ST. MAARTENSDIJK Slechts een plicht. SCHERPENISSE ST. PHILIPSLAND ONS SPORTHOEKJE ONS INDISCH HOEKJE door de handel kan worden gekocht, zo begint de voorzitter, is het van het grootste belang dat thans weer zoals voor de oorlogsjaren door de telers van aardappelen wordt gestreefd de hoogste prijs van de door hen verbouwde producten te maken. Dit is alleen mogelijk wanneer ieder zijn producten via de veiling verkoopt. Juist door samenwerking, dus ook door mede werking van de leden kan dit worden bereikt. Wanneer ieder zijn producten via de veiling verkoopt is het mogelijk de kopers grote partijen aan te bieden wat zeer zeker de prijs ten goede zal komen. Juist wanneer elke landbouwer zijn aardappelen zelf aanbiedt aan de handel, worden de prijzen gedrukt. Hij bereurt het dat dit nog door zo weinigen wordt ingezien. Er wordt met algemene stemmen besloten de aardappelen voor taan over de veiling te verhandelen, en de niet aan wezige leden per circulaire van een en ander in kennis te stellen. Verder deelt de voorzitter nog mede dat gelegenheid bestaat tot het volgen van -een tuinbouwcursus voor personen boven 18 jaar en zij die een land- of tuin bouwcursus hebben gevolgd en de leeftijd van 18 jaar nog niet hebben bereikt. Opgave kan geschieden bij den Heer Dormaar en op de veiling. De Heer Kooijman verzoekt de aanwezigen de jongeren op te wekken tot het volgen van de zaadteelt- school. Opgave hiervoor kan geschieden bij den Heer A. D. Goedegebuure. Verder niets meer te behandelen zijnde sluit de voor zitter onder dankzegging de vergadering. VEILINGSBERICHTEN Maandag 23 September Bloemkool IA f 39.per 100 st Witte Kool 2.80 per 100 kg Eigenheimers 7.04 7.12 per 100 kg Woensdag 25 September" Bloemkool IA f 41.per 100 st Kroten I 3.60 per 100 kg Stambonen-afw. 34.35.50 Eigenheimers 7.08 7.20 Beentjes f 6.64 6.82 BENOEMING Wegens overplaatsing naar Strienham van dhr. M. v. d. Hoek te St. M'dijk, is thans benoemd tot schrij- ver-tareerder aan de Centrale Suiker Mij. dhr. M. Vroegop te St. Annaland. JUBILEUM Op Woensdag 16 Oct. a.s. hoopt de heer M. v. d. Linde, alhier de dag te herdenken, dat hij voor 40 jaar bij de P.T.T. in dienst trad. Zoals op de meeste plaat sen is ook op St. Annaland het postkantoor de „winkel met de grootste klandisie" en daaruit volgt dat ook onze „postmeester" een bijzonder drukke werk kring heeft, vooral .nu het aantal telefoon-abonné's maandelijks weer toeneemt. Dhr. v. d. Linde is 6 Januari 1885 geboren, trad 16 October 1906 in dienst van de P.T.T. als Besteller te Dreischor en kwam op 16 Januari 1933 als kantoor houder te St. Annaland. Het zal den jubilaris 16 Oct. a.s. zeker niet aan belangstelling ontbreken en gezien z'n aantal dienstjaren zal het waarschijrilk niet lang meer duren, of dhr. v. d. Linde vraagt een rustiger functie aan, nl. „rentenieren". We hopen, dat hij nog vele jaren „rust" mag beleven. COLLECTE De collecte voor sanatorium verpleging der t.b.c.- lijders in Nederland, onlangs door de Bestuursleden van het Groene Kruis alhier, gehouden, bracht 941.15 op. STORMSCHADE Door de storm in de nacht van Vrijdag 20 en Zater dag 21 Sept. werd aan de korenmolen van dhr. Robbe geweldige schade toegebracht. Vooral kap en wieken moesten het ontgelden. Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 45. Nu is het wel iets anders. ,,En nu spreken" blaft De Leeuw. „Behoor je tot het springcommando, die de brug in deze plaats liet springen Het gezicht van Kausmann vertrekt, wordt nog angstiger, lijkt nog bleker. „Befell" zegt hij, nauwelijks verstaanbaar, met iets smekends in z'n zachte stem. „Befell van den Commandant." Z'n strak gezicht is vertrokken van dodelijke angst. Wordt hij opgehangen door de Tholenaars, door die O.D.ers, die wel ontzettend verbeten op hem moeten zijn, nu hij hun brug vernield heeft „Befell" kreunt hij nog maals. Ja, dat begrijpt De Leeuw wel. Maar medelijden komt hier niet te pas Het is uit voor jou. Mof buldert De Leeuw in onvervalst Zeeuws. „Het is uit ook met die weermacht van jullie." De Duitser verstaat het wellicht niet, maar krimpt toch in elkaar, als hij de ogen van De Leeuw vervaarlijk ziet schitte ren. Maar Kausmann hoeft niet angstig te zijn. De O.D.ers zijn geen Moffen en de Nederlandse leger leiding had de behandeling voor krijgsgevangenen er ingestampt. Kausmmann wordt niet opgehangen. Wel wordt hij streng bewaakt, medelijden is er niet met hem, niettegenstaande z'n angst, z'n verfomfaaide kleren, z'n bleek gezicht, z'n schichtig kijken naar De Schipper. Er is niet veel tijd om zich lang met den gevangene te bemoeien. Uit de vragen aan hem gesteld, blijkt, dat de O.D. vrijwel op het nippertje ingreep te Oud- LOSGESLAGEN Door de storm van vorige week Vrijdag werden te Gorishoek drie werkschepen van de firma Zanen en Verstoep losgeslagen en geraakten op drift. Inmiddels zijn de werkbakken teruggevonden. De schade viel mee. COLLECTE De collecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk voor het Restauratiefonds bracht 112.op. BURGERLIJKE STAND over de maand Augustus 1946 Geboren: Abraham Willem, zn. van W. Quaak en L. Quaak; Neelis, zn. van P. van Ast en S. P. Quaak. Gehuwd: J. C. Noom, 23 jr, en J. N. van de Gouwe, 21 jr. Overleden: F. W. Anthonisse, te B.o.Z., 52 jr., echtgenoot van G. Hartog. DAT WORDT EEN VERBETERING Wij vernemen dat veerman Lindhout binnenkort een grote veerboot kan halen. Vermoedelijk in November. Veerman Lindhout is dan voornemens een vaste dienst te openen op St. Annaland. Dit zal voor gedurende de zomermaanden een verbetering zijn voor onze geïso leerde eilanden. Wellicht is er voor veerman Lindhout ook nog iets te verdienen door vanaf St. Annaland naar Zijpe te varen. Voor deze verbinding is men momenteel enkel aangewezen op de veerman van Zijpe. TUCHTRECHTER VOOR DE PRIJZEN Zitting van Dinsdag 24 September te Tholen. Voor het kopen van een motorrijwiel werd aan G. te Stavenisse een boete opgelegd van 40. Voor het verkopen van een motorrijwiel aan J. S. te Rotterdam f 100. C.W.G. te St.A. voor het kopen van een rijwiel 250.—. A.P. te Halsteren voor het kopen van het rijwiel 50.Het inbeslaggenomen rijwiel werd terug gegeven. K. te Halsteren voor het verkopen van te dure bezems 300.boete. A.N. te St. Philipsland artikelen niet duidelijk zicht baar geprijsd f 10. J.v.S. te St.A. wegens te duur kopen van rijwiel 45.Rijwiel teruggegeven. M.J.S. te Poortvliet voor het kopen van een rijwiel 500.boete. J.Z. Anna Jac.Polder te duur verkopen van gerep. kachel 20.—. H.K. te B.o.Z. voor het te duur kopen van paarden haar 20. I.S. te St.M'dijk voor het duur verkopen van paar denhaar 30. C.L. te Scherpenisse te duur verkopen van klomp sokken 10. J.R. te Oud-V. verkopen van zemen boven de vast gestelde prijs 250.boete. „EEN S.O.S. VOOR HET DIER" Deze week werd op enkele plaatsen in ons eiland de film vertoond: „Een S.O.S. voor het Dier", uitgaande van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. Een en ander was georganiseerd door Mevr. Jekel te Oud- Vossemeer, als correspondente voor het Eiland Tholen Ook de schooljeugd werd op een tweetal gemeente in de gelegenheid gesteld de film te zien, waarvan na tuurlijk gretig gebruik werd gemaakt. Dhr. G. Nieuwenhuysen, Dir. der Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren sprak een inleidend woord, waarbij hij de volgende vraagpunten beantwoordde 1. Wat is dierenbescherming niet? Geen vereniging Vossemeer, daar zowel haven als veerponten het niet lang meer hadden gëmaakt. Opdracht was er reeds, dat de zaak binnen een half uur vernietigd moest wor den en de twee Moffen hadden nog slechts gewacht op hun commandant, die naar de overkant was gegaan, naar Nw. Vossemeer. Nee, er is heel weinig tijd om zich met een gevan gen Mof te bemoeien. In een hoek wordt hij gedrukt, onder bewaking. Even moet hij daar maar blijven, tot een behoorlijk lokaal is gevonden, waar zij hem kunnen instoppen. Ook andere zaken wachten. Daar komen Tholenaars vragen of ze naar de overkant mogen, daar komen in Tholen geëvacueerden vragen of ze terug kunnen, daar komen schippers informeren of ze de enkele voor de bevrijding tot zinken gebrachte schepen in de Eendracht, thans meteen maar zullen trachten te lichten. Daar komen personen aandringen om de N.S.B.ers op te halen, enzMaar, dat is het voornaamste niet op het ogenblik. De militaire taak, de orders van den Geallieerden commandant. Oud-Vossemeer Dat is het grootste probleem. Oud- Vossemeer daar is weer iets gaande. We moeten daar weer zijn voor het vervolg onzer geschiedenis. Noorman had, zoals gezegd, z'n manschappen in de woningen aan het Veer gelegerd. Ze hadden daar dus eigenlijk stelling ingenomen en speurden vanuit de ramen naar de Overkant De overkant, dat nu nog bezet gebied was, en men was van dat bezet ge bied slechts een 50 meter verwijderd. Het zou toch wonderlijk zijn, meent Noorman, als die Moffen aan de overkant niets van het schieten en het andere lawaai van zoeven gehoord hebben Uitkijken is zeker de boodschap. Het duurt dan ook niet lang of er gebeurd iets. Al was het dan niet direct wat verwacht werd. Aan de overkant komt een Duitser rustig aangelopen van vertroetelaars van honden en katten e.d. 2. Wat is dierenbescherming wel Een vereniging die de rechten erkent van het door den Schepper aan de mens toevertrouwde schepsel, teneinde er een dankbaar gebruik van te maken. 3. Is dierenbescherming nog nodig Hierop gaf de film een wel zeer duidelijk antwoord Ja Deze film is een verzameling van prachtopnamen uit het lief en leed der dieren. In zijn causerie legde de heer Nieuwenhuysen vooral de nadruk op de 80.000 kettinghonden in ons land, het nog gebruiken van oog kleppen bij paarden, het couperen van paardestaarten, het soms levend villen van dieren, enz. Om vooral de jeugd met het dier vertrouwd te maken was volgens spr. een speciale taak voor de op voeders. De ver. die nu reeds meer dan 30.000 leden telt zal voort blijven gaan te strijden voor de rechten van het weerloze dier, van alle kanten uitgebuit door de mens, waarbij de binnenkort vereschijnende Dieren- wet veel zal meehelpen. Het uiteindelijk voordeel van deze actie zal èn de mens èn het dier toevallen. Een aantal nieuwe leden gaven zich tijdens vertonen van deze film op. DE AFSTANDSMARS Negen en negentig personen liepen Zaterdag bij goed weer de afstandsmars, welke door de Wandelver. „Op Stap" te, Scherpenisse was georganiseerd. De tocht ging vanaf Scherpenisse, via Oud-Vossemeer Tholen terug naar uitgangsplaats. In Tholen werd ver plichte rust gehouden. 98 personen bereikten de finale. De uitgeloofde prijzen werden gewonnen door lste prijs (beste indruk) een Beker: V.N.L. Oud- Gastel. Deze ver. kreeg ook nog een medaille, daar ze de grootste reis naar Tholen hal moeten maken. 2e prijs (beste indruk) medaille W.S.V. „Op Stap" Scherpenisse. Ie prijs Best marcherende groep (lauwerkrans) Margriet Steenbergen. 4e prijs W.H.S. St. Annaland, een medaille voor de grootste groep. Alle deelnemers kregen een verzilverd lauwertakje, met de naam der ver. die het initiatief had genomen er ingegrift. Jammer, dat ook de afstand niet ver meld was. De mars is ook gezien het aantal uitvallers prima geslaagd en was tevens een goede propaganda voor de wandelsport. Zal hierdoor een volgende mars het aantal deelnemers nog groter zijn VOETBAL De Heen Tholense Boys 45 O.V.V. (Bergen op Zoom) W.H.S. 4—7 KORFBAL 21 September: Ceolto ('s-Heerarendskerk) St. M'dijk 34 Zaterdag a.s. St. Maartensdijk Swift 1 (Kampioen Zeeland) De laatste 14 dagen waren de brieven uit Indië vrij schaars. Een Dinsdag ontving ik echter nog een brief van soldaat J. Kot uit Tholen. Hierin bericht hij, dat ze weer eens verhuisd zijn en nu gedetacheerd werdén te Tjitenrenp in een bergstrook bij Buitenzorg. Daar liggen ze in Passars overdekte marktplaatsen. Hij schrijft, dat het daar lekker koel is 's avonds, 's-morgens zelfs koud. Het peleton, zoals ze vanaf Frankrijk al zijn ingedeeld, is jammer genoeg uit z'n verband gerukt, doordat het werd verdeeld over de gehele compagne. Bij het oude tweede Peleton zitten thans nog slechts Houtékamer, Johs. Deurloo, Tholen, Jan v. d. Male (brenschutter) St. A. Niemandtsverdriet Oud- Vossem. (mortierschutter) en J. Kot (mortierhelper). Dat viel natuurlijk niet mee. Tenslotte schrijft J. Kot: naar het water toe. Hij kijkt, eerst met de hand boven z'n ogen naar de Vosmeerse kant, pakt ver volgens z'n verrekijker en speurt daarmee in dezelfde richting ziet niets, kijkt weer. Noorman, de P.C. van Oud-Vossemeer en enige O.D.èrs zien hem echter wel. Eén wil die Mof meteen neerschieten, maar Noorman denkt er anders over. „Niet schieten, als het niet noodzakelijk is", luidt de opdracht. Dat is goed, ten eerste om de weinige munitie te sparen, ten tweede: de stelling is zwak, mede door die weinige munitie en wapens. Nee, niet direct schieten. Een ander plan komt bij Noorman op. Hij fluistert enige tijd met de P.C. Dan kijken ze weer naar de Mof deze tuurt nog steeds, kijkt op z'n horloge. Het is ongeveer kwart over vier. Noorman geeft een seintje aan de P.C. deze loopt het huis uit, achterom, de weg op en komt schijnbaar onverschillig het Veer opgeslenterd. De Duitser ziet hem natuurlijk direct, zwaait met z'n armen en beduidt hem met de roeiboot over te komen. Dat was juist de bedoeling. Zoiets had Noorman verwacht. De P.C. is geregeld aan het Veer werkzaam geweest, dus die Duitser kent hem wel en zal geen verdenking koesteren. Hoe oer dom het ook van de Mof raag zijn, hij beduidt de O.D.er die voor deze gelegenheid de bekende O.D. band maar heeft afgedaan, opnieuw over te komen. Dringender wuift de Mof. Dan stapt de P.C. rustig in de voor het Veerhuis gemeerde roeiboot. Of er niets aan de hand is, roeit hij bezet gebied tegemoet. De andere O.D.ers verdekt opgesteld aan het Veer zien dit alles gebeuren. Vol spanning kijken ze toe. „Niet schieten", waarschuwt Noorman voor de zo veelste maal z'n mannen, „niet schieten voor ik het sein geef. Denk er om dat de P.C. geraakt kan worden, als we onbezonnen dingen doen. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2