Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland 8 Onze Landsvrouwe jarig! b B a Jill B 9 THOLEN Las U het heuglijk nieuws al? p OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND 2e JAARGANG No. 42 30 AUGUSTUS 1946 Uitgevers Firma C. DlELEMAN en G. HEIJBOER. Redactie A 494 St. Annaland, Adm. Oudelandsestr, 9 Tholen, Tel. 57. Abonnementen 0.90 per Advertentiën 0.10 per millimeter - Minimum kwartaal franco p.p. 1.15 Prijs per nummer 8 cent Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen 2.00 woord meer 0.05 3= ••V...WV x V O O j O O BS®#; Zaterdag 31 Augustus 1946: Een blijde dag Onze Vorstin viert Haar 66ste verjaardag bij Haar volk is er vreugde. Vlaggen en wimpels gaan morgen uit. Oranje en Nederland, zijn immer nauw verwant, in vreugd' en smart. Acht en veertig jaren regeert Zij ons volk reeds, een periode, langer dan die van enig ander uit het Huis van Oranje. Er waren vette jaren, er waren ook heel magere jaren onder. Vooral de laatste, die van de grote wereldbrand, hebben veel van Haar geëischt. Telkens weer, wanneer H.M. zich vertoont, zegt het volk: Onze Vorstin is „oud" geworden. Hieruit blijkt, hoe zwaar die laatste jaren waren. Nog is die taak zwaar, in deze na-oorlogse jaren, in de jaren van wederopbouw. God, die we op deze dag danken moeten, geve Haar kracht om deze nog zo zware taak te verrichten; Hij geve Haar de kracht, opdat onze Landvrouwe nog menig jaar deze ereplaats in ons land mag innemen. rn p i O O 9 Q O O □E3^:o:rr.c:n":on:ooöo:::o*j:":ö:n:::o:rc3Z3o PUTTEN EN SCHERVEN Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen Donderdag, 5 September a.s., ge legenheid bestaat tot aangifte voor ruiming van privaatputten. In den voormiddag van dien dag zullen scherven enz. door den Reinigingsdienst worden opgehaald. Tholen, 28 Augustus 1946. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De secretaris V. Laban. BRUGBEDRIJF THOLEN Abonnementen voor de maand September 1946 zullen worden afgegeven op Maandag 2 September aan het kaartenbureau op de brug, des morgens van 6 tot 9 uur. RAADSVERGADERING Vrijdagmiddag 23 Aug. jl. kwam de nood-gemeente raad voor de laatste maal in vergadering bijeen. Na opening met gebed, deelt de voorzitter mede, dat wethouder C. v. d. Berge, wegens ziekte afwezig is, hij wenst hem een spoedig herstel toe. Als ingekomen waren enkele goedkeuringen van Ged. Staten betreffende gedane verzoeken. Ook was er een goedkeuring van Ged. Staten betreffende hand having van havengelden tot 1 Jan. 1949. Wegens benoeming aan de Ambachtsschool te Mid delburg, wordt aan den heer P. J. Verhage eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de Openbare Lagere School, met dien verstande, dat B. en W. met den heer Verhage in overleg zullen treden betreffende de datum van ontslag. Aan den heer G. J. van Gorsel wordt 15. schadevergoeding toegekend, wegens vernieling van gerst op zijn land door de zwanen uit de Singel. Verder wordt besloten B. en W. te machtigen in overleg te treden met den Inspecteur Archieven te Middelburg voor regeling archief te Tholen. Na onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw ge kozen raadsleden door een commissie, bestaande uit de heren: de Hond, v. Westen en Berrevoets, wordt besloten de gekozenen toe te laten als Raadslid. Tot Baas-gasfitter aan de Gem. Gasfabriek wordt met 8 tegen 2 stemmen op den heer v. Nieuwen- huijzen te Boskoop, de heer de Groot te Tiel benoemd. Besloten wordt aan de Chr. Nat. School een ver goeding toe te kennen voor den aankoop van school platen. Wijzigingen begroting '44-'45 worden goedgekeurd, volgens ter inzage liggend concept. Van de heren Verduit (R.K.) en Wagemaker (Gem, Belang) was een voorstel ingekomen tot weder in voering van de kermis. De heer Verduit verdedigde zijn voorstel, door op te merken, dat, waar er plannen bestaan tot onteigening der brug, de gemeente inkom sten zal derven, welke kunnen worden vermeerderd als men de kermis weer invoert; minstens 1000.-— zal er inkomen wegens staangeld mits de vermakelijkheids belasting zou worden ingevoerd, terwijl de inwoners ook wel eens een vermakelijkheid mogen hebben. De heer Wagemaker steunt het voorstel van den heer Verduit. De heer Kieft (A.R.) acht het een ongelukkig ge kozen moment, nu in de laatste zitting der noodraad met een dergelijk voorstel te komen. Beter is het, dat de nieuwe Raad dit behandeld, wat veel democratischer is. Onverwacht komt men met dit voorstel, terwijl de voordeelen genoemd, in de lucht hangen. De heer de Hond (St.k. Geref.) ziet ook geen voor deel voor de gemeente door het invoeren van de kermis. Er is vermakelijkheid genoeg. Spreker is er dan ook absoluut tegen. De heer de Heer (St. Geref.) is er uit principe tegen. In een plaats waar het groote merendeel der bevolking de Christelijke beginselen is toegedaan, is het verkeerd, de kermis, die reeds zoveel jaren verdwenen is, weer in te voeren. De heer Verduit acht het verkeerd op dergelijke manier afbreuk te doen aan de inkomsten der gemeente. Spreker ziet in de kermis geen kwaad. Langs donkere wegen en dijken zal veel meer kwaad gebeuren, terwijl als er gedanst wordt, dat altijd onder toezicht gebeurd door de ontspanning die dit geeft, zal aan verkeerde dingen niet gedacht worden. De voorzitter zegt met genoegen gehoord te hebben hetgeen door den heer Kieft werd aangevoerd. Veel verstandiger is het als de nieuwe Raad dit behandeld. Nu tracht men door overrompeling zijn doel te be reiken. De argumenten die zijn aangevoerd zijn zeer zwak. De opmerking in het verzoek, dat op 11 Mei jl. ook gepast feest is gevierd, houdt geen steek, daar kermis geheel anders is. De verhoogde bron van in komsten voor de gemeente is op zekere hoogte waar, doch er zal veel meer geld worden uitgegeven dan er voor Tholen inkomt. Veel geld wordt dan uitgegeven voor onwettige dingen. Vaak gebeurd het, dat bakker en slager op hun betaling moeten wachten omdat er zooveel op de kermis is uitgegeven. Invoeren der kermis is niet een geldelijk, doch ook een zedelijk nadeel voor de gemeente. Dat er weinig verschil is tussen feesten als op 11 Mei jl. of de kermis, hetwelk door de voorstellers is opgemerkt, toont dat de adressanten weinig onder scheidingsvermogen hebben. Kermis is bijna altijd het tegendeel van gepast vermaak. Het is een opzijde zetten van alle moraal en ontaard in bandeloosheid en staat op een laag zedelijk peil. Taak der Overheid, dus ook van de Raad, is te waken tegen verlaging van het zedelijk peil der bevolking. Ook bij Volksfeesten kun nen dingen gebeuren, die verkeerd zijn, doch op een kermis is dit regel. Met 4 tegen 6 stemmen, wordt het voorstel Verdult-Wagemaker verworpen. Voor stemden R.K. en Gem. Belang, tegen C.H., S.G.P. en A.R. De heer Verduit heeft veel klachten gehoord over de straatverlichting, reeds des avonds om 9.30 uur worden de lantaarns gedoofd. De voorzitter merkt op. dat de heer Verduit dan 's avonds weinig in Tholen is, daar er wegens bezuiniging van gas en kolen des avonds niet één lantaarn wordt ontstoken, doch nu het winter wordt zullen op de voornaamste verkeers punten deze worden ontstoken. De heer de Heer vraagt of er een onderzoek is in- 5 j: Deze week berichtte A.N.P. uit Soestdijk: j: „Officieel werd machtiging ontvangen te ver- H •i klaren, dat Hare Koninklijke Hoogheid Prinses II i: Juliana de eerstkomende tijd, om verblijdende li j: redenen, Hare werkzaamheden zal moeten O I: beperken". gesteld in verband met het ongeval met dodelijke afloop aan het veer. De voorzitter zegt, dat dit is gebeurd, doch dat er aan dat ongeluk niemand schuld heeft. Tot slot van deze laatste zitting van den noodraad dankt de voorzitter de leden voor de prettige samen werking in het bijzonder de heren Looijsen, Wage maker en Kieft, die niet meer terugkeren. Dr. Looijsen dankt den voorzitter voor de waar derende woorden. Wij en de andere heren hebben prettig mogen samenwerken onder de leiding van U als voorzitter. Met genoegen zullen wij terug denken aan deze uren. Hierna sluiting. BENOEMD Met ingang van 1 September a.s. is Mej. J. J. Beve lander alhier benoemd tot locale kracht bij de P.T.T. te Oud-Vossemeer. RODE KRUISCOLLECTE Tijdens de Rode Kruis Actie werden in onze ge meente 101 nieuwe leden ingeschreven, terwijl de collecte 195.53 opbracht. BIJZONDERE POLITIERECHTER TE MIDDELBURG Uitspraak van 23 Aug. P. J. Hage, slagersknecht, alhier slachtte 20 Juni '46 clandestien een stiertje. Uitspraak in dit geval was: 1 mnd gevangenisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar en 150.boete of 30 d. hechtenis. GEEN WATER Van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen zal de gehele gemeente, behoudens een korte onderbreking op Zaterdagavond, van water verstoken, dat natuurlijk veel ongerief meebracht. De oorzaak lag in de Coentjesweg, waar een groot lek in de hoofdleiding werd aangetroffen. RAADSVERSLAG Zaterdagmorgen kwam de tijd. gemeenteraad alhier voor de laatste maal als zodanig in Openbare Ver gadering bijeen. Afwezig dhr. Chr. v. 't Hof Na opening en notulen deelt de voorzitter, burgemeester Boogaard, mede, dat de klok, die notaris Bierens de gemeente zal schenken heel wat zwaarder zal worden dan de vorige, nl. 250 kg. Onderzocht is of de toren (balken waaraan ze moet worden bevestigd) dit ge wicht kan dragen. De uitslag van het onderzoek was bevredigend, zodat een klok van bovengenoemd ge wicht besteld is, welke ook een zwaardere klank heeft dan de vorige. (Levertijd is niet genoemd red.) In antwoord op in de vorige vergadering gestelde vragen, deelt de voorzitter mede, dat het zand is gearriveerd en dat bij den ondernemer v. d. Klundert te Oud-Vossemeer is geïnformeerd of het nodig was, dat de eerste dienst werd vervroegd om de trein van 8.05 uur te kunnen halen. Dhr. v. d. Klundert had gezegd, dat het zelden voorkwam, dat de eerste bus niet tijdig in Tholen was. In verband hiermede, merkt dhr. Breas op, dat het antwoord van dhr. v. d. Klun dert juist is en dat de oorzaak van het telaatkomen dan ook meer gezocht moet worden bij de B.B.A., die dikwijls te weinig materiaal heeft om alle passagiers tijdig aan de trein te brengen. De voorzitter merkt op, dat dit laatste nog ook niet zo vaak voorkomt, naar men hem mededeelde. Hierna worden de ingekomen stukken behandeld. 1. Een schrijven van de Ver. van Ned. Gemeenten, met rapport van Controle Kas en Boeken Gemeente- ontvangen. De ontvangsten bedroegen 368.237,65 uitgaven 350.50534. In kas 17732,11.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 1