Slechts een plicht. Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 43. OFFICIËLE MEDEDELINGEN INGEZONDEN STUKKEN VOOR DE LANDBOUW Onderstaande artikel ontvingen we van Ir. C ,W. C. v. Beekom, Rijks-Landbouwconsulent voor N.-Zeeland en Goeree-Overflakkee op 21 Aug. Tot onze spijt konden we er niet eerder plaatsruimte voor reserveren. We menen echter, dat dit ook nu nog z'n nut zal heb ben dit artikel thans op te nemen. Hier volgt het Grondbewerking en gipsbehandeling in het voor malig „Zoute" inundatiegebied van Noord-Zeeland en Goeree-Overflakkee De over het algemeen gunstige oogstresultaten in het voormalig „zoute" inundatie gebied vormen een aansporing te meer voort te gaan op de eenmaal in geslagen weg. Ten aanzien van de grondbewerking betekent dit, dat de oppervlakkige bewerking onver minderd dient gehandhaaft te blijven. Dit voorschrift behoort des te stipter opgevolgd te worden, naarmate de grond zwaarder is, hetgeen niet de indruk mag geven, dat voor lichten grond ondiepe bewerking min der noodzakelijk, laat staan minder gewenst zou zijn. Diepere bewerking zal onverbiddellijk leiden tot groter structuurbederf, hetgeen men maar al te spoedig zal ervaren door sterke piasvorming bij regen in herfst en winter alsook verslemping van de drainreeksen. Der gelijk hevig structuurverval is meestal catastrophaal voor de volgende oogst. De grond wil in het voorjaar niet dragen, maar blijft een taaie, plastische massa afgesloten door een dunne, harde korst en eenmaal zó ver opgedroogd, dat de paarden er niet doorslaan, is hij zo hard, dat veelal, ondanks alle zorg en moeite, geen redelijk zaaibed te verkrijgen valt. Er kan derhalve nog veel bedorven worden door onoordeelkundige grondbewerkingenen het zou een voorbeeld zijn van menselijke roekeloosheid, indien de aanvankelijk goede oogstresultaten cianleiding gaven tot de opvatting, dat het leed reeds geleden is en ten opzichte van de behandeling van het cultuurland, dat met zout water geinundeerd werd, eigenlijk geen be paalde regelen meer in acht genomen behoeven te worden. Het beste kan gehandeld worden, door den stoppel voorlopig rustig tc laten liggen, tenzij onkruidgroei bewerking onvermijdelijk maakt. In dat geval zal men tussen twee kwaden moeten kiezen, hetzij een te vroege bewerking en geen onkruid, hetzij een bewerking op het juiste tijdstip met onkruidgroei m een zekere mate. Bij het bepalen van een keuze late men zich niet te spoedig afschrikken door enige vervuiling van den stoppel, zeker niet. wanneer deze vervuiling, meren deels uit opslag van het geteelde graangewas blijkt te bestaan. October is te beschouwen als de geschikste maand voor de grondbewerking. Ploegen in het voorjaar, heeft op Tholen gebleken óók voor lichte gronden minder goed te voldoen. Ploegt daarom in October door middel- van een twee- of meerscharige stoppelploeg op wintervoor niet dieper dan 5 cm voor de zwaardere en 8 cm voor de lichtere gronden en bedenk daarbij, dat een ploegdiepte van maximaal 8 cm inderdaad zéér gering is. Bij her haling immers heeft het mij getroffen, dat landbouwers in de volle overtuiging een juiste diepte van grond bewerking toe te passen, in feite nog 'te diep ploegen, en eenmaal tot deze slotsom gekomen, hierover zelf_ van hun verbazing blijk gaven Bij de geschetste" ondiepe grondbewerking, zal het niet steeds volledig gelukken den stoppel te bedekken, vooral wanneer hij flink met klavers bezet is. Men kan echter in voor komende gevallen het offer, iets minder mooi te wer ken, zonder bezwaar brengen. Hetgeen daarmede ge diend wordt het beschermen van den grond tegen ver der structuurverval, is het brengen van dit offer ten volle waard Acht men de mat klavers of opslag te zwaar, teneinde haar ook maar enigszins naar behoren onder te werken, dan kan slepen alvorens to\ ploegen over te gaan, uitkomst brengen. Terstond na de grondbewerking is er een goede gelegenheid gips te strooien. Wil men inderdaad het Deze taak was tweeledig door de omstandig heden: Een militaire en een burgerlijke taak. Voor onze belangstellende lezers willen wij deze geschiedenis ver volgen, waarbij we echter alleen de militaire taak van de O.D. na de bevrijding zullen beschrijven, over de burgerlijke taak slechts, indien onvermijdelijk. Tegen over laatstgenoemde taak van de O.D. stond de kern eigenlijk altijd afwijzend, stelde ze het minst belang in, voelde ze het minst voor en bad ze de meeste last mee. Juist, omdat die burgerlijke taak inhield het interneren van N.S.B.ers, het zorgen dat geen personen het eiland binnenkwamen zonder vergunning van de Geallieerde militaire autoriteiten, enz. Vooral dit laatste was de moeilijkste opdracht, die de Geallieerden de O.D. kern ooit konden geven. Ze moesten immers eigen'ver trouwde burgers weren, ze moesten families, broe ders, zusters, ooms. vrienden, bekenden, tegenhouden, terugsturen. Dit niet op last van hun commandant, maar op last van het Geallieerde militaire 'bestuur. Dat er onder de toen uitgebreide O.D. groep zijn geweest, die dit bevel niet strikt opvolgden, wil de leiding vol mondig bekennen. Hiermee zijn fouten gemaakt. En de leiding zelf heeft er meer dan genoeg voor op z'n kop gekregen. Dit dus hield o.m. de burgerlijke taak in, waarover wé in het vervolg slechts indien noodzakelijk verhalen. Van de militaire taak na de bevrijding willen we alleen de voornaamste gebeurtenissen beschrijven, nl.: volle profijt van de structuurherstellende werking van het gips trekken, dan is het noodzakelijk, dat het gips op de grond wordt gebracht, derhalve niet wordt in gewerkt, laat staan ondergewerkt. Ondergeploegde gips is vermorste gipsNa het ploegen in October ge strooid, heeft het gips voldoende gelegenheid onder invloed van de winterregens in zodanige mate op te lossen en zijn structuurherstellende werking te ver richten, dat het maken van een behoorlijk zaaibed óók op de zwaarste gronden in het voorjaar tot de moge lijkheden behoort. Indien de grond voldoende droog is, zodat geen ge vaar voor het maken van sporen te duchten valt, strooit men het gips het regelmatigst door middel van een kunstmeststrooier over het vers geploegde land. Vreest men het maken van sporen, dan kan men ook tegelijk met het ploegen strooien. Bij deze laatste methode ploegt men enige omgangen en strooit het gips vanaf den wagen, rijdende over de stoppels. In October ondiep geploegd, terstond daarna zorg vuldig begipst, levert de beste voorwaarden voor een goed zaaibed in het aanstanade voorjaar. Het Districtshoofd van de Rijksdienst voor Land- bouwherstel voor Tholen en St. Philipsland maakt bekend, dat in verband met de rotting van de aard appelen een herziening van de taxatiecijfers hiervoor mogelijk is. Belanghebbenden kunnen hiertoe een schriftelijke aanvrage indienen op zijn kantoor te St. Maartensdijk, Markt A17, met vermelding van de volgende ge gevens a. Naam van de Polder waarin het perceel gelegen is. b. Grootte, sectieletters en kadastrale nummers. c. Soort van de aardappelen b.v. Eigenheimers, Bintje, enz. d. Zijn de aardappelen tegen aardappelziekte al of niet gesproeid en hoeveel keer. e. Datum waarop het rooien zal aanvangen. In verband met te nemen maatregelen ontvangt hij gaarne twee dagen voor het beginnen van het rooien bericht van U. Het Districtshoofd L. A. M. Elenbaas. VERFMIDDELEN Tn verband met de schaarste van aan verfmiddelen doe ik hiermede een beroep op de schilders en parti culieren om voorlopig geen muren meer te schilderen cq. te doen schilderen, doch zich te beperken tot het verven van hout Verwacht kan worden, dat de verfpositie het volgend voorjaar aanzienlijk verbeterd zal zijn. MEDEDELING De Inspecteur der Belastingen te Zierizee deelt ons mede, dat bij de jaartoezending van het Materieel Loonbelasting aan de werkgevers, ten gebruike in het jaar 1946, een aanwijzing werd gevoegd waarin o.m. onder punt 6 werd medegedeeld, dat de afdracht van de Loonbelasting en de inzending van de Loonbelasting aangifte moet worden gedaan vóór of op den tienden dag der maand volgende op het kwartaal. Vele werkgevers dragen de Loonbelasting en Ver eveningsbelasting af en zenden de aangifte in nog steeds per maand. Dit geeft aanleiding tot verzwaring van arbeid zoowel voor dèn werkgever als voor de Inspectie. Den werkgevers wordt verzocht met het bovenstaande rekening te houden. AAN ALLE BURGERS VAN THOLEN De befaamde Zeeuwse rondheid is er in ons goede Tholen maar slecht 'aan toe, misschien wel omdat we nogal aan 't randje van Zeeland zitten. Maar 't feit ligt er. Als ik tenminste in gedachten eens wandel langs de vaalt van leugen en laster, niet tot mij, maar over mij geuit, dan kan ik daarin met de beste wil van de wereld geen spoor van rondheid ontdekken. Wij, mensen van de school van 't Boschje, zijn de misschien wat naieve mening toegedaan dat men op 31 Aug. blij is, omdat de Koningin verjaart. Hieruit I vloeit voort, dat een Koninginnefeest op een zeker peil i moet staan. Toen dan ook de heer v. d. Stel ons ver zocht, als school mee te doen met het kinderfeest, waarbij ook een carousel zou draaien, hebben wij, onder een enkele voorwaarde, onze medewerking toe- -gezegd. Dank zij de bekende ruimheid van opvatting in de Oranjevereniging werden onze voorwaarden ge accepteerd. Wij zouden dus meedoen en de versjes werden ingestudeerd. Daar kwam opeens een briefje van de Oranjevereniging, dat „wegens gewijzigde om standigheden het feest niet doorging en dat ik bedankt werd voor mijn bereidwilligheid". Hierop schijnt het duistere spel van boosaardigheid en fantasie losgebroken te zijn. Om alle leugens te weerleggen zou ik de hele krant tot mijn beschikking moeten hebben, daar is dus geen beginnen aan. Wel heb ik getracht de duimen op te sporen, waaruit het venijn gezogen werd. Als een, die er meer van wist, werd mij college Verhage ge noemd, maar toen ik mij tot hem om inlichtingen wendde, verklaarde deze heer ridderlijk, niets meer te weten, noch wat hij zelf gezegd had, noch yan wie hij zijn gegevens had. Deze rondborstigheid bracht mij ertoe, verdere nasporingen maar te staken. Maar als mij dan verhinderd wordt om in een eerlijk gesprek mijn naam van smetten te zuiveren, dan wil ik hier toch gaarne openlijk verklaren, dat ik met de verdwijning van de caroussel niets, maar dan ook niets heb uit te staan. Een vriend van de sfeer, die dit instrument met zich brengt, ben ik niet, dat mag iedereen weten. Maar noch mondeling, noch schriftelijk, noch alleen, noch in combinatie met anderen heb ik iets ondernomen om datgene te torpederen, wat de ziel van Tholens feestvreugde schijnt te hebben uitgemaakt. En als ik dan in dezen Uw sympathie al niet mee heb, laat dan tenminste Uw gezond verstand de doorslag geven. Onze burgemeester zou zich door iemand de wet laten voorschrijven Dat weet U immers wel beter. Het is me een raadsel, hoe respectabele mensen dergelijke onzin hebben geloofd en doorgegeven. Eén ding is me duidelijk geworden, van de alom geroemde vedraagzamheid heb ik te hoge verwachtingen gehad. En, mijne heren van de Oranjevereniging, als onze deelname aan Uw festiviteiten alleen dienen moet om een schuurpaal te hebben, wanneer Uw plannen in duigen vallen, dan hoop ik me voortaan wel tweemaal te bedenken, alvorens Uw hartelijke invitatie aan te nemen. De Thoolse burgerzin, vaderlandsliefde. Oranjege zindheid, ruimheid, verdraagzaamheid en rondheid, ik heb er mijn bekomst van. Mijnheer de Red., ik dank U voor de mij geboden gelegenheid. G. J. f)ragt hoofd Chr. Nat. Schóól. Uit Eigen Land. De misdaad viert hoogtij. Onze klein-formaat kranten brengen in enkele dagen meer boevenstreken, dan de grote vooroorlogse bladen in maanden konden geven. Roofovervallen op de weg zijn aan de orde van de dag en de Amsterdamse taxi-centrale hield al enige vergaderingen om extra-veiligheidsmaatregelen te be spreken. In een postkantoor te Rotterdam werd voor vele duizenden gestolen. Te Amsterdam werd weer eens een complot van distributieambtenaren ontdekt de zoveelste bonnenzwendel op grote schaal. Een Brabantse boer vermoordt zijn dochter op beestachtige wijze Het. zal u weinig moeite kosten, deze lijst zelf aan de gevechten te Oud-Vossemeer en de bunkeroverval te Stavenisse. Het „springcommando" gevangen. In en voor het Arbeidsbureau in de Stoofstraat te Tholen, heerst een enorme drukte. Zoals was vast gesteld werd dit bureau onmiddellijk na de bevrijding ingericht als O.D. hoofdkwartier. De drie Canadezen verbleven slechts kort in Tholen en bij hun vertrek moesten de D.C. en De Leeuw mee naar Bergen op Zoom om zich in verbinding te stellen met het Geallieerde commando en het Militair Gezag. De twee mannen kwamen spoedig terug en brachten uitvoerige instructies mee. De O.D. werd er eigenlijk door overrompeld, zoveel instructies, zoveel orders, zoveel werkzaamheden. Het bleek, dat hun vrijwel alle macht in handen werd gegeven en geëischt, dat zekere orders strikt ppgevolgd zouden worden. De O.D. moest in werking worden gesteld. De eerste proclamaties lang voor de bevrijding Tholen binnen gesmokkeld worden aangeplakt, verschillende ge nummerde bekendmakingen eveneens gepubliceerd. Zo spoedig mogelijk moest voor een overzetveer worden- gezorgd en het belangrgrijkste, de moeilijkste order: De O.D. moest naar Oud-Vossemeer, eventueel zich nog bevindende Moffen gevangen nemen en een stelling betrekken om de flank te dekken. De D.C. en De Leeuw hadden de volledige toe stand van het eiland geschetst, alles uitgelegd. Of er mijnen lagen, hoelang er bezetting was geweest, hoe het te Stavenisse was, hoe op alle andere gemeenten in het Eiland, of er nu nog bezetting was op één van die plaatsen, of er nog ondergedoken Duitsers of andere weermachtsonderdelen zaten, enz. Ja, de O.D. was van ganser harte bereid iedere mogelijke hulp te verlenen. Graag zouden ze nu ook actief meedoen nu... nu ze de kans kregen tegen de gehate Mof open lijk te vechten. Nu ze zagen, hoeveel duizende soldaten uit een vreemde wereld gekomen waren om hen te bevrijden, nu ze wisten hoeveel die opofferden, nu ze het met eigen ogen konden zien. Graag wilden ze helpen, hun landgenoten die nog bezet waren, te ver lossen. En ze krijgen werk, overweldigend veel. De D.C. zegt echter ook, dat ze slechts heel weinig middelen bezitten om die opdrachten goed uit te kunnen voeren. In de eerste plaats wapenen Maar daar hebben de Geallieerden nog niet veel oren naar. Ten eerste kun nen ze midden in de gevechten heel weinig missen, nu de aanvoer nog zo erg moeilijk is; ten tweede heb ben ze lelijke ervaringen opgedaan met het uitdelen van wapens ahn zgn. ondergrondse strijders in Frank rijk en België. Nee, daar kan nog niets van komen. Maar de orders blijven behandhaafd. De O.D. moest in werking En de O.D. leiding was verbouwereerd over de macht die haar hiermede gegeven werd, over de orders die haar werden opgedragen, ze was overweldigd door de drukte die dit alles meebracht. De vlaggen moesten worden ingehaald. Directzo dit nog niet gebeurd was. Men was wel bevrijd, maar lag nog te dicht bij het front, meende de Geallieerden. Ook daarmee waren genoeg ervaringen opgedaan. Aan de overkant van de Eendracht lagen de Duitsers nog Glymes tot Nieuw-Vossemeer toe. De Duitsers waren nog slechts teruggetrokken tot even achter Halsteren en dit was nog geheim een gedeelte van de Canadese stoot troepen moest rust hebben en ze zouden die ook spoe dig krijgen 4 dagen rust. Het was hierdoor dus niet te verwachten, dat ze binnen die tijd zouden door stoten en de zaak tot bijv. achter Dinteloord zuiveren. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2