4 Oct. aangekondigd, dat er een commissie zou worden ingesteld, bestaande uit verschillende groepen van het maatschappelijk leven. Deze commissie, die tot taak heeft, te adviseren in belangrijke, algemene vraag stukken van prijspolitiek is thans samengesteld. Aldus wil de regering de bevolking rechtstreeks betrekken in de controle op de prijzen. We zullen zien, hoe dat loopt PLAN VAN UITBREIDING EN BEBOUWINGSVOORSCHRIFTEN De Burgemeester vgn Tholen maakt bekend, dat het door den Gemeenteraad vastgestelde plan van uit breiding in uitvoerige kaarten uitgewerkt, met be bouwingsvoorschriften, ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage ligt van 19 November 1946 tot en met 2 December 1946. Belanghebbenden, die zich met bezwaren tot den Raad hebben gewend, kunnen vóór 14 Januari 1947 hun bezwaren tegen het plan en de bebouwingsvoor schriften indienen bij Gedeputeerde Staten. Tholen, 16 November 1946. De Burgemeester voorrfoemd. UITVOERING „TREMOLANDO" Donderdag- en Vrijdag-avond jl. hield „Tremolando" een uitvoering in de zaal van Mej. de Wed. Hoek. Beide avonden was de zaal goed bezet. De voorzitter D. Burgers opende met een welkomswoord. Het mandoline-orkest bracht vervolgens verschillende num mers ten gehore, die prima werden uitgevoerd. Ook de Debutanten speelden een nummertje'. Een hartelijk applaus was hun deel. De debutanten zijn opgeleid door den voorzitter D. Burgers. Uit erkentelijkheid voor deze opleiding ontving de voorzitter namens hen, uit handen van Mej. Geluk een rookstel, wat dhr. Burgers zeer op prijs stelde. De daarna gespeelde liederen van het Hawayan- ensemble zijn nog niet voor 100% „af". De Cowboy liederen, welke gezamenlijk gezongen werden vielen zeer in de smaak. We zien ook uit deze uitvoeringen dat „oefening kunst baart". Laten de leden trachten hun volle medewerking te geven om deze mooie ver. nog meer op te werken. „CRESCENDO" Deze mond-accordeon-ver. is er in geslaagd nieuwe mondharmonica's aan te kopen. Deze week hoopt „Cresendo" haar repetities weer te beginnen. Binnen kort hoopt zij een uitvoering te geven. RAADSVERGADERING Openbare vergadering van Vrijdag 16 Nov. 1946. Aanwezig alle leden. Na opening door den voorzitter met het ambtsgebed, werden de notulen der vorige vergadering onveranderd goedgekeurd. Als ingekomen stukken kwamen in behandeling 1. Een schrijven van dokter Duinker inzake salaris verhoging, met verzoek zijn standpunt in de verg. mondeling te mogen toelichten. B. en W. stéllen voor afwijzend te beschikken daar dit niet de aangewezen weg is. Indien dokter Duinker onrecht is aangedaan, kan deze zich beroepen op het ambtenarengerecht. De heer Klompe zou graag het veiweer van den dokter willen horen. Deze kwestie is voor hem niet erg duide lijk. De voorzitter merkt op, dat dhr. D. toch in de gelegenheid is, zijn verweer schriftelijk voor te stellen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 1