ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET ST. FILIPSLAND THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND Slechts een plicht. STAVENISSE BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria Johanna, dt. van L. Eerland en van J. M. Moerland Neeltje C?tharina, dt. van M. K. Priem en van H. C. Goedegebuure. Gehuwd: Jacob Blaas, 26 jr. en Helena Wesdorp, 26 jr. BENOEMD Met ingang van 1 Januari 1947 is dhr. Iz. Gaakeer onderwijzer alhier, in gelijke betrekking benoemd te Holten O ver ijsel RAADSVERGADERING Voornaamste punten uit Raadsvergadering. Dc wethouders zullen een jaarwedde ontvangen van 200.Het verzoek van Mej. van Hemert-de Korte om salarisverhoging werd ingewilligd en komt van 250.— op 300.—. Mej. J. J. Janse-Hartog kreeg eervol ontslag op ver zoek als schoonmaakster gemeentegebouwen. De gemeentebode zal zich voortaan met dit' werk belasten. De s.v. „Smerdiek" krijgt ook deze winter weer een trainingslokaal toegewezen. Voor 1946 en 1947 zijn zes woningen toegewezen. Wegens financieele moeilijkheden ontspon zich enige discussie over de woningbouw. Bij stemming ver klaren zich de heren Hage, Bout, o. d. Brouw, Linden en de Viet voor, de heren Koopman en Langejan tegen. Als de vaststelling van het uitbreidingsplan aan de orde komt, worden ook enige bezwaren aangevoerd. Bij stemming wordt het voorstel verworpen met 6 tegen 1 stem (voor dhr. Bout). COLLECTE De gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk t.b.v. het restauratiefonds bracht 112.op. HERKOZEN Bij dc gehouden stemming voor het kiescollege wer den herkozen de heren M. D. A. Geuze, A. Quaak en M. G. Zandee. KERKORGEL Door de Kerkeraad der Geref. Gem. alhier is bij ae fa. Dekker te Goes een Kerkorgel gekocht. Een daar- .toe in dezë kerk gehouden collecte bracht ongeveer 2000.— op. Naar wij vernemen is er ook sprake van, centrale verwarming aan te leggen. VERENIGINGSNIEUWS a.s. Zondag zijn voor onderwerpen aan de beurt: M. Bolier Exodus 2. J. G. Anthonisse „De Dordt- sche Synode". Het Verenigingsblad zal deze maand niet verschijnen. RA ADS VERGADERING Onder voorzitterschap van den burgemeester L. J. dë Jonge, werd alhier de eerste raadsvergadering gehouden. Aangezien de heren P. Mol en L. Quist nog niet beeëdigd waren als raadslid leggen deze in handen van de voorzitter de eeden af. De Voorzitter spreekt de hoop uit dat beiden in waarachtige samenwerking met de overige leden zullen werken tot heil van de gemeente. De Voorzitter deelt een en ander mede over de werkzaamheden in het Karreveld, alsmede op de begraafplaats en Julianastraat. Dhr. A. M. van Dijke spreekt er zijn genoegen over uit dat de goten in het Karreveld vervangen zijn door rioleringen. Hij dankt de gemeentewerklieden voor het prachtig werk daar verricht. Hierna volgt nog een bespreking over de nieuw te leggen riolering in de Anthoniestraat. Besloten wordt voorlopig de goot aldaar te verbeteren. Dhr. P. Mol vraagt een kosten berekening voor de demping en riolering van de sloot lopende onder de Oostdijk. Ingekomen stukken a. Verzoek van het Centraal Archief en Inlichtin genbureau inzake maatschappelijk Hulpbetoon om lid te worden van deze organisatie. Besloten wordt hierop niet in te gaan. b. Een circulaire van Ged. St. v. Zeeland waarbij zij toezenden een conceptbesluit tot vaststelling van een nieuwe regeling der jaarwedde van de Wethouders in Zeeland. Op voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt goedgevonden zich hiermede te ver enigen. c. Een circulaire van hetzelfde College betreffende toekenning van een z.g. Opbouwtoelage. Besloten wordt te verzoeken goed te keuren dat 15 over 1946 en 1947 wordt toegekend. d. "Een schrijven van Ged. Staten waarbij zij toe zenden een verzoek van den burgemeester dezer ge meente om wegens woningnood in de gemeente Bruinisse te mogen wonen. Besloten wordt hierop gun stig te adviseren. e. Schrijven van Ged. Staten, betreffende weder oprichting van de schoolartsendienst. B. en W. stellen voor hieraan mede te werken. De kosten zullen onge veer 15 cent per inwoner bedragen. Dit voorstel wordt aangenomen met tegen stemmen van de heren P. Mol en L. Quist. Deze dienst heeft ten doel de genees kundige controle van de leerlingen der onderscheidene scholen. f. Voorstel B. en W. om de pensioengrondslag van Mej. P. Labruyère-Kerkhove, destijds schoonhoudster gemeentehuis, alsnog met ingang van 1 Januari 1945 vast te stellen op 173. g. Op voorstel van B. en W. wordt de begroting 1946 gewijzigd mede in verband jnet de gemaakte kosten bij de verbouwing van de dokterswoning. h. Een verzoek van dhr. C. Geuze om voor een bij hem inwonend leerplichtig kind een bijdrage te willen verlenen in de kosten van het vervoer naar de Chr. U.L.O. school te Zierikzee. Na een korte be spreking wordt met algemene stemmen besloten deze bijdrage niet te verlenen. i. Voorstel B. en W. om het ambtenarenreglement en arbeidsov ereenkomstenbesluit te wijzigen in verband met het gelijktijdig genot van burgerlijke en militaire beloning wordt goedgevonden. j. Vervolgens wordt met algemene stemmen be noemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand, belast met het voltrekken van huwelijken den Edel. Acht. Heer burgemeester, zulks met ingang van 16 Oct. 1946. Daarna volgt een bespreking over het gebouw van de thans in de Anna-Jacobapolder opgeheven lagere school. O.a. is een verzoek ingekomen van dhr. L. Overbeeke om dit gebouw te verkopen, aangezien hij dit kan gebruiken voor aardappelenbewaarplaats. In dien verkoop niet mogelijk is vraagt hij hiervan een gedeelte, te huur voor dit doel. Over dit onderwerp wordt uitvoerig van gedachten gewisseld aangezien er ook een plan is opgemaakt om de school te verbouwen tot woningen. Tenslotte wordt besloten een lokaal te verhuren aan dhr. L. Overbeeke tot en met 30 April 1947, tegen een hiiurprijs van 20.per maand. Rondvraag: Dhr. L. Quist vraagt inlichtingen over de uit betalingen van evacuatievergoedingen. De voorzitter antwoordt hierop dat nog maar een klein gedeelte goedgekeurde nota's uit Middelburg zijn terug ont vangen en dat alles tegelijk wordt uitbetaald. Tevens vraagt voornoemd lid inlichtingen oyer de beplanting van de begraafplaats in de Anna-Jacobapolder, waarop de voorzitter mededeelt dat dit reeds een punt van dat jaar werd het eerste Wereld-spaarbankcongres gehouden, waarvan de laatste dag op den 31 en October viel. Een der afgevaardigden deed die laatste dag het voorstel, de 31e October tot Wereldspaardag uit te roepen. Dit werd eensgezind aanvaard en sindsdien is die dag door nagenoeg alle beschaafde volken in ere gehouden tot de 2de Wereldoorlog uitbrak. Ook hier is gedurende de 5 bezettingsjaren aan de Wereldspaardag geen openlijke aandacht besteed. Het zou allicht een .Germaansche" spaardag zijn geworden. Op 31 October 1946 is er weer gelegenheid de Wereldspaardag te vieren door een klein bedrag op Uw spaarbankboekje te laten bijschrijven. Ook een spaarder BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat begonnen is met het slaan van ijzeren jukken, voor het herstel van de Brug over de Eendracht. De onderkant van de constructie-balk dezer jukken komt te liggen op 2.54 M- N.A.P. De doorvaartwijdte wordt maximaal 10 M. Belanghebbenden wordt verzocht, hiermede wel rekening te houden. Tholen, 22 October 1946 BRUGBEDRIJF THOLEN Abonnementen voor de maand November worden uitgereikt op Vrijdag 1 Nov. a.s. aan het Kaarten- bureau op de brug, des morgen van zes tot negen uur. KEURINGSDIENST VEE EN VLEES THOLEN Het kantoor v. d. Keuringsdienst Hoogstraat 34 is geopend voor aangiften huisslachtingen eiken Woens dag en Donderdagmorgen van 9 tot 10 uur. Slachtdagen: des Maandags voor stad, singels en voorstad. Woensdags: Broek en Roolandpolder, Lente, P^uke, en Puitpolder en Molenvliet-kadijk tot en met C. de Jonge. Donderdags: Oudeland-Schakerloo en Kettingsdijk. COLLECTE De opbrengst van de Groene Kruis-collecte alhier, bedroeg 102.36. BENOEMING Tot gezworene bij het Waterschap Oud-Vossemeer is mek ingang van 1 November benoemd de heer B. J. van Westen, alhier. OOGSTCOLLECTE De op 13 October in de Geref. Kerk gehouden Oogstcollecte bracht 417.op. HET ORGEL in de Geref. Kerk is dezer dagen weggehaald om her steld te worden van de inundatie-schade. PROCES-VERBAAL werd opgemaakt wegens venten zondèr vergunning tegen een woonwagenbewoonster. ONTHEFFING Voor het seizoen 1946/47 is voor deze gemeente ontheffing verkregen van het keuren van huisslachtin gen. Wel is nog aangifte ter secretarie verplicht. COLLECTE De Zondag jll. gehouden oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk alhier bracht 1929 op. t.w. voor de diaconie 1241.en voor de kerk 688. Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. R. 50. Onwillekeurig luisteren alle drie mannen daar binnen, tot het geschuiffel niet meer te horen is. Dan weer stil. Buiten speuren de posten steeds over het donkere water. Zo af en toe lopen ze heen en weer, gedekt dan altijd. Voor de posten, die aan de zeedijk zitten is dit erg moeilijk, vermoeiend, maar je wordt zo stijf van het stil zitten of staan. Ze blijven zoveel mogelijk achter de kruin van de zeedijk om zich niet bloot te geven, wanneer een zoeklicht langs de dijk zou kruipen of nachtkijkers in vijandelijke handen, hen zouden ontdekken. Telkens weer speuren ze over de dijk; kijken, turen, heel voorzichtig naar vijandelijk gebied, dat in het donker hoe dichtbij ook vrijwel onzichtbaar is. De overkant van de Eendracht ja, daar zitten de Moffen nog. Als je nu maar iets kon doen, je gemoed luchten, al was het dan maar even een snelvuur afgeven op die overkant. Hoe zou Vermeer het maken Wat zullen de Canadezen morgen doen Aanvallen Wat zullen de Moffen nog doen Duizend en één vragen in de stille koude nacht. Bij Halstèren davert zo nu en dan een kanonschot. De posten horen dit van het begin tot het eind, het afschieten, het fluiten der granaat, de ontploffing, ze zien hoe het grillige schijnsel van de ontploffing de plaats aanduidt waar de granaat terecht is gekomen. Dan weer een stilte, oneindig veel groter, intenser dan tevoren. De ene post met z'n helm op en z'n klompen aan, die telkens weer uitglijden op de vettige berm; de andere met een pet op en lekkende schoenen. Beiden met een Duitsch geweer, een patroon in de kamer, de shaanpal op rust, beiden het geweer in de hand, tot onmiddellijke actie gereed. Links van hun een 500 meter verder weten ze een andere post, rechts van hun is niets dan de zeedijk, in de verte Boshoofd, de smalle Eendracht, waar het zo gemakkelijk is voor de Moffen over te komen. „Als ik het moest doen", gromt een der posten z'n maat in de oren „dan in de buurt van Boshoofd. En wij zitten hier zonder flankdekking." Bij het Veer, zoveel mogelijk achter de stenen muur, staat een enkel post. Doorlopend*tuurt deze over het water, hij heeft het het zwaarste, staat maar alleen, hoewel het dichtst bij de commandopost, en staat ook het dichtst bij de vijand, het dichtst bij het doel der moffen: de veerponten. Het zou daar de kortste weg zijn voor een eventuele aanvaller. De nacht duurt lang, de vraag blijft steeds of de Moffen nog pogingen zullen wagen, spanning is er onafgebroken, neemt nog toe naarmate de morgen nadert, daar een aanval immers dikwijls in de morgen uren komt en de rustende posten in het wachthuis huiveren haast nog meer dan die buiten staan, omdat ze nat, verkleumd binnenkomen, in een vertrek waar geen kachel brandt, waar geen warm eten hen opknapt, waar zelfs geen „eigen teeltje" meer uit de punt van de broekzak te voorschijn kan worden gehaald. Maar, ondanks dit alles, de moed blijft "er toch in, omdat het besef er is, dat ze nu helpen, dat ze zijn ingeschakeld als een minimum van een onderdeeltje in het grote bevrijdingsleger. Niet voor geld, noch voor sigaretten, noch voor lekker eten staan die mannen daar. Ze hebben daar ook niet om gevraagd tijdens de be zetting, ze denken er ook nu niet aan. En er was ook niets van dat alles. Ze staan er vrijwillig, weten op dat moment van geen vergoeding, smachten, ja zeker, naar een sigaret, hebben die nacht ook geen eten, omdat er niet aangevoerd kon worden, hebben enkel kou, een vettige smerige zeedijk, natte voeten, turen op het donkere water of liggen bij. aflossing, op een koude vloer maar zijn bevrijd en staan op post om die vrijheid te bewaren. In Tholen is het ook stil. De burgers slapen. Overal donker overal rust ]^ee, in het bureau aan de Stoofstraat, waar een kaars en een klein petroleumlampje het vertrek waar de O.D. leiding aan tafel zit wat grillig licht tracht te geven, wordt nog gewerkt. We zien er de D.C„ De Leeuw en Hans, in een hoek op een bank ligt een motor-ordon nans uit Oud-Vossemeer. Laatstgenoemde meldde zich direct vrijwillig met motor en al en heeft zich die dagen heel wat moeite getroost, gevaar getrotseerd om een geregeld contact met stelling Oud-Vossemeer te onderhouden. Om de drie uur moet hij naar die plaats toe, om te horen of er bijzonderheden zijn. Het is geen gemakkelijke karwei. Zonder licht moet hij over de dijk rijden, wil hij geen al te gemakkelijk object vormen voor de Duitsers aan Glymes en bij Nw. Vossemeer. En het is .juist zo donker die nacht met dat vuile regenweer. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2