Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Heden en Verleden. Vergeet de ZEVEN niet! THOLEN OUD-VOSSEMEER STAVENISSE 2e JAARGANG No. 51 1 NOVEMBER 1946 Uitgevers Firma C. dleleman en G. Heiiboer. Abonnementen 0.90 per Redactie A 494 St. Annaland, Telefoon 47. kwartaal franco p.p. 1.15 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen, Telefoon 57. Prijs- per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter - Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Wij hebben het maar voor het zeggen: het fruit is te duur kleding is niet te krijgen en als je een lap op de kop hebt getikt, laat de kleermaker je tot in het oneindige wachten er komt geen zeep de poli tieke delinquenten worden vrijgelaten of waar blijft nu die vrijlating de jongens moeten naar Indië van de regen in de drup die smerige Zuid- Amerikaanse sigaretten zijn niet te roken alles wordt duurder, nu ook de briefport weer rijkgeworden zwarthandelaren rijden in sierlijke auto's wij mogen lopen xsi ons op harde rijwielbanden afbeulen nu moet je weer licht op je fiets hebben ookhet Moon blijft te laag de prijzen vliegen omhoog, je kan niet eens een eigen woning krijgen een gewoon mens kan z'n distributiepakket niet eens meer betalen zo gaan we met z'n allen de diepte in, inplaats van omhoog. Ziehier een greep uit het grote „oppositie-program ma", waar wij op z'n tijd allemaal aan medewerken, dat dag in dag uit wordt afgedraaid en in verschillende toonaarden wordt gezongen. Och, wat hebben wij het hard wat zijn we er ellendig aan toe Bekend is, dat de Nederlander graag en vaak en overal op kankert. Het is bij ons volk hier te breed en daar te lang goed is het eigenlijk nooit. En ofschoon wij in de volgende regels geenszins willen beweren, dat het in ons land nu alles botertje tot de boom is. al kan niemand ontkennen, dat het onmiddel lijk na de bevrijding eigenlijk meeviel en nu ge ruime tijd daarna veel tegen valt met alles, toch is het goed er eens op te wijzen, dat ons kiften op alles en op iedereen dikwijls van alle grond is ontbloot. Gaan we zo met elkaar naar de kelder? Wij zouden zeggen, dat wij juist uit de kelders zijn ontkomen dat we door diepe duisternis nu moei zaam omhoog klimmen, al is het een verdraaid steile weg, die voor ons ligt. Er is een oud Nederlandse zegswijze: met de eerste trap ben je niet op zolder. Zelfs degenen, die in letterlijke zin de slag om Neder land in hun kelders meemaakten die in angst en vreze de granaten gierend hoorden inslaan en die nu in krotten en bouwvallige schuren moeten bivakeren, zijn er op vooruit gegaan. Laten wij er echter hier onmiddellijk aan toevoegen, dat deze vooruitgang niet groot genoeg is dat het niet nodig moest zijn, dat deze zwaargetroffenen alleen de ellende van de oorlog moeten dragen. Misschien, dat door de sympathieke „ruiten-is-troef-actie" veel leed kan worden gelenigd. Ook de laatste rede van minister Huysmans. die textiel voor de getroffen gebieden in 'uitzicht stelde, wijst in die richting. Heeft men tegen bepaalde regeringsmaatregelen be zwaren goed, maar dit mag dan geen reden zijn om alles wat die regering mef de beste bedoelingen doet, te veroordelen en telkens weer haar aftreden eisen. Vele dingen staan ook ons niet aan, vele Overheids maatregelen lijken ons zo op 't zicht belachelijk. Echter niet te vlug oordelen Er was een tijd en die is nog niet zo heel lang geleden, dat de meerderheid van ons volk zwijgend alle maatregelen, die van een regering kwamen, zonder meer aanvaardden. Zeker, velen slaan zich nu op de borst en praten honderd uit over hun illegale actie Vooropgesteld zij, dat wij een geweldig respect hebben voor degenen, die de moed hadden, zich tegen de wrede bezetter te weer te stellen. Wij zagen dit van dichtbij en dat werd dan niet gedaan uit eigen belang. Maar hoe groot zou het percentage zijn dergenen, die dat durfden Waren de straten na 7 uur niet als uitgestorven, als de Duitser had geboden binnen te blijven Ook hierin hebben we onze vrijheid weer. Wordt het gewaardeerd Denken wij er nog eens aan Is het soms niet gebeurd, dat in een der grote steden, in een volle tram nog twintig soldaten een ruime plaats vonden, nadat er „Wehrmacht" was gebruld Na dat machtswoord konden de mensen wel inschuiven Tegenwoordig blijft een ieder staan, als men binnen is, de gewone beleefde verzoeken om door te lopen, straal negerend. En al het andere, dat er toen niet was: tabak, groenten, aardappelen, fruit, waar men uren voor moest fietsen en dan nog met schatten betalen, rechtsonzekerheid, oorlogsgevaar, zijn wij al alles weer vergeten Kankeren, maar jongens Het is maar gelukkig, dat wij het niet voor het zeggen hebben. Men mocht er anders eens toekomen, nog eens een weekje „die goeie oude tijd" terug te wensen ter opfrissing van het geheugen. Wanneer Uw stamkaartnummer op het cijfer 7 eindigt en U sedert Jan. 1945 geen bon voor schoenen hebt ontvangen komt U in de maand November in aan merking voor een SCHOEN EN BON. BERECHTING VAN EILAND-BEWONERS Uitspraken Tribunaal Goes. Pieter Scherpenisse, koopman te St. Annaland, geen verdere intern, verb, verkl. vermogen tot f 500.en ontz. rechten. Jan Keur, bloembollenkweker te St. Annaland, geen verdere inter, verb, verkl. vermogen tot 500.en ontz. rechten. Benjamin Roukema, scheepstimmerman te Tholen: 1J4 jaar internering tot 30 April 1947, verb, verkl. inboedel, voorzover bij derden in gebruik en ontz. uit de rechten. Andreas Pieter van Damme, gem. ontvanger St. Maartensdijk, geen verdere intern, verb, verkl. ver mogen tot 1000.en radiotoestel, ontz. rechten. Johannes Adriaan Rijnberg, landarbeider te St. Annaland, geen verdere intern, verb, verkl. van 452.en 4000 Rijksmark, alsmede deel van inboedel in gebruik bij derden, ontz. rechten. Gerard Heijboer te St. Annaland, geen verdere intern, verb, verkl. radiotoestel en ontz. rechten. OPGAVE GEROOFDE GOEDEREN Door de Duitschers zijn gedurende hun terugtocht in Frankrijk, België en Luxemburg vele goederen geroofd, die voor een deel in ons land werden achter gelaten. Deze goederen dienen uiteraard naar het land van herkomst te worden teruggevoerd. Den inwoners wordt verzocht, ter secretarie opgave te doen van alle goederen, waarvan hun bekend is, dat zij door de Duitsers in één der meergenoemde landen zijn geroofd en in de gemeente achtergelaten. Tholen, 24 October 1946. De Burgemeester van Tholen. PUTTEN EN SCHERVEN Burgemeester Wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen Donderdag, 7 November a.s. ge legenheid bestaat tot aangifte voor ruiming van privaatputten. In den voormiddag van dien dag zullen scherven enz. door den reinigingsdienst worden opgehaald. Tholen, 30 October 1946. EERVOL ONTSLAG Wegens inkrimping personeel wordt aan de volgende Distributie-ambtenaren van de kring Tholen per 1 December 1946 of 1 Januari 1947 eervol ontslag verleend Mej. J. v. d. Kaaij, Mej. A. van Vossen, de heren: P. J. Goossens, H, J. Nelisse te Tholen; Dhr. C. Geuze te Poortvliet; Mej. C. J. v. d. Graaf en P. C. Jansens te Scherpenisse; dhr. M. den Engelsman te St. M'dijk; Mej. M. Duine en Dhr. C. Bruijnzeel te O.-Vossemeer. HERDENKING BEVRIJDINGSDAG Woensdagavond herdacht de Thoolse Oranjever. met haar leden in de zaal van Mej. Hoek de bevrijding van ons eiland. De voorzitter heette allen hartelijk welkom en deelde mede, dat het Bestuur meende, deze dag niet ongemerkt voorbij te moeten laten gaan. Be geleid door de Mandolineclub werd staande het „Wien Neerlands" gezongen. Daarna werden diverse films vertoond, o.a. uit eigen omgeving, inval en bevrijding van Nederland en een klucht. E. en a. werd afge wisseld met muziek door de Mandolineclub. Nadat de voorzitter alle medewerkers dank had gebracht, even als de burgerij voor het uitsteken der vlaggen, werd de avond besloten met het zingen van het Vlaggenlied. BENOEMD De heer G. A. Kieft is met ingang van 1 Dec. be noemd als Inspecteur der Dir. Bel. Invoer en Acc. met als standplaats Utrecht. COLLECTE De deze week gehouden collecte t.b.v. van de Prins Bernhard Stichting bracht 52.77 op. TEXTIELRAAD De hier opgericht Herstelraad Textiel staat onder voorzitterschap van den burgemeester, terwijf de vol gende personen als bestuursleden fungeren: Zr. van Feleus, de heren B. Aarnoudse, M. J. Daane, P. v. Driel, J. L. v. Dijke, M. M. Duine, A. de Jong, J. H. Mees en C. A. de Wilde. TEXTIELVERDELING Onder auspiciën van den Burgemeester werd Vrijdag jl. een vergadering belegd met de textielhandelaren ter plaats. Dit in verband met het beschikbaar stellen van een partij textielgoederen voor de getroffen nood- gebieden. Besloten werd, dat hiertoe bonnen zullen worden uitgereikt, waarop dan waarschijnlijk de komende dagen goederen gekocht kunnen worden bij dhr. P. den Braber, Manufacturier, alhier. Formulieren tot het aanvragen van *deze goederen kunnen tot en met Dinsdag 5 Nov. op de gemeente secretarie worden afgehaald. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de oorlogsgetroffenen voorrang hebben. BENOEMING Met ingang van 1 Jan. 1947 is tot tijd. onderwijzeres te Holten (Overijssel) benoemd Mej. M. Sakka, onder wijzeres aan de O.L.S. alhier. RAADSVERGADERING Raadsleden beschuldigen wethouders Woensdag jl. werd de eerste openbare Raadsver gadering gehouden onder voorzitterschap van burge meester de Jonge. Aanwezig alle leden. De voorzitter herdacht in z'n openingswoord, hoe 30 October 1944 de bevrijding van ons eiland een feit werd. Spr. hoopt dat de vergadering in goede orde en tot Gods eer mag verlopen, waarna hij overgaat tot voor lezing der notulen, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen en verzonden stukken 1. Dank van burgemeester aan Raadsleden voor de hart. ontvangst in de gemeente. 2. De voorzitter zegt, dat het request inzake de wachtgeldregeling voor ex-burg. Hanssens naar den Min. is verzonden, zodat dienaangaande nog geen verdere mededelingen gedaan kunnen worden. 3. Een verzoek van het Inl. Bureau Maatschappe lijke Hulpbetoon wordt ingewilligd. 4. Een schrijven van het Waterschap Stavenisse, waarin medegedeeld wordt, dat geen bijdrage gegeven zal worden voor verbetering Oudel. dijk. Dhr. Leune vraagt of het mogelijk is dit te weigeren. De voorzitter antwoordt, dat het hier een vrijwillige bijdrage betreft en dat de weg in onderhoud bij de gemeente is, zodat het Waterschap naar verkiezing kan handelen. Wet houder v. d. Slikke betreurt het en vindt dat het van weinig medewerking getuigd. Enige tijd geleden is er over gesproken een gecombineerde vergadering te houden met als tussenpersoon een afgevaardigde van Gedep. St. Spr. vindt het gewenst dit alsnog te doen, waartoe de burgemeester een verzoek zal doen. 5. Een verzoek om adhaesie-betuiging aan het voor stel van de Stichting Wederopbouw van het Eiland Tholen en St. Filipsland om een extra-busdienst voor schoolkinderen in te stellen wordt met alg. st. ingew. Punt 4 van de agenda bevat een voorstel van B. en W. tot toekenning van een subsidie aan de Ver. „De v. d. Lek-de Clerq Bewaarschool" t.w. 300.voor 1946, 500.voor 1947. De voorzitter zegt, dat het noodzakelijk is, dat de onderwijzeres salarisverhoging krijgt. Dhr. Tasselaar vraagt, of het misschien niet beter is, de school maar over te nemen, nu toch sub sidie moet worden betaald. Andere leden zijn van een andere mening, daar toch financiële zeggenschap be staat door bestuursfuncties van Raadsleden en dat men nu toch niet geheel voor de financieele lasten komt te zitten. Het schoolgeld is reeds van 10 op 25 cent gebracht. Met 1 stem (dhr. v. Be veren) tegen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Punt 5: Voorstel van B. en W. tot van toepassing verklaring van het Kon. Besluit van 15 Januari 1946, St.bl. G 13 op het gemeentepersoneel (Dit betreft een tijd. toelage - red.). Hierover komt een uitvoerig debat. Dhr. Tazelaar krijgt als eerste het woord en zegt dat

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 1