NAAR DE OOST door „NEKKIE De Aanmonstering Blauwe, zware rookwolken schuifelende voeten, een zacht gegons vart vele stemmen Een bonte massa van uniformen en schepelingen in burger, strakke en lachende gezichten, deftige Maitre d'Hotels naast een voudige matrozen, dat alles wachtend op de heren Waterschout en assistent. Kapitein en Administrateur, die, een dikke sigaar rokend, nog even een praatje maken over de aan staande reis Het monsterlokaal is een lang, laag ver trek. Het enige meubilair zijn een paar ban ken, die tegen de kale, witgekalkte muren zijn geplaatst, een lange tafel, waar ,,de Heren" zitten, en tenslotte in een der hoeken een klein tafeltje, waar straks een klerk zai plaats nemen, om de schepelingen te laten tekenen als bewijs, dat ieder de douane-voor schriften van Engeland kent, in verband met het invoer-verbod van rookartikelen. Om 11 uur precies wordt van achter de lange tafel stilte verzocht. In een ogenblik zijn aller stemmen verstomt en luistert ieder naar de voorlezing der monsterrol ,,De equipage voor het ,,m.s. Wilhelmina" is bestemd om met Kapitein van der Lees een reis te maken van Amsterdam via Batavia naar Soerabaja en omgekeerd, met dien ver stande, dat Amsterdam niet als tussenhaven wordt aangedaan. De schepeling verbindt zich bij deze aan de Maatschappij voor een tijd perk van ten hoogste anderhalf jaar en is ver plicht zijn arbeid gedurende die periode naar zijn beste vermogen te verrichten." Een ieder verdient een door hem met de maatschappij overeengekomen gage en ont vangt daarvan na aanmonstering een halve maand voorschot Onmiddellijk als hij is gaan zitten, staat de administrateur op en leest de eerste scheeps- bevelen voor Maandagmorgen te 8 uur allen in dienst 11 uur eten, waarna om 12 uur sloepenrol voor alle takken van dienst. 1 uur brandrol voor de leden der dekdienst. Dinsdagmorgen 8.30 vm. Kledinginspectie Alle leden van het civiel-personeel treden aan op het 1ste klas promenade-dek. Woensdagmorgen te 8 uur allen aan boord om het schip niet meer te verlaten Half vier varenIk dank U! Dan begint de aanmonstering. Namen worden afgeroepen, passen gecontroleerd. Bewijzen van gezondheid, in de morgen door de keurende geneesheer uitgereikt worden hier voor „getekend" getoond! Het is een zenuwachtig gejaag van komen en gaan, van tekenen voor allerlei voorschrif ten en wetten. Een zucht van verlichting slaakt men dan ook, als eindelijk het monster lokaal is, „afgewerkt" Op de drempel van het lokaal staat Nekkie, de tweede drukker voor het gereedliggend mailschip. Hij wacht op zijn vriend, die juist bezig is om de sigarenleverancier zijn gewenste bestelling rookartikelen op te geven voor de aanstaande reis. Als dat gedaan is grijnst Nekkie hem toe en mompelt: „Naar de be taalmeester ouwe zeerob, ons voorschot ligt op ons te wachten Met haastige schreden begeven ze zich naar de afdeling equipage, aan de andere zijde van het terrein. De deur vliegt open en met een forse klap weer dicht, waarna ze zich in wolken van rook voor de loketten der af deling bevinden Kletterend rollen de guldens over de stenen balie als wéér een varensgezel zijn „voor schot" ontvangt, eentonig roept de betaal meester de bedragen af Langzaam schuift de rij door, verminderend en weer aangroeiende, terwijl grote rookwol ken boven de altijd puffende varensgezellen statig naar het grijze plafond stijgen. Als Nekkie aan de beurt is gluurt hij even door het loket. „Teken hier", bijt de betaalmeester hem toe. Dan klinkt de eentonige stem: „Veertig gulden". „En de koude koorts voor jou" mompelt Nekkie Hij is al weg en Kees de Lange, zijn kameraad is nu aan de beurt Nekkie is even afzijdig gaan staan en wacht op z'n kameraad. „Daar snap ik niks van" zegt deze als hij zich bij Nekkie voegt„Wat snap je niet", is de wedervraag „Ik krijg 25 pieter mannen en verdiende de vorige reis nog 42 per maand „Nou, dat is nog al wiedus, dan heb je opslag gehacf natuurlijk „Dat had die kaal kop wel eens kunnen zeggen, antwoord Kees met een vergenoegd gezicht. „Je had hem moeten vragen of hij je van te voren in 't vervolg wil waarschuwen, als je opslag krijgt. Zeg maar dat je een derge lijke schok niet kan verdragen. In ieder geval ben ik blij dat ik geboren ben, anders had een ander van deze paar centen geprofiteerd. Nu kan ik tenminste een belastingplaatje kopen dan neem ik 't volgend jaar een fiets Beiden verlaten de afdeling, want er moet nog hard worden gewerkt, voor het schip klaar is om te vertrekken Kees begeeft zich naar de pantry en Nekkie spoedt zich naar de drukkerij om alles nog eens grondig na te zien voor de grote inspectie Nekkie zal het niet alleen bij „De Aan monstering" laten blijven, li zult er meer van lezen bij plaatsruimte. PREDIKBEURTEN THOLEN Ned. Herv. Gemeente Zondag 10 Nov. 10 uur Ds. N. Kooreman 3 uur Ds. W. Vroegindeweij - Doopsbediening Geref. Kerk Zondag 10 Nov. 10 en 3 uur? candidaat Windemüller uit Voorburg Geref. Gem. Zondag 10 Nov.: 10, 2.30 en 6.30 uur Ds. van Dam uit Rotterdam Chr. Geref. Kerk Zondag 10 Nov.: 10 uur Ds. H. van Leeuwen (H. Av.). 2.30 uur Lees- dienst, 6.30 uur Ds. H. v. Leeuwen OlID-VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente Zorfdag 10 Nov. 10 uur Leesdienst (vac. Stavenisse) 2.30 uur Ds. Goverts - H. Catech. Geref. Kerk Zondag 10 Nov.: 10 en 2.30 uur Ds. C. Vreugdenhil Chr. Geref. Gem. Zondag 10 Nov.: 3 x Leesdienst Woensdag 13 Nov. 6.30 uur Ds. v. Leeuwen. ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente Zondag 10 Nov. 9.30 uur Ds. W. van Griethuysen 2 uur Leesdienst Geref. Gem. Zondag 10 Nov.: 3 x Leesdienst STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente Zondag 10 Nov. 10 uur Ds. Goverts 6 uur Leesdienst Geref. Gem. Zondag 10 Nov.: 3 x Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente Zondag 10 Nov. vm. Ds. de Bres nm. Ds. de Bres Oud Geref. Gem.: richting Ds. Blaak: 3 x Leesdienst Rehoboth, Zondagavond 7 uur Ds. Rooy te Capelle a.d. IJssel SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente Zondag 10 Nov. 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. Kooreman Geref. Gem. Zondag 10 Nov.: vm. en nm. Leesdienst, av. D. A. Visser POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente Zondag 10 Nov. 10 uur Ds. W. Vroegindeweij 2.30 uur Leesdienst Geref. Kerk Zondag 10 Nov.: 10 en 2.30 uur Ds. de Bruin van Krabbendijke Geref. Gem. 2£ondag 10 Nov.: vm. en nm. Ds. A. Visser, av. Leesdienst ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente Zondag 10 Nov. 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. van Griethuysen Geref. Gem. Dinsdag 12 Nov.: Ds. Lamain 's middags en 's avonds KERKNIEUWS THOLEN Ds. Ligtenberg te Vlaardingen en Ds. Stuyvenberg te Yerseke vormen het tweetal, waarop de Ger. Gem. alhier een beroep hoopt uit te brengen. Het Kerkbestuur der Geref. Gemeente, heeft plannen gevormd om te komen tot aanschaffing van een kerk orgel. Kerkdienst op Donderdag 14 Nov. des avonds 7 uur, Chr. Geref. Kerk, Ds. H. van Leeuwen (Bijbellezing, onderwerp: „Elia en Achab"). ST. ANNALAND Dankdag. In tegenstelling met de meeste andere gemeenten op ons eiland zal de dankdag voor het gewas in de Geref. Gem. alhier eerst op Woensdag 20 Nov. worden gehouden, waarbij Ds. Fraanje van Barneveld driemaal zal voorgaan. Hoewel we daar nog geen bevestiging van ontvingen zal dezelfde predi kant de voorgaande of volgende dag naar gewoonte Dankdag in Stavenisse houden. BONNENLIJST WAT KRIJGT MEN OP DE BON Bonkaarten KAKB, KC 612 (strook No. 2) 471 Brood 800 gram brood 472 Brood 400 gram brood 471 Boter 125 gram boter 472 Boter 125 gram Margarine of 100 gr. vet 473 Boter 250 gram Margarine of 200 gr. vet 471 Melk 4 liter melk 471 Vlees 100 gram vlees 472 Vlees 400 gram vlees 471 Algemeen 200 gram kaas 472 Algemeen 100 gram zelfrijzend bakmeel 474B Reserve 1600 gram brood 474C Reserve 800 gram brood 475B Reserve 3 liter melk 475C Reserve 3 liter melk 476B Reserve 100 gram kaas 474 Algemeen 2 kg appels of peren Bonkaarten KD, KE 612 (strook no. 2) 481 Brood 800 gram brood 481 Boter 250 gram boter 482 Boter 125 gram margarine of 100 gr. vet 481 Melk 12 liter melk 481 Vlees 100 gram vlees 482 Vlees 100 gram vlees 481 Algemeen 100 gram kaas 482 Algemeen 100 gram zelfrijzend bakmeel 483 Algemeen 500 gram bananen (voorinlevering) 481D Reserve 800 gram brood 48IE Reserve 250 gram rijst 482E Reserve 300 gram bloem 484 Algemeen 2 kg appels of peren Tabakskaarten, enz. T 57 2 rantsoenen tabaksartikelen V 58 200 gramchocolade en/of suikerwerken X 57 2 rantsoenen tabaksartikelen X 58 100 gram chocolade en/of suikerwerken Voor de week van 17 t/m 23 November zullen nog bonnen worden aangewezen voor tabak, suiker, koffie, thee en zoo mogelijk cacaopoeder. Deze week is wederom 100 gram vlees extra be schikbaar, zodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. De bonnen 483 Algemeen voor 500 gram bananen moeten uiterlijk op Zaterdag 16 November bij een handelaar in groente en/of fruit worden ingeleverd. De aflevering zal geschieden naarmate de bananen worden aangevoerd. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 8 November worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vlees, melk en fruit, waarop eerst met ingang van Maandag 11 November a.s. mag worden gekocht. Op de bonnen 474 en 484 kan men 2 kg appelen en/of peren betrekken bij een winkelier in groente en/of fruit of bij een markt- of straathandelaar of bij een fruitverzendhuis. De fruitbonnen blijven geldig T/m 7 December. De niet aangewezen bonnen van strook 1 kunnen vernietigd worden. DISTRIBUTIEDIENST THOLEN DISTRIBUTIEDIENST THOLEN Alle lopende aanvragen om toeslag wegens het verrichten van zware-, giftige-, vuile- en langdurige arbeid zijn na 23 November 1946 (12 Pediode) vervallen. Voor de 13de periode (ingaande 24 November '46) enz. kunnen nieuwe aanvragen worden ingediend voor alle in aanmerking komende categorieën. Aan landarbeiders en tuinders wordt in het tijd vak van December 1946 t/m Maart 1947 geen toeslag meer verstrekt. ÖFFICIELE~MEDEDELINGEN OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN INSPECTEUR DER BELASTINGEN TE ZIERIKZEE Zitdagen voor het aanvragen van loon belastingboekjes door Losse Arbeiders. De losse arbeiders, dat zijn zij, wier arbeid bij denzelfden werkgever in den regel slechts korten tijd duurt, zijn verplicht, voor het jaar 1947 een loonbelastingboekje aan te vragen. Deze aanvraag kan mondeling geschieden op de hieronder genoemde plaatsen en tijd stippen. Zij, die in het bezit zijn van een trouwboekje behooren dit mede te brengen. De losse arbeiders, welke in het bezit zijn van een loonbelastingboekje voor het loopende jaar, dienen dit eveneens mede te brengen. Voor inwoners der gemeente: Tholen, Oud- Vossemeer, Poortvliet, Vossemeersepoort 10 te Tholen op Vrijdag 22 November 1946 van 1921 uur Voor inwoners van St. Maartensdijk, St. Annaland, Scherpenisse en Stavenisse in het Lokaal luchtbeschermingsdienst St. Maartensdijk op Donderdag 21 November 1946 van 1921 uur. De Inspecteur der Belastingen Ballintijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 6