Wcckblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland De les vars Parijs Uit eigen land THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND 2e JAARGANG No. 41 23 AUGUSTUS 1946 va"-- - Uitgevers Firma C. DlELEMAN en G. HEIJBOER. Redactie A 494 St. Annaland, Adm. Oudelandsestr. 9 Tholen, Tel. 57. Advertentiën 0.10 per millimeter - Minimum 2.00 kwartaal franco p.p. 1.15 n fi Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Prijs per nummer o cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Leert de conferentie van Parijs ons niet, dat de vrede in Europa alleen kan worden georganiseerd, wanneer niet alleen de verslagen satellieten van Hitier, maar ook de door hem overweldigde naties worden samengevoegd in een systeem, waarvan de afzonder lijke staten niet meer kunnen worden geschoven als pionnen ii> een schaakspel We stelden onszelf deze vraag, toen we de geenszins te benijden positie van Alcide de Gasperi, de premier van Italië en minister van Buitenlandse Zaken, bekeken. Hij heeft op de Parijse vredesconferentie de vuile was te doen. Dat de politieke Italiaanse zwarthemden-was nu niet be paald schoon is, behoeft geen nader betoog. Het was een tragisch moment, toen de Gasperi de zaal van de conferentie binnentrad, om zijn verdedigingsrede te houden voor de Ver. Naties. „Dezelfde man", zo lazen we in een weekblad, „moest zich vele jaren voor.de fascistische terreur verborgen houden". Toen hij de kans kreeg een democratisch Italië te reconstrueren, stelde hij alles in het werk om goed te maken, wat werd misdaan. Een zware taak. Te Parijs staat hij voor de rechter van het Italiaanse volk, dat de oorlog verloor en dat thans voor hetgeen Mussolini en z'n volgelingen Italianen deden, zal hebben te boeten. „Schenk de jonge Italiaanse republiek vertrouwen en de mogelijkheid om te be staan," pleitte de premier, wiens rede onder ijzige stilte werd aangehoord. De Gasperi stond daar, als een vertegenwoordiger van een natie, die hand- en spandiensten verleende aan een waanzinnige, die het klaar speelde om een millioenen volk onder zijn ban te brengen. Als ver tegenwoordiger van een natie, die in '40 het op de knieën gezonken Frankrijk in de rug aanviel die de oorlog met Abessinië op haar geweten heeft en de hand had in de strijd in Spanje... die nog bij lange na niet afgerekend heeft met de overblijvende en rustig voortwoekerende resten van het fascisme. Deze feiten vallen niet te ontkennen. Maar evenmin, dat de Gasperi daar stond als ver tegenwoordiger van de 5000 doden, die de strijd streden tegen Nazi's als vertegenwoordiger van den vermoorden Mateotti van de omgekomenen op de Liparische eilanden van de ballingen, die in het vrije deel van de wereld onafgebroken de strijd hebben voortgezet tegen de Caesar, die men in Italië onder elkaar „Dinges" noemde en die door de vrede- dictators van nu werd gestijfd in zijn politiek. En de hierboven gestelde vraag komt nog sterker naar voren, als we er nog een vraag aankoppelen, nl.: „Stookte men op Mussolini's vloot geen Russische olie De Gasperi stond daar nog als iets anders: als een pion, die door de spelers wordt geschoven door den speler uit het Oosten, die hem ver wil houden van „zijn" landen, die het voor langen tijd het bloed wil aftappen om hem zwak te houden en de daaruit voort komende verwarring wil gebruiken om om de schepen nog eens met Russische olie te stoken Door een andere speler uit het Westen die hem, bij zijn gang naar het schavotje bemoedigend op de schouder klopte welke bemoediging hij ook wel nodig heeft, nu, mede op zijn rug, de strijd tussen twee wereldkolossen wordt uitgevochten. Het was inderdaad op die Zaterdagmiddag in het Palais de Luxembourg ietwat tragisch, ook voor sommige kleineren onder de 21 Verenigde Naties. Aan de Gasperi werd gedemonstreerd, hoe kleine landen de pionnen zijn "geworden van de groten hoe West- Europa een verlengstuk dreigt te worden van het ver slagen Duitsland een niemandsland tussen twee tegenover elkaar staande machten. De voorzitter, Bidault, moet wel een bijzondere be doeling hebben gehad, toen hij de Italiaanse delegatie welkom heette, als afgevaardigden van het „nieuwe" Italië. Want ook Frankrijk heeft het in de afgelopen jaren bitter moeten ervaren, dat het met het West- Europese overwicht in de wereldgeschiedenis is af gelopen. De West-Europese landen zijn nu op elkaar aan gewezen, willen ze eens weer vrij komen van de gouden koorden, waarmede ze nu aan Wall-Street zijn gebonden; willen ze vrij blijven van de politieke dictatuur, die hun bedreigt zo lang innerlijke zwakte en gebrek aan saamhorigheidsgevoel hun belet een hechte samenleving te vormen van volkeren. In dat systeem van samenwerking past naast een „nieuw" Italië, dan eigenlijk ook een „nieuw" Duits land, en tegenover dit laatste zal Bidault met ons nog wel even huiverig staan. De Indonesische Republiek heeft haar een-jarig be staan herdacht en Sjahrir heeft ter gelegenheid hiervan een verklaring afgelegd, waarin hij verzekerde, dat de republiek niet door militaire actie kan worden ver nietigd. Wij zouden zo zeggen, dat een jaar lang dr. van Mook bezig is, toenadering te verkrijgen. De instelling van een commissie-generaal voor Nederlands-Indië, waaraan met bekwame spoed werd gewerkt en waarvan het wetsontwerp door de Tweede Kamer met 53 tegen 28 stemmen is aanvaard, kan een stap in de goede richting betekenen. Minister Jonkman kreeg de regeringspartijen (Partij v. d. Arbeid en Kath. Volkspartij) plus de Communisten, mee. Nu zal de Eerste Kamer het ontwerp bekijken en daarna ver neemt men wellicht, welke instructies de commissie- generaal zullen worden gegeven. Intussen gaan de troepenverschepingen naar Indië voort. Nederlanders zullen de plaatsen van Engelse officieren en manschappen innemen en bericht werd, dat twee Britse divisies, die in Indonesië dienst doen, in November zullen worden gerepatrieerd, nadat een Nederlandse divisie zal zijn aangekomen. De communisten verzetten zich meer en meer tegen het zenden van Nederlandse troepen naar Indië en te Amsterdam werd reeds een betoging gehouden, waarin soldaten borden meedroegen met opschriften als: „Vrijheid voor Indonesië" en „Wij willen niet naar Indonesië". De wnd. burgemeester van Amsterdam had geen toestemming gegeven, een openluchtbijeen komst te houden een standpunt dat tot enige wrij ving aanleiding gaf, doch het Indonesische jaarfeest kon zij het dan niet in de openlucht, uiteindelijk toch worden gevierd in de vroegere Hollandse Schouwburg. Met die Schouwburg is het trouwens een beetje vreemde geschiedenis. Toen hij, kort na de bevrijding gerestaureerd in gebruik zou worden genomen, kwamen er van uiterst linkse zijde heftige protesten tegen, dat deze theaterzaal, van waaruit de Amsterdamse Joden werden gedeporteerd, weer zou worden gebruikt. Nu deze storm is geluwd, vergadert men er zelf. De eerlijkheid en het standpunt van den nieuwen minister van Economische Zaken dr. G. W. M. Huys- mans, die in een persconferentie de opbouwzaken onder de loupe nam en ze niet mooier voorstelde, dan ze verdienden, kan gewaardeerd worden. De credieten van het buitenland naderen de uiterste grens en er moet naar nieuw crediet worden uitgezien, aldus verzeker de de minister. De regering zal echter alles in het werk stellen om de export te bevorderen, waardoor groter import mogelijk wordt. Deviezen moeten er zijn en in dit verband is het kleine berichtje, dat de Wes- terdam van de Holland-Am. lijn te New York aan kwam met een zending bloembollen ter waarde van vijf millioen dollar, van groot belang. Gaat het dus met de bloembollen goed, net als de vorige oorlog kunnen wij van de bollen alleen niet leven en de minister kondigde dan ook aan, dat de mogelijkheid wordt bekeken, de export geheel vrij te geven, zodat er geen uitvoervergunningen meer nodig zijn. Daardoor- zou men weer ambtenaren kunnen mis sen, doch er staat tegenover, dat een mogelijkheid voor knoeierij dient te worden voorkomen. De minister wees er voorts op, dat de bladen geen al te optimistische klanken moesten doen horen: ver scheidene goederen zullen nog lange tijd schaars blij ven. Op de dienst der prijsbeheersing kan niet worden bezuinigd wel op die der distributie. De ambtenaren die worden afgevoerd, kunnen in het particuliere be drijfsleven te werk worden gesteld, want daar zit men om werkkrachten verlegen. Minister Huysmans liet dus een minder optimistisch geluid horen. Daartegenover toonde de Nederlandsche ambassadeur te Washington zich bij z'n laatste bezoek, verrukt over de vooruitgang in ons land. Holland ruimt de oorlogsellende op, zo zeide hij en gaat aan het werk. Die opruiming in letterlijke zin kost in Den Haag alleen meer dan vijf millioen gulden. „CONCORDIA" CONCERTEERT Zaïerdagavond j.l. werd door de Harmonie „Con cordia" een concert op de Markt gegeven. Directeur dhr. Verswijveren. De belangstelling was groot, maar het rumoer niet minder. En dit is niet de eerste keer, I dat er onder het publiek rumier is. Zowel voor de ver. als voor het werkelijk belangstellende publiek is dit I buitengewoon lastig. Een laatste dringend beroep wordt op de schuldigen gedaan om tijdens de uit voering geen leven te maken. Valt het weer voor, dan staakt „Concordia" de concerten op de Kiosk. DAT IS NIET DE MANIER Een drietal schippers kwamen vorige week tot de ontdekking, dat de lijnen van hun botnetten, die aan de z.g.n. „stelling" hingen, op verschillende plaatsen waren doorgesneden, en dat er kurken waren ver dwenen. Hiervan werd aangifte gedaan bij de politie. Het gevolg van het onderzoek was, dat de politie tot de ontdekking is gekomen, dat enkele jongens van ongeveer 12 jaar hierin de hand hadden. De bedoeling was een zwemgordel te maken en hiervoor moesten ze kurken hebben. Dit is de manie», echter niet jongens. Bedenk dat dit materiaal was^van een ander. De schippers zijn hierdoor gedupeerd, daar practisch geen nieuwe botlijnen te krijgen zijn. Zouden jullie het prettig vinden als ze iets dergelijks bij jullie vaders deden Nee nou, wat gij niet fvilt dat U geschiedt enz. NOG AL EEN BENOEMING Dhr. Gossje. voorheen onderwijzer aan de school van het N.H. Weeshuis te Steenbergen en enige tijd geleden benoemd als leraar aan de U.L.O. school alhier, is thans als onderwijzer aan de O.L. School te Oostburg aangesteld. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacobus Johannes Marius, zn. van Ph. J. Steketee en van J. A. van Zweden. Jan Pieter, zn. van C. A, Goedegebuure en van M. W. Jeroense. Karei Leendert, zn. van K. M. Priem en H. Donga. Gehuwd: J. C. Bout, 60 jr. en J. Beurkens, 49 jr. Tj. Burger, 61 jr. en A. Voshol, 56 jr. Overleden: A. J. Geluk, 57 jr. echtgen. van C. J. Rijstenbil. CONSUMENTENCREDIET Ingevolge Staatsblad G 184 is in deze gemeente een commissie opgericht voor het consumentencrediet. Leden zijn: Mej. J. van Feleus, dhr. J. Aarnoudse, M. Duine, J. L. v. Dijke, A. de Jong en J .H. Mees. Het doel van deze commissie is, de financiering van de aankoop van de allernodigste gebruiksartikelen tot een vastgesteld bedrag per persoon. En dit voor degenen, die het niet onmiddellijk kunnen bekostigen. Het verschuldigde bedrag kan dan door de geholpene over een langere termijn worden terugbetaald. Nu is het echter de vraag om een grote koop van gebruiksartikelen te kunnen doen. BURGERLIJKE STAND Huwelijksaangifte: Jan Frangois Deurloo, 26 jr., broodbakker, wonende te Tholen en Philipina Catha- rina van Vossen, 28 jr. z.b. alhier. BENOEMING Onze vroegere dorpsgenoot, dhr. J. Boon Azn., is met ingang van 1 Augustus benoemd tot archivaris voo» Statistiek en Documentatie bij de N.A.K. te Goes. BEKRONING VOÖR HOEFBESLAG Door de jury voor het hoefbeslag van de Ver. „Het Nederlandse Trekpaard" werden onze twee hoef smeden, de heren M. J. van Beek Jr. en M. P. Lanooy bekroond voor geleverd hoefbeslag. Als bewijs van bekroning zal aan hen een certificaat worden toege zonden, waarbij de Z.L.M. jubileum-medaille. TEN BATE VAN HET RODE KRUIS A.s. Zaterdag 24 Aug. zal „Accelerando" onder leiding van haar directeur M. P. Lanooy een concert geven op het terrein aan de Dorpsweg. Aanvang half zeven. De toegangsprijs bedraagt 0.25, Kinderen 15 cent. Het batig saldo van deze avond komt ten goede aan het Ned. Rode Kruis. Op deze manier wil ook onze Muziekver. bijdragen tot de actie van het Rode Kruis. Bij zeer velen in de gemeente zal dit grote

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 1