Wcckblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Slotaccoord of Ouverture? 2e JAARGANG No. 49 18 OCTOBER 1946 - Uitgevers Firma C. DitLEMAN en G. HEIJBOER. Abonnementen 0.90 per, Advertentiën f al0 per milnmeter 2.00 Redactie A 494 St. Annaland, Telefoon 47. kwartaal franco p.p. 1.15 rr, f ni- fi Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9r Tholen, Telefoon 57. Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Wanneer U deze regels onder de ogen krijgt, zal de beul in Neurenberg zijn werk reeds hebben ge daan. Een aantal „groten" van het Derde Rijk heeft zijn einde gevonden en wij grijpen nieuwsgierig naar de krant of draaien aan de knop van de radio om het .laatste" nieuws te vernemen. En voor zover de lezer niet bij een of andere weerwolf-organisatie is aangesloten, zal hij het stelletje wel spoedig vergeten, Tout passé alles gaat voorbij! Vergrijpers jegens de' internationale orde zijn ge grepen, gevonnist en hebben hun straf ondergaan. Streep er onder Toch komt de vraag op, of dit wel zo is. En dan bedoelen we met die vraag niet of de veroordeelden van Neurenberg wel inderdaad straf hebben verdiend dat hebben ze zeker maar of ze die straf wel -hebben verdiend wegens het aantasten van de inter nationale orde. Is he^ met de tegenwoordige inter nationale orde nog niet net zo gesteld als met de orde, die er heerste tussen twee nog in het wild levende stammen van primitieve volkeren, die elkaar, wanneer hun belangen botsen, proberen dood te slaan of op z'n minst de mannen en vrouwen als krijgsbuit trachten tc verwerven om ze als arbeiders te gebruiken Wanneer het vonnis van Neurenberg eens de afslui ting was geweest van een proces, dat een eind maakte aan dit soort internationale orde, zouden we er vrede mee hebben gehad en de pruttelige stem, die de lste October uit de luidspreker kwam om de uitgedeelde straffen wereldkundig te maken, een schoon slot- acoord hebben gevonden. Maar nu het er van alle kanten op lijkt, dat dit het geval niet is, dat de mogendheden rustig doorgaan met in te palmen al kijken ze soms hard naar kleinere mogendheden, wanneer die voor hun belangen opkomen wat er in te palmen valt en het prachtige woord: „de aarde mitsgaders haar volheid is des mensen" brutaalweg variëren met: „het is voor mij" en de schone symboliek van het rentmeesterschap stomweg negeren en er voor in de plaats zetten: „haal er uit, wat er uit te halen valt" neen nu is het toch heus niet te zeggen, dat het vonnis te Neurenberg het slotaccoord was, dat aan deze periode een einde maakte. Wij kunnen ten hoogste ons best doen, het te zien als de eerste maat van een ouverture, die ons in een wereld Jeidt, die althans zal trachten een deel van haar oude zonden te laten varen. Zonden zoals daar zijn: expansie-politiek, gewapende vrede, het exploiteren van vreemde volken en even nationaal ook de exploitatie van het eigen volk. Is er in deze reden voor een bescheiden optimisme Niet geheel weg te cijferen naar onze mening^. Ondanks de vele oorlogen leert ons jaartallenboekje ons toch een bepaalde geschiedenis. De conflicten mogen vele zijn: het aantal landen dat onder elkaar oorlog voert, vermindert. Uit de provin ciën in ons land, die elkaar nog slechts 700 jaar ge leden en wat is deze tijd in de loop der geschiedenis? in optima-forma beoorloogden, is een hechte eenheid ontstaan, een nationale, die van hogere orde is dan de gewestelijke eenheid uit de Middeleeuwen. Is dat ge komen, omdat langzamerhand deze „provincialep" tot zulk een wijsheid en zulk een doorzicht kwamen, dat ze de hogere nationale eenheid stelden boven die van het gewest Neen Maar evenals dat in andere landen het geval was, dwong de ontwikkeling van de techniek, de uitbreiding van de productie en de daarmee ge paard gaande ineenstrengeling van de handelsbetrek kingen tot het behartigen van gezamenlijke belangen, tot het formeren van een hechtere eenheid. Drang van binnen uit was het zeker niet, die leidde tot deze samenwerking. Wèl de dwang van de economische omstandigheden. Doch diezelfde economische krachten, die die nietige provincies samenvoegden tot dat kleine landje, speelden en spelen hun rol dagelijks verder in een, in dit tijd perk der techniek, duizendvoudig versterkte kracht. Ze hebben een wereld doen ontstaan als de V.S. waar oude nationale tegenstellingen kwalijk behoefden te worden overwonnen als de Slavische, waar de „randvolken" geabsorbeerd worden door het volk uit het centrum. Ze deden ook hun werk in West-Europa, waar ze de samenwerking noodgedwongen verstevigde. Dezelfde oorzaken, die eens zeven provinciën tot een heid brachten, zouden eveneens de kolossen van van daag tot elkaar kunnen brengen. Noodgedwongen zullen ze het nationale belang doen achterstellen bij het belang van een hogere eenheid. Wij doelen hier niet op een toren van Babel De vertegenwoordigers van het tot het absurde op gevoerde nationalisme hebben hun vonnis gekregen het slotaccoord van een afgesloten tijdperk. Van wie hangt het af, of het meteen de ouverture zal zijn voor het nieuwe tijdperk WELKOM BURGEMEESTER VERBURG! In het achterste plaatsje van ons eiland Tholen, in de gemeente Stavenisse is de V-symboliek momenteel haast nog populairder dan tijdens Victory-day. En Stavenisse houdt het niet bij één of twee V's, het zijn ook geen V's van Victorie, Vrede, Vrijheid, het zijn de drie V's van de bijzondere Vacatures, die er te Stavenisse waren. Inderdaad „waren", want de eerste V, de eerste vacature is enige tijd geleden al vervuld, toen onderwijzer Visser zijn benoeming aan nam, de tweede V, de tweede Vacante plaats is deze week eveneens bezet. Burgemeester Verburg werd ge ïnstalleerd. De derde V, de derde Vacante plaats is die van een predikant der Ned. Herv. Gem., waarvoor dominee Vink is beroepen en waarvan de Stavenisse- saren hopelijk deze week een gunstig antwoord zullen ontvangen, opdat alle drie de V's werkelijkheid zullen zijn. Zoals we hierboven aanhaalden werd deze week de tweede V bezet door de installatie van Burgemeester Verburg op Woensdag jl. De Stavenissaren, die zo j lang op de vervulling van deze wens moesten wachten meenden dat dit niet onopgemerkt voorbij mocht gaan. Ruim half twaalf arriveerde het gezin Verburg met gevolg (in totaal 8 auto's) op de grens van de ge meente Stavenisse, opgewacht door afgevaardigden van het feestcomité, dokter Bernhardi, de muziekver. j van St. Maartensdijk „Met vereende krachten" en j vele andere belangstellenden. Nadat de Muziekver. het Wilhelmus had gespeeld, heette dhr. C. v. Beveren dhr. en Mevr. Verburg harte lijk welkom, namens het feestcomité. Spr. verheugde zich over het besluit van H.M. de Koningin en hoopte dat de rechte man op de rechte plaats was benoemd, dat de straks te installeren burgemeester voor jong en oud, rijk en arm, van welke gezindheid dan ook, dezelfde scepter zou zwaaien, steeds recht door zee zal gaan. Ook namens de Damver. „De Denkers" en als voorzitter van de afd. Schuttevaer" spreekt dhr. C. v. Beveren een hartelijk welkomswoord, tot dhr. en Mevr. Verburg. Hij verzoekt de familie weer in de auto te willen plaatsnemen en hem naar de Raadszaal te volgen. Daar de grens van Stavenisse nogal ver verwijderd is van de kom, duurde het ruim een half uur voor de familie Verburg en de vele genodigden in de Raads zaal binnenkwamen. De Raadszaal was te klein om alle genoodigden een plaatsje te geven. Behalve de gemeenteraad zagen we o.a. de burgemeesters van Zierikzee, Kortgene en die van het eiland Tholen. be halve de burgemeester van Poortvliet. Ds. van Griet- huysen, de secretaris van Scherpenisse en enkele ambtenaren ter secretarie waren eveneens aanwezig. Ruim kwart over twaalf opende de wnd. burge meester Potappel deze bijzondere Openbare raads vergadering. Spr. wees op het gewichtige gebeuren van deze bijeenkomst en wierp een korte terugblik op de afgelopen jaren. 22 Aug. 1941 werd de laatste raadsvergadering gehouden onder voorzitterschap van een burgemeester. Na de bevrijding raakten we geheel zonder eigen burgemeester en werd dhr. F. M. Boo gaard van St. Annaland met de waarneming belast. Vanaf 22 December nam spr. zelf deze functie waar, nadat dhr. Boogaard te St. Annaland was benoemd. Deze zware periode zijn we doorgekomen, dank zij de grote medewerking van wethouder v.d. Slikke en het secretariepersoneel. Met alle krachten is gewerkt, de belangen der gemeente te behartigen. Hierna verzoekt dhr. Potappel aan de heren Hage en Tazelaar leden der Raad de benoemde Burge meester binnen te leiden, waarna hij de achter in de zaal opgestelde leden der zangver. „Nieuw Leven" verzoekt dhr. en Mevr. Verburg het Welkomslied te willen toezingen. Het zeer gepaste lied, gecomponeerd door den Directeur der Zangver., dhr. Leune, werd prachtig gezongen en was werkelijk een zeer aardige gedachte van den initiatiefnemer. Vervolgens leest de wnd. burgemeester het Konink lijk Besluit voor, waarin vervat dat dhr. L. A. Verburg met ingang van 1 October tot burgemeester der ge meente Stavenisse is benoemd en het proces-verbaal van eedsaflegging, waarna hij zich tot burgemeester Verburg richt en hem namens Raad en alle inwoners van Stavenisse een hartelijk welkom .toeroept. Door deze benoeming is aan de wens van bnze inwoners voldaan, omdat men graag iemand van het platteland had, iemand die de dorpsgewoonten kent. Niet alles wordt gewaardeerd, dat ondervond spr. in de 9 maanden, waarin hij als wnd. burgemeester werkzaam was, maar laten teleurstellingen U niet ont moedigen. Voor velen zult U een vraagbaak zijn, onderscheidt daarom steeds personen van zaken en zaken van personen. Een drukke werkkring wacht U, maar hulp is aanwezig. Laat ons allen trachten de problemen in goede harmonie op te lossen, daarbij steeds uitgaande van de gedachte, dat wij werkzaam zijn om de belangen der gemeente te dienen. De toe stand in deze gemeente is zeer zeker gunstig te noemen, daar Gods genade ons spaarde voor oorlogsgeweld. Woningnood is er echter overal, dus ook hier en dat brengt ook voor een burgemeester veel moeilijkheden met zich. Meerdere problemen doen zich voor, zoals reparatie steiger, bestratingen Oudel. dijk, enz. doch met goede samenwerking is veel te bereiken. Spr. ein digt met de wens, dat burgemeester Verburg de nodige kracht en wijsheid gegeven mag worden om onze gemeente te regeren en te besturen tot heil van allen, waarna hij hem als burgemeester der gemeente Stavenisse geïnstalleerd verklaard en hem de ambts keten omhangt. Het zangkoor zingt den burgemeester het installatielied toe. Tenslotte spreekt wethouder Potappel nog enkele woorden tot Mevr. Verburg. Spr. hoopt dat zij zich spoedig als een burgeres der gemeente Stavenisse thuis zal voelen en dat de in woners spoedig vertrouwd mogen raken met het burgemeestersgezin. Hierna neemt de nieuwe burgemeester het woord. „Naast dank aan God", aldus spr. zei het mij vergund mijn eerbiedigen dank uit te spreken jegens H.M. de Koningin, ook den Minister van Binnenl. Zaken en den Commissaris der Provincie dankt de burgemeester voor het in hem gestelde vertrouwen. Een bijzondere dag is het voor mijn vrouw en mij. Hartelijk dank voor de bijzondere ontvangst in Stavenisse. Dankbaar is spr., dat ook hun wederzijdse ouders de vreugde van deze installatie met hen kunnen delen. Vervolgens dankt de burgemeester wethouder Potappel, wethouder v. d. Slikke en dhr. de Wilde voor het vele werk, dat zij voor de gemeente hebben verricht. Hij hoopt, dat hij het met de leden van de raad goed zal kunnen vinden, ondanks verschil in levensrichting, dat geen hindernis behoeft te zijn vóór de behartiging van de gemeentebelangen. „Persoonlijk zal ik uiteraard, als anti-revolutionnair, steeds de ere Gods bovenal zoeken, doch ik zal daarbij te allen tijd de mening van anderen respecteren, al deel ik die zelf niet." Spr. hoopt op aller medewerking, ook van de politie-ambtenaren (wellicht abusievelijk zei spr.: mij ten dienste staande politie-ambtenaren" dit is toch niet meer geheel zo red.). Het onderwijs ligt hem na aan het hart, hij zal dan ook alle krachten in spannen, om zo spoedig mogelijk een volledige perso neelsbezetting te krijgen. Hij zal er naar streven, dat op een niet te omslachtige kostelijke wijze, niet alleen voorbereidend en lager onderwijs, maar ook uitgebreid, middelbaar en zo maar enigszins mogelijk hoger onder wijs genoten zal kunnen worden. Met de Kerkelijke Overheid hoopt spr. ook in aan gename samenwerking te leven, kortom, al de belangen der gemeente Stavenisse in al haar geledingen te be hartigen. Hij weet, dat grote problemen op een op lossing wachten, zoals: verbetering begraafplaats, Oudel.dijk, steiger, herstel van verschillende gemeente gebouwen. Met medewerking van allen: rijk en arm, jong en oud, van elke godsdienstige gezindte kunnen echter resultaten veiwacht worden. Hoewel overtuigd- anti-revolutionnair is burgemeester tevens democraat. Indien nodig zal hij handelend optreden. Tenslotte dankt de burgemeester allen die door hunne aanwezig heid van hun belangstelling blijk gaven, zijn vroegere chefs, de eiland-collega's en de feestcommissie en hoopt dat het verdere van de dag op een voor Stavenisse waardige wijze, in gepaste vrolijkheid mag worden doorgebracht. „Moge het mij gegeven zijn onder Gods zegen en bij Zijne gratie iets tot stand te brengen in het belang van alle ingezetenen. Ingezetenen van Stavenisse: neemt mijn geZin met liefde in Uw midden op. Laten wij steeds in saamhorigheid onze gezamen lijke belangen behartigen In de overtuiging, dat God mijn schild en mijn betrouwen is en met de bede op de lippen, of Hij mij nimmer meer wil verlaten, aan-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 1