STAVENISSE twee regenten in het Wezen-Armbestuur (raadsleden) Een vacature is al in de oorlog ontstaan door het overlijden van dhr. J. Prinse, de andere vacature door dat dhr. J. v. d. Klooster, welke tot op heden nog als regent fungeerde, geen zitting meer heeft in de geko zen raad. In de vacature van dhr. J. Prinse wordt C. Ridderhof met 4 tegen dhr. G. J. Breas 3 stemmen als regent- raadslid in het Wezen-Armbestuur benoemd. In de tweede vacature wordt dhr. Jb. Moerland met 4 tegen dhr. Breas met 3 stemmen benoemd.' Punt 5 „Voorstel tot het in huur afstaan van een gedeelte van het Oude Gemeentehuis voor transforma torhuisje'. De voorz. merkt in verband hiermede op, hoe in een vorige vergadering besloten is het lichtnet onder gronds te maken, wat o.a. ook inhield dat grond voor het bouwen van één of meer transformatorhuisjes beschikbaar moest komen. Nu is oorspronkelijk ge tracht de grond aan te kopen van de Gez. Bruynzeel, liggende aan de Molendijk, die het meest geschikt bleek te zijn. De prijs die hiervoor gevraagd wordt is echter te hoog, zodat de P.Z.E.M. dit bedrag op haar rekening niet kan uittrekken. .Na nogmaals e. en a. van alle kanten te hebben bekeken is B W tot de conclu sie gekomen, dat de voormalige burgemeesterskamer op het oude gemeentehuis thans de geschikste plaats is, zodat zij thans de raad voorstelt dit gedeelte te verhuren aan de P.Z.E.M. Wethouder Stols vraagt of hieruit geen moeilijkhe den kunnen voortvloeien in verband met komende wijziging in de bebouwing, enz., daar het oude raad huis toch gedeeltelijk een verkeersobstakel is. De voor zitter antwoordt, dat het juist daarom verhuurd wordt, zodat, mochten er wijzigingen worden aangebracht, de transformator steeds overgeplaatst kan worden, daar dit in de bepalingen kan worden opgenomen. De raadsleden Goedegebuure en Moerland voelen eveneens het bezwaar van Stols en laatstgenoemde meent, dat het weinig verschil zal maken of de P.Z. E.M. het in huur of koop krijgt ,daar deze instantie het na gemaakte onkosten, toch weer niet één, twee, drie zal verplaatsen. De voorzitter ontkent dit bezwaar en voegt er aan toe, dat dit oude gemeentehuis trouwens moeilijk op geruimd kan worden, daar het vrijwel geregeld in gebruik is voor nuttige doeleinden. „Wanneer condities worden vastgelegd", kunnen we het niet weigeren, „meent wethouder Stols; de andere raadsleden zijn van dezelfde mening, zodat stemming volgt. Met alg. st. wordt besloten de oude burgemees terskamer te verhuren aan de P.Z.E.M. voor 50. per jaar. De leden raadplegden de tekening waaruit blijkt, dat het raam van de genoemde kamer vervalt. Een deur komt hiervoor in de plaats, terwijl de deur in de gang, die toegang geeft tot de vrml. burgemees terskamer komt te vervallen. En de opening dichtge bouwd zal worden. Genoemde instantie wordt hiervan in kennis gesteld. Hierna deelt de voorzitter nog mede, dat de klok voor onze gemeente misschien met Kerstmis klaar is. Alle moeite zal gedaan worden om deze op die dégen in de gemeente te hebben. Rondvraag: Dhr. Stols merkt op, dat het nu twee maal voorgevallen is dat het water in de woningen drong van de bewoners aan de Javadijk. Ligt dit aan de riolering? Kan dat nagezien worden? De voorz. antwoordt, dat hij 26 Juli (na de stortbui Vrijdagsavonds) onmiddellijk op de Javadijk ge weest is en de andere dag reeds de riolering is onder zocht. De riolering is in orde. Volgens deskundige zou er echter veel verholpen zijn, als de oprit Hoen- derweg Java een andere ligging zou krijgen. Daar dit weggedeelte in onderhoud is bij de Polder, werd overlegd met het Bestuur en wordt de ligging der helling anders gelegd, zodat het water doorstroomt naar de watergang. Wethouder Geluk merkt op, dat met deze werkzaamheden juist vandaag werd begonnen. Dhr. Moerland zegt, dat technisch bekeken, de enig ste goede oplossing riolering vanaf Javadijk naar wa tergang Hoederweg zou zijn. In de W. Achterweg ligt de zaak ook niet juist. De voorz. meent dat nu eerst afgewacht moet worden, of het verleggen van de oprit zal helpen, waarmee allen instemmen. Hierna vraagt dhr. Moerland het woord en stelt de Raad voor een verloskundige aan te stellen voor onze gemeente. Spr. meent, dat voor een gemeente zoals deze een verloskundige nodig is. Dhr. Stols sluit zich bij die mening aan. De voorzitter zegt, dat dit dan besproken dient te worden en merkt op, dat de kosten aanmerkelijk hoger zullen worden, dan hiervoor tot nu toe moesten uitgetrokken. Ook hij is echter van mening dat het niet geheel overbodig is. B W zal e. en a. bespreken en hierop terugkomen. Dhr. Stols. vraagt hoe het staat met het ziekenver- voer. Hij vindt het treurig, dat er geen auto in de gemeente zelf voor beschikbaar is. De voorz. antwoordt dat hiervoor ontzaggelijk veel moeite is gedaan en nog, dat dhr. Kooyman, die deze dienst tot op heden waar nam, na veel verzoeken, enz. in het bezit is gesteld van een band, dat dhr. Johs. Kurvink, die deze dienst weer zal gaan rijden, zodra hij een auto krijgt, thans nummero 1 staat op lijst voor toewijzing. Dhr. Moer land merkt op. dat ook de Rode-Kruis auto beschik baar is. Deze sta^ echter in St. M.dijk, zodat het het voor spoed-ge^llen niet afdoende kan zijn. Dhr. Breas zegt ook, dat er in de gemeente zelf een zieken auto» moet komen. Hij betreurt het, dat de Overheid in deze zolang wacht met hierin te voorzien. Vervolgens vraagt Raadslid J. A. den Engelsman het woord. Hij zegt in de Raad te zitten om eigen mening naar voren te brengen, rekening houdende met z'n principieele grondslag. Hiervoor is door hem ook de eed afgelegd. Daarom wil hij hier ook z'n mening weergeven over het te houden feest in deze maand. Volgens zijn gevoelens is het niet geoorloofd te feesten, terwijl onze jongens in Indië vechten en daardoor droeve berichten de gemeente kunnen be reiken. De voorzitter zegt, dat dit feest is toegestaan in ver band met de beslissing der Oranjever. van vorige jaar het Koning innefeest thans te houden en in verband met het 65 jarig bestaan van de muziekver. Dhr. Stols ver klaart, dat ieders mening gerespecteerd kan worden, indien deze gegrond zijn, dat ook van hem een zoon in Indië is, dat dit echter geen reden voor hem is, om anderen niet te laten feesten, dat steeds een argument in deze aangevoerd kan worden, dat men naar zijn mening de jeugd niet geheel aan banden moet leggen en een ander z'n eigen mening opdringen. Spr. is van mening ,elk wat wils" wie niet feesten wil moet huis- blijven, wat niemand hem kwalijk mag en kan nemen. Wanneer men alles tegenhoudt, wil dit niet zeggen, dat het in de goede richting gaat. IntegendeelDe jeugd gaat dan in andere plaatsen vertier zoeken." aldus dhr. Stols, dat vind ik minder gewenst voor mijn kinderen. Dan heb ik ze liever in eigen gemeente". Dhr. Moerland zegt, dat hij onderstreept, wat dhr. Stols aanvoerde inzake het steeds „een argument vin den". Men kan altijd iets zoeken om tegen een feest te zijn. Het past onze gemeente niet om tegen te werken, wanneer een Koninginnefeest wordt georganiseerd of zoals thans het geval is een Muziekver. jubileert en dit Concours of i.d. herdenkt. Dat is hun goed recht. Maar spr. keurt het af dat hierbij altijd dansmuziek moet komen, dat bij velen hiervoor juist vaak een Koninginnefeest of iets anders wordt georganiseerd. Nu deze kwestie toch aanhangig is gemaakt, zegt ook hij, er tegen te zijn, dat dansmuziek wordt gegeven. De voorzitter antwoordt, dat naar zijn mening dans muziek geen „janboel" brengt. Wanneer dit niet wordt toegestaan, gaat men „borrels" drinken en wordt het veel erger. Dhr. Stols is van dezelfde mening. Geen dansmuziek brengt rommel op straat. Dhr. Breas zegt, dat door dansmuziek altijd de duur van het feest wordt verlengd. Dhr. Stols merkt op, dat wanneer we jeugd aan banden leggen, deze uit de band springt. Laat ze feesten tot ze het moe zijn die ene dag, dan gaat ze vanzelf naar huis. Bepaalt men een vroeg sluitingsuur, dan komt toch nog rommel op straat. Laten we op eigen jeugd terugzien. Dhr. Breas zegt, dat hij daarop terugziende, nu dit ter sprake is gekomen, dit niet zonder waarschuwen voorbij kan laten gaan, tenzij het een gepast feest is. De voorzitter sluit hierna het debat over deze kwestie. Tenslotte informeert dhr. Ridderhof of het aantal lichtpunten komende winter uitgebreid kan worden. De voorzitter betwijfelt dit sterk, daar de gemeente niet meer stroom krijgt van de P.Z.E.M. Het heeft in elk geval alle aandacht van B. en W. Hierna sluiting. KONINGINNEFEEST—FESTIVAL In aansluiting op ons verslag in vorig nummer van de vergadering der Oranjever. „Prinses Juliana" be richten wij nog, dat na de optocht en voor het blazen der ensemble-mars op het schoolplein, burgemeester Boogaard daar een toespraak zal houden tot de bur gerij van St. Annaland. Het Bestuur der Oranjever. verzoekt de inwoners van St. Annaland op 12 en 13 September de vlaggen uit te hangen. KONINGINNEDAG De 31ste Augustus ging dit jaar voor de leerlingen der Bijz. School niet onopgemerkt voorbij. Hoewel Zaterdag, waren zo goed als alle leerlingen om 9 uur op school, om onder leiding van het personeel de ver jaring van onze Vorstin op bescheiden wijze feestelijk te vieren. Nadat door een vertelling de beteekenis van deze dag aan de kinderen duidelijk was gemaakt, trokken zij in optocht door het dorp. Vele ouderen, die de optocht hoorden aankomen, kwamen buiten kijken om de rijk met oranje getoonde schooljeugd gade te slaan. Na terugkeer in de versierde school, werden de kin deren nog enige tijd beziggehouden en getracteerd. Dit laatste was mogelijk, dank zij de vele ingeleverde schepjes suiker en snoepbonnetjes en het ter be schikking gestelde fruit. Het spreekt vanzelf, d^t het oude Wilhelmus met onze bekende vaderlandse liederen deze morgen vaak werden gehoord. Dat deze geslaagde herdenking bij moge dragen tot opwekking en versterking van onze genegenheid voor het ons van God gegeven Oranjehuis. LEERLINGEN Aan de vorige week gepubliceerde lijst van leer lingen voor H.B.S., U.L.Ö., enz. ontbreken nog G. de Bruine U.L.O. en Catr. Elenbaas Huishoudschool. VEILINGSBERICHTEN Vermoedelijk worden a.s. Maandag de eerste gewone uien geveild. Achter komende week weer, zoals ge woonlijk, op Dinsdag en Donderdag geveild. Maandag 2 September Bloemkool I.A. 46.per 100 st. Meloenen-ananas 46.51. Meloenen-dubbelnat 45.48. Woensdag 4 September Bloemkool I.A. 52.per 100 st. Rode kool f 10.70 per 100 kg Witte kool 5.50 f 6.10 per 10 kg Savoye kool f 12.40 Spitskool f 5. Andijvie 4.50 Meloenen-an. 42.50.per 100 st. Meloenen-net. 34.f 42.per 100 st. Stambonen 30.32. BURGERLIJKE STAND over de maand Augustus 1946 Geboren. Martinus Adriaan, zn. van M. A. van Zetten. Gideon Adriaan Cornelis, zn. van A. S. Suurland en J. Rijnberg. Cornelia Helena Adriana, dt. van P. C. Goedegebuure en C. J. G. Dorst. Gehuwd Theodoras H. Sirre, 22 jr. en Abramina de jonge, 24 jr. Gijsbert Mourik, 28 jr. en Mathea J. Theunisse, 23 jr. Ingekomen: Johanna Ketting, geb. van 't Hof, van Laren. Theodoras H. Sirre, van Rotterdam. Anthonie P. Ridderhof, van Naarden. Vertrokken: Johannes Gunter, naar Oostburg. Janna M. Slager, naar Bergen op Zoom. Johannes A. Rijnberg en echtgen., naar Amsterdam Antoinetta M. v. d. Werf. naar Puttershoek. Lena Goedege buure Ld., naar Groningen. Mathea J. Mourik, geb. Theunisse, naar Krimpen a.d. IJssel. VOOR HET RODE KRUIS Begunstigd door goed weer gaf de Muziekver. „Accelerando" Zaterdagavond 24 Aug. op het terrein aan de Dorpsweg een geslaagd concert. Ruim 850 pers. waren komen luisteren. Na aftrek van gemaakte on kosten kon het Bestuur van „Accelerando" 100. aan het Rode Kruis afdragen. Namens het Rode Kruis- een woord van dank aan „Accelerando". AANBESTEDING. De Rijkswaterstaat te 's Gravenhage heeft het on derhoud van de slijkvanger met dwarsdam op buiten gronden in de Mosselkreek voor de zeedijk van de Joanna Maria Polder in deze gemeente en Poortvliet gedurende 1946 gegund aan de firma Gebr. Dikker- boom en Sybrandy te Oude Haske voor de som van 8888.— RAADSVERSLAG Op 3 September kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Voorzitter dhr. L. C. Potappel, aanwezig alle leden. Met een welkomswoord opent de voorz. de vergadering er op wijzende, dat het de eerste verg. is met het nieuwe college, gekozen door de in woners van Stavenisse. De toekomst is nog zorgvol, vele moeilijkheden moeten nog overwonnen worden, hierdoor moeten we ons echter niet laten afschrikken, maar eendrachtig samenwerken tot heil van onze ge meente. Daar niemand bezwaar heeft tegen eedsafleg ging wordt door alle leden, ook door de voorzitter de zuiverings- en ambtseed afgelegd. De voorzitter wijst hierna op de betekenis van deze eeden, hoe voor het houden daarvan Gods hulp en almacht is ingeroepen. Door verdraagzaamheid en onderlinge vriendschap kan ons werk tot zegen der gemeente zijn. Benoeming Wethouders: Bij eerste stemming zijn op dhr. L. C. Potappel 4, op C. v. Beveren 2 en 1 stem van onwaarde uitgebracht. Bij tweede stemming is de uitslag: J. W. v. d. Slikke en C. v. Beveren elk 3 sL, L. C. Potappel 1 stem. Herstemming brengt 4 st. voor dhr. v. d. Slikke, 3 voor dhr: van Beveren, zodat als wethouders dhr. Potappel en v. d. Slikke zijn gekozen. Beiden danken de Raad voor het in hen gestelde ver trouwen en hopen alle krachten te besteden tot heil der gemeente. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en na een opmerking van dhr. Tazelaar tot een volgende verg. aangehouden. Vervolgens deelt de voorzitter het volgende inede In Aug. had het college van B. en W. een bespre king over uitbaggering haven, daar niet langer gewacht kon worden. Na overleg met de Commissaris heeft deze zich in verbinding gesteld met den Hoofdingenieur van Zeeland, dhr. Swaters. Deze was niet aanwezig, zodat de Commissaris adviseerde, den technisch ambte naar te Tholen, dhr. de Jong, in te lichten. Deze deelde de zienswijze van ons college. De kosten zullen f 9000.bedragen. Aan Landbouwherstel is ver zocht 40% in de onkosten bij te dragen. Wat de financiering betreft, deelde de voorzitter mede, dat Stavenisse nog een vordering van 11000.heeft op het Ministerie van Soc. Zaken. Verzocht is. indien mogelijk, dit bedrag te restitueren. Ingekomen stukken Een schrijven van den Min. van Binnenl. Zaken, houdende mededeling dat aan den eervol ontslagen Burgemeester W. Hanssen een wachtgeld wordt toegekend van f 5176.per jaar van 15 Mei tot 15 Aug. '46; 4400.per jaar van 15 Aug. tot 15 Nov. 1946 en 3624.per jaar van 15 Noc. 1946 tot 29 Aug. 1951. De voorz. deelt mede, dat dit wachtgeld ten laste van de gemeente komt. Het wachtgeld voor het gehele tijdvak bedraagt 20.000.Dhr. Leune vraagt of er geen mogelijk heid is, dit Wachtgeeld t.l.v. het Rijk te brengen. Hij vindt zeer onbillijk als alles voor de gemeente komt. Dhr. Tazelaar vraagt of rekening wordt gehouden met zijn inkomsten bij de uitbetaling van het wachtgeld. De voorzitter zal e. en a. nader onderzoeken. Dhr. v. d. Slikke meent dat uitbetaling wachtgeld precies zo zal gaan als met uitbetaling jaarwedde van burgem. en secr. De gemeente betaalt het, het Rijk restitueert het aan de gemeente. Na nog enige discussie over dit' onderwerp wordt z.h.st. besloten pogingen in het werk te stellen om de uitbetaling over te dragen aan het Rijk. 2. Een schrijven van den Min. van Onderwijs, enz. waarin medegedeeld, dat aan de onderwijzers voor Sept. 1944 een invasie-voorschot wordt toegekend, benevens een bijzondere uitkering van f 450.voor geh.: f 300.voor onderw. die op 1 Juni 1946 niet inwoonden iri het gezin waar zij behoren en 180. voor ongehuwde onderw., plus het meetellen van z.g. fictieve diensttijd. Op een vraag van dhr. v. Beveren antwoordt voorzitter dat genoemd invasievoorschot uitbetaald is. 3. Een schrijven van de N.V. Waterl. Mij. Thole"h, waarin vermeld dat rente en aflossing voor Stavenisse op 5543.45 komt. 4. Een schrijven van het Bestuur van de Cal. Polder Oud-Kempenshofstede, waarin medegedeeld dat het

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 4