Slechts een plicht. THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND vaard ik het anjbt van Burgemeester der gemeente Stavenisse." Daarna volgt sluiting van de Openbare vergadering en vraagt de burgemeester of iemand van de aan wezigen het woord nog verlangt. Achtereenvolgens spreken dokter Bernhardi, wet houder v. d. Slikke (namens de Raadsleden), de bur gemeester van St. Annaland, Kortgene en Zierikzee, Ds. van Griethuysen als consulent, de heer M. Leune namens de Zangver. „Nieuw Leven", dhr. de Wilde namens de gemeente-ambtenaren, dhr. Priem, namens de s.v. „S.V.O." en burgemeester Schuller van St. Maartensdijk. Nadat burgemeester Verburg alle sprekers heeft dank gezegd, zingt de Zangver. nog het 2e couplet van het Wilhelmus. Bloemstukken werden aangeboden door dhr. v. d. Slikke namens de gemeente, door het jongste lid der Zangver., door den voorzitter van de s.v. „S.V.O." Na de middag bezocht de familie de kleuter- en lagere-school, waar hen eveneens bloemen werden aan geboden. De burgemeester had gezorgd, dat de kinderen getracteerd konden worden. Om ongeveer half vier werd de optocht in de mooi versierde Voorstraat op gesteld. Ruiters te paard aan de kop van de optocht, vervolgens de feestcommissie in auto's, Burgemeester en Mevr. Verburg met dochter in een daaropvolgende open auto, de raadsleden, de muziekver. van St. Maar tensdijk, een 4-tal versierde wagens en rijwielen, zo werd de rondgang gemaaktOp een drietal plaatsen in de gemeente waren poorten opgericht, met als opschrift: „Welkom". .Zeer aardig was de tekening van het oude gemeente huis door Mej. Lemson getekend op een schoolbord. Verschillende kleuren waren er voor gebruikt. Alles was heel duidelijk getekend, zelfs de ambtenaar ter secretarie was goed zichtbaar boven de secretarie- ramen. Op de gevel stond met fleurige letters eveneens het woord: welkom. De prijzen voor de versierde wagens zijn als volgt toegekend: 1ste prijs: Neurenbergvoorstelling, de Huis houdschool, de Kannibalen, 2e prijs: de Kampeerders, 3e prijs: de 4 jaargetijden. Het dochtertje van Priem en van Goedegebuure de eerste prijs rijwielen, JBakfiets v. Fierens de 2e prijs, andere rijwielen troostprijzen. Wij besluiten dit verslag met de familie Verburg vele gelukkige jaren toe te wensen in de gemeente Stavenisse. BERECHTING VAN EILAND-BEWONERS Voor het Tribunaal te Goes werden 16 October de volgende gevallen behandeld: Johannes Adriaan Rijnberg, landarbeider te St. Annaland, thans in "het kamp te Rilland-Bath. Be schuldigd van sympathiserend lid, blijk gegeven van Nat. Soc. gezindheid, vrijwillig in Duitsland gewerkt. Verdachte gaf toe verkeerd te zijn geweest. De ver dediger, Mr. K. W. Zieleman v. Rotterdam, wees er op dat besch. geen realiteitsbesef had, eigenlijk een domme boer was en verzocht na een lange clementie- rede invrijheidsstelling. Verdacht werd in vrijheid ge steld, hoewel volledige uitspraak op 30 Oct. nog zal volgen. Benjamin Roukema Scheepstimmerman te Tholen eveneens in Rilland-Bath. Besch. had gepropageerd voor, en hulp verleend aan de vijand, een foto van den Fuhref pronkte in z'n winkel en had vriendschappelijke omgang van leden van de D. weermacht. Besch. probeerde verschillende dingen te weerleggen. Omdat hij bang voor de oorlog was in z'n woonplaats, was hij naar Duitsland gegaan, vond het niet erg, dat z'n kinderen bij de Jeugdstorm waren, ze hadden zo weing plezier overigens. Op een vraag of hij jle foto van Hitler nog had, antwoordde besch., dat ze die in het kamp niet moesten hebben. Op de vraag of hij soms straks nog een partijtje wou gaan op richten, antwoordde hij „nog voor geen geientfokkerij". Mr. Koerts verdedigde besch. Over het geval, dat hij bij colportage gerapporteerd had, dat Beukelaar de „Zeeuwse Stroom" buiten had gegooid, wilde deze niet Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 49. Als de Leeuw hem vraagt of het Duitse opperbevel de Binnenl. Strijdkrachten als militairen erkent en hen ook als zodanig behandelt, antwoordt de Mof kortweg: „franc-tireurs". Als de Leeuw vlak daarop echter twee O.D.ers bevel geeft, hem weg te leiden naar een kamer op het Distributiekantoor inderhaast in gereedheid gebracht tapt de Mof uit een ander vaatje. Nu smeekt hij compleet hem een goed geleide mee te geven, opdat de Thoolse burgers hem geen last zullen veroorzaken. Minachtend wuift De Leeuw met de hand: „Ik zal doen, wat mij goeddunkt Mof". Z'n zakboekje wordt afgenomen en bekeken. Het zakboekje wijst uit dat de Mof nog maar 21 jaar is, eerste luitenant en inderdaad al 4 jaar in dienst is bij de Weermacht. Als S.S.er staat hij niet vermeld. Nadat alle gegevens van hem zijn genoteerd, wordt hij naar het Distributiekantoor overgebracht, samen met den obergefreiter, die tot op dat ogenblik in een hoek van het bureau, onder bewaking, moest wachten. Geen apart vertrek voor dien officier Samen gevochten, samen de brug vernield, samen opgebracht en in één kamer gestopt. Rondom wordt bewaking ge plaatst. „Laat ie fijn zijn", gnuift De Schipper „ge borgen zijn ze en voor goed bewaakt." spreken, daar hij dit geval zelf ondervonden had. Hij bepleitte echter invrijheidsstelling. De vrouw van besch. werd als getuige gehoord. Pieter Scherpenisse, commissionnair te St. Anna land, thans te Vugt, werd beschuldigd, dat hij in 1936 lid van de N.S.B. is geworden eij. aangesloten is ge bleven, mede-organisator is geweest van de N.V.D. en zich beledigend over H.M. de Koningin heeft uit gelaten. Mr. H. Kuypers was zijn verdediger. Deze wees er op, dat de N.S.B. in St. Annaland nog al wortel geschoten heeft en dat besch. daar de dupe van geworden is. Hij bepleitte geen verdere internering. Scherpenisse ontkende H.M. de Koningin te hebben beledigd. Het tribunaal sprak hem vrij, behoudens definitieve uitspraak op 30 October a.s. Tribunaal Zierikzee: K. Heijboer, vrijspraak, ont zetting rechten. 27 JAAR TROUWE DIENST De heer A. J. Praat bedankte vorige week als voor lezer bij de Ned. Herv. Kerk alhier. Op 1 April 1920 werd hij als voorlezer benoemd, heeft dus ruim 26 jaar dit werk gedaan. BRUGBEDRIJF THOLEN Wegens reparatie aan de Veerpont, is de overzet- dienst aan het Thoolse Veer Zaterdag 26 October gestremd vanaf 5 uur 's morgens tot 5 uur nm. BENOEMD De heer W. Karman, alhier is benoemd (terug werkende kracht tot 1 Oct. 1945) tot hoofdassistent- titulair der Dir. Belastingen, Inv. Acc„ standplaats te Bergen op Zoom. Tot assistent bij de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst te Hoofddorp is benoemd, dhr. A. Glas, alhier. BEEEDIGING Lt. KRIJGER Bij de officieele opening van de Vliegschool te Woensdrecht werden gisteren twee luiteiiants tot officier beëedigd, w.o. ook onze oud-stadsgenoot dokter K. M. Krijger Bzn. RAADSVERGADERING Maandag 14 October 1946 kwam de raad in vol tallige vergadering bijeen. Na opening door den voorzitter worden de notulen van de op 2 September jl. gehouden vergadering goedgekeurd. Medegedeeld wordt dat prijsopgaaf van het be planten van de strook gemeentegrond bij de N.H. Kerk "nog niet mogelijk is, daar dit dient overeen te stemmen met het door de Kerk aan te leggen plantsoen. De door Gedeputeerde Staten voorgestelde nieuwe jaarwedderegeling voor de wethouders ontmoet be zwaren bij de heren van Gorsel, van der Klooster en Aarnoudse, die het voorgestelde ad 200.teveel vinden en menen dat 150.wel voldoende is. De heren Mees en Istha menen dat gezien de huidige om standigheden 200.niet te veel is, terwijl de 2 wethouders Daane en van Driel zich van menings uiting onthouden. De herziening der jaarwedde van den ambtenaar van den burgerlijken stand voor -de jaren 1947, 1948 en 1949 wordt zonder bezwaren aangenomen. Aan Abr. Hommel en J. M. Duine wordt ingevolge art. 13 der L.O. wet 1920 een tegemoetkoming in de reiskosten naar de ULOSchool te Bergen op Zoom ad. 80.verleend, terwijl dhr. A. v. d. Boogaard een tegemoetkoming in de rijwiélkosten tot he-t bezoeken van de ULOSchool te Tholen zal ontvangen. Dat is weer achter de rug. Maar daarmee is het werk voor vandaag niet klaar. Noorman vraagt versterking. En zowel de D.C. als De Leeuw erkennen, dat er manschappen naar Oud-Vossemeer moeten om de groep aan te vullen. Onmiddellijk na de bevrijding kwamen er zich vrijwilligers aanmelden. Die eerste dag worden er enkele in dienst genomen, anderen op een wachtlijst geplaatst. Manschappen zijn er wel te krijgen, maar wat kan de Leiding er mee doen, zonder ze wapens te kunnen geven Om 4 uur 37 vertrekt de auto weer met 7 personen als versterking. Menning is de commandant,->Yan Schaik ""ontbreekt niet, terwijl een nieuwe naam vermeld dient te worden, daar ze later in deze geschiedenis niet kan ontbreken: een onver schrokken persoon, die menige dienst in gevaarvolle omstandigheden aan de Binnenl. Strijdkrachten heeft bewezen, de donkere Jan Mast. Ook de vijf anderen waren van het goede soort, het waren personen, op wie men ook tijdens de bezetting had kunnen rekenen, alle namen te noemen, zou verwarrend in het verhaal werken. Was het de O.D. leiding gelukt in de komende maanden bij de grote opdracht soortgelijke mannen steeds en genoeg tot hun beschikking te hebben, dan zou wellicht de goede naam gebleven zijn. Voorzien van een broodmaaltijd, indien in het bezit, met overjas aan, voorzien van een geweer, munitie en handgranaten, alles mondjesmaat, gehelmd, vertrekt de tweede O.D.groep naar Oud-Vossemeer, nagestaard door verschillende Tholenaars. Daar gaan ze de mannen. Ze weten, dat ze er de hele nacht zullen moeten blijven, ze weten, dat het niet zonder gevaar zal zijn, ze gaan kou en ontbering tegemoet, maar ze zijn trots mee te kunnen werken aan de taak van de Ge allieerden: het fascisme te verslaan. Het voorstel van B. en W. tot het houden van ver volgonderwijs voor de rijpere niet meer leerplichtige jeugd, waartoe zich reeds een negental jongens op gaven, wordt aangenomen, terwijl de heer Aarnoudse nog naar de mogelijkheid tot het geven van tuinbouw- onderwijs informeert. Hiervoor is echter moeilijk een leerkracht te krijgen. Op voorstel van B. en W. wordt met algemene stemmen besloten om toe te treden tot de gemeenschap pelijke regeling inzake de heroprichting van een schoolartsendienst voor Schouwen en Duiveland, St. Filipsland en Tholen. De kosten hiervan -zullen maxi mum 15 ct. per inwoner bedragen. Gevreesd wordt echter dat niet spoedig over een schoolarts zal kunnen worden beschikt. In de commissie voor de gemeenterekening 1944 en 1945 worden met algemene stemmen op voorstel van B. en W. benoemd de heren v. d. Klooster, Istha en Mees, die deze benoeming aanvaarden. In de commissie voor de gemeentebegroting 1947 worden benoemd de heren v. Gorel, Aarnoudse en Mees, die dit eveneens aannemen. Verder wordt goedgekeurd de 3e begrotingswijziging gewone dienst en de 2de wijziging kapitaalsdienst 1945. De pensioengrondslag van den ontvanger wordt voor deze gemeente met algemene stemmen op 1209, vastgesteld. De tijdelijke benoeming van den heer Roggeband als ontvanger kadegeld wordt met een jaar verlengd. De heer van Gorsel meent een vaste benoeming te prefereren. De heren Istha en Aarnoudse vragen of dit werk door Roggeband in zijn vrije tijd werkelijk kan gebeuren. De voorzitter meent dat dit goed mogelijk is. Aan het eind van dit jaar zal dan voorgesteld worden tot een vaste benoeming. Bij de rondvraag meent de heer Mees dat in het abattoir door een lek in de waterleiding veel water wegloopt. De heer van Driel zegt dat onder de Molen de leiding al 8 dagen stuk is en maar niet gemaakt wordt, waarop de heer Daane vraagt waarom dat niet wordt doorgegeven en zegt dat het de laatste tijd herhaalde lijk voorkomt dat we dagen zonder water zitten. Waarom wordt niet zoals vroeger even gewaarschuwd. De voorzitter zegt dat zodoende de rondvraag in een klachtenbureau ontaardt, waarom de heren beter deden zulke gevallen op de secretarie te melden dan kan er werk van worden gemaakt. Wat betreft het niet waar schuwen bij het afsluiten der leiding meent de voor zitter dat de vorige malen de lekken te groot waren om de inwoners nog te waarschuwen, er moest onmiddel lijk worden afgêsloten. De heer van der Klooster meent dat de palen op de haven in de weg staan, waarom kunnen die nu niet weg, elders staan ze toch ook niet, terwijl de muren toch wel sterk genoeg zijn. Het is wel voorgekomen dat er 1000 ton macadam op de haven lag, en zou dan nu een kar bieten op de kant van de muur schade doen. De heer van Gorsel meent dat een hoeveelheid van 1000 ton nooit op 1 jaar door de polder is ontvangen, zodat dit onjuist is. De kwestie zal nader worden bezien. Hierna sluiting. BENOEMD De zoon van onze voormalige dokter Vermet, dhr. D. M. Vermet is benoemd als burgemeester te Zuid- zande (Z.V1.) „ELCK WAT WILS" De bibliothecaris van het Leesgezelschap „Elck wat Wils" is Zaterdag jl. begonnen met de uitgifte van boeken. Liefhebbers kunnen dus, zoals gewoonlijk, weer elke Zaterdagmiddag van 23.30 uur boeken halen. Leesgeld 4 cent per boek per week voor niet- leden. De bibliotheek werd met een aantal nieuwe boeken uitgebreid. Snel valt de avond. Een druilerige motregen maakt het buiten triestig, maakt het voor de^posten in Oud- Vossemeer niet plezierig. Spoedig is het stikdonker. De motregen verandert zo nu en dan in een nog minder prettige harde regen, die de posten dieper in de kraag doen duiken. Ze worden vuil, huiveren en zijn blij als er aflossing komt. Die aflossing komt echter niet vaak, want de bezetting is zwak. Eén dubbel-post staat aan de Zeedijk, Zuidelijk van het Veer, een dubbel-post Noordelijk, één aan het kruispunt Veerweg St. Anna- land-Tholen om in de rug wat gedekt te zijn en een enkel post aan de haven van het veer even achter de dynamietlading en mijnen welke laatste echter ge demonteerd zijn. Het Veerhuis zelf heeft Noorman ingericht als commandopost. Slechts 2 man kunnen om beurten een 1 uur rusten, nadat ze 6 uur patrouilleerden of postten. „Brrr... wat een weer", zucht Van Schaik, als hij de commandopost het Veerhuis binnenkomt. „Een bord snert zou niet gek zijn niemand een sigaretje"? Die „niemand" tot wie hij de vraag richt is z'n maat, die mee van post afgekomen is en Noorman: laatst genoemde tracht bij een flikkerende kaars in het goed verduisterd vertrek een rapport op te stellen van het gebeurde van die dag. „Geen kruimel" klinkt het gelijktijdig en Noorman laat er nog min of meer wee moedig op volgen: „En beroerd weinig kans, dat we vannacht nog een paffertje maken. Dit rot kaars Stil wordt het dan in de wachtkamer. Alle drie zitten ze rtiet hun overjassen aan. Van Schaik en z'n maat zetten zich op de vloer, kruipen nog dieper in hun jassen. Noorman schrijft. Buiten schuifelt een post voorbij nog een (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2