TWEEDE BLAD THOLEN GEMEENTERAAD THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND 2e JAARGANG 6 SEPTEMBER 1946 EENDRACHT-BODE Zitting van Dinsdag 3 Sept, n.m. 2.30 uur. Voorzitter de heer Mr. A. v. d. Hoeven Tegenwoordig alle leden. Na de gebruikelijke opening met het ambts gebed legde alle leden achtereenvolgens de eed op de Grondwet en de zuiveringseed in handen van den voorz. af, die hen daarop gelukwenste met het vertrouwen dat de bevol king in hare verschillende groeperingen in hen gesteld had. Het ambt is eenerzijds een eere ambt, maar brengt anderzijds ook moeilijk heden met zich mee. Hij hoopte dat allen geleid mogen worden door het belang der Gemeente en dat bij het dienen daarvan de verhouding onderling, ook tegenover de Wethouders en tegenover hem moge zijn, zoals deze ook in de tijdelijke raad was. Bij de herbenoeming van Wethouders sprak de heer Klompe de wens uit, dat de raad zoude willen terugkeren tot de toestand van voorheen, dat ook uit de linkerzijde een Wet houder zou worden aangewezen, temeer nu op die richting een belangrijk aantal stemmen is uitgebracht. Een deswege gehouden onderlinge bespre king is niet tot een einde gekomen en wilde daarom hier deze zaak ter sprake brengen om te voldoen aan dien wens, niet alleen van hen, maar ook van een groot deel der be volking. Bij de daarna gehouden stemming werden de aftredende heren C. v. d. Berge en Jac. Franke herbenoemd met 9 en 7 stem men, tegen 2 blanco en 4 op de heer J. Berrevoets. Beiden namen hunne benoeming onder dankzegging aan en werden door de voorzit ter gecomplimenteerd, waarbij hij tevens het feit herdacht dat de heer v. d. Berge heden vóór 15 jaar voor de eerste maal als wet houder was benoemd. De ter visie gelegen hebbende notulen werden zonder bemerking goedgekeurd. Ingekomen waren o.a. enkele missives van Ged. Staten tot goedkeuring van genomen raadsbesluiten t.w. goedkeuring begroting Gasbedrijf 1945, alsmede Brugbedrijf 1945 en Begroting 1945. Een wijziging in begroting Brugbedrijf werd eveneens aangenomen. Voorts werd aan B. en W. de machtiging gegeven tot het verhuren van verschillende stukjes gemeentegrond. Voorts was ingekomen een schrijven van Dhr. Looysen, waarin deze mededeelde dat hem, na onder zoek was gebleken, dat de heer A. v. Dijke niet vrij willig voor de weermacht had gewerkt Hierna werd de Heer v. Dijke in vasten dienst aangesteld. Bij het voorstel tot het aanschaffen van een nieuwen oven voor het Gasbedrijf wees de heer v. d. Berge op een onderhoud dat hij met een deskundige had, die een ander sy steem aanbeval dat voordeliger was in hoofd zaak door den langeren duur van de oven. Onder aanneming van het voorstel werd toch geprejudiceerd een nader onderzoek in te stellen. De gasprijs werd verhoogd met 1 cent per M3 vanaf 1 Juli jl. dit in verband met de duurdere aankoop van kolen en ook de Prijzenbeschikking deze verhoging toestaat. Op het voorstel van B. en W. tot onder- handsche verkoop van de houten loods op de '"ontre escarpe aan de haven, aan de firma Oerlemans voor 50.onder beding dat deze dan zou worden overgebracht naar de Verlengde Singel, werd gevraagd door de leer v. Westen of een openbare inschrijving niet te prefereren was, waarop de voorz. ikele motieven naar voren bracht die de mneming van het voorstel veroorloofden, i )e heer Goedemondt die hetzelfde als de leer van Westen beoogde, werd hiermede i ^antwoord. Het werd dan ook zonder hoof delijke stemming aanvaard. De leden der Commissies van gasbedrijf werden gecontinueerd tot 31 Dec. a.s. ïn die tot onderzoek der Gem. Begrooting 1947 werden aangewezen de heren Zacha- riasse, Jansen en Klompe en in die tot nazien der rekeningen over 1944 en 1945, de heren Verduit, de Heer en Goedemondt. Na afhandeling der agenda sprak de heer Zachariasse zijn spijt uit over het verloop der feestelijkheden op 31 Aug. jl. Eén en ander heeft in de gemeente veel beroering gewekt en heeft aan de saamhorigheid veel afbreuk ge daan. Hij hoopte dat dergelijke dingen in de toekomst niet meer voor zullen komen De voorzitter hoopte dit eveneens. Tegenover het vele geklets dat over deze zaak is gevoerd, wilde hij er alleen dit van zeggen, dat hij geen bezwaar heeft geopperd tegen een draaimolen voor de kinderen al was 't van 's morgens 8 uur, maar niet, nadat men gepoogd heeft de kermis weer in te voeren, op een andere dag dan 31 Aug. Na al wat hij gehoord heeft, verklaard hij dat een Oranje Verenigingdie een hou ding aannam als hier, die naam niet waardig is. Daarna sluiting. Van de Redactie Naar wij vernemen heeft inmiddels een bespreking plaatsgevonden tussën den Burgemeester en het Be stuur der Oranje Vereniging, waarbij is gebleken dat er wederzijds misverstanden zijn geweest ,die alle partijen betreuren en die thans tot tevredenheid van partijen uit de weg zijn geruimd. ER IS EEN GEMEENTEVERORDENING 1 Nogmaals komen wij terug op het lawaai, dat er de laatste weken steeds was bij een concert op de Markt door „Concordia" gegeven. Dit lawaai werd niet alleen veroorzaakt door de jeugd, dat weten we allemaal. De politie kon er echter heel weinig aan doen, daar ze niet wist of er een gemeenteverordening was, volgens welke voorschriften ze kon handelen. De gemeente verordening is er echter wel. We laten hieronder het betreffende artikel, (87ter) volgen „Het is verboden op plaatsen, waar en tijdens dat een geoorloofde godsdienstige bijeenkomst of begrafe nisplechtigheid of een openbare vergadering of een openbare muziek-, zang- of toneeluitvoering wordt gehouden, de stilte of de orde te storen of op welke wijze ook, geraas of beweging te verwekken of zich door praten, lachen, stoeien of op enige andere wijze onbetamelijk te gedragen." Nu kan de politie dus wel behoorlijk optreden en zal dit ook zeker niet nalaten. In dit verband worden de ouders nog verzocht hun kinderen er op te wijzen, dat ze, wanneer ze naar een concert of i.d. komen luisteren, ze zich eveneens ordelijk te hebben gedragen en geen onnodig lawaai te veroorzaken. Gewaar schuwd is er nu genoeg GESLAAGD Dhr. W. Geluk behaalde te Amsterdam het diploma Manufacturen-brevet. VEERDIENST THOLEN Wegens reparatie aan de Veerpont, zal de overzet- dienst Donderdag 12, Vrijdag 13 en Zaterdag 14 Sept. gestremd zijn voor het overzetten van auto's, vracht wagens en motoren. RAADSVERGADERING Op 2 September kwam de nieuwe gemeenteraad alhier in openbare vergadering bijeen. Aanwezig de burgemeester als voorzitter en alle leden. De voorzitter heet de heren welkom in deze verga dering en zegt, dat alvorens tot de werkzaamheden zal worden overgegaan, de installatie zal plaats heb ben. Hij vraagt of de heren bereid zijn de eed of de belofte af te leggen. De heer Aarnoudse verklaart in verband met Zondag 37 van de Catechismus geen eed, doch wel de belofte af te leggen, de heer Ishta ver klaart voorkeur aan de belofte te geven. De heer Daane meent dat eed en belofte in wezen hetzelfde zijn men kan als men verkeert doet, toch niet zeggen: „Ik heb maar beloofd." Hierop worden door 5 leden de eeden van zuivering en trouw afge legd, de twee andere heren leggen de belofte af. De voorzitter wenst de heren geluk, zegt dat men nu aan het begin van een nieuwe periode staat, daar thans de toegelatenen door de kiezers gekozen zijn. Verschil lende godsdienstige overtuiging, uit verschillende po litieke kringen is men hier als eenheid bijeen, want de zojuist afgelegde eed is het punt, dat U in verschei denheid vereent. De jaren van deze na-oorlogse tijd, zullen niet ge makkelijk zijn, besluiten zullen genomen moeten worden, welke men persoonlijk liever niet zou nemen, andere besluiten zullen moeten uitblijven, hoe gaarne ook ver beteringen zouden worden aangebracht. Dat al Uw arbeid onder Gods zegen, Hem behage- lijk moge zijn, dan zal het resultaat van Uw arbeid waarlijk goed zijn, al moge de critiek der mensen een ander waarderingsoordeel uitspreken. Hierna wordt overgegaan tot het benoemen van Wethouders. Bij eerste stemming werden uitgebracht 1 stem op dhr. van Gorsel, 2 op dhr. v.d. Klooster, 4 op dhr. Daane zodat deze is benoemd. Bij tweede stemming 1 op dhr. van Gorsel, 2 op dhr. v.d. Klooster, 4 op dhr. P. van Driel. laatstgenoemde aldus gekozen. De voorzitter wenst de heren geluk met hun benoe ming en hoopt dat ze veel in het belang der gemeente mogen doen en dat er onderling een goede samen werking mag komen en blijven. Dhr. van Driel spreekt zijn dank uit voor de woor den tot de raadsleden gericht en ook tot de nieuwe wethouders. Hij hoopt alle krachten te besteden aan opbouw en bloei van de gemeente, daarbij rekenende op een goede samenwerking. Aan de heren J. Aar noudse en J. C. Lindhout wordt een tegemoetkoming toegekend van 80.per jaar voor het bezoeken van hun kinderen aan de Chr, ULOschobl te Bergen op Zoom. Enige discussie ontspon zich over de toestand der straten. Dit heeft de aandacht 'van het B W col lege.- Daarna sluiting. BESTUURSVERKIEZING In een op 26 Augustus gehouden ledenvergadering trad het gehele bestuur van de voetbalver. „S.V.O." af. Gekozen werden die avond als voorzitter H. J. den Engelsman, secretaris C. Vaders, penningmeester D. A. v. Driel, bestuursleden W. M. Lindhout en A. A. M. v. Trijen. BEKROONDE HOEFSMEDEN Ook in onze gemeente werden door Ver. „Het Ned. Trekpaard" een tweetal hoefsmeden bekroond. De De heren C. J. Rombouts en M. C. W. J. Rombouts ontvingen de Z.L.M. medaille* met bijbehorend cer tificaat. GEMEENTERAAD GEINSTALLERD. EEN NIEUWE WETHOUDER. Dinsdag 3 September kwam de nieuwe gemeente raad voor de eerste maal in Openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met een welkomswoord, inzonderheid tot het nieuwe raadslid dhr. F. J. Stols, die zijn mandaat vernieuwd zag. Hierna volgt het afleggen van de zui veringseed en de ambtseed door alle leden, waarna de voorzitter zich tot de beëdigde leden richt. Hij fe liciteert hen en hoopt, dat het nieuwe aangevangen tijdperk van vier jaren in gezondheid door hen mag worden ten einde gebracht, dat er geen verwisseling onder de leden zal plaats hebben door sterfgeval of anderzins. „Ik vertrouw", aldus de voorzitter „dat U Uw mandaat tot tevredenheid der kiezers, die in U hun vertrouwen hebben gesteld, zult vervullen. Mocht er verschil van mening ontstaan, dan hoop ik, dat dit de goede toon niet zal te niet doen. Laten allen mede werken in het Algemeen belang der gemeente en dat belang wordt gediend bij een goede verstandhouding. Op verschillend gebied is veel onzekerheid, de onder linge achterdocht is ontstellend groot. Jalouzie speelt soms grote parten. Zelfzucht sluit veelal de ogen voor andere belangen. Het is een gewirwar van draden en knepen, die oppervlakkig beschouwd, doelloos door elkaar lopen, maar God houdt de draden in handen en zal alles leiden." De voorzitter besluit z'n toespraak met te zeggen, dat hij op aller eendrachtig samenwer ken rekent en hoopt dat Gods Zegen op het werk mag rusten, waarna hij de leden van de Raad geïn stalleerd verklaart. Bij punt 2 van de agenda „Benoeming Wethouders" wordt eerst dhr. A. C. Geluk als wethouder benoemd met algem. stemmen. Daarna dhr. F. J. Stols met 4 tegen 3 voor dhr. J. Moerland. De wethouders danken voor het in hen gestelde vertrouwen. De voorzitter feliciteert de wethouders en dankt dhr. Moerland met wie hij een korte, doch prettige tijd in het college van B. W. heeft samen gewerkt Dhr. Moerland dankt de voorzitter voor de hem toegesproken woorden en hoopt dat het college van B. W. ook nu weer prettig mag samenwerken in het belang van de gemeente. Punt 3 van de a'genda behelst de verkiezing van een vertegenwoordiger-aandeelhouder bij de Waterlei ding Mij. Tholen. De voorzitter merkt op, dat hif tot op heden deze functie heeft waargenomen, maar door zijn benoeming tot burgemeester thans in de Raad van Beheer zitting heeft, zoodat een nieuwe vetegen- woordiger-aandeelhouder moet worden benoemd. Met 6 stemmen voor dhr. A. C. Geluk en 1 voor dhr. F. J. Stols wordt eerstgenoemde als zodanig voor onze ge meente benoemd. Vervolgens komt aan de orde, de benoeming van

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 3