STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK openbare Raadsvergadering Slechts een plicht. SCHERPENISSE instemming vinden en het zal „Accelerando' bij goed weer, niet aan belangstelling ontbreken en daardoor het Ned. Rode Kruis niet aan een onver wacht voordeeltje, dat ze goed kan gebruiken. Vele kleintjes maken één groot RODE KRUIS ACTIE De Rode Kruis-actie op 17 Augustus bracht in onze gemeente het ledenaantal van 82 op 187. De collecte bracht 100.op. VEILINGSBERICHTEN Maandag 19 Aug.: Bloemkool IA f 46.tot 60.per 100 st. Meloenen I f 112.per 100 st. Komkommers IA 13.oe* 100 st. Plantuien f 8.10 per 100 kg Stambonen 25.per 100 kg Woensdag 21 Aug.: Bloemkool IA afw. f 55.- per 100 st. Plantuien 8.per 100 kg Stambonen f 26.per 100 kg BENOEMING BIJ DE POLDERS Tot dijkgraaf van den Oud-Kempenhofstedepolder is benoemd dhr. H. Smit Hzn„ Tot gezworene van deze polder dhr. J. K. Droogendijk en tot lid van de Dijkraad van de waterkering van de Cal. Polders Oud-Kempenhofstede en Moggershil, als vertegen woordiger van de Cal. Oud-Kempenhofstedepolder, dhr. B. M. Suurland. DIENSTPLICHTIGEN In het dienstplichtregister 1947 staan in onze ge meente 8 personen ingeschreven. De keuring van deze lichting zal 4 September een aanvang nemen. van 16 Augustus 1946 Afwezig met kennisgeving dhr. M. L. Koopman. Na de opening heeft de beëediging plaats van den heer A. Everaars als waarnemend-secretaris. De notulen van de vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd. Hierna heeft het onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden plaats. De ge loofsbrieven worden in orde bevonden en de volgende heren worden tot den raad toegelaten: A. p. Bout, A. J. op den Brouw, A. L. Hage, M. L. Koopman, M. J. Langejan, Fr. Lindhout en N. de Viet. De voorzitter richt zich daarna tot de heren Nelisse en Treurniet, die in de komende raad niet zullen terugkeren. Van hen had de heer Nelisse reeds lang zitting in den raad, de heer Treurniet nog slechts enkele maanden. Hij dankt hen voor hetgeen zij in het belang van de gemeente hebben gedaan en hoopt dat zij met belangstelling de werkzaamheden valn het college zullen blijven volgen. De heer Nelisse dankt hierop den voorzitter voor de tot hem gerichte woorden en is blij dat hij met een gerust geweten kan heengaan, daar hij te allen tijde zijn beginsel heeft gevolgd. Ook de heer Treurniet dankt de voorzitter voor de toegesproken woorden. Thans komt aan de orde de hondenbelasting. De minister van binnenlandse zaken heeft voor de nood lijdende gemeente enige richtlijnen gegeven, waaronder verhoging van de hondenbelasting tot 10.en voor honden ten dienste van den landbouw of enig bedrijf van nijverheid of ter bewaking van gebouwen of erven tot f 2.50. B. en W. stellen voor de belasting over 1946 te handhaven op het oude bedrag en voor het volgend jaar de belasting naar deze maatstaven te verhogen. De heer Nelisse stelt voor de verhoging reeds dit Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 41. „Stoot af", commandeert de D.C. De mannen in de boot vonden het toen minder prettig, nu ellendig, dat Noorman, die poogde de mensen van de boot af te houden, z'n revolver trok. Maar het was een zo op gewonden moment, dat men niet wist wat te doen. De boot is van de kant. Daar gaan de mannen. Achter hen een opwinding, die niet te beschrijven valt. Waar zijn die honderden Tholenfars zo vlug vandaan ge komen Van het uiterst Dewoonbare eind van de stad zijn ze er. Honderden en nog eens honderden. En steeds komen er meer. Een gejuich, een geschreeuw Voor hen staan Canadezen. Het water scheidt nog slechts. De boot nadert meer en meer. „De Student is er ook", roepen enige personen uit de mensenmenigte. Inderdaad, de mannen in de boot zien het ook. Naast de Canadezen staat De Student, zwaaiend' en roepend. Even is er stilte in die boot, Een moment slechts. Goddank De Student gezond en wel. Het meest van allen voelt Hans de dankbaarheid, de vreugde over het zien van z'n maat, met wie hij er samen op uit trok, die hij achterliet, waarover twijfel en onrust was tot op dit moment. Er is nog een ogenblik stilte in die boot. Midden op de Eendracht staan de mannen in de boot, ze kijken naar hun bevrijderseven valt echter hun blik jaar in te laten gaan en dan tevens de bepaling op te nemen, dat hondenbelasting verschuldigd is voor iedere hond. zodra hij van de moeder is. De heer Treurniet vraagt of de bepaling van de grootte van het te heffen bedrag behoort tot de com petentie van den minister of van den raad. De voor zitter deelt mede, dat dit aan den Raad is, maar dat er rekening mede moet worden gehouden, dat de ge meente noodlijdend is en daardoor tevens is gebonden aan de door den minister gegeven richtlijnen. De heer Treurniet zag de belasting voor 1946 dan graag op f 7.50 per hond gebracht en in 1947 op f 10. De heer op den Brouw kon zich met verhoging der belasting eveneens verenigen, maar ziet niet in waarom een waakhond en een jachthond vrijgesteld moeten worden. Een jachthond is toch evengoed liefhebberij als een andere hond. Hij zag gaarne opgenomen, dat alle honden werden aangeslagen. De voorzitter deelt hierop mede, dat in de gemeente wet staat vermeld dat op honden uitsluitend gehouden ten dienste van de landbouw of enig bedrijf van nijverheid, of ter bewaking van gebouwen of erven geen of een mindere belasting wordt gelegd dan op andere honden. De heer Langejan zag de verhoging liever uitgesteld tot het volgend jaar, daar de inwoners van de ver hoging niet op de hoogte waren. Daarna komt het voorstel van den heer Nelisse: 10.voor iedere hond en f 2.50 voor de honden genoemd in artikel 286, vanaf dat de honden van de moeder af zijn, in stemming. De heer Langejan stemde tegen dit voorstel, zodat het voorstel met 5 tegen 1 stem werd aangenomen. Bij de rondvraag informeert de heer op den Brouw hoe het staat met de bestrating Achterbosch en de riolering in het Boschje. De voorzitter deelt mede, dat de materialen besteld zijn, maar dat de materiaalpositie weer slechter ge worden is en dat de uitvoering uitsluitend wacht op de komst van de materialen. De groep Noord-Zeeland is in deze nog veel bevoorrecht boven andere getroffen gebieden. De heer Bout vraagt of het den Voorzitter bekend is, dat de persoon die altijd met de lijkkoets rijdt zijn paarden heeft verkocht. De voorzitter deelt mede, dat hij nog geen officieel bericht heeft ontvangen, maar dat hij zich met hem in verbinding zal stellen. De heer Langejan vraagt hoe het met de nieuwe brandspuit gesteld is, daar deze nief werkt. De voor zitter deelt mede, dat deze brandspuit in bruikleen van de Inspectie van het Brandweerwezen werd ontvangen, totdat er iets naders bekend is van de tijdens de be zetting voor de gemeenten Stavenisse, St. Annaland en St. Maartensdijk aangekochte maar daarna gevorderde brandspuit. Hij had verzocht de brandspuit niet te proberen, maar te wachten totdat iemand van de Inspectie zou komen om deze te demonstreren. Niet tegenstaande zijn verzoek is zulks toch gebeurd. De heer Treurniet vraagt hoe het met de wijziging van de politieverordening staat. De voorzitter deelt mede dat men hiermee bezig is. De heer Langejan vraagt of het de bedoeling is om de haag rond de begraafplaats binnenkort te planten. Het najaar is daarvoor toch het geschikste jaargetij. De voorzitter deelt mede, hiermede nog even te wil len wachten i.v.m. met het binnenkort in de raad te behandelen uitbreidingsplan. De heer Treurniet vraagt of het juist is, dat geen verbeteringen aan de muziektent worden aangebracht, daar deze binnenkort wordt verplaatst. De voorzitter deelt mede. dat zijn woorden verkeerd zijn opgevat. Hij heeft belangstellenden er alleen op gewezen, dat de verplaatsing van de muziektent op het ontwerp-uitbreidingsplan staat vermeld, maar dat hieromtrent nog niets definitiefs bekend is. Daar niemand meer iets voor de rondvraag heeft, gaat de voorzitter tot sluiting over. Hij vestigt er de aandacht op, dat wij hier aan het einde van een periode staan uniek in onze geschiedenis. De samen stelling van de tijdelijke raad was niet geheel in Overeenstemming met onze begrippen van democratie. links van hen, op een ravage in de Eendracht, op de brug. En het wordt voor allen even een bittere ge dachte: „Hadden we dat nu vannacht maar geweten En ze voelen een nog schrijnender pijn als even te voren, toen ze naar de boot snelden en één der Tho- lenaars hen voorbij zag gaan, daarop een buurman toevoegde: „Ja, nou komen ze wel, maar vannacht Die man zal nooit beseft hebben, wat er bij die mannen toen knaagde, welke pijn ze toen leden. Maar dat beroerde ogenblik gaat snel voorbij. Nu zijn er immers de Canadezen De boot stoot tegen de oever, gelijk springen de mannen er uit. Alsof hij z'n beste vriend na jaren terug ziet, drukt Hans de Student als eerste de hand. Weer is er die overweldigende vreugde. Bevrijd Bevrijd Achter De Student aan springen drie jonge Cana dezen de boot in bevrijders. Wat een verlangen is er naar hen geweest. We hoorden van hen door radio, we zagen hen overvliegen in de zware machine's of lichte jagers. Nu staan er drie van dat grote volk naast de O.D. mannen in de boot. Jonge kerels zijn het. Bruin, gezond, zwart van de tank, waarmee ze kwamen, besmeurd door de omstandigheden, waarin ze leefden, in battle dress. De O.D. mannen horen ze spreken, voor de meesten van hen onverstaanbaar Engels. Ze gnuiven, drukken handen, brabbelen terug in Duits. Hollands en een eigen gefabriceerd Engels woord. Ze slaan ze op de schouder o wonder van bevrijding En midden op de Eendracht, krijgen ze een „Sweet Caporal" de eerste Canadese sigaret. Waar is de tijd, toen de Adjudant het eerste bezoek bracht aan De Leeuwvoorjaar 1941. Wie durf de toen te denken, dat het nog vier jaren zou duren. De bevoegdheden van de tijdelijke gemeenteraden waren ook minder, dan die van de raden van voor de tweede wereldoorlog. Thans gaan we echter weer een normaal tijdperk tegemoet Hij is er van overtuigd, dat ook deze raad heeft getracht te werken in het welzijn van de gemeente. Hij hoopt dat de gemeente niet met weemoed naar deze periode zal terugzien. Hij dankt de raadsleden voor hun prettige samenwerking en hoopt deze samenwerking nog jaren te kunnen voortzetten in het welzijn der gemeente. De vergadering van de nieuw-gekozen raad zal plaats hebben 27 Augustus a.s. des avonds 7x/t uur- COLLECTE De collecte ten bate van de Prins Bernhardstichting bracht 111.46 op. MINDER PRETTIG De landbouwer P. Kloet had het ongeluk, dat bij het zandrijden het achterwiel van zijn wagen brak op de Markt alhier. De «wagen moest op straat gelost worden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. GESLAAGD Voor het praktijkdiploma Machineschrijven slaagde te Breda dhr. J. A. de Graaf. RAADSVERGADERING Dinsdag 20 Aug. kwam de tijd. Raad der gemeente Scherpenisse in openbare vergadering bijeen. Afwezig dhr. Sandee. Na opening en notulen werden de volgende inge komen stukken behandeld. 1. Een schrijven van Gedep. St., naar aanleiding van een brief van het Min. v. Binnenl. Zaken, om de hand te houden aan het verzoek van den Min. v. Binnenl. Zaken enkel subsidie te verlenen, wanneer het voor een aanwijsbaar plaatselijk belang is. 2. Idem van Gedep. St. handelende over belasting suppletie. Wegens inundatie en evacuatie hebben de gemeenten minder belasting-opbrengst. Hierin is voor zien door het toekennen van een toeslag door het Rijk; e. en a. is reeds in de begroting opgenomen. 3. Een circulaire van het Min. v. Binnenl. Zaken, waarin uitvoerig de belasting-suppletie wordt behan deld en diverse aanwijzingen worden gegeven, o.a. ook voor de hondenbelasting, vermakelijkheidsbelasting, enz. Deze stukken worden voor kennisg. aangenomen. Hierna worden de geloofsbrieven onderzocht van de nieuw gekozen raadsleden. Na inzage van de des betreffende stukken, waarop geen bezwaren worden ingebracht, wordt z.h.s. besloten tot toelating van de nieuwe raadsleden, bestaande uit de heeren: Hage A„ Hartog C. E„ Jagt v. d. Johns., Jansen W. L„ Tichem J„ Vos L. en v. d. Werff P. M. Daar dhr. Sandee niet in de nieuwe Raad zal terug keren, dankt de voorzitter deze voor alles wat hij in het belang der gemeente heeft gedaan. Hij hoopt, dat, hoewel dhr. Sandee geen zitting meer heeft in de gemeenteraad, deze nog steeds met belangstelling de werkzaamheden van de Raad zal volgen. De voorzitter hoopt, dat de nieuwe leden het belang der gemeente steeds zullen voorstaan en degenen, die reeds in de tijd. raad zitting hadden, op de ingeslagen weg zullen voortgaan. Hij deelt mede, dat Vrijdag 30 Aug. de nieuwe Raad bijeen zal komen in openbare vergadering, waar bij dan o.a. verkiezing der wethouders zal plaats hebben. Bij de rondvraag deelt wethouder Hartog mede, dat het hem niet gelukt is arbeidskrachten te krijgen om het kerkhof te zuiveren. De drukke oogstwerkzaam- heden zijn hiervan de oorzaak. Men zal dus met e. en a. nog even geduld moeten hebben. Dhr. Tichem vraagt of de grond, die op de Kerke- pad ligt. kan worden opgeruimd. Het college van B. en W. is verwonderd, dat dit nog niet gebeurd is, Nu op dit moment is er geen tijd terug te denken. Geen tijd om zich geleden verliezen, minder prettige omstandigheden, ter herinneren. De bevrijding is daar met alles wat ze naar gedachten mee zal brengen. De duizendkoppige menigte aan de Thoolse kant zet het eerste couplet van het Wilhelmus in, als de boot bijna de Thoolse oever heeft bereikt. Het geliefde volkslied O, het klinkt vals, het gaat niet gelijk, schorre juich kreten ontstemmen het geheel, maar ontroerde het ooit meer dan op dat ogenblik Het wordt gezongen met vrolijke, maar ook met zichtbare ontroerde ge zichten, met een lach in de stem, maar ook met tranen de tyranny verdrijven, die mij, mijn hart door wondt." De boot schuift over de Thoolse oever bijna half twaalf 30 October 1944: Drie jonge Cana dezen, brachten d'eerste groet van bevrijding, leven, zonder harde knoet. Ze worden letterlijk uit de boot gedragen, lopen compleet over de hoofden van de juichende, zingende, van blijdschap huilende menigte. Ze worden omhelsd, gedragen, verdrongen. Men drukt elkander de hand, zingt, danst, springt o wonder van bevrijding. Het is onmogelijk een jaar nadat deze gebeurtenis plaats vond, de gevoelens der Tholenaren, de emotie van die geweldige schare, weer te geven. Dat is haast niet mogelijk, als men daarvan op dezelfde dag geen aantekeningen maakte. De Canadezen worden naar het huis gebracht van De Student z'n ouders. Het is een drom van mensen die opgestuwd, meegedrongen wordt. En uit de huizen wapperen vlaggen. Rood, wit en blauw over een vrij Tholen. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2