l I I Weckblad voor het Eiland Tholcn en St. Filipsland Meer belangstelling gevraagd' VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG IRENE 2e JAARGANG No. 38 2 AUGUSTUS 1946 r1 <y— - - Uitgevers Firma C. DlELEMAN en G. HEIJBOER. Redactie A 494 St. Annaland, Adm. Oudelandsestr, 9 Tholen, Tel. 57. .r Advertentiën 0.10 per millimeter - Minimum 2.00 kwartaal franco p.p. 1.15 n o Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen 1939 5 Augustus 1946 „Thans ben ik met Trix, Irene en Margriet weer terug in ons eigen huis", zei Prinses Juliana in een radiorede op 4 Augustus 1945, welke H. K. H. hield ter gelegenheid van de terugkeer van het Prinselijk Gezin op Soestdijk. Mogen mijn man en ik dan ook, als ouders, een ernstig beroep doen op de vaders en moeders in Nederland en op allen, die in kinderen zien opgroeiende mensen, die met wijsheid moeten wor den behandeld. Wij zullen ze allerminst verstoppen". Deze woorden van H. K. H. zijn bijna een jaar oud. En de Prinsesjes gaan op school, ze spelen met Neder landse kinderen en zijn echte Neder- landertjes. Die woorden hebben weer klank gevonden in de harten der Neder landers. We verheugen er ons over. We zijn dankbaar en verblijd als Maan dag 5 Augustus de kleine Irene haar zesde verjaardag viert en wij met Haar. Telkens op zulke dagen herinneren we ons weer de jaren, dat een openlijke herdenking onmogelijk was. Onze eerbiedige gelukwensen op 5 Augustus aan ons Vorstenhuis. Dat de kleine Prinses zoals de betekenis is van Haar naam in vrede op mag groeien Nog steeds staat de ontwikkeling van de toestand in Ned. Indië in het middelpunt der belangstelling. De verschillende gebeurtenis sen die er op dit ogenblik nog plaats hebben zijn de oorzaak, dat er vrij grote aantallen Nederlandse troepen nodig zijn. Hoewel de politieke ontwikkeling ons nu veel meer be lang inboezemt, dan dit voor de oorlog het geval was, moeten we ook niet menen, dat het gebeuren in Indië eerst is ontstaan tijdens de Japanse bezetting. Reeds in 1928 heeft men van Nederlandse zijde ingezien, dat een ge- lijdelijke ontwikkeling van Ned. Indië ook voor bestuursaangelegenheden wijzigingen noodzakelijk maakten. Vanaf deze tijd dateren de eerste pogingen tot meer zelfbestuur van Indië. O.a. is toen ingevoerd de wijziging dat de president geen uitvoerende macht meer kreeg maar een ad viserende. Vanaf deze tijd dateert ook het eerste optreden van Soekarno. Zijn verkondi- j ging van het Nationalisme en zijn mede- j werking aan de opstand in Bantam waren toen reeds de oorzaak, dat hij beschouwt werd als een misdadig element. Het gevolg was dan ook dat hij naar een eiland buiten Java verbannen werd. Al die tijd heeft hij zitten stoken tegen de toen nog heersende koloni satiepolitiek van de Ned. regering. Het woord kolonisatie is nu de laatste tijd wel erg in discrediet geraakt. Maar gezien binnen het raam van het politiek van andere mogend heden kan niet anders gezegd worden en ieder weet dat ook, dan dat de kolonisatie van de Nederlanders bovenaan stond en dat, ver geleken met de toestand en houding die de Japanners, daar binnengedrongen, hebben teweeggebracht en aangenomen, de vooroor logse toestand heilig was. Een teruggang naar die toestand zou al een enorme verbetering betekenen. De Nederlanders hebben destijds ingezien, dat veranderingen moesten plaats vinden en in 1938 is men ook al begonnen met grootscheepse plannen op te stellen voor de staatkundige wijzigingen, die geleidelijk aan doorgevoerd zouden worden. Het uitbreken van de oorlog in 1940 met Duitsland en in de Oost in 1942 is de oorzaak geweest, dat al die plannen nooit uitgevoerd zijn. De Konin gin heeft dit ook beseft en na het uitbreken van de oorlog hier, heeft zij dan ook de zo bekende en dikwijls geciteerde verklaring van 6 Dec. '42 afgelegd, waarin aan Indië meer vrijheid werd beloofd binnen het Rijksverband Steunend op deze verklaring moeten dan ook de tot nog toe gevoerde besprekingen ge zien worden. Het bezetten van Indië door de Japanners en het falen van het Ned. verdedi gingsstelsel is de grondslag geweest der tegenwoordige zgn. „Republiek Door de komst van de Japanners en de internering van vrijwel alle Europeanen werd alle anti- Japanse politiek, ook van goedwillende Indo nesiërs, de kop ingedrukt. Enkel politiek ten gunste van Japan werd toegestaan. We ken nen dit uit eigen land van Moffen-ideologie. Het gevolg was, dat politieke figuren als Tan Malakka opnieuw op de voorgrond traden als willige werktuigen der Japanners. Soekarno en de communistenleider van heden, Er werd een intensieve anti-westerse propa ganda gevoerd. Allerhande pro-Japanse ver enigingen en jeugdorganisaties werden op gericht. Europeanen moesten de zwaarste handenarbeid verrichten. Door dit alles won vooral onder jeugd, de leuze Azië voor de Aziaten, steeds meer veld. Deze toestanden duurden tot ongeveer begin 1945. Onder Japanse leiding kwamen toen de eerste besprekingen voor de Repu bliek. Heel de Japanse opzet was natuurlijk roet in het eten te gooien van de Geallieerden en een chaos te scheppen. Deze besprekingen hebben geduurd tot 8 Augustus. Op een conferentie tussen Japanners en Indonesiërs is toen besloten dat op 18 Aug. de Republiek werkelijkheid zou worden onder leiding van Soekarno. Ondanks de capitulatie van Duits land geloofde Soekarno op dit moment nog steeds aan een overwinning van Japan. Dit kwam echter niet uit. De 15e Aug. bracht de Japanse capitulatie. Van die zijde kon toen niets officieels meer worden gedaan. Na een conferentie met de bevelvoerende officier op Java, die de capitulatie aan Soeekarno mede deelde, heeft laatstgenoemde toen op een theepraatje de beslissing genomen en een Republiek uitgeroepen. De dag na de capi tulatie informeerde hij reeds of er nog geen bevel voor in hechtenisneming voor hem was. Hij verwachtte dit elke dag. Het uitblijven hiervan en het wegblijven van Nederlandse troepen gaf hem aanleiding tot steeds driester optreden. De grote groep van goedwillende intellectuele Indonesiërs heeft nooit van deze republiek willen weten. Ze hebben zich de eerste maand na de capitulatie op de achter grond gehouden, omdat zij dachten dat elk ogenblik Ned. troepen zouden arriveren en het gezag over nemen. Eind September, dus een maand na de capitulatie waren echter nog steeds geen Ned. troepen aanwezig en van die tijd dateren de meer positieve vormen van de Republiek. Goedwillenden werden gedwongen tot medewerking. Ook werd toen de T.K.R. op gericht of het leger van de republiek. Het werd uit de grond gestampt, er werden gene- raals gemaakt, (oud Indische officieren, Javanen e.d. werden generaal). Japanners leverden, natuurlijk niet officieel, wapenen en het hoogtepunt werd bereikt, toen de bevel hebber van Soerabaja heel zijn wapenvoor- raad afstond aan de T.K.R. Hij werd later op het „matje" geroepen zelfs in de „pot" geduwd, maar het feit lag er al. De oorzaak het zij nogmaals gezegd is voornamelijk te wijten aan het uitblijven van Ned. troepen of voldoende geallieerden om het gezag te herstellen. Waren die er geweest, het was nooit zover gekomen. Onmiddellijk na de capitulatie was de republiek immers nog niet opgericht. De intellectuele Indonesiërs steun den haar toen niet, maar het ontbreken van een gezagsapparaat heeft Soekarno in de gelegenheid gesteld zijn republiek te stichten. Waarom zijn deze Ned. of Geall. troepen niet tijdig gearriveerd Het antwoord is simpel. Ze waren er niet. In ons land was men welis waar direct na de bevrijding van het Zuiden aan het werk gegaan een zgn. Expeditionnaire macht te vormen, maar men heeft deze slechts ten dele kunnen voltooien. De Japanse capitu latie kwam te vroeg een gek geval, maar voor de Indische ontwikkeling een voorname factor. Er waren wel L.I.B. (infanterie- bataljons) maar nooit is het de oorspronke lijke bedoeling geweest, deze troepen naar Indië te zenden. Er was echter niets anders. Onvoldoende training, scheepsruimte en meer dergelijke oorzaken waren het gevolg- van het feit, dat eerst in Maart 1946 troepen van de Konink. Landmacht arriveerden. Enkele kleine afdelingen van het K.N.I.L. waren voorgegaan. Met de Engelse was het precies eender. Ned. Indië stond eerst onder com mando van generaal Mac Arthur, maar werd even voor de capitulatie overgenomen door het S.E.A.C. Het commando Z.O. Azië had in die tijd juist de plannen klaar voor een landing op Malakka. Alles was gereed en toen de capitulatie kwam, kon dit niet meer uitgesteld worden. Engelse troepen landden bij Port Swettenham en het gevolg was dat S.E.A.C. op dat ogenblik geen troepen meer over had om Indië te bezetten. Verscheidene weken na de capitulatie gingen voorbij voor de Engelsen een Brits-Indische divisie bij elkaar hadden geschraapt en die naar Indië brachten. Wat was een divisie voor het grote eilandenrijk? Toch mogen we nooit vergeten, dat de Engelsen zich terwille van ons in een wespennest staken waar ze tot op dit ogenblik nog steeds niet uit zijn. Dat ze in die tijd onze belangen, al is het dan misschien niet voor 100%, opknapten en nog steeds

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 1