8 p- Hase 8 q van hun dankbare kinderen. X ONS INDISCH HOEKJE Uit Tjimanggis (N.O.I.) ontvingen wij van O.V.W. M. Minheere te Oud-Vossemeer een schrijven, waarin deze het betreurt dat de oorspronkelijk aangekondigde verhuizing naar Bandoeng niet doorgaat. Hij schrijft dat de Ned. bataljons op bevel moesten terugtrekken tussen Batavia en Buitenzorg. 30 km moesten ze terug en op hun plaatsen kwamen Brits- Indiërs. ,,De bevolking", aldus Minheere „door ons opgebeurd en beschermd, vlucht nu weer van die plaatsen en wij kunnen ze niet meer helpen. In het binnenland worden Nederlanders en ons goedgezind zijnde in heemsen geterroriseerd, wij mogen er niet naar toe. Waarom niet Eenzaam in het verre Oosten 't Land van ongekende pracht 't Mooiste in de grote tropen Daar staat een soldaat op wacht Trotse bergen bruine mensen Held're sterren daar, heel hoog 't Is alsof zij tot ons spreken Uit die verre hemelboog. En soms denk je dan aan Holland Waar je alles achterliet Om te strijden voor de vrijheid Van ons overzees-gebied. Waar een vreemde overheersing 't Volk in wanhoop achterliet, En door slecht beleid, terreur, Blanken geen vrij leven liet. Ja, wij zijn nu hier gekomen En wij zien dit alles aan Maar de grenzen zijn getrokken Verder mogen wij niet gaan Zo hier, staan en dan te weten Dat in 't dichte binnenland Blanke vrouwen, kindren sterven Door een wrede moordenaars hand. Waarom gaan wij dan niet verder Heel de wereld kijkt ons aan Waarom aldaar maar aan 't praten Zo kant 't toch niet langer gaan? Stalen vuist en geen gebazel Met wie hier het recht verkracht Weet dat ieder uur te veel is Voor wie lijden in hun macht. STOOTTROEPEN VERDWIJNEN Vrijwel iedereen zal het bekend zijn, dat er onmiddellijk na de bevrijding in het Zuiden Bataljons Stoottroepen zijn gevormd. Vrij willigers, die onmiddellijk hun diensten in Geallieerd verband aanboden. Velen zal het ook bekend zijn, dat die Bataljons onmiddel lijk na de bevrijding dienst deden aan de frontlijn. Ze lagen in modder en sneeuw, in weer en wind op hun post, ze verrichten be wakingsdiensten langs Maas, Waal en Schelde. Ze namen actief deel aan de strijd, ze gingen mee met de Geallieerden Duitsland in. Ze gingen naar Indië. En nu komt voor die Bataljons het bericht, dat ze als stoot troepen geliquideerd zullen worden, opgelost in andere Bataljons. Begrijpelijk staat dit de manschappen niet aan. Ze blijven liever onder eigen naam, onder eigen Bataljon in dienst. Soldaat Rijnberg op Java (van St. Annaland) schreef ons hierover een uitvoerige brief. Ge zamenlijk worden pogingen aangewend bo venstaande te voorkomen. Op Uw verzoek Rijnberg, Uw schrijven in z'n geheel op te nemen, kunnen we tot onze spijt niet ingaan. Er komen zoveel dergelijke brieven binnen. We hopen echter dat het verzoek door de Stoottroepen gedaan, zal worden ingewilligd en menen dat dit geen schade voor het leger zal veroorzaken. Integendeel OFFICIËLE MEDEDELINGEN HET NEDERL. BEHEERSINSTITUUT Bezoeken aan het Hoofdkantoor te 's-Gra- venhage, Neuhuyskade 94, dienen uitsluitend te worden gebracht na overleg met den plaatselijken Vertegenwoordiger (c.q. het Bureau De spreekuren van het Hoofdkantoor zijn Maandags en Vrijdags van 14 tot 17 uur. Overigens worden bezoekers alleen ontvan gen na vooraf gemaakte afspraak. De Directie. PRIJSCONTROLE In verband met de tijdelijke stopzetting van de suikerdistributie, heeft de Prijscontrole bij zondere aandacht besteed aan de prijzen van verzoetingsmiddelen. Een aantal fabrikanten in Amsterdam werd gecontroleerd, doch er was geen van hen die de vastgestelde prijzen berekende. Tegen vijf verdachten werd proces-verbaal opgemaakt. In het bijzonder mag hierbij worden ver meld, dat de kwaliteit van de verzoetings middelen die in den handel werden gebracht, over het algemeen matig tot slecht was. Pakjes die ten hoogste Y2 tot \]/2 cent, af hankelijk van zoetkracht, mochten kosten, werden aangeboden voor 10 cent. Een der fabrikanten maakte ook vanille suiker, die hij slechts verkocht, wanneer 5 gr. gewone suiker werd ingeleverd. In dat geval betaalde men 5 cent en ontving met =t 3j/£ gram vanillesuiker, terwijl volgens de voor schriften een pakje vanillesuiker van 5 gram, zonder inlevering van suiker, ten hoogste 2 cent mag kosten. In de gevallen die onderzocht zijn, heeft het publiek reeds 215.000,teveel betaald. Uit het bovenstaande mag men opmaken dat een zeker soort scharrelaars er steeds op uit is van de omstandigheden misbruik te maken. STREEKBUREAU VOOR DEN WEDEROPBOUW NOORD-ZEELAND TE ZIERIKZEE Nu de cementpositie nog steeds zorgelijk blijft, verdient het aanbeveling zoveel moge lijk de toepassing van cement besparende constructies te bevorderen. In plaats van betonvloeren in schuren, garages, opslagplaatsen e.d. vestig ik Uw aandacht op de volgende vloerconstructie Een vloer van grès- of betontegels op een fundeering van een vlijlaag van oude steen in kalk. Mits goed gelegd behoeft deze vloer niet onder te doen voor een betonvloer. Het Hoofd van het Streekbureau voor den Wederopbouw „Noord-Zeeland" A. J. Argelo. Gromyko. Rusland vormt voor velen van ons nog een onopgelost raadsel. De wijze waarop de Rus sische diplomaten in de bijeenkomst van de verschillende naties optreden, hun abrupte, maar toch zeer goed doordachte manier van handelen doet ons dikwijls verbaasd het hoofd schudden en ons afvragen waar willen zij toch naar toe. De Sovjet-Unie is een verborgen wereld voor ons. De grote militaire legeraanvoerders zijn geen strategen, geen persoonlijkheden als een Eisenhower, een Montgommery of een Brad ley, neen het zijn slechts ambtenaren van de legerleiding, oorlogstechnici, geen leiders maar medearbeiders van de soldaten. De motor die hen drijft ligt in Moskou en bestaat uit een klein groepje mannen, waarvan Stalin het middelpunt is. De belangrijkste Russische diplomaten, waarvan Gromyko momenteel de eerste plaats inneemt zijn geen persoonlijk heden als een Clark Kerr, neen het zijn zuiver instrumenten van het Kremlin, leerlingen van de school van Molotov. Dit alles wil natuurlijk niet zeggen dat deze mensen weinig te betekenen hebben. Wie de Russische diplomaten kent weet dat het geen katjes zijn om zonder handschoenen aan te pakken, mensen met wie je een loopje kunt nemen. Zij vertegenwoordigen Rusland, in hun ogen de sterkste, grootste en machtigste mogendheid met ongekende kracht. Dat bewijst hun optreden op de verschillende conferenties. Een Molotov, die kwaad San- Francisco verlaat, Wisjinski, die met woe dende stem Bevin te lijf gaat en Gromyko die kwaad de deur van de Veiligheidsraad achter zich dichtslaat en zich niet meer laat zien omdat de raad zich tegen zijn wens (of bevel verzet. Dit zijn Russische vertegen woordigers, die bij het Kremlin hoog aange schreven staan. Het optreden van de Russische vertegen woordigers is altijd kort en bondig geweest. De Sovjet-diplomatie kan men daarom het best in drie tijdperken verdelen. Het eerste tijdperk was kort na de revolutie. Toen wil den hun vertegenwoordigers niets met het buitenland te maken en een Lenin en een Sinowjes wilde nauwelijks met de ministers van andere landen onderhandelen. „Wij wil len alleen maar met het volk spreken" zeiden zij. Zij hadden grote verachting voor de kapitalistische landen. Demonstratief kwamen zij op vergaderingen en bijeenkomsten in ge kleurde hemden en grauwe werkbroeken en op galadiners lieten zij zich niet zien. De tweede periode brak aan met de komst van Litwinow als minister van Buitenlandse Zaken. Tot grote verwondering droeg hij op bijeenkomsten keurige costumes en op gala diners verscheen hij en zijn staf in avond- costumes. De toenmalige politiek van het Kremlin stond toen in het kader van toe nadering tot de Grote Mogendheden, be scherming zoeken tegen het Hitler-regime en de Japanse politiek en zoveel mogelijk contact houden met het Westen. In de derde periode leven wij nu. Ditmaal wil de Russische diplomaat zijn Westerse collega's overtreffen, zijn kleding is fijner, zijn banketten en diners overvloediger en zijn optreden zelfbewuster, omdat zijn land immers zo juist de oorlog heeft gewonnen en daar mede tot één der sterkste mogenheden be hoort. Zo moet men het optreden van een Gromyko ook beschouwen alles wat hij doet en zegt gebeurt geheel volgens de richtlijnen die het Kremlin hem gegeven heeft. Wie is Andrew Gromyko eigenlijk? Toen Gromyko op 30-jarigen leeftijd tot opvolger van Litwinow als ambassadeur in de V.S. werd benoemd was zijn naam daar nog geheel onbekend. Nooit had men iets van hem ge hoord. Hij sprak vloeiend Engels, prima Frans, was hoffelijk, goed mucici en een uit stekend sportsman. Het was echter een man die in zijn kringen niet opviel, tot de confe rentie van San-Francisco kwam. Op deze conferentie was hij de rechterhand van Molotov en hij verving hem toen deze weg ging. Toen merkte men pas goed wie hij was, imponerende slagvaardigheid, bittere hoon voor zijn tegenstanders en sterk in het hou den van goed doordachte en uitgewerkte redevoeringen. Dit waren zijn voornaamste kenmerken. Momenteel staat hij in het brand punt van de belangstelling. Met Gromyko is dus het derde tijdperk van de Sovjet-diplomatie ingeluid. Of dit helemaal naar de zin van het Kremlin is Wie de toestand eens rustig bekijkt zou geneigd zijn te zeggen: neen Wisjinski die het in Londen zo geducht met Bevin aan de stok heeft gehad is van het internationale firmament verdwenen. Litwinow, de vertegen woordiger van de oude school is weer ver schenen. En de jonge en driftige Gromyko is door Molotov voor alle zekerheid een oudere raadgever Boris Stein toegevoegd. Daaruit zou men misschien kunnen concluderen dat het tijdperk van deze Sovjet-diplomaten niet al te lang meer duurt, de Sowjets zijn echter niet te doorgronden. goc^ooooooocx>csrx><xx>öooooööööO:rx^ X Op 9 Augustus a.s. hopen D.V. onze geliefde X X Ouders X X en V O J» J. Hage-van Schouwen O X hun 45 jarige echtvereeniging te herdenken. Dat X zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch O X J A. Hage X I- Hage Ebnbaas X Kleinkinderen en Achterkleinkinderen X j? Poortvliet, Augustus 1946 X ÖOOOÖOÖOOOOOOOOOOOOOOOOÖOOOOOOOS

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 6