STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK Slechts een plicht* SCHERPENISSE POORTVLIET dat de ver. onder haar nieuwe dirigent, dhr. C. Scher- penisse,' nog in bloei zou toenemen. Het Bestuurslid Th. Overbeeke dankte in enkele hartelijke woorden namens bestuur en leden de scheidende dirigent voor de vele werkzaamheden. Daarna dankte ook Ds. van Griethuysen als ere voorzitter en hield de leden voor, dat alles tot Gods eer moest geschieden, ook de zang door deze ver. Namens de ver. bood penningmeester A. Dake den scheidende dirigent een schemerlamp aan. Tenslotte dankte ook de nieuwe dirigent z'n voorganger voor wat hij gedaan had en hoopte, dat de medewerking der leden ook in de toekomst zo groot zal blijven. Nadat de leden dhr. Koetsdijk Ps. 134 3 hadden toegezongen, sloot de ere-voorzitter met dankgebed. OUDERLING GEKOZEN In een Woensdagavond gehouden ledenvergadering der Ger. Gemeente alhier werd dhr. A. Gunter ge kozen tot derde ouderling. Dhr. Gunter heeft z'n be noeming in beraad genomen. BEKENDMAKING De Burgemeester van Stavenisse maakt bekend, dat in zijn gemeente een z.g. NIWIN-comité is gevormd, waarin de volgende dames zitting hebben Mevr. A. Bernhardi-Lukaart, Mej. G. v. d. Vliet-van den Berg, Mevr. P. Nortier-Hanse en Mevr. J. Verburg-Beije. Het comité heeft tot doel gelden, boeken, tijd schriften enz. in te zamelen ten behoeve van onze militairen in Ned. Indie. Van harte wil ik het NIWIN-werk bij de inge zetenen van Stavenisse aanbevelen en een ieder doe onze jongens in Indië mededelen in datgene, hetwelk God ons nog in zo ruime mate wilt schenken. Zij, die boeken, tijdschriften enz. Naar Indië wen sen te zenden, kunnen die afgeven bij een der leden van het comité. Stavenisse, 13 Nov. 1946. De Burgemeester voornoemd, L. A. Verburg. RUBERLAARZEN De Stichting van den Landbouw, afd. Stavenisse kreeg dezer dagen de beschikking over 23 paar rubber laarzen. Gegadigden konden zicb tot Maandag jl. op geven voor deze 23 paar laarzen waren ongeveer 200 aanvragen. Werkelijk een „laarsloze" gemeente COLLECTES De Oogstcollecte op Dankdag in de Ned. Herv. Kerk gehouden, bracht voor diaconie en kerk 873.86 op. De collecte voor Oorlogsgraven bracht f 59.32 op. VERGADERING COOP. BOERENLEENBANK Maandag 11 Nov. vergaderde de Coöp. Boerenleen bank „St. Maartensdijk" in het hotel van dhr. Slinger land. Aanwezig 44 leden. Herkozen werd het periodiek aftr. bestuurslid dhr. A. L. Hage, idem dhr. V. van Splunter als lid van de Raad van Toezicht. De heren Chr. Hoek en Adr. Gaakeer werden her benoemd als plv. bestuursleden. De Rekening en de Balans over 194319441945 werden goegekeurd. Het winstsaldo werd bij de reserve gevoegd. BURGERLIJKE STAND over October 1946 Geboren: Pieter Krijn Marinus, zn. van M. A. Stouten en W. G. Hage Adriana Davida, dt. van Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 52. Waar dat geld vandaan moest komen, wist op dat moment de O.D.-leiding ook niet zeker, maar ten slotte moesten de manschappen toch eten. En de bakkers hielpen, wat ze konden. Een groter moeilijk heid was echter een geschikt overzetveer in te stellen. Vooral een geschikte ponton te krijgen, om Canadese gevechtswagens, die het eiland zouden komen ver kennen, over te brengen, leek onmogelijk. Deskundige hulp werd ingeroepen. Er moesten twee bato's komen, planken, touwen, enz. En ondertussen hield de ge weldige drukte bij het veer maar steeds aan. De veer lui hadden drukke, hadden moeilijke dagen. De order om de in- en uitgaande personen te controleren, kon nog onmogelijk uitgevoerd worden. Manschappen en wapens ontbraken. Alle beschikbare personen waren opgeslokt in de patrouille diensten naar Oud-Vosse- meer, de gevangenwacht, de stelling Oud-Vossemeer en in de ordonnansendienst. De O.D.leiding had geen moment rust. Alle plaatselijke commandanten schreven dringend om wapens. Op Kier na waren alle geweren In Oud-Vossemeer. En die vier moesten als reserve achterblijven. Gelukkig kwam er die morgen nog een kleine aanvulling door de Armenen. Omstreeks 11 uur arriveerde een auto, die in de vroegte naar Stavenisse vertrokken was, met de politieman van genoemde plaats plus vijf Armenen met A. Muller en M. Franke Jacoba, dt. van Adr. Hage en M. Hage. Ondertrouwd: C. M. Kloet, 18 jr. en J. M. Opree, 16 jr. W. P. Marcusse, 25 jr. en A. Heijboer, 21 jr. A. Goudzwaard, 27 jr. en J. J. Priem, 23 jr. A. Meeuwissen, 26 jr. en C. A. Hartog, 22 jr. E. C. Poot, 22 jr. en C. P. van Zetten, 20 jr. Getrouwd: C. Bras, 42 jr. en P. J. Kloet, 43 jr. P. v. d. Werf, 23 jr. en K. P. N. Vroegop, 19 jr. C. M. Kloet. 18 jr. en J. M. Opree, 16 jr. W. P. Marcusse,^25 jr. en A. Heijboer, 21 jr. A. Goud zwaard, 2/ jr. en J. J. Priem,- 23 jr. A. Meeuwissen, 26 jr. en C. A. Hartog, 22 jr. Overleden: C. Lindhout, 76 jr. weduwe van K. Stouten. BEKNELD GERAAKT De landbouwer C. B. had het ongeluk, terwijl hij in de schuür aan het werk was,, te struikelen, waar door zijn voet tussen twee laddersporten raakte. Het gevolg was dat twee spiertjes scheurden. Genees kundige hulp moest worden ingeroepen. HET RODE KRUIS Door het Ned. Rode Kruis werden wederom pak ketten aan -T.b.c.-patënten uitgereikt. In deze pakketten bevinden zich vlees, boter, jam, zeep, corned-beef, ver snaperingen, enz. DE KETTING SCHOOT LOS Terwijl mej. v. d. W. de trap afkwam, schoot de ketting los, waarmee deze was vastgemaakt. Met trap en al sloeg ze op de grond. Een hersenschudding was het gevolg. COLLECTE De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk gehouden bracht in totaal 763.op. VERENIGINGSLEVEN Bijb. onderwerp P. Bevelander over Ex. 2 11-16. W. Gebraad over Nederland bij de Oosterse Volken. GEMEENTERAADSVERGADERING (Daar mij eerst een half uur, nadat de Raad be gonnen was het berichtbereikte, dat er vergadering was, kon ik persoonlijk daarvan geen verslag geven. Onderstaand verslag ontvingen wij v. d. Burgemeester, Hopelijk krijg ik volgend maal eerder bericht. - red.) Woensdagavond kwam de gemeenteraad bijeen onder Voorzitterschap van den burgemeester. Na de vergadering op de gebruikelijke wijze te hebben geopend deelt de Voorzitter mede dat Wet houder Krijger en de Heer Vroegop niet tegenwoordig kunnen zijn wegens ongesteldheid. Hij spreekt de wens uit dat beiden spoedig mogen herstellen. De notulen van de vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd. Naar aanleiding dezer notulen deelt de Voorzitter mede dat de rattenbestrij ding begin December zal worden ter hand genomen; dat de putten in de straten zijn hersteld en de af- heiningspalen bij de woning van Hollebrands en de kerk der Ger. Gemeente zijn geplaatst: voorts dat de sloot bij Stokman in de Stoofstraat particulier eigen dom is. Mededeling wordt gedaan van de volgende stukken: Een schrijven van Ged. Staten inhoudende dat de gemeente naar de mening van hun college geen aan spraak kan maken op de Rijksschoolgeldbijdrage over hét schoolgeldjaar 1944/45 omdat er als gevolg van de evacuatie geen school is gehouden. Het verslag van de N.V. Waterleidingsm|atschappij bagage. Vrolijk kwamen ze het O.D.-bureau binnen, waar ze echter met de nodige gereserveerdheid wer den ontvangen. Een fluisterend gesprek werd gevoerd door De Leeuw met de politieman, „Die lui menen er zo af te komen", mompelt laatstgenoemde tegen De Leeuw. „Ze willen zich bij ons aansluiten. We hebben een flinke, in onze ogen wel geweldige voorraad eten gevonden. Allen hebben hun wapens nog bij zich." „Onmogelijk antwoordt De Leeuw, doelende op het aansluiten der Armenen. „Dat gaat niet, ze heb ben in dienst gestaan van de Weermacht, wij gaan daar dus niet mee accoord, ondanks hun goede voor nemens; trouwens, de Geallieerden staan zoiets niet toe." De Armenen staan er lachend bij. Ze knikken de aanwezige O.D.ers maar toe en roepen Vrolijk: Partisane, partisane, partisane. Ze wijzen op zichzelf en herhalen hun vrolijke uitroep. Ze tonen hun wapens En zowel De Leeuw als alle andere aan wezige O.D.ers kijken verliefd naar de goede be wapening. Vooral een „partisanengeweertje", zo betiteld door een Armeen, geniet grote belangstelling. De loop is er grotendeels afgezaagd en het wapen kan gemakkelijk gehanteerd en verborgen worden. Nee de Leeuw schudt het hoofd, toch kan het niet. Maar moeilijker, veel moeilijker is het in dit geval de wapens af te nemen, dan van de gevangen genomen Duitsers. Deze knapen zijn al een tijd ondergedoken, zijn er nu vast van overtuigd, dat ze direct inge schakeld kunnen worden bij hun vroegere tegenpartij en die overtuiging weerspiegelt zich op de vrolijke gezichten. Daar staan de vijf mannen uit het verre Armenië, ingelijfd bij de Weermacht, nooit door den Führer vertrouwd, toch voor hem diensten ver richt. Armenen Gebruinde smalle gezichten, door „Tholen" over 1944. zal den leden ter lezing worden toegezonden. Een brief van J. M. Deurloo dat hij zijn benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt. Een verzoek van het Burgerlijk Armbestuur om eemge wijzigingen aan te brengen in de begrotinq voor 1945. Wordt goedgekeurd. Schrijven van Ged. Staten waarbij de rekening der gemeente, over 1943 goedgekeurd wordt toegezonden. Schrijven van hetzelfde College waarbij wordt toe gezonden de goedgekeurde begroting voor 1946. Schrijven van het Burgerlijk Armbestuur waarbij de rekening over 1945 ter goedkeuring wordt toegezonden. Deze wordt gesteld in handen van een commissie uit den Raad, en zal in een volgende vergadering wor den vastgesteld. Een verzoek van P. W. Gebraad om ontslag als lid der Commissie tot wering van schoolverzuim. Dit ontslag wordt eervol verleend lil zijn plaats wordt benoemd A. W. Nortier. Burgemeester en Wethouders bieden vervolgens aaa de begroting voor het dienstjaar 1947. De Voorzitter zegt dat nog enkele posten wijzigingen zullen onder gaan, o.a. de bijdrage uit het Gemeentefonds, omdat de juiste cijfers daarvan nog niet bekend zijn. Met het goed slot van de dienst 1945, hetwelk dezer dagen bekend is geworden, n.l. 3512.59, is slechts een bij drage uit den reservepost nodig van 1000.— om de begroting sluitend te maken. De stukken worden gesteld in handen van een commissie. De pensioengrondslag van M. W. Deurloo ge meentewerkman wordt op verziek van den pensioen raad vastgesteld op 1187.— net ingang van 1' Jan. 1944 en met ingang van 1 Jan. 1945 op 1380.—. Burgemeester en Wethoudersstelieif vervolgens den Raad voor om een besluit te nemen waarbij wordt bepaald dat verschillende perceeen of gedeelten daar van, worden verklaard tot groiden die in de naaste toekomst zijn bestemd tot aanlg van een straat of plein. Dit betrqft de straat valaf den Zuidweg tot aan den Noordweg. Na breedvoerige besprekinge wordt het voorstel aangenomen, met de stemmen vai de Heren van Houdt en van Ast tegen. Het voorstel van Burgemeeste en Wethouders om de beslissing inzake het uitbreidngsplan te verdagen met 3 maanden, wordt z.h.st. aaigenomen. Aangenomen wordt een voottel van B. en W. om verdere uitvoering te geven an een schrijven van den Inspecteur van de Volkshusvesting in verband met den bouw van nieuwe woangen. De Directeur van Bouw- en Woningtoezicht al een ontwerp met kostenberekening maken voor Jen bouw van 10 woningen. Een voorstel van B. en W. om iet gymnastieklokaal in de o.l. school te vergrooten dar het uitbreken van een muur, wordt na breedvoerigdbesprekingen even eens z.h.st. aangenomen. Volgt de rondvraag. De Heer van Ast geeft in overweging om de over geschoten split op een andere paats te deponeren. De Voorzitter antwoordt dat zulk: reeds heeft plaats gehad. De Heer van Ast acht het wenslijk dat een andere klepel in de klok wordt aangebraht, daar de tegen woordige maar een surrogaat is. Een onderzoek naar een deugdeljke klepel zal wor den ingesteld. De Heer van Houdt vraagt Jaar de schuld van de Landarbeidersstichting. Indertij! heeft de Vereniging een renteloos voorschot ontvaren van de gemeente waarvan een gedeelte is afgePt. De Voorzitter zegt dat het gjiele voorschot dezer dagen is afgelost. Tenslotte deelt de Voorzitter ng mede dat de Heer Scherpenisse, tijdelijk onderwijze aan de o.l. school is benoemd te Stavenisse, zodat ej weer een vacature is. Burgemeester en Wfethouders zullen trachten een dringende zwarte ogen, obscure induiduen. Moeilijk is het een beslissing te nemen, vandaardat z'n stem min der overtuigd klinkt als De Leeuw wee O.D.ers be veelt: „Ontwapenen en fouilleren." dans, loopt naar de Armenen toe, zegt hen, ook al iinder gebiedend, hun wapens af te geven.-Maar de Amenen schudden hun hoofden, lachen, slaan op hunborst en zeggen opnieuw: Partisane, partisane. De wat onbeholpen toestand wordt meteen opgelost, a( een Canadees officier het vertrek binnenkomt. Zoop 't zicht een Canadees officier. Het is echter eer Hollander, wat zich vanzelfsprekend onmiddellijk opmbaart als hij de commandant van de B.S. te spreken ïraagt. De Leeuw komt naar voren. Hans wacht, allen kijken naar de „Hollandse-Canadees'. In hun ogen bewondering. Dat is nu iemand, dital die tijd in Engeland zat, een landgenoot, misschien gevochten in Afrika, geland in Normandië, nu he! Vaderland be vrijdend. Het is echter maar een straf persoon. Met een nors gezicht vraagt hij, wat die Armenen te be tekenen hebben in dit vertrek. De Letuw brengt hem op de hoogte. Ook met het feit, dat ze nu in dienst van de Geallieerden willen komen, h>ewel dat, zijns inziens, onmogelijk is. „Natuurlijk niet", zegt de officier bars. „Ontwapenen". De Armnen hebben er schijnbaar genoeg van gehoord. Eén triedt naar voren, zeker de leider van de ploeg. Een ratelende woorden vloed komt over z'n lippen, waar niemand, ook de officier niet, één woord van kan navertellen. Daarna probeert hij het in het Duits. De Hollander heeft er echter al genoeg van. Afwerend beduidt hij den Armeen op z'n plaats te gaan staan. Weer dat norse bevel: „Ontwapenen." (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2