Weekblad voor het Eiland Tholcncn St. Filipsland VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG Victorie-Dag. Rome of Moskou. THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND .ACCELERANDO' 2e JAARGANG No. 40 16 AUGUSTUS 1946 Uitgevers Firma C. DlELEMAN en G. HEIJBOER. Redactie A 494 St. Annaland, Adm. Oudelandsestr, 9 Tholen, Tel. 57. Abonnementen, 1.90 per Advertentiën 0.10 per millimeter - Minimum 2.00 kwartaal franco p.p. 1.15 Prijs per nummer 8 cent SPierinkies ^t en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Een gedenkwaardige week! 14 Augustus 1945 ca pituleerde Japan. Het is dus een jaar geleden, dat de Jap zich onvoorwaardelijk overgaf. Ondanks die on voorwaardelijke overgave vechten er nog Jappen in ons Indië. Japan capituleerde! Victory Day, procla meerde Pres. Truman deze dag. Victory Day... de her denking van het einde van een geweldige oorlog. Op die dag werden de volkeren der wereld bevrijd van een dreiging van slavernij, naar lichaam en geest. President Truman deed een beroep op het volk der V.S. om Victory Day te vieren met gebed en het hoge besluit, dat de zaak van het recht, de vrijheid, de vrede en de internationale goede wil zal worden bevorderd met on verminderde en nimmer verflauwende inspanning. Victory Dayeen jaar vrede. Wij kunnen ons voorstellen dat een cynicus de schouders ophaalt en van mening is, dat de moeilijkheden eigenlijk pas goed zijn begonnen na de Japanse overgave. En voor ons land, voor Indië behoeft dat niet enkel een cynicus te zijn. Ook de vrede moet gewonnen worden. Het is dwaas te veronderstellen, dat met Victory Day alle moeilijk heden als het ware in die ene dag werden opgelost. Het einde van de grote wereldoorlogVictory Dayzouden we kunnen vergelijken met een wor steling van een aantal personen in een ouderwets ge meubileerde kamer. De strijdenden hadden slechts een doel voor ogen: de overwinning. Eerst wanneer die behaald is, hebben zij oog voor de brokstukken in de kamer... die een ruine gelijk is. Er gaat veel waarde loos spul in het vuilnisvat. Victory Daynu moet de vrede gewonnen worden Het is beter de vrede te bewaren dan ze te moeten winnen! Laten groten en kleinen dit in de toekomst steeds voor ogen hebben! De strijd tussen Oost en West op de Vredes conferentie in Parijs trekt thans weer de aandacht van de gehele wereld. We denken wel eens: „veel ge schreeuw, maar weinig wol." Er wordt gepraat en verdaagd, verdaagd en weer gepraatstrijd om oe vrede. Maar er wordt op het ogenblik ook nog een andere strijd gevoerd, waarbij het echter minder luidruchtig toegaat een strijd, die minder zichtbaar is, waarbij geen conferenties worden gehouden, doch veeleer bijeenkomsten van particulieren. Het is meer een elkaar polsen. Aan de ene kant van die stille strijd zien we een eeuwenoude macht: Rome; aan de andere kant, de voortzetting van een eveneens eeuwenoude macht: Moskou. Rome, de hoofdstad van het Katholicisme; Moskou, thans de hoofdstad van de geestelijke en de wereldlijke macht van alles wat communistisch denkt, voelt en handelt. De wereldlijke macht van de een is symbolisch, haar geestelijke macht -omspant de gehele aarde. De wereldlijke macht van de ander is zeer reëel, en de leidingen, op geestelijk terrein van haar uitgaande, zijn voor haar volgelingen niet minder bindend. Was de Tsaar het hoofd van de Russische kerk voor 1917, Stalin is het hoofd van de „geestelijke boven bouw" van de Sowjet-constructie en haar aanhangers. Het directe doel van de strijd is de positie van de Katholieke kerk in OostEuropa, dat onder Russische invloed staat. De tegenwoordige Paus is vroeger geruime tijd in Polen werkzaam geweest. Als niemand anders kent hij de verhoudingen daar tussen de kerk en de staat als niemand anders kent hij de psychologie van de bewoners van Oost-Europa en al jaren lang is de positie van de Katholieke Kerk in Oost-Europa en daar overheen in Rusland, de inzet van een niet- aflatende actie van Rome. Ze stuit daarbij op verzet van Moskou, die naast haar onaantastbare positie geen, nóg geen, anderen duldt en beide partijen zoeken naar mogelijkheden om van bepaalde posities uit gaande, al onderhandelende, de beste plaats voor de eindstrijd in de toekomst in te nemen. Een toekomst, die, bedriegen de tekenen niet, overeenkomsten inhoudt, die de positie van de Katholieke Kerk in de Slavische landen zullen bepalen. Dat Rusland, in het kader van zijn nog in een allereerste beginstadium verkerende democratisering, zijn grenzen duurzaam gesloten zal houden voor de Katholieke Kerk, ligt niet in de lijn. En wat zijn „bijlopers" betreft, hier heeft de kerk altijd een sterke positie ingenomen. In Joegoe-Slavië merd de R.K.primaat met rust ge laten, Ondanks zijn pro-Duitse houding een winst punt voor Rome. De Oekrajiense kerk ging over naar Byzantium een winstpunt voor Moskou. In Polen werden dezer dagen de Joden alweer de Joden het slachtoffer van de druk tussen Krem lin en Vaticaan. In de Russisch georiënteerde regering zitten een paar Joden en de „provincie", sterk katho liek, uitte haar wrevel over die regering door in Kièlce, een ouderwetse pogrom te organiseren. Dit alles behoeven wij slechts te beschouwen als incidenten, doch er blijkt uit, dat er op de achtergrond een hevige strijd wordt gevoerd tussen twee wereld machten: tussen Rome en Moskou. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken be kend, dat gedurende drie maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter inzage is nederge- legd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijg baar is gesteld, de op 7 December 1945 vastgestelde Verordening op de heffing van Havengeld in de Gemeente Tholen, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 13 Juli 1946, No. 11. Tholen, 9 Augustus 1946. Burgemeester en Wethouders voornoemd. SPORTBERICHT. De Postduivenvereniging „De trouwe Duif hield op 10 Augustus j.l. een wedvlucht van Vilvoorden, (afstand 69 K.M.) De prijzen werden behaald als volgt J. Vermey, (O.V.) 1-2-8-13-22-25. L. Laban, (Th.) 3-18-20-28-30. J. Tholenaar, (O.V.) 4-5. L. Maiheer, (Th.) 6. G. Soomers, (Th.) 7-12-15. A. Wagemaker, (Th.) 9-19-29. Jac. Baay, (Th.) 10-27. B. Schot, (Th.) 11. Joh. Deurloo, (Th.) 14-21-24. M. Tazelaar. (Th.) 16-17-23. D. Jansen, (Th.) 26. Ie duif: 1-34-27. Laatste prijswinnende duif 3-26-0. EEN NOODLOTTIGE VAL. Zondag is de 2-jarige J. Meerman Mzn. bij het spelen in de gang bij zijn grootmoeder onder een rij wiel terecht gekomen, waarbij zijn dijbeentje werd ge broken. Opname in het ziekenhuis te Bergen op Zoom werd nodig geacht. -- VANDALISME. In de nacht van Woensdag op Donderdag is bij de heer G. P. Contant en bij de firma O. J. Contant 6 Zonen een grote winkelruit ingegooid, dus resp. in de Dalemse- en in de Kerkstraat. Van de dader(s) ont breekt tot nu toe elk spoor. De politie stelt een onder zoek in. VEILING THOLEN Bonenveiling Vrijdag 9 Augustus 22 ct. per kg, Maandag 12 Augustus 28 ct. per kg. Woensdag 14 Augustus 38 ct. per kg Uien 9.50 10.— per 100 kg. KEURING DIENSTPLICHTIGEN. In het dienstplichtenregister 1947 in deze gemeente staan 18 personen ingeschreven. Wij vernemen, dat de keuring van deze lichting na 4 Sept. een aanvang zal nemen. WIST U dat men volgens art. 95 der Alg. Politieverordening der gemeente St Annaland, niet met geladen wagens, karren en andere voertuigen over de Langestraat en de Molendijk mag rijden? Dus nog over de ene, noch over de andere zijde: dat reeds herhaalde malen een waarschuwing is gegeven; dat vanaf heden onmiddellijk proces-verbaal zal worden opgemaakt; dat men bovenstaande dus in eigen voordeel niet meer moet vergeten. IN MEMORIAM. Opnieuw kwam een treurig bericht in onze gemeente De Wed. J. Gunst ontving een telegram, waarin ver meld was, dat haar zoon Engel op noodlottige wijze om het leven was gekomen op Zaterdag 10 Augustus te Biak (Nw. Guinea). Tot voor kort zat militair Gunst bij z'n broer Jan in Soerabaja. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. VEILINGSBERICHTEN Vrijdag 9 Augustus Bloemkool I A 50.per 100 stuks Rode kool 6.50 per 100 kg Plantuien 8.30 per 100 kg Komkomers I A 20.per 100 stuks Kroten 4.20 per 100 kg Stambonen 18.40 per 100 kg Maandag 12 Augustus Bloemkool I A 56.per 100 stuks Meloenen 104.per 100 stuks Stambonen 28.per 100 kg Komkomers I 15.per 100 stuks Plantuien 8.40 per 100 kg Dinsdag 13 Augustus Rode kool 8.per 100 kg Stambonen 32.per 100 kg Plantuien f 8.per 100 kg Woensdag 14 Augustus Bloemkool I A 56.per 100 stuks Spitskool 10.-per 100 kg Meloenen I 112.per 100 stuks Savoye kool afw. 9.10 per 100 kg Plantuien 8.30 per 100 kg Stambonen 38.per 100 kg 1881 21 SEPTEMBER 1946 Onze Muziekver. „Accelerando"-zal dit jaar haar 65 jarig bestaan herdenken. Op 21 September 1881 opgericht, hoopt zij thans op Donderdag 12 en Vrij dag 13 September dit mooie jubileum te vieren. De Oranjever. organiseert hiertoe in samenwerking met de jubilerende vereniging een festival. Tien muziekver. zegden reeds hun medewerking toe en zullen 12 Sep tember door hun tegenwoordigheid het feest opluiste ren. Vrijdag 13 September zal het meer de dag zijn voor de schoolkinderen, ctie o.a. getracteerd zullen worden. Het volledige programma zal nog wel nader bekend gemaakt worden. De meest populaire ver. in onze plattelandsdorpen is wel de Muziekvereniging. St. Annaland maakt hierop geen uitzondering. Interessant is het daarom in het kort de groei en bloei van „Accelerando" na te gaan. Het initiatief tot oprichting van een Muziekgezel schap werd genomen door enige leden van de nu reeds lang ontbonden zang ver. „Cresendo", die tijdens de oprichting van .Accelerando" ongeveer 10 jaar be stond. Eén lid van genoemde zangver. had in Hal steren een muziekgezelschap horen blazen en vond dat men toch ook op St. Annaland zo'n ver. moest hebben. Dit was echter gemakkelijker gezegd dan gedaan. Niemand verstond de kunst een instrument te bespelen. De hulp van directeur Verswijveren van Halsteren had ingeroepen. De kosten waren hoog, de lasten zwaar, maar de moeite werd beloond. Met vijftien leden begon men te oefenen. Twee der op richters zijn nog in leven, nl. de heren A. W. Heij- boer en D. Goedegebuure. Directeur Verswijveren en onder-directeur L. J. Soeters Pz. leidden elk eenmaal per week de repetities. Laatsgenoemde kreeg al spoe dig de leiding alleen en heeft dit volgehouden tot 1926 dus meer dan 40 jaar, wat een zeldzaamheid is. Op 16 November van het jaar van oprichting werd er al een serenade gebracht bij de toenmalige burge meester. In de notulen van 3 April 1882 is vermeld, dat de ver. dat jaar een vaandel rijk werd. De 27e Mei van dat jaar is dit vaandel echter eerst officieel aan de toen gecombineerde muziek-zang-ver. overhan-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 1