"tholen Slechts een plicht. oud-vossemeer st. annaland verdwijnen. In plaats daarvan zal plantsoen worden aangelegd. De muziektent wordt meer Zuidelijker naar den molen van Verhage verplaatst. Dit is in korte trekken weergegeven welke ver anderingen volgens het uitbreidingsplan in de gemeente zullen worden aangebracht. Natuurlijk zullen er be zwaren komen en het gemeentebestuur zal niet aarze len deze, indien gegrond, in welwillende overweging te nemen, maar men vergete niet, dat er woningen of schuren zullen moeten verdwijnen; daarvoor krijgt men immers -nieuwe al is het dan op een andere plaats. Evenwel men behoeft voorlopig nog niet ongerust te zijn; zoals het er nu voorstaat met de materialen- positie zal het nog wel enigen tijd duren eer met de uitvoering van het plan kan worden begonnen. Dit neemt echter niet weg, dat de gemeenteraad straks een besluit zal hebben te nemen, waarbij dan tevens een verordening zal worden vastgesteld strekkende om in het belang van een stelselmatige bebouwing te verbieden, dat gebouwen worden gebouwd of her bouwd op grond, welke in de naaste toekomst voor aanleg van straten of wegen is bestemd. Tevens wordt een verordening vastgesteld inzake de aard van de bebouwing en het gebruik van de gronden en een voor- en achtergevelrooilijnverordening van met name ge noemde percelen. Ook tegen deze verordening en de daarbij behorende kaarten kunnen bezwaren worden ingebracht. Voor de inwoners van Poortvliet zal e. en a. van bovenstaande beschrijving zeker duidelijk zijn. In een der volgende nummers zullen we bij toesteming het uitbreidings plan van de gemeente Scherpenisse, dat ook ter inzage ligt, behandelen. BEKENDMAKINGEN De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat het gewas op alle met aardappelen beteelde percelen, binnen deze gemeente gelegen, in de periode van 4 Augustus 1946 tot en met 17 Augustus 1946 voor de derde maal moet worden bespoten met water, waaraan op 100 liter 500 gram calciumarsenaat is toegevoegd. Deze bespuiting moet weer zodanig worden uitgevoerd, dat: le. een hoeveelheid, overeenkomende met ongeveer 800 liter per hectare over het gewas wordt ver deeld; 2e. dat alle bladeren van de aardappelplanten met de vloeistof worden bevochtigd; 3e. dat op zodanig uur en bij zodanige weersgesteld heid gespoten wordt, dat het gewas nog denzelf den dag kan opdrogen. Tholen, 3 Augustus 1946. De Burgemeester voornoemd. Burgemeester en Wethouders van Tholen maken be kend. dat dit jaar voor den herijk van de maten en gewichten zitting zal worden gehouden in het Gymna stieklokaal der U.L.O.School te Tholen. op Woensdag, 14 Augustus 1946, van 9-12 en van 13-16 uur voor de letters A - K. op Donderdag, 15 Augustus 1946, van 9-12 en van 13-16 uur voor de letters L - U. op Vrijdag, 16 Augustus 1946, van 9-12 uur voor de letters V - Z. Burgemeester en Wethouders van Tholen maken be kend, dat op Woensdag, 21 Augustus 1946, des na middags 12.00 uur in het Wijkgebouw van het Groe ne Kruis de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kos teloze inenting en herinenting van de ingezetenen die zich daartoe voor 17 Augustus 1946 ten huize van Dr. P. J. Duinker aanmelden. Tholen, 8 Augustus 1946 Burgemeester en Wethouders voornoemd. DE VEERPONT Wegens reparatie aan de Veerpont zal de overzet dienst aan het Thoolse veer Zaterdag a.s. gestremd zijn voor auto's, wagens en motorverkeer van des morgens 2 uur tot des namiddags circa 3 uur. HEFFING VAN BRUGGELD -TE THOLEN IN DE PROV. STATEN. Dit is een kwestie, die reeds jaren geleden ter spra ke is gekomen. Ged. Staten hadden voorgesteld, het Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 40. „Gebeurd", zucht Tholen, „de klap viel veel mee". „Gebeurd", kermen de O.D.ers „daar ligt onze illusie". „Fertig", knikken de Moffen elkaar rustig toe, nemen hun geweren op, die ze voor het springen uit het brughokje haalden en verdwijnen in de richting Vos- semeer. En de Tholenaars snellen naar de brug. Nie mand weet beter dan de Tholenaars zélf, hoevelen er onder hen opgelucht waren, dat er door de O.D. niet was ingegrepen. Er waren er ook, die knarsetanden van woede. Niemand ook, weet beter dan de O.D.ers, die daar vele nachten hadden gewaakt, die daar had den staan popelen om tot daden over te gaan, hoe ze die opluchting van de vele mensen haatten op dat ogen blik, hoe ze eigenlijk zichzelf haatten, de woede van anderen konden billijken en begrijpen, maar hoe ze opzagen tegen hun commandant, die het nu het moei lijkste had van allemaal. Het was gebeurd! Het water in de Eendracht, even beroerd, door de ontploffing, is rustig als voordien. Het stroomt verder, het klotst tegen en golft over geldende tarief ingaande 10 Oct. 1946 voor den tijd van één jaar te bestendigen, daarbij overwegende, dat zolang niet is beslist over de vraag, of de ge meente Tholen in het verleden al dan niet bevoegd was tot het heffen van bruggeld, dit dient te worden bestendigd. In de afdeelingen der Prov. Staten was men algemeen van oordeel, dat deze heffing zoo spoe dig mogelijk diende te verdwijnen. Over den weg langs welke dit moet geschieden, was men het echter niet eens. Het eerst voerde het woord de heer C. Boender (S.G.P.), die zich een sterk tegenstander verklaarde van procedeeren over de vraag naar de al- of niet- bevoegdheid van Tholen. Gedurende dien langen weg blijven de lasten van het bruggeld op het eiland druk ken. Krijgt Tholen gelijk, dan moet het Rijk de brug overnemen en de gemeente schadeloosstellen. In het andere geval bestaat er de morele plicht tot schade loosstelling, daar een algemeen belang werd behar tigd. Hij verzocht G.S. dringend den weg van het overleg met het gem. bestuur en het Rijk te volgen en diende een voorstel in tot het schrappen van de genoemde overweging. Mr. W. F. E. Baron v. d. Feltz (C.H.) meende, dat niet verder kan worden gewerkt, voordat vast staat, of Tholen al dan niet recht tot heffen heeft, en steunde het voorstel van G.S. Na enige opmerkingen van andere leden beant woordde het G.S. lid C. Hamelink de sprekers. Bij overleg zullen G.S. op Tholen moeten kunnen reke nen en kan de zaak spoedig geregeld èijn. Gaat dat niet, dan zal het een langdurige procedure worden. Dat het tarief in onderling overleg met de provincie is vastgesteld, zegt niet, dat hiermede het recht van Tholen is erkend. G.S. willen de zaak niet op de spits te drijven, doch tot aller genoegen regelen. Na stemming over het voorstel-Boender bleek, dat het met 24 tegen 12 stemmen was verworpen, terwijl door G.S. is toegezegd, in de eerste zitting van 1947 met een definitief voorstel te komen en zoo mogelijk reeds in de najaarszitting mededelingen te verstrekken. BONENVEILINGEN Vrijdag 2 Augustus 38 cent per kg Maandag 5 Augustus 26 cent per kg Woensdag 7 Augustus 23 - 25 cent per kg totale aanvoer 10 ton Uien 10 cent per kg TURNDAG Het bestuur van de Gymnastiek ver. „Olympia" or ganiseert een groot Turnfeest, ter gelegenheid van haar 45 jarig bestaan. Deze turndag is vastgesteld op Za terdag 17 Augustus a.s. Tien gymnastiekverenigingen zullen een demonstra tie geven, terwijl de muziekver. „Concordia" het ge heel zal opluisteren. Om 2 uur zal de optocht worden opgesteld op het speelterrein. Een verzoek van het bestuur aan het publiek om niet in deze optocht te lopen, onderstrepen wij hier gaarne. Om 2.30 uur vindt de officiële ontvangst plaats voor het stadhuis, waar de vele bestuursleden der verenigingen met vaandels en vlaggen present zullen zijn. Om 2.50 uur begint de optocht, die eindigt op het sportterrein. Daar zal de grootse demonstratie worden gehou den door de 10 turnverenigingen. Deelnemers zijn de gymnastiekverenigingen Rust Roest van Zierikzee; Olympia van Zierikzee; Sparta en Udi van Bergen op Zoom; Olympia van Kapelle; W.I.K. van Wemeldin- ge; V.Z.O.S. van Yerseke; Volharding van Wisse- kerke: Oost-Kapelle van Oost-Kapelle; Sparta van Krabbendijke en Olympia van Tholen. Het belooft een drukke en interessante dag te wor den. De muziekver. Concordia zal er het zijne toe bijdragen. „SCHUTTEVAER" VERGADERT Vrijdagavond jl. vergaderde de onlangs opgerichte afdeling van de Kon. Schippersver. „Schuttevaer" onder leiding van dhr. M. W. de Korte, vice-voorz. van de ver. „Schuttevaer". In deze vergadering werd het bestuur der nieuwe afdeling gekozen en wel als volgt: De heer M. W. de Korte, voorzitter, De heer M. C. v. d. Stel, secretaris, de verwrongen stijlen van de brug. die als een war winkel ;u de Eendracht ligt. En het Thoolse volk ziet verslagen de enige vaste verbinding van hun land, vernietigd. Ja, de slag viel wel mee en de schade aan gpi ouwen is er weinig, dank zij de voorzorgs maatregelen. Maar de mooie brug is niet meer. In gedrukte stemming druipen de Tholenaars af, redene rend, sputterend, voor de zoveelste maal teleurgesteld in een spoedig bevrijdingsuur. Weg illusie! Hoe zal het nu gaan met de voedselvoorziening? Moet het zo nog weken duren? Afijn, we leven nog! Dat krie- zeltje damebaarheid brengt ietwat berusting. Het is omstreeks half vier in de morgen als vrijwel alle Tholenaars hun slaapstede weer hebben opgezocht. Uitgeput door spanning, vermoeid door de gebeurte nissen van die nacht is de vergetelheid welkom. Ook de O D.crs zijn naar huis gegaan. Gelijk met het uit elkaar barsten der brug, is hun hoop, hun vertrouwen van de laatste weken uit elkaar gesprongen, in veel meer stukken nog dan de brug. Veel is er na die ge beurtenis nog gepraat in het contacthuis. Het waren deprimerende' gesprekken. Waarvoor nu dat zoeken naar al die wapens, die gevaren, dat waken. Waar voor zal er nu nog een wacht geplaatst worden? Nie mand heeft er lust in, niemand ook acht het nodig. Ook zij zoeken vergetelheid in de slaap, die spoedig komt. Stil blijft het de rest van die nacht. Geen schot valtde brug ligt in puin. Glinsterend verheft zich De heer P. C. Baaij Pz. penningmeester, en tot leden de heren C. Verkamman, Joh. de Kok en J. L. Schot Lz. allen te Tholen. De afdeling telt nu reeds 25 leden. GESLAAGD Mej. J. Wolff, alhier, behaalde te Roosendaal het Associatie diploma Ned. Handelscorrespondentie bij het een dezer dagen aldaar gehouden examen. Mej. A. van der Stel slaagde voor het examen Engels L.O. EEN SERENADE Zaterdag jl. werd door de muziekver. „Cdncordia" een serenade gebracht aan de nieuw gekozen raads leden. De voorzitter van „Concordia" feliciteerde alle leden met hun benoeming. Door den heer Franke werd uit naam van alle raadsleden een couvert met inhoud aan de Ver. aangeboden. LOOP DER BEVOLKING over de maand Juli Ingeschreven: 1 m. en 1 vr. W. C. v. Tiggele, v. Poortvliet n. B 200 J. Lind- hout, v. Gouda, n. B 225. Vertrokken 1 m. en 3 vr. J. C. H. Brandt en gezin v. B 208 n. Rhoori C. Goedegebure, v. A 25 n. Bergen op Zoom. GEVONDEN VOORWERPEN Als gevonden voorwerpen zijn aangegeven een dubbeltjes armband en een huissleutel. Inl. te verkrij gen ter gem. secretarie. VERLOTING GROENE KRUIS Dinsdagavond vond onder grote belangstelling de verloting t. b. v. het Groene Kruis van een Philips- radio en een 70 tal andere prijzen plaats. De spanning zat er goed in, daar de laatste 2 loten de voornaamste prijs zouden opleveren. Jammer was dat de eigenaar van het bewuste lot niet aanwezig was. Dit numer is 1682. Verder 70 prijzen op de nummers: 771, 279, 897, 162, 1864, 210, 1577, 1724, 2063, 1367, 590, 1932, 2433, 2326, 732, 314, 254, 707, 1299, 1509, 1903, 380, 164. 1081, 63. 1310. 1317, 2440, 2247, 1882, 1633, 720. 531, 2294, 1880, 277. 1575, 2306, 670, 2254, 1067, 2127, 2460, 530, 1498. 2324. 1001, 948, 348, 2176, 284, 2114, 1603, 1857. 1931. 2349, 1613. 38. 1150, 132, 1562, 1161, 2320, 2334. 230. 2404, 500, 291, 1096. 1020. Netto-opbrengst Groene Kruis-actie f 4326,10 Een woord van dank aan allen, die hebben mede gewerkt aan het welslagen dezer actie. GESLAAGD Te Breda zijn geslaagd aan de Modevak- en Kunst nijverheid school voor costumière: Corrie Hommel, D. Duine, C. Hommel, Coba Klippel, Rika Aarnoud- se, T. v. Poortvliet, allen te Oud-Vossemeer. VERGADERING COOP. BOERENLEENBANK Woensdagavond kwam de Coop. Boerenleenbank, alhier, in algemene vergadering bijeen, in de zaal van dhr. M. J. Boogaard. Aanwezig 28 leden. De voor zitter A. Bergers opent de vergadering met een wel komswoord en herdenkt het overlijden van 5 leden der vereniging, inzonderheid van het Bestuurslid dhr. M. J. Heijboer en de voorzitter van de commissie van toezicht, dhr. J. N. Geluk. Spreker betuigt z'n spijt, dat er nog geen belangrijke verbetering kwam in de toestand, dat de landbouw nog verre van normaal is, dat de geldzuivering buitengewoon hoge eisen heeft gesteld aan personeel, bestuur en commissie van toe zicht der bank, maar verheugt er zich aan de andere kant over, dat ondanks de hoge eisen, die gesteld werden, men niet gefaald is de Bank op gang te houden en de zaken te regelen. De werkzaamheden waren enorm, als men nagaat dat 90 95% der bevol king in het afgelopen jaar met de Bank te maken de stadhuistoren in het maanlicht. Geen spanning, geen oorlogZacht klost het water tegen de zilveren bogen van de Thoolse brug. Voor de tweede maal is ze verwoest. Duizenden kilo's heeft ze gedragen, honderden, duizenden mensen bracht ze tijdens de eva cuatie behouden op het vasteland. Waar zijn die men sen allemaal. In dorpen en steden, op vreemde plaat sen, in vreemde huizen, in vreemde stallen, schuren, kleine vertrekken, eenvoudige zolderkamertjes? Ze weten niets van het gebeurde. Ze weten niet, dat de ook door hen gehate Mof de Thoolse brug heeft ver nietigd. Ze hebben zelf ook zoveel zorgen. Toen ze van huis gingen, over de brug reden, dachten ze er wellicht niet aan, dat deze bij hun terugkeer in puin zou liggen. Wellicht was er toen slechts de vraag „Wanneer", of „keren we noq ooit terug?" Over de brug niet! Dat weten de Tholenaars die mochten blij ven, dat weten zij niet. Het water komt op. Hoger spoelt het over de brug- stukken. Glinstering op de alumium geverfde stijlen Hoger komt het water, kleiner worden de schaduwen van de verwrongen stijlen op de Eendracht, maar scha duwen blijven het. Een zeemeeuw zweeft over de stukken en zet zich op het gedeeltelijk verwoeste brughokje. Van de „Vlampijp" in de stadhuistoren rollen vier klanken vier uur. Tholen slaapt! (Woedt vervolgd.)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2