STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK Slechts een plicht. POORTVLIET ST. PHILIPSLAND in de eerste plaats wou toelichten, waarom dit welkoms woord door de Voorz. v. h. Aranje-comité werd ge sproken. „De oorzaak is, dat deze dag niet alleen ge zien moet worden als herdenking van het 65 jarig bestaan van onze Muziekver., maar tevens als de herdenking van de verjaardag van H.M. de Koningin. Omdat deze beide data zo dicht bij elkaar liggen, hebben wij in overleg met den Burgemeester besloten beide feestelijkheden gelijktijdig te vieren. Vervolgens uitte spr. de wens, dat onze Koningin nog vele jaren een goede gezondheid gegeven mag worden, kracht en wijsheid mag ontvangen om ons Vaderland te besturen, zoals zij dat in de voorbije ja ren heeft gedaan. Bijzonder werd het door den voorz. op prijs gesteld, dat B W en raadsleden aanwezig waren, terwijl hij de deputaties der verschillende zusterverenigingen hartelijk dankte voor het gehoor geven aan de uitnodi ging om deze dag op te luisteren. Spr. hoopte dat dit feest er toe bij mocht dragen de saamhorigheid der verschillende ver. te versterken. Ook alle Bestuurs-, Ere-, Oud- en werkende leden van „Accelerando" heette hij hartlijk welkom. Spr. vond het een aangename taak, „Accelerando" van harte geluk te kunnen wensen met hun 65 jarig be staan. Dit is geen kleinigheid. Hij wierp een terugblik op de geschiedenis van Accelerando en bevestigde de onmisbaarheid van het muziekgezelschap voor onze gemeente. Dat „muziek" niet van de laatste jaren is, haalde spr. aan met voorbeelden uit de tijd der oudst bekende volken: de Egyptenaren en Israëlieten. Lang zamerhand zijn hieruit de verschillende grote en kleine orkesten, ook de tegenwoordig plaatselijke muziek corpsen, gegroeid. Woordt vervolgd) BURGERLIJKE STAND over de maand Augustus 1946 Beboren: Barbara Maria, dt. van Adriaan K. Goede- gebuure en Barbara de Kok. Cornelia Willemina, dt. van Johannes M. van Oeveren en Pieternella Moerland. Marinus Abraham, zn. van Cornelis W. van Prooijen en Martina M. van Zanten. Cornelia, dt. van Jan van Haaften en Hendrika M. Hendrikse., Marinus Jacob, zn. van Cornelis F. Hout en Jannetje Hage. Jannetje Catharina, dt. van Marinus Moer land en Willemina G. Hage. Overlijden: Een levenloos aangegeven kind van Arie Riedijk en Cornelia M. Poulusse. Pieter Willem Stoutjesdijk, 58 jr. echtgenoot van Maria Rottier. Bevolking over Augustus 1946 Ingekomen: 6 personen t.w.: C. M. Droogendijk- Verstraate met gezin, van Rotterdam. J. J. Gakeer met gezin, van Tilburg. L. van den Berg, uit Rotterdam. ONDERSCHEIDING De familie Westerweel, bakkerij in de Kaaistraat alhier mocht dezer dagen het genoegen smaken van den President der V.S. van Amerika, gecontrasigneerd door generaad Eisenhouwer, een oorkonde te ontvan gen als blijk van erkentelijkheid voor bewezen diensten aan Amerik. piloten. Reeds eerder viel haar zulk een onderscheiding ten deel van de zijde van de Engelse regering. BURGERLIJKE STAND over de maand Augustus 1946 Geboren Catharina, dt. van J. W. van Hemert en C. A. Bolier. Jacob, zn. van F. de Rijke en J. Hage. Daniël, zn. van H. C. Reeders en C. Quaak. Willem Cornelis, zn. van A. D. Zwage- maker en S. J. Hage. Pieter Cornelis Marnius, zn. van P. J. Jarise en J. J. Hartog. Cornelis Dingenus, zn. van C. Vermeulen en J. J. Poot. Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 44. Daarom heerste er die middag grote drukte in de Stoofstraat. Men moest naar Oud-Vossemeer, daartoe was bevel gegeven, maar hoe Een auto was er niet. Fietsen dat was onbegonnen werk in zo'n situatie. Alles moest snel gebeuren. Het laatste wat van de twee Moffen, die de brug hadden laten springen was gezien in Tholen, was het wegrijden op een eVèn tevoren gestolen tandem van een rijwielhandelaar uit de Kerkstraat. Hoe dan naar Oud-Vossemeer De Geallieerde commandant had order gegeven. Zou deze eerste order al niet uitgevoerd kunnen worden Naar alle plaatsen op het eiland moest een ordon nans gestuurd. De O.D. in werking. „De Districts commandant der O.D. geeft hierbij de opdracht het personeel der O.D. onmiddellijk te alarmeren. Iden- titeisbewijzen kunnen uitgereikt worden. Personeel dient ter beschikking te worden gehouden. Zonder nader bericht mag nog geen actie worden ondernomen." Ja, dit was alles wel getikt, lag netjes klaar. Dit behoorde tot de voorbereidingstaak van de O.D., die nu achter de rug was. Maarjhoe op dit ogenblik alles voor elkaar te krijgen „Vorderen", had de Ge allieerde commandant gezegd. „Vorderen", zei ook de Militaire Commissaris, „we hebben de Staat van Be leg". Goed, de O.D.ers zullen er op uitgaan. Maar ONGEVAL Het zoontje van den heer J. Hage had het ongeluk van de zolder te vallen. Hij werd met lichte hersen schudding in het Ziekenhuis te Bergen op Zoom opgenomen. INSTALLATIE BURGEMEESTER Op Vrijdag, 6 September vond de installatie plaats van den nieuw benoemden Burgemeester van Sint Philipsland, dhr. L. J. de Jonge. Te omstreeks 1 uur werd de nieuwe burgemeester opgewacht aan het veer Zijpe door het gemeente- bestuur van Sint Philipsland, de besturen der Oranje Verenigingen van Sint Philipsland en Anna-Jacoba- polder, vertegenwoordigers van de Waterschappen enz. Bij aankomst werd hij toegesproken door dhr. C. J. van Strien, als voorzitter der Oranje-Verenigjng A.J. Polder. Hierna ging de stoet met de auto's via het Gehucht de Noordweg, waar een erepoort was op gericht, naar St. Philipsland. Bij de ingang van het dorp werd hij opgewacht door de inwoners van St. Philipsland, met muziekvereniging „Concordia", Oranje-Garde en verdere verenigingen. Daarna ging de stoet via den Oostdijk, over de Voorstraat, waar eveneens een erepoort was opgesteld, naar het Ge meentehuis. Te omstreeks 14 uur vond de officieele installatie plaats. De waarnemend burgemeester dhr. A. M. van Dijke, opende de vergadering en sprak de nieuw benoemden burgemeester als volgt toe Geachte aanwezigen. Ik open deze openbare Raadsvergadering en heet U allen hartelijk welkom. In de eerste plaats onzen nieuw benoemden Burgemeester, dhr. De Jonge met zijn gezin, den Raad onzer gemeente, de aanwezige H.H. Burge meesters en Wethouders der naburige gemeenten, de besturen der Kerkgenootschappen en der verschillende verenigingen in onze gemeente en verdere aanwezigen. Bij missieve van den Commissaris der Koningin in Zeeland dd. 26 Augustus 1946 werd medegedeeld dat bij Koninklijk Besluit van 17 Augustus 1946, No. 6, met ingang van 1 September 1946 was benoemd tot Burgemeester onzer gemeente, dhr. L. J. de Jonge, Gemeentesecretaris te Bruinisse. Mag ik de secretaris verzoeken dit Koninklijk Besluit voor te lezen. Vervolgens leest den Secretaris U voor het proces verbaal in afschrift van eedsaflegging door dhr. de Jonge, wat heeft plaats gehad op Donderdag, 29 Augustus 1946. Geachte Burgemeester, Het heeft Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Koningin behaagd U te benoemen tot Burgemeester onzer gemeente. Op Donderdag, 29 Augustus 1946 werd ge door Zijne Excellentie den Commissaris der Koningin als zodanig beëedigd en heden zijn we hier in openbare Raadszitting bijeen om U te installeren en alzo offi cieel aan het hoofd onzer gemeente te plaatsen. Mede namens de Raad en alle inwoners onzer ge meente roep ik II een hartelijk welkom toe als zo danig. Daar het van het allergrootste belang geacht mag worden wie aan het hoofd ener gemeentehuishouding wordt geplaatst en de keus voor onze gemeente op U gevallen is, hoop ik dat ge tot opbouw en bloei der gemeente, zowel op stoffelijk als op zedelijk gebied, zult mogen werkzaam zijn. Ene gedachte bevredigd ons reeds bij voorbaat, en wel deze, dat ge in de gemeente huishouding geen vreemde zijt, gezien het feit dat ge als het ware in de gemeente-administratie zijt gegroeid. Persoonlijk heb ik meerdere malen dit ambt waar genomen, nu plm. 1 jaar onafgebroken. Hierbij heeft de ondervinding mij geleerd dat niet alles wordt ge waardeerd wat met de beste bedoeling wordt gedaan; ook U zal de ervaring leren dat meerdere malen te leurstellingen Uw deel zijn. Laat U dit echter niet vorderen klinkt zo Duits en dan van eigen burgers. Daar voelen ze weinig voor, Maar het moest. Er was gelukkig medewerking in het allereerste begin. Er kwam iemand een motor aanbieden. Prachtig Dan onmiddellijk het bericht voor de PI. Comman danten weg. Benzine Niet aanwezig Ja, in de motor zit nog wat. Mooi zoDe eerste motorordonnans verdwijnt vanaf de Stoofstraat. Ronkend schiet ze weg. De O.D. wordt gealarmeerd Een vrachtauto zal onmiddellijk in orde worden gebracht. De eigenaar stelt haar zelf beschikbaar. Prachtig i Maar de banden ontbreken nog. Waar die te halen En toch moet er onmiddellijk een patrouille naar Oud-Vossemeer. Er komt bericht van St. Anna- land: 70 a 80 liter benzine hebben we voor jullie. SchitterendMaar hoe krijgen we het spoedig in Tholen Een luxe wagen zal onmiddellijk in gereedheid wor den gebracht. MooiMaar die is er nog niet. En de patrouille kan dus niet weg Gelukkig een dokter brengt uitkomst. „Mili taire zaken gaan voor", beslist hij. En het is om streeks 2 uur 50 als er een auto met 7 personen op elkaar gepropt, in de richting Vossemeer rijdt. Noor man is commandant. De Schipper en Vermeer zijn eveneens onder hen. Het zien van de vertrekkende mannen, enkelen gehelmd, geweren, handgranaten en pistolen bij zich, geeft de toeschouwers het gevoel, dat de oorlog nog niet voorbij is. Het beklemt het bevrijdingsgevoel. „Er kan nog heel wat gebeuren", zucht een moeder, die ze ziet vertrekken. En anderen mompelen nog: „We zijn er alweer niet van af." Wie weet ontmoedigen, maar laat steeds het gemeente- dat is het algemeen-belang voorop staan zonder eigen eer of bijbedoelingen te beoogen. In Uw ambtelijke loopbaan als burgemeester van een plattelands gemeente, zult ge bij vele personen en in vele zaken de vraagbaak zijn. In verband hiermede meen ik U deze raad ver schuldigd te zijn: Stel U boven partijen, onderscheidt steeds zaken van personen en personen van zaken, want wordt dit vermengd dan blijven zeer zeker de onaangename gevolgen hiervan niet uit. Zeer zeker wacht U een drukke werkkring. Hiervoor is echter de nodige hulp aanwezig. In de eerste plaats vind ge rechts en links van U een wethouder zitten, vertegen woordigende met U het dagelijks bestuur. Met hen zult ge vele dagelijks voorkomende zaken en werkzaam heden afdoen en beslissen. Voor de andere zaken, belangrijker en van meer gewicht, staat de volle raad aan Uw zijde, terwijl voor het dagelijks te verrichten werk Uw ambtenaren ter beschikking staan. Ik hoop dat U zo met het college van Wethouders als met den Raad een aangename samenwerking zult mogen heb ben; Onzerzijds zeggen wij U, voor zover mogelijk en door U gewenst, onze volle medewerking toe. Mochten er op sommige punten verschil van mening of wrijving van gedachte voordoen, laat ons dan trachten zoveel in ons vermogen is, alles in goede harmonie op te lossen, steeds bedenkende dat wij tezamen werkzaam zijn in het gemeenschappelijk belang onzer gemeente, wat tenslotte ook ons eigen belang is en blijft. Niet tegenstaande dat ontveins ik mij niet dat U ook meer dere malen voor zaken en feiten zult komen te staan, waar U persoonlijk en alleen zult hebben te beslissen. Mocht ik op dit terrein U eventueel met raad of advies van dienst kunnen zijn, gezien het feit dat ik als ge boren „Fliplander" volledig ben ingeburgerd, ook dan stel ik mij geheel ter Uwer beschikking. Zeer zeker is de toestand in onze gemeente gunstiger te noemen dan in de gemeente welke ge verlaat. Door Gods goedheid bleven wij bespaard van de vernieling inzon derheid in vele gemeenten veroorzaakt door de bom bardementen. Niet tegenstaande dat hebben we hier ook te kampen met woningnood. Zulks is hier voornamelijk veroorzaakt door het feit dat in de eerste oorlogsjaren op last van den bezetter in de buurtschap de Sluis ruim dertig woningen en boerderijen afgebroken werden, waarvoor wij tot op heden slechts een achttal noodwoningen/boerderijen in de plaats hebben gekregen. Het is ons bekend dat ter onzer beschikking is gesteld het handfest tot vordering van woonruimten. De ondervinding leert ons echter ook in algemene lijnen genomen, dat ook dit niet tot volle voldoening werkt om de eenvoudige reden dat over het algemeen de woningen ten platte lande niet geschikt zijn voor bewoning van meerdere gezinnen. Jammerlijk moet ik de vrees uit spreken dat U hier mede persoonlijk van stonde aan kennis zult moeten maken. Mijn bescheiden advies in dezen is, dan ook hiervan niet dan in uiterste noodzaak gebruik te maken. Tenslotte eindig ik met de wens dat nu U hier aan het hoofd onzer gemeente wordt geplaatst U de nodige kracht en wijsheid gegeven worde, om onze gemeente te regeren en te besturen tot heil van ons allen. En hiermede verklaar ik U als burgemeester onzer gemeente geïnstalleerd en hang U den ambtsketen om als teken van Uwe waardigheid als burgemeester Dan zou ik nog enkele woorden willen richten tot U, mevrouw de Jonge. Zeer zeker is het ook voor U een grote dag, nu Uw echtgenoot deze hoge sport op de Maatschappelijke ladder heeft betreden. Niettegenstaande U gewoon is te leven als ambtenaars-echtgenote, zult U ondervinden dat met het aanvaarden van dit ambt van Uw man, ook voor U een grote verandering plaats heeft. Immers op Uw terrein krijgt ge ook te leven als echtgenote van het Hoofd der gemeente, bovendien in een andere gemeente, al duurt dit nog even. Ik hoop echter dat het ons gelukken zal spoedig een woning voor U en Uw gezin beschikbaar te kunnen stellen en dat U dan met Uw echtgenoot en kinderen spoedig thuis zult zijn en gevoelen als burgers onzer gemeente. Ik dank U. Nu de plaats door mij plm. een jaar bezet is geweest Vijf man in de wagen, twee op de spatborden, de auto verdwijnt. Een kalm gangetje maar. De chauf feur heeft z'n pet diep over z'n hoofd getrokken. Van de weeromstuitEen zonnetje is er nietHij rijdt maar zachtjes, omdat de auto van een ander is. Ongehinderd bereiken ze Oud-Vossemeer. Daar gaat het niet zo gemakkelijk meer. Noorman wil zich eerst in verbinding stellen met de PI. commandant van die, plaats. Om circa half twaalf had het „spring- commando" nog geen maatregelen genomen, wist Noorman door een bericht uit Oud-Vossemeer. Ook wist hij, dat er mijnen gelegd waren op de haven en de twee pontons geladen met dynamiet. Maar Noor man krijgt geen kans de P.C. op te zoeken. De be volking ziet de auto, ziet ook de manschappen en begrijpt wat er komen gaat. Ze loopt te hoop. Er zijn in Oud-Vossemeer meer inwoners dan in de andere geëvacueerde plaatsen op ons eiland in die dagen. Velen keerden er terug, toen W. Brabant onder Ge allieerd vuur lag. Nu heeft Noorman er minder ge makkelijke ogenblikken door. Hij is bang, dat de Duitsers die volgens andere berichten in het huis van den beurtschipper zitten, gealarmeerd zullen worden door die toeloop van mensen. Dus dan maar direct naar het Veer. „Zet je schrap mannen", beveelt Noorman „en slechts op commando handelen." Snel gaat het nu naar het Veer. Bij de dijkdoor- graving ziet filj de PI. commandant. De auto stopt. Noorman springt er uit, de anderen eveneens of er af. De P.C. verklaart kort, dat er twee Duitsers in het huis B 86 zitten en niet in het veerhuis. B 86 ligt vlak tegenover het huis van den beurtschipper. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2