ST. PHILIPSLAND STEMMEN VAN ONZE LEZERS ONS SPORTHOEKJE OFFICIËLE MEDEDELINGEN PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS BONNENLIJST Suikermoeilijkheden daar hiertoe toch opdracht is gegeven. Men zal zorgen dat dit zo spoedig mogelijk gebeurd. Verder infor meert raadslid Tichem of het stuk gemeentegrond bij de Graanmalerij van de de Gebr. Rijstenbil verhuurd is, daar er zich geregeld materialen of grondstoffen op bevinden. De voorzitter antwoordt, dat dit niet het geval is. Dhr. Tichem is van mening, dat dit dan wel dient te gebeuren, daar andere gemeentegrond wel ver huurd is, terwijl er zich op het terrein bij de Graan malerij toch ook geregeld materialen bevinden. De andere leden zijn het hiermede eens, zodat, indien men van het terrein gebruik wenst te maken, tot ver huring zal worden overgegaan onder voorwaarde, dat het materiaal of de grondstoffen gedurende de bieten campagne wordt verplaatst. Daarna sluiting. RESTAURATIEFONDS OPGERICHT Door de Ned. Herv. Kerk alhier is een restauratie fonds opgericht. Het doel is restauratie der kehk en in de toekomst ook aanleg van centrale verwarming. Dit zal in het Kerkgebouw een hele verbetering wor den. Het is dan ook te begrijpen, dat het Restauratie fonds geen bedrag te groot is, dat voor dit doel door de gemeenteleden wordt geschonken. DE STUURINRICHTING RAAKTE DEFECT Het zoontje van dhr. Z. die met zijn wagentje van# de Lentestraat reed had het ongeluk door het defect-' raken van de stuurinrichting, tegen een schuur te botsen. Het gevolg was, dat hij met een gebroken beentje is opgenomen. EEN BURGEMEESTER Bij K.B. van 17 Aug. 1946 is benoemd tot burge meester van St. Philipsland, ingaande 1 Sept. 1946, de heer L. J. de Jonge, thans secretaris der gemeente Bruinisse. Leendert Jan de Jonge is geboren te Brui- nisse op 16 December 1900. Als volontair ter secretarie aldaar zijn loopbaan begonnen, werd hij in 1919 be noemd tot ambt. ter secretarie en in 1939 tot ge meente-secretaris. Aan de onbekende Zeeuw te Utrecht. We moeten deze titel wel gebruiken, nu Uw schrijven ondertekend is met: „Een onbekende al bij de 70 jaar v. h. Eiland Tholen, doch blijf ik „een Zeeuw' Maar ondanks die ondertekening danken we U hartelijk voor Uw medeleven met ons eiland en Uw belangstelling voor ons blad. Uw bijlage stellen we bijzonder op prijs en onze lezers zullen het zeker ook interessant vinden, wanneer we t.z.t. van de door U verstrekte inlichtin gen gebruik maken. Komt U nog iets- dergelijks tegen we houden ons aanbevolen TURNFEEST TE THOLEN Olympia's jubileum De turners, turnsters en turnbelangstellenden keken Zaterdagmorgen 17 Augustus bedenkelijk naar de be wolkte lucht. Het viel toch nog mee. Hoewel het geen „uitgezocht" weer was, bleef het practisch toch droog. En het turnfeest in Tholen, ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan der G. V. „Olympia", waaraan te voren vele werkzaamheden verbonden waren, is ge lukkig niét „in het water" gevallen. Elf zusterver. uit Brabant en Zeeland waren naar Tholen gekomen, wat op zichzelf al een gezellige drukte gaf en een feestelijke indruk maakte. Ongeveer 2 uur waren alle verenigingen op het speelterrein present. Vandaar ver trokken de besturen met vaandels en vlaggen voorop naar het stadhuis, waar de officieele ontvangst plaats vond. Burgemeester v. d. Hoeven sprak een welkoms woord. Spr. vond het een verheugend verschijnsel, dat de turasport steeds meer in het middelpunt komt. En dit niet met hetzelfde doel als de Duitsers zich hadden gesteld, n.l. om de soldaten lichamelijk geschikt te maken voor hun taak, maar opdat de geest over het lichaam zal zegevieren. De oorlogsgedachte moet worden weggebannen, een band van vriendschap moet gekweekt worden. Inzonderheid door gymnastiekver.. aldus spr., wordt de zelftucht, voortspruitende uit orde en discipline in zo sterke mate aangekweekt. De voorzitter van de Zeeuws-Brab. Turnkring, dhr. Bakker, dankte den burgemeester voor de hartelijke ontvangst. Hierna volgde een optocht door de stad. Ongeveer 700 gymnasten namen aan deze optocht deel. Het was een prachtig gezicht Onder het zingen van het turnlied marcheerden de gymnasten vervolgens naar het sportterrein, waar men na het brengen van de vaandelgroet, overging tot een grootse turndemonstratie. De „vrede en vrijheid" oefeningen vormden hierbij het slot. Jammer, dat de muzikale begeleiding hierbij minder goed genoemd moest worden, waardoor het ge heel van deze oefening toch nog min of meer „in het water viel". Over het algemeen echter kan „Olympia" op een geslaagd feest terugzien. De vele belangstellenden heb ben van e. en a. dan ook vast genoten, de turasport krijgt hierdoor ongetwijfeld nog meer belangstelling in Tholen dan ze al heeft. „Olympia" het „excelcior" van harte toegewenst en nu met volle moed naar het Gouden jubileum RUITERSPORT Hoewel de ruitersport op de meeste plaatsen in Zeeland en N. Brabant reeds vele jaren druk is be oefend. kenden we tot op heden op ons eiland geen ver. die zich met deze liefhebberij bezighield. Toch slaat ons Eiland op de paardenkeuringen heus geen slecht figuur. Dit bleek o.a. ook weer op het concours te Goes. Gold ook bij ons: onbekend maakt onbemind De onbekendheid behoeft dan nu niet lang meer te duren. Ook ons eiland kan thans zijn landelijke rij- vereniging begroeten. Zij is nog in het beginstadium, zeker maar zij is er Zij telt nog niet zo heel veel leden, maar nieuwe zijn hartelijk welkom. Zij bezit een flinke dosis moed want nu reeds voor de eerste maal op ons eiland... organiseert zij een ruiterfeest. Zij doet het nog in klein, maar hierdoor poogt de Ver. de belangstelling te trekken, zodat zij een volgend seizoen al kan spreken over een Concours- Hippique. Ruiterliefhebbers, om dit te bereiken heeft zij Uw medewerking nodig. Helpt mee, de liefde voor en de kennis van het paard in sterke mate te bevor deren. 7 September wordt het te Oud-Vossemeer ge houden. In advertenties en op aanplakbiljetten kunt U nadere bijzonderheden lezen. SPORTDUIVEN De P.V. „De Trouwe Duii", te Tholen hield op Zaterdag 17 Augustus jl. een wedvlucht van Mons (afstand 121 km). Prijzen werden behaald door: Joh. Deurloo (Th.) 1-30-34-36 M. Tazelaar (Th.) 2-6-24-30 G. Soomers (Th.) 3-23 J. Tholenaar (O.V.) 4-16-17 J. Vermey (O.V.) 5-7-9-21-22-33 A. Wagenmaker (Th.) 8-10-12-13-14-18-19-25-27- 28-29-35 D. Jansen (Th.) 11-20-32 L. Laban (Th.) 15 B. Schot (Th.) 31-37 Deelname: 111 duiven. Gelost 12 uur. Ie duif, 15443. Laatste prijswinnende duif 3345 De Inspecteur der Belastingen te Zierikzee deelt ons mede „Het is de laatste maanden meerdere malen voor gekomen, dat belastingplichtigen na het ontvangen van een zekerheidsstelling, de reis naar de Inspectie der Belastingen te Zierizee maakten om vermindering van de opgelegde verplichting te verkrijgen. Deze handelwijze heeft tot gevolg, dat niet altijd het gewenste resultaat wordt bereikt, daar het vaak voorkomt, dat de betreffende ambtenaar afwezig is of dat de stukken ter onderzoek zijn opgezonden. Om teleurstelling te voorkomen dienen alle verzoe ken om vermindering schriftelijk te worden ingediend, met vermelding of men eventueel bereid is te Zierikzee nadere inlichtingen te verstrekken na bekomen op roeping. Hieraan zal dan zonodig gevolg worden gegeven. Verzoeken om uitstel van betaling of zekerheids stelling in anderen vorm dan geld. moeten door de bewoners van het eiland Tholen en St. Philipsland worden gedaan bij den Ontvanger der Directe belas tingen te Tholen. THOLEN Ned. Herv. Gemeente Zondag 25 Aug. 10 uur Ds. van Oost 3 uur Ds. Vroegindeweij Dinsdag 27 Aug. 2.30 uur, huwelijksinzegening van J. Keupee en J. Schipper Geref. Kerk Zondag 25 Aug. 10 uur Leesdienst, 5 uur Geref. Gem. Zondag 25 Aug. 10 2.30 en 6.30 uur, Ds. Steenblok van Rotterdam Dinsdag 27 Aug. Ds. Rijksen van Ede Chr. Geref. Kerk: Zondag 25 Aug. 10, 2.30 en 6.30 u. Ds. Visser van Rotterdam OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente: Zondag 25 Aug. 10 uur Eerw. Heer Konings, Godsd. onderwijzer te Middelharnis 2.30 uur idem In beide diensten extra collecte voor de Inw\ Zending Geref. Kerk Zondag 25 Aug. 10 en 2.30 uur Ds. Ie Cointre uit Bergen op Zoom ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente Zondag 25 Aug. 9.30 uur Ds. van Griethuysen 2 uur Ds. van Griethuysen (Collecte Ziekenfonds) Donderdag 29 Aug. nm. 3.30 uur Ds. van Griethuysen huwelijksbevestiging Geref. Gera. Zondag 25 Aug. 3 x Leesdienst STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente: Zondag 25 Aug. 10 uur Ds. Damsté - Bed. H. Doop en Voorber. H. Avondmaal 6 uur Ds. Damsté (In beide diensten collecte voor Verwarmingsfonds) Geref. Gem. Zondag 25 Aug. 3 x Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente Zondag 25 Aug. vm. Ds. de Bres - Heilige Doop nm. Ds. de Bres Rehoboth Zondag 25 Aug. av. 7 uur Ds. Luijendijk te Hoek van Holland SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente: Zondag 75 Aug. 10 uur Ds. N. Luyendijk, van Hoek van Holland 2.30 uur Ds. N. Luyendijk Geref. Gem. Zondag 25 Aug, 3 x Leesdienst POORTVLIET Ned. Herv. Gem.: Zondag 25 Aug. 10 uur Ds. W. Vroegindeweij 2.30 uur Leesdienst Geref. Kerk Zondag 25 Aug. 10 en 2.30 uur Ds. Lanning van Fijnaart Geref. Gem. Zondag 25 Aug. 3 x Leesdienst ST. PHILIPSLAND: Ned. Herv. Kerk.: Zondag 25 Aug. 10 uur Ds. Holst 2.30 uur Ds. Holst Extra-collecte T.B.C. Sanatorium „Zonnegloren" THOLEN Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is Ds. A. C. v. d. Smit uit Waspik (N.Br.) beroepen. STAVENISSE Beroepen bij de Ne<$, Herv. Kerk Ds. J. Vermaas van Nederhemert. POORTVLIET Ds. W. Vroeindeweii Ned. Herv. Predikant, be dankte voor het beroep naar Brandwijk. WAT KRIJGT MEN OP DE BON? Bonkaarten LA, LB, UZ 608 A 77 melk, 2 liter melk B 77, C 77 melk 3liter melk Bonkaarten LD, LE 608 D 77, E 77 melk 6 liter melk Tabakskaarten T 44 2 rantsoenen tabaksartikelen De bonnen voor tabak zijn reeds op Vrijdag 23 Aug. geldig. Op de bonnen voor aardappelen, die nader zullen worden aangewezen, kan eerst met ingang van Maan dag 26 Aug. gekocht worden. Het was een beroerde periode, toen we in de bonnen- lijst geen suikerbon konden vinden. Het was een zoete opluchting, toen er bericht kwam, dat ongeraffineerde suiker het suikerloos tijdperk zou vervangen. Het was een meevallertje, toen in de bonnenlijst een suikerbon van 500 gram was aangegeven. Nu de suikervoor ziening weer in een rustiger sfeer is gebracht, is het nuttig nog eens de omstandigheden na te gaan, die tot de genomen maatregelen hebben geleid. Zoals bekend, bedroeg de opbrengst van onze suikerbietenoogst 1945 door de overbekende omstandig heden slechts een vierde gedeelte van normaal, nl. circa 50.000 ton suiker. Bij de verstrekking van een rantsoen van 400 gram per persoon per twee weken en rekening houdend met de over het algemeen lage toewijzingen aan de industrie, kon de behoefte aan suiker uit eigen oogst slechts in de eerste vier maanden van 1946 worden gedekt. Import van suiker was dus noodzakelijk. Op een verzoek van de regering ont vingen we een toewijzing van ongeveer 140.000 ton ruwe suiker, voldoende om dit jaar met behulp van eigen oogst op basis van het geldend rantsoen, in onze behoeften te voorzien. De eerste drie maanden van het jaar konden wij deze suiker echter niet krijgen. Met klem werd er op aangedrongen een hoeveelheid voor April te leveren. 20.000 ton ruwe suiker werd toe gezegd voor Maart. De regering wenste geen geraffi neerde suiker vanwege de deviezenpositie en omdat onze eigen raffinaderijen zouden moeten worden stil gelegd. Reeds had de Regering enige schepen naar Cuba gezonden, hoewel daaraan uiteraard grote risico's verbonden waren. Nochtans kregen we de 20.000 ton niet tijdig binnen, maar door ongeveer 8.000 ton geraffineerde suiker in Engeland te lenen, werd de distributie tot 12 Mei verzekerd. De schepen uit Cuba zouden eind April en begin Mei met de 20.000 ton ruwe suiker aankomen, zodat met inschake ling van een tweede raffinaderij de verstrekking van het gewone rantsoen op 26 Mei gehandhaafd zou kun nen worden. Inderdaad arriveerde in de tweede helft van April de eerste boot uit Cuba met onveveer 5.000 ton ruwe suiker aan boord. Toen 2500 ton gelost was en naar de Westersuikerraffinaderij vervoerd, brak op 27 April de havenstaking uit. Op 16 Mei riep de Min.- president vrijwilligers op voor de lossing. De Wester suikerraffinaderij verwerkte de ontvangen 2500 ton en ging toen op 24 Mei ook in staking. Toen de vrijwilligers en militairen in de haven het werk ter hand namen, was inmiddels ruim 20.000 ton ruwe suiker gearriveerd en naar „Dinteloord" getrans porteerd. Op 27 Mei draaide Dinteloord. Daar even wel van 27 April tot ongeveer 20 Mei niet was gelost, was in verwerking en bevoorrading een grote achter stand ontstaan. Ondanks deze moeilijkheden werd op 12 Mei een bon voor geraffineerde suiker aangewezen. De staking duurde voort. Hoewel plaatselijk speciaal in het Zuiden, nog wel behoorlijke voorraden aan wezig waren, liet de algemene voorraadpositie niet toe op 26 Mei weer een bon aan te wijzen, behoudens dan voor kinderen van 0 t/m 4 jaar. Ongeveer 7500 ton ruwe suiker is daarna in de handel gebracht, terwijl ondertussen Dinteloord hard werkte. Per 4 weken raffineert de fabriek in laatstgenoemde plaats ongeveer 10.000 ton. Nadat de industrie de Mei-toewijzing had ontvangen was nog ongeveer 5000 ton in voorraad. Om een enigszins vlotte distributie te waarborgen is bij fabrieken en handel een voorraad van 10.000 ton in totaal noodzakelijk. Bovendien zijn Jftni en Juli de maanden van de aardbeien, kersen en bessen, waarvoor met het oog op het belang van een verzekerde jam distributie 1000 ton extra beschikbaar moest worden gesteld. De fruitverwerkende industrie kon niet op suiker wachten, daar het*fruit anders verloren zou gaan. Tevens komt in deze maanden de meeste melk op

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 3