Tussen twee Polen. THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND 2e JAARGANG No. 44 13 SEPTEMBER 1946 Uitgevers Firma C. DiELEMAN en G. HEIJBOER. Abonnementen 0.90 per Redactie A 494 St. Annaland, Telefoon 47. kwartaal franco p.p. 1.15 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen, Telefoon 57. n Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën f 0.10 per millimeter - Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 De Tweede Wereldoorlog beeft het aangezicht der aarde doen veranderen. De continenten zijn weliswaar niet verschoven er zijn geen nieuwe zeeën ontstaan, maarde oude centra, waar de wereldpolitiek werd uitgemaakt, waar het hart van het economische leven klopte, waar de geldleningen van de arme broeders in de wereldhuishouding werden verstrekt, zijn door andere vervangen. De twee voornaamste zijn (U weet het al, als U ons vorig hoofdartikeltje Amerika Rusland las) Washington en Moskou. Beide steden zijn de polen geworden, waartussen de twee stromen zich bewegen. Stromen, die niet alleen in Amerika en in de Sowjet, maar ook in de rest van de wereld, het reilen en zeilen van de mensheid voor een belangrijk deel mee bepalen stromen, die elkaar ontmoeten, soms langs elkaar heengaan, maar meestal tegen elkaar botsen. Het land, dat het twijfelachtige voorrecht heeft, het terrein te wezen, waar die twee machten elkaar raken, heeft het niet prettig. Getuige Iran En de landen, die denken, dat ze straks tussen die twee machten bekneld zullen raken, als het er nog een beetje harder om gaat spannen, hebben ook niet een bepaald plezierig gevoel. Getuige, de mentaliteit van in West-Europa. Voor de West-Europeese staten wordt die onbe haaglijkheid nog vergroot, omdat het nog niet zo heel lang is geleden, dat zij het waren, van wie de impulsen uitgingen, die het wereldbestel regelden (menselijker wijs gesproken). Maar moge het de Westerlingen dan tot troost strekken, dat we in plaats van een sterk begerende, een sterk begéérde collectie landen zijn geworden. Ook die troost wordt echter weer een deel van haar ver zachting ontnomen, want de twee Grooten zijn druk bezig een weg te exploiteren, die tussen hen de kortste verbinding vormende, Europa aan de kant laat liggen. Als we een pessimistische bril opzetten, zien we in de toekomst de steden van West-Europa als thans de dode stadjes rondom het IJsselmeer. Parijs als Enk huizen Londen als StavorenDat is natuurlijk overdreven. Maar wanneer we de aardglobe voor ons nemen, de twee elkaar beconcurrerende hoofdsteden van het Oostelijk en Westelijk halfrond opzoeken en, gedachtig aan de nog onaangevochten stelling, dat de kortste weg tussen twee punten de rechte is, we dan een draadje spannen, komen we tot de merkwaardige ontdekking, dat het draadje niet loopt over Europa, niet loopt door het oude China, maar langs het Noordpoolgebied. De rechte weg van Washington naar Leningrad loopt over IJsland; de rechte weg van San Francisco naar Tsjoenking, b.v. over de Bering- straat. En aangezien de rechte weg, de weg van het vliegtuig is, gaan de twee Groten zorgen voor bases om die luchtlijnen ook metterdaad „vast te leggen". Reeds gedurende de oorlog bezette Amerika de kus ten van Groenland en IJsland. Het richtte er bases in en heeft onlangs de IJslandse regering verzocht, deze bases er permantent te mogen houden, „terwille van de wereldveiligheid". IJsland antwoordde naïef, dat, als deze veiligheid inderdaad zou worden gediend met militaire bases op haar grondgebied, de UNO dat dan zeer zeker zou vragen. Molotof heeft niet nagelaten heel belangstellend te informeren, wat de Amerikanen op IJsland doen. We hebben daarbij te bedenken, dat de afstand New York-Reykjavik twee keer zo groot is als Reykjavik- Leningrad. Westwaarts hebben de Amerikanen in samenwerking met de Canadezen een pijpleiding ge legd naar de mond van de Yukon om een begin te maken met de luchtweg naar China. Wellicht heeft U ook al eens gelezen over de weg V.S.-Alaska. welke in een minimum van tijd klaar kwam, toen Rusland dringend wapens nodig had van Amerika (1942) en toen Alaska's gouverneur aan Washington berichtte, dat Japan dat gedeelte van Amerika in minimum van tijd zou kunnen overmeesteren. Maar de Russen zitten evenmin stil. De kust van de Noordelijke IJszee wordt „ontsloten". Reeds in 1928 kreeg het „Arctisch Instituut" opdracht vliegvelden aan te leggen. In Juli 1937 vloog Gromov zonder tussen landing van Moskou naar Calofornië (10.000 km) en in hetzelfde jaar weiden de elanden groepen ten N. van Rusland en Siberië, benevens de Noordpool zelf tot Russisch gebied verklaard. Nieuwe steden zijn in opkomst en naar verluidt, zou men er reeds aardbeien kweken. Aan de aardbeien ontlenen deze gebieden echter hun belangrijkheid niet. Ze zijn de enige plek, waar de twee wereldmachten elkaar direct raken. De kortste route naar het hart van elkanders land, leidt door hun ijswoestenijen. Aan weerszijden wordt ijverig gewerkt, om die weg bruikbaar te maken en de landen zelf zijn rijk aan delfstoffen Misschien kan het oude centra er zich mee troosten, dat ze een beetje ,aan de kant" zijn komen te liggen BERECHTING VAN EILAND-BEWONERS Het Tribunaal te Zierikzee stelde Zaterdag jl. N. M. J. v. d. Weele, te St. Annaland onmiddellijk in vrijheid, nadat zij van 25 Sept. 1945 tot 7 Sept. 1946 geinterneerd was geweest. Zitting van Zaterdag jl. M. A. Goedegebuure te St. Annaland, gehuwd met J. C. Steketee werd ki 1940 lid van de N.S.V.O. en bezocht vergaderingen van de N.S.B.. Ook deze be schuldigde had zich, evenals vele harer voorgangsters- beschuldigden, nooit met de politiek bezig gehouden. Het ging in de landbouw niet goed, beweerde zij. „Moest de N.S.B. die beter maken?" vroeg de voor zitter. „Was het na 1940 niet duidelijk, aan welke zijde de N.SJB. stond? Waarom bleef U toen nog lid?" Op deze vragen kwam geen antwoord. Besch. ontkende actief werkzaam te zijn geweest. „U stond als fel bekend", merkte de voorzitter op, die een getuigen verklaring voorlas, waarin vermeld, dat beklaagde bij het vervoer van neergeschoten Engelse piloten, gelachen had. Beklaagde ontkende daarom gelachen te hebben, „Waarschijnlijk om een goede mop van een van de vriendinnen", merkte de voorzitter op. Mr. van Hasselt meende dat zijn cliënte door haar man, die reeds lang lid was, bij de „beweging" is gekomen, alsmede bij de nevenorganisaties waarin diensten wer den verricht, wat royaal toegegeven wordt. Sprekers indruk is dat wanneer de getuigenverklaringen omtrent het lachen bij het vervoer van gevallen Britse piloten, onder eede zouden zijn afgelegd, wel anders zouden luiden. Besch. is 16 maanden geinterneerd geweest. Pleiter hoopte dat het Tribunaal met dit feit rekening zal willen houden bij de uitspraak, welke bepaald werd op 18 Sept. eJc. STEMMEN VAN LEZERS St. Annaland, September 1946. Meneer de Redacteur, Ik verzoek U mij, in 't belang v.d. landbouwende bevolking van het eiland Tholen een hoekje af te staan van Uw beknopte ruimte. Het nummer van de „E.B." van 6 dezer bevat een mededeling namens het Bestuur van de Kring Tholen en St. Filipsland van de Z.L.M., in welke aankondiging wordt medegedeeld, dat een zaadteehschool op Tholen kan worden gesticht, indien blijkt dat zo'n inrichting levensvatbaarheid zou kunnen bezitten. M. d. R. Ditzelfde idee zaadteeh, opperde ik reeds jaren geleden. Enkelen, jammer genoeg enkelen, zijn er toen toe overgegaan, met als gevolg langzaam uit sterven van die teelt. Thans lig de zaak echter heel anders. Het is van algemene bekendheid, dat het er met onze land- en tuinbouw niet rooskleurig voorstaat en daarom zullen de bakens moeten worden verzet. Dit is in de land- en tuinbouw reeds meermalen ge beurd. Denken we maar even aan de omzetting van de graanteeh in die van meekrap en de wijziging van de laatste in de suikerbieten cultuur. Ook toen waren er mannen met vooruitziende Wik, die de weg uitstippel den. 'k Geef daarom de Thoolse landbouwers een welgemeende raad, nl. „Geeft U in massa op bij de afd. secr. der Z.L.M. om aldus mede te helpen om de zaadteeltschool op 't eiland Tholen gesticht te krijgen". M. d. R. Ik dank U voor Uw bereidwilligheid. A. P. Bil Leraar Land- en Tuinbouw. MOSSELEN Maandag 16 Sept. a.s. begint de vrije verzending van verse en ingelegde mosselen. BURGERLIJKE STAND Geb.: Pieternella Geertruida, dt. van J. A. Gerlings en van P. G. van de Velde. Jacoba, dt. van J. W. Quist en M. van Vessem. Benjamin Gerard us, zn. van B. G. C. Kegge en van M. van Nieuwenhuyzen. Gehuwd J. L. Beadnall, metselaar, 29 jr. en C. Bout, zonder beroep, 27 jr. J. Keuper, onderwijzer, 33 jr. en J. Schipper, zonder beroep, 29 jr. Overleden: M. M. Kurvink, 71 jr., echtgenoot van M. van Vessem. C. J. den Ouden, 66 jr. zn. van F. J. den Ouden en van J. J. de Korte. PROCES VERBAAL Tegen A. A. D. alhier, werd door de Rijkspolitie proces-verbaal opgemaakt wegens het onbevoegd ver voeren van 2 Kg Belgische Shag. BURGERLIJKE STAND over Augustus Huwelijksaangifte: Willem Plaisier, 30 jr. korporaal Infanterie, wonende te Dordrecht, en Maria Hendrika Lindhout, 26 jr. z.b. wonende te Oud-Vossemeer. Gehuwd: Marinus Jacob Bevelander, 52 jr. land bouwer en Adriana Maria Verschuur, 42 jr., zonder beroep, beiden te Oud-Vossemeer. Marius van Vossen, 61 jr. veekoopman en Grietje Elisabeth Husemeier, 48 jr. zonder beroep beiden te Oud-Vosse meer. Dirk v. d. Brink 38 jr. chauffeur, wonende te Amerongen en Janna Aarnoudse 26 jr. zonder be roep te Oud-Vossemeer. Jacobus Gerardus Steijns, 29 jr. loondorscher en Anna Cornelia van Dorst, 25 jr, zonder beroep, beiden te Oud-Vossemeer Overleden: Barendina van Driel, 77 jr. zonder beroep echtgen. van J. v. d. Boogeaard. Loop der bevolking over Augustus Ingekomen A. C. van Driel, uit Bergen op Zoom, naar A 71. J. van Dijke, uit Tholen, naar B 300. J. B. Pipping, uit Lochem, naar B213. M. H. Lind hout, uit Bergen op Zoom, naar B 267. J. van der Eijk, van C.B.R., naar B 15. J. Buijs, uit Bergschen- hoek, naar B 275. A. J. van Lavieren, uit Zierikzee, naar B 168. F. D. van 't Hof, uit Zierikzee, naar B 142. In totaal 4 mannen en 4 vrouwen. Vertrokken C. Jeroense, van B 28, naar Tholen. W. J. Brunklaus. van C46, naar Bemmel. J. Aarnoudse, van A 108, naar Amerongen. A. Boo- gaart, van C21, naar Breda. In totaal 2 m. en 2 vr. WIJZIGING BUSDIENST Met ingang van Dinsdag 10 Sept. werd de eerste busdienst TholenSt. Annaland 3 kwartier vervroegd, zodat de bus reeds om half tien uit Tholen vertrekt. Andere diensten blijven ongewijzigd. KONINGINNEFEEST HULDE AAN „ACCELERANDO"!! Donderdag 12 September 1946 We hebben niet zo heel veel tijd meer of de copie moet naar den drukker, maar tot heden middag willen we in het kort het gebeurde weergeven van de festivi teiten te St. Annaland ter gelegenheid van H.M. 66ste verjaardag en ter gelegenheid van het prachtige jubi leum van de Muziekver. „Accelerando" die een jaar na de geboorte van H.M. werd opgericht. Het zou wel heel toevallig zijn, als deze Donderdag een van de dit jaar hoogst zeldzame zomerdagen gaf en voor de herauten het feest dan ook hadden aan gekondigd (±9u.) werd al een regenbuitje afgeknapt. Maar het klaarde weer op en nadat de vlaggen het dorp een feestelijk aanzien gaven, nadat de herauten hun fanfares hadden laten horen, werden de eerste Verenigingen onder herfstweer, dan weer meer, dan weer met mindere bewolking ingehaald. Dat inhalen juist, is altijd een van de mooiste gebeurtenissen op een festival. Dan komt het volk op de been, we zien vreemde vaandels, velerlei kleuren, talrijke medailles, we zien vreemde gezichten en we horen verschillende marsen. De ene vereniging is er wat vroeger dan de andere, daarom komt er telkens opnieuw de bekoring van het binnenhalen. Het schoolplein is het middelpunt, is ook de plaats waar de verenigingen worden opgesteld voor de op tocht. Maar déarvoor krijgen we eerst de officiële ont vangst, waarvoor we een schoollokaal binnengaan. Het is precies 11 uur als dhr. C. J. C. Boot, Voorzitter van het Ornje-comité het woord neemt. Deze wees er na een hartelijk welkom op, dat hij

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 1