Jan Overeenkam Mug. allieerde geinterneerden, die reeds de gijze laars werden genoemd. Intussen naderen de voorbereidingen voor een Indische commissie- generaal haar voltooiing. Oud-minister Scher- merhorn schijnt „van de partij te zijn". Naast hem worden de oud-burgemeester van Am sterdam, F. de Boer, de oud-minister Steen- berghe reeds als leden genoemd. Een treurige tijding was ook, dat de oud commandant van het Leger des Heils, Bouwe Vlas, plotseling te Zeist overleed. Hij werd onder grote belangstelling in het Leger-graf te Amsterdam ter aarde besteld. Om nog even naar het Buitenland over te stappen, wat eigenlijk toch ook onder ,,uit eigen land" hoort, komen wij te Neurenberg, waar tegen Seyss-Inquart en zijn mede-oor logsmisdadigers de doodstraf werd gevraagd. De Russische aanklager noemde Seyss de beul en plunderaar van Nederland. Voor de Bijzondere Gerechtshoven en Tribunalen worden thans geregeld grote en kleine oorlogsgevallen in behandeling ge nomen. In de oud-illegale wereld heeft de zaak van een Utrechtse Marechaussee, die een illegale wapendepot verraadde en met de Duitsers heulde, nogal enige beroering ge wekt. De man had zijn partij zo goed ge speeld, dat men nog niet aan zijn schuld kon geloven. Er is zo hier en daar nogal kaf onder het koren O muggenplaag, o muggenplaag, O zoemend tuig, j'hebt mij vandaag De eerste steek gegeven. Zowaar als er een bult ontstaat. - Dat is voorwaar de laatste daad Van heel je muggenleven. Nog nimmer heeft mijn dierbaar bloed Een doodgewone mug gevoed, Of met een duivels lachje Nam ik een opgevouwen krant Heel stevig in m'n rechterhand En 't koste hem zijn hachje. De bult, die jeukt, je hebt je zin Maar ik sla je de koolbak in Kom als je durft eens nader. Aanvaardt de strijd, aanvaardt je lot Straks plak je plotselijk aan ,,'t beschot" Precies als eens je vader. Kom van 't plafond af, wees een held Je laatste uren zijn geteld Dat 's 't loon voor al je daden Een mep, een klap gelijk een schot 't Geluid van glas een ruit kapot Verzekering dekt de schade Nadruk verboden. PREDIKBEURTEN THOLEN Ned. Herv. Gemeente Zondag 4 Aug. 10 uur Ds. van Oost 3 uur Ds. van Oost Geref. Kerk Zondag 4 Aug. 10 en 6.30 uur Ds. H. J. Swierts - Afscheid Geref. Gem. Zondag 4 Aug. 10, 2.30 en 6.30 uur, Leesdienst Chr. Geref. Kerk Zondag 4 Aug. 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente: Zondag 4 Aug. 10 uur Ds. Goverts - Voorbereiding H. Avondmaal 2.30 uur Ds. Goverts - H. Doop Geref. Kerk Zondag 4 Aug. 10 en 2.30 uur Ds. Vreugdenhil Chr. Geref. Kerk Zondag 4 Aug. 3 x Ds. R. Slofstra van Vlissingen Woensdag 7 Aug. om av. 7 uur Ds. W. Baaij van Alphen a.d. Rijn ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente Zondag 4 Aug. 9.30 uur de heer L. J. Matze 2 uur de heer L. J. Matze Geref. Gem. Zondag 4 Aug. 3 x Leesdienst STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente: Zondag 4 Aug. 10 uur Eerw. Heer D. D. Konings, Evangelist v.d. Inw. Zending 6 uur Eerw. Heer D. D. Konings Collecte voor de Herv. Bond voor Inw. Zending Geref. Gem. Zondag 4 Aug. 3 x Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente Zondag 4 Aug. vm. Ds. de Bres nm. Ds. de Bres Rehoboth av. 7 uur Ds. Elderenbosch te Kloetinge in debat. „Gelezen Jan Minister Mansholt deelde rake klappen uit. Toppunt van zon minister, vind je niet? Foei!" „Niks foei Kees, we moeten ministers hebben die hun mannetje staan. Je weet toch dat die redacteur hem had beledigd. „Ik kom hier niet als minister", zei hij, „maar als mens" en gaf dien redacteur een oorvijg. Niks foei, vind ik. Wat is er dan voor verschil tussen een minister en een mens Moet men als mens iets missen om minister te kunnen zijn of is een mens een minister min zijn ministerschap Minister Mansholt sloeg anders menselijk genoeg en niet ministerieel." „Kijk eens Jan, ik vind dat een minister niet moet slaan, maar slagen. Net als Beel. Dat geknok brengt onheil. Kijk maar eens naar Stavenisse. Wat een opschudding heeft het teweeggebracht en nog. En dat in dat rustige plaatsje, waar je zoiets nooit ge droomd zou hebben, laat staan meegemaakt. Daar zijn toch eventjes rake klappen gevallen. Maar dat mag nietWat moet er van terecht komen, als we straks vol zitten met dergelijke schippers en boerenleiders Moet het dan ge regeld knokken worden Dat gaat toch niet Jan „Hm Kees, wat ben jij plotseling recht zinnig. Bang zeker dat je gesprek gepubli ceerd wordtNu durf je er niet ronduit voor uit te komen, dat je inwendig een heel klein pleziertje had, toen je het hoorde, dat je er eigenlijk voor een rijksdaalder spijt van had er niet bij te zijn geweest Ik ben het offici eel met je eens, dat zoiets beter, veel beter niet kan gebeuren. We zitten toch al met die honderden beroerde gevallen in onze maag, laten we het niet erger gaan maken. Ik ben zelfs geneigd ze in genade aan te nemen, als ze toch terug moeten komen. De Overheid beslist hierin, onze wettige overheid en daar hebben we ons bij neer te leggen. Maar dan moeten ze geen onregelmatigheden uit gaan lokken Wat las ik er van in de krant Met name genoemd: het Zeeuws Dagblad. Een vette kop: Wild West in Stavenisse. Op treden als een troep „wilde honden". Nou, jongen, dat lijkt me toch wel wat bruut ge schreven. Ook al heeft een Politierechter het dan gezegd. Moesten ze daar werkelijk zo'n hoogdravende sensatiekop van maken? Wilde SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente Zondag 4 Aug. 10 uur Ds. Kooreman 2.30 uur Ds. Kooreman Geref. Gem. vm. en nm. Ds. Visser, av. Leesdienst POORTVLIET Ned. Herv. Gem.: Zondag 4 Aug. 10 uur Leesdienst 2.30 uur D. D. Konings, Godsdienst onderwijzer Middelharnis Geref. Kerk Zondag 4 Aug. 10 en 2.30 Den HeerA. Vingerling uit Goes Geref. Gem. Zondag 4 Aug. vm. en nm. Leesdienst, av. Ds. Visser. ST. PHILIPSLANDNed. Herv. Kerk. Zondag 4 Aug. 10 uur Ds. Holst - H. Avondmaal 2.30 uur Ds. Holst - Dankzegging en H. Doop KERKNIEUWS POORTVLIET Ds. W. Vroegindewij heeft een beroep ontvangen naar Brandwijk. BONNENLIJST DE NIEUWE BONNEN Geldig t/m 17 Augustus Bonkaarten KA. KB. KC 608 463 t/m 467 brood 800 gram brood 468 brood 400 gram brood 471 boter enz. 125 gram boter 472 boter enz. 250 gram margarine 481 boter enz. 100 gram vet 482 suiker 500 gram suiker 483 Algemeen 100 gram zelfrijzend bakmeel 484 Algemeen 200 gram kaas 485 Algemeen 250 gram jam, stroop enz. B 89 Reserve 1600 gram brood C 89 Reserve 800 gram brood B 90 Reserve 100 gram kaas honden En ze schrijven zelf, dat het conflict ontstond, doordat schipper Westbroek die zich volgens de berichten ook niet heeft „doodgeliefd" voor het Vaderland de havenmeester het eerst een „mep" gaf. Wie heeft het dus uitgelokt Dat wil niet zeggen, dat de relletjes te rechtvaardigen zijn. Maar als een lang niet prachtig Nederlander iets dergelijks gaat uitlokken, dan is het logisch, dat het misloopt. Ze moeten toch in de eerste plaats zelf beginnen goedwillend te zijn. En dan kan een krant beter doen, de „wilde hon den" op hun fout te wijzen, ze te overtuigen van hun verkeerdheid, ze te wijzen op de door de wettige Overheid genomen besluiten, waar wij ons bij neer te leggen hebben, maar ze niet in de eerste plaats uit te jouwen voor „wilde honden". Wat moet zo'n krant dan wel voor een woord uitzoeken voor een boe renleider De rechtbank straft. GoedHet kan en mag niet anders. Wij moeten de men sen op de fout in deze wijzen, ze aantonen dat het Vaderland met iets dergelijks niet gediend is, dat er op die manier onrust blijft, maar „wilde honden' is mij te erg. Het spijt me, dat die jongens zich hebben laten gaan, vind het in deze ook minderwaardig, dat ze weerloze vrouwen van welke gezindheid dan ook afranselen, maar er is toch wel een andere manier om ze dit aan het verstand te brengen. En reëel moeten we ook in aan merking nemen, dat er onder die jongens zijn, die een concentratiekamp hebben gezien van binnen, die dus al heel weinig nodig hebben om in vuur en vlam te staan. Dit rechtvaar digt de daad niet, maar laat iets van het ver loop begrijpen." „Jan, je debat is geweldig, maar ik kan geen vergoelijking vinden. Met dat „wilde honden" ben ik het echter ook niet eens." Kees, ik moet weg, dus we kunnen niet blijven praten, maar laten we hopen, dat onze eilandbewoners, in welke plaats dan ook, zich voortaan kunnen inhouden, al zullen we moe ten toegeven, dat het soms niet mee zal vallen. We moeten echter het besluit van de Over heid voor ogen houden. Laat het echter ook voor politieke delinquenten een waarschuwing zijn, dat ze niet aangenomen kunnen worden, als ze zelf laten blijken, dat ze niets geleerd hebben. Inmiddels hebben de schippers ander vaar water gezocht, is de „boerenleider" ergens anders gaan boeren, zijn de daders gestraft ook degene die de havenmeester het eerst sloeg is de zaak dus achter de rug, hopen we op betere toekomst. Saluut hoor. C 91 Reserve C 90 Reserve 2 kg. aardappelen 1 ei Bonkaarten LA. LB. LC 608 405 vleesch 100 gram vleesch 406 vleesch 407 vleesch A 73 melk B 73 melk C 73 melk 401 aardappelen 400 gram vleesch 8 ons Meat and Vegetables 2 liter melk V/2 liter melk y/i liter melk 3 kg aardappelen Bonkaarten KD. KE 608 963 en 964 brood 800 gram brood 971 boter enz. 250 gram boter 972 boter enz. 125 gram margarine 982 suiker 500 gram suiker 983 algemeen 100 gram zelfrijzend bakmeel 984 algemeen 100 gram kaas 985 algemeen 250 gram jam, stroop enz. D 89 reserve 800 gram brood E 89 reserve 500 gram rijst, kindermeel of kinderbiscuits Bonkaarten LD, LE 608 905 en 906 vleesch 100 gram vleesch 901 aardappelen 1 kg aardappelen D 73 en E 73 melk 6 liter melk Tabakskaarten enz. T 41 2 rants, tabak en 2 rants sigaren van minder dan 18 cent per stuk of 1 pakje kerftabak van 40 gram merk Pax. V 41 en V 42 100 gram chocolade en/of suiker werken X 41 2 rants tabaksartikelen X 42 100 gram chocolade en/of suiker werken Bon B 87 reserve voor 1 ei blijft geldig t/m 10 Aug. De bonnen voor melk zijn geldig t/m Zaterdag 10 Aug. Voor de week van 10 t/m 17 Aug zullen voor tabak, melk en aardappelen nog bonnen worden aangewezen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 7