THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND Slechts een plicht. STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET die in de winkel stond, vroeg 10 gulden, maar je kan afdingen tot 50 cent, de minimumprijs en je roept maar „setengah roepiah een halve gulden). Het leukste is dat die smerige Jappen voor ons moeten salueren. In het begin had je de neiging automatisch terug te groeten, maar dat leer je gauw genoeg af, als je aan de Hollanders denkt, die in hun kampen hebben gezeten. We sliepen voor het eerst onder een klamboe. Geen muskiet kon er doordringen, hoewel we toch dicht bij stilstaand water bivakkeren en het hier dus zwermt van muggen. Het was warm 's-avonds, maar in de nacht, kun je best een dekentje velen. Eén keer klonk er een schot in de stilte van de tropische nacht, maar dat is hier niets bijzonders. „Met belang stelling zien we de komende dagen tegemoet." BEKENDMAKING Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de termijn voor de betaling van reinigingsrechten (wissel- ton le kwartaal 1946 en rioolbelasting 1946) per 1 Augustus is verstreken. De gemeente-ontvanger van Tholen. COLLECTE De collecte ten bate van de T.B.C.bestrijding „Het Groene Kruis" te Tholen, gehouden op Zaterdag 20 Juli jl. heeft 156.62 opgebracht, waarvoor hartelijk dank. BRUGBEDRIJF THOLEN Abonnementen voor de maand Augustus worden afgegeven op Donderdag 1 Augustus aan het kaarten- bureau op de brug des morgens van 69 uur. VEILING THOLEN Pootuien 10.10 12.per 100 kg Princessebonen 0.60 0.775 per kg Kroten 0.70 0.73 per 10 kg Bloemkool afw. 0.11 0.42 per stuk Witte kool 7.10 per 100 kg Sla I afw. 0,20 0.35 per 10 krop HERBENOEMD Bij Koninklijk Besluit d.d. 29 Juni 1946 is met ingang van 1 April 1946 als burgemeester van Oud-Vosse- meer herbenoemd M. J. J. Versluys. GROENE KRUISWEEK In de Groene Kruisweek van 13 tot en met 20 Juli werden 4 bonte avonden uitgevoerd, waarvan de op brengst geheel ten bate van het Groene Kruis kwam. Iedere avond was de zaal volledig bezet. Aan dit alles werkten de Muziekvereniging, de Buurtverenigin gen en nog verschillende particulieren mede. Hen komt dan ook alle lof toe voor het welslagen van deze avonden. De verloting van verscheidene dezen bonbons en taarten bracht flink wat in de la van het Groene Kruis. De etalagewedstrijden en de verloting van een radiotoestel zijn nog niet geheel geëindigd. Nu reeds bedraagt de opbrengst naar schatting meer dan 4000. Dit mag wel een mooi bedrag genoemd worden, maar vergeten we daarbij niet dat er in onze gemeente 31 long-patienten zijn, dus een overschot is «r zo maar niet. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN IN 1946 B. en W. van St. Annaland brengen ter openbare kennis, dat de herijk der maten en gewichten in 1946 voor deze gemeente zal plaats hebben op het Oude Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 38. Terwijl ze naar de aangeduide plaats toesnellen, klinkt het eerste lugubere geluid der misthoorns. De waarschuwing voor de Tholenaars, dat de brug de lucht in zal gaan. En de Tholenaars horen het, ze horen het klagelijke begin van de toon, ze horen de zwellende roepstem, het angstige afsterven en weer opnieuw. Alsof ze gekleed te bed lagen zijn binnen enkele seconden vele Tholenaars op de been. Deuren gaan open, ramen worden opgeschoven. Voor velen een angstig ontwaken, een vader struikelt in z'n haast over de bedsteeplank, een moeder valt over een deur mat, kinderen huilen; een oudere broer brult hen toe kalm te blijven... de misthoorns loeien het ogenblik is gekomen. En achter het buswachthokje, op de helling achter het muurtje staan een zevental mannen te wachten, hun gezichten wit afstekend tegen het donker van de nacht, hun schaduwen tegen het wachthokje door een toekijkende maan, ze wachten daar, zich verbijtend van spanning, op nadere orders van hun commandant. En een eindje verderop naar de Brug zijn twee moffen bezig de lont uit te leggen. Hun wapens hebben ze in het brughokje laten staan. Rustig zijn ze aan de gang, ze hebben de tijd en weer is het opvallend, dat niets er op wijst, dat hun handelingen direct nodig zijn. De motor met zijspan is inmiddels weer verdwenen. Het was het laatste voertuig, dat over de brug reed. En de Moffen hoe rustig ook, hoeveel tijd ze schijn- Gemeentehuis en wel voor de letters A t/m P op Vrijdag 2 Augustus 1946 van 912 en van 1316 uur en voor de letters Q t/m Z op Zaterdag 3 Aug. van 912 uur. ZANGAVOND Tussen de 16- en 17-honderd personen waren Zater dagavond jl. op het terrein aan de Dorpsweg waar de Zangver. „V.Z.O.S." een Zangavond hield. Ook van andere plaatsen uit ons eiland waren verschillende luisteraars. Ds. Oostenbrug van Vlaardingen opende deze bijeenkomst met het lezen van psalm 150 en gebed, waarna hij een referaat hield over Handelingen 4 vers 12: „De Eenige naam tot Zaligheid". Na de pauze sprak Ds. Batelaan over Koning David die zong en huppelde voor het aangezicht des Heeren. Het koor zong voor en na de sprekers de volgende liederen: Ps. 99 1-2 en 8: Ps. 121:1 en 2; „Neem de wereld, geef mij Jezus": Neem Heer, mijne handen; Kloppend; Ps. 138 1 en 4; Ps. 133 1 en 3; Wij geven het niet over; Russisch Vesperkoor; Blijf bij ons Heer, want d'avond is gedaald. Aandachtig werd naar de goede zang van het koor geluisterd. Een bij de uitgang ge houden collecte voor de Geref. Zendingsbond bracht 100.35 op. VEILINGSBERICHTEN Vrijdag 19 Juli Bloemkool I A 50.50 55.30 per 100 stuks Rode Kool 21.per 100 kg Rode Bessen 100.80 per 100 kg Kroten I 7.20 7.50 per 100 kg Doperwten 18.22.per 100 kg Dubb. Stamprincessebonen 124.132 p. 100 kg Snijbonen 122.per 100 kg Kropslag 2.40 2.50 per 100 stuks Plantuien 10.10 per 100 kg Bospeën 10.40 per 100 bos Maandag 22 Juli Bloemkool IA 50.20 55.10 per 100 stuks Rode Kool 27.per 100 kg Dubb. Stamprincessebonen 67.77.p. 100 kg (Zie Vrijdag) Kroten I 7.40 per 100 kg Komkommers 25.per 100 stuks Woensdag 24 Juli Kropslag I afw. 2.10 per 100 stuks Bloemkool IA 55.10 per 100 stuks Rode Kool ƒ9.12.— per 100 kg (zie vorige Vrijdag) Bladsavoye 5.50 per 100 kg Witte Komkommers I A 28.per 100 stuks Kroten I 5.70 6.60 per 100 kg Snijbonen 41.per 100 kg Doperwten afw. 20.23.per 100 kg Dubb. Stamprincessebonen 65.71.p. 100 kg Plantuien 10.10.30 per 100 kg RELLETJES Maandagavond 22 Juli jl. ontstond hier aan de haven ruzie tussen een paar schippers en den havenmeester, waarbij rake klappen werden uitgedeeld. Deze ruize breidde zich tenslotte uit tot een politieke rel, waaraan later op de avond een honderdtal personen aan deel nam. Zo togen zij o.a. naar de hofstede van den pas- teruggekeerde „boerenleider", D., waar de ruiten wer den ingegooid. Vandaar ging men naar de familie W. in de Voor straat, waar eveneens de ruiten werden vernield. De blinden werden afgenomen en door de ruiten naar binnengewerkt. De vrouw van W. werd hierbij nog aan het hoofd gewond. De inmiddels ingeroepen politieversterking heeft het geheel spoedig kunnen kalmeren en de bevolking ging uiteen. Een vijftal personen zijn door de politie mee- baar ook hebben, ze gaan toch door met hun werk... en de O.D.ers Bij de gasfabriek tuurt de post nu onafgebroken. Ook hij heeft de misthoorns gehoord. Het komt er dus van. Hij zweet van spanning, staat te bidden om het sein. Hij verlangt er naar, dat er iets komt, al was het maar een willekeurige lichtkogel, al was het maar dat de een of ander zon soort ding afschiet, waar het ook vandaan komt. Doet er niets toe of De Student het doet, de Moffen in Halsteren, de O.D. in Halsteren of de Geallieerden in Bergen, als er maar iets kwam, als hij maar door kan geven: het sein geseind Aan pakken nu Het is nog slechts een kwestie van minuten, hij weet het, hij voelt het. Kwam er nu maar iets. En de mannen, die de ketting vormen, popelen even eens van ongeduld en het groepje bij het buswacht hokje klemt de zwetende handen om de revolvers. Op gewonden fluisteren ze tegen elkaar en loeren over de rand van hun geimproviseerde schulplaats naar de twee Moffen. Vervloekelingen Noorman is bij hen, ook de Leeuw komt er aan. Wat nu te doen In de openstaande deuren, voor de hoogopgeschoven of uitgenomen ramen staan de Tholenaars, opgeschrikt, verward, velen beverig, huiverend van spanning en kou. En vele honderden Tholenaars ze willen het misschien nu niet meer erkennen smeekten in ge dachten, dat de Ondergrondse nu maar niets moest doen, dat ze zich alsjeblieft koest moest houden, opdat geen verschrikkelijke repressailles Tholen zouden teisteren. Laat nu de brug maar springen, als het dan toch moet. Laat het er maar van komen, dan zitten we tenminste veilig, geisoleerd, heeft niemand meer lust om hier nog te vechten. Laten ze er nu toch maar niets tegen doen Zouden ze toch ingrijpen Die ondergrondse bezorgde vele Tholenaars op dat genomen. Hoewel ijle toestand op Stavenisse nog zeer gespannen is, hoorden wij tot op heden niet van her haalde relletjes. 'T ZIT IN DE LUCHT Naar vernomen wordt heeft men in deze gemeente pogingen gedaan om de vlastrekkers te laten staken. Het loon van deze arbeiders (ƒ30.32.per dag) vond men schijnbaar niet te veel. Onderhands heeft men de kwestie echter opgelost, zodat het werk normaal doorgaat. BENOEMD De heer A. Goedhals, onderwijzer aan de O.L. School alhier, is benoemd tot hoofd der Openbare L. School te Domburg. GESLAAGD Voor het toelatingsexamen R.H.B.S. te Bergen op Zoom slaagde Mej. Lenie de Jongh. „UITMUNTENDE" ZANGERS Bij het te Kortgene gehouden Zangconcours, uit geschreven door de Zeeuwse Zangersbond „Zang veredelt" ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan, behaalden de twee Zangverenigingen „V.Z.O.S." dir A. L. Rietdijk en „De Lofstem", dir. J. C. Geluk voor verplicht werk „O, zoek het Licht" van F. J. Sicki de 2e prijs in de afdeling „Uitmuntendheid" met resp 170 en 173 punten. BEVORDERD van de 2e naar de 3e klasse U.L.O. Mej. J. M. van Splunter. WANDEL VERENIGING In deze gemeente zijn plannen gemaakt om te komen tot het oprichten van een Wandelvereniging. Zij, die tot deze vereniging willen toetreden kunnen zich op geven bij Mej. M. Bolier en dhr. F. de Back. ZINKSTUKKEN Nu de aanbesteding van de golfbreker te Gorishoek voorbij is, zijn de werkzaamheden hervat. Men is thans begonnen aan het maken van zinkstukken. Naar wij vernemen moeten 10 zinkstukken gemaakt worden Totaal 1000 m2. Men hoopt voor de najaarsstormen de golfbreker klaar te hebben. RAADSVERGADERING Woensdag 24 Juli kwam de tijd. gemeenteraad van deze gemeente in openbare vergadering bijeen. Aan wezig voorzitter en alle raadsleden. Burgemeester van Oeveren opende de vergadering met het lezen van het ambtsgebed, heette allen welkom en deelde mede dat nog een punt aan de agenda moest worden toe gevoegd nl. „Aanbieding rekening 1944", daar deze bij het opmaken van de convocatie-biljetten nog niet bekend was. De notulen welke ter inzage hebben gelegen worden onveranderd goedgekeurd. Overgaande tot punt 2 van de Agenda: Ingekomen stukken, leest de voorzitter in de eerste plaats het Kon. Besluit voor d.d. 29 Juni 1946, waar in hij wordt herbenoemd als burgemeester van de gemeente Poortvliet. Zaterdag 27 Juli zal de beëdiging door de com missaris van onze provincie plaats hebben te Middel burg. 2. Door dhr. C. M. Uil wordt gevraagd om reis- vergoeding voor zijn dochtertje dat de U.L.O. school moment grote ongerustheid. Wat zouden ze doen „Ja", vraagt ook De Leeuw aan Noorman ogen schijnlijk kalm, maar met inwendig een verterende, trillende spanning om tot daden over te gaan: „Wat nu te doen Het sein is er niet, komt ook niet, kan nu haast niet meer komen, het zou te mooi zijn, als het nog kwam, wat nu te doen Straks gaat de brug de lucht jn, als wij het niet verhinderen en we kunnen het zo gemakkelijk verhinderen. Er is totaal geen gevaar bij, niet noemenswaard. Kijk maar, daar staan ze, twee Moffen, totaal ongewapend. Het is geen kunst. We kunnen ze met twee man gevangen nemen en we zijn hier met z'n negenen. Wat een gemakkelijk karweitje bespottelijk gemakkelijk, sarcastisch ge makkelijk... toch, wat een moeilijke beslissing. Nu staan we voor het geval. Materiaal behouden daartegenover misschien mensenlevens verliezen. En het is de gehele dag zo rustig geweest, het is ook vannacht, ook nu nog zo rustig. Waar kan jij een teken van doorbreken bespeuren Kan ik dan nu de verantwoording nemen De kanonnen staan nog in Halsteren en hier in Tholen, zitten 4000 mensen. Heb ben de Moffen nog tijd om die kanonnen te laten spreken, hebben ze nog tijd om naar Tholen teruci te komen Ongetwijfeld als we de situatie van het ogenblik in aanmerkaing nemen. En dan... kunnen wij het dan volhouden met dat luttele aantal wapens Gejaagd gooit De Leeuw dit er uit. Hij denkt aan de vele waarschuwingen, hoe radio Oranje het telkens opnieuw verzoek: „Doe geen onverantwoordelijke daden, welke een hoop mensenlevens kunnen kosten." Hoe de Gewestelijke O.D. leiding herhaalde malen had gewaarschuwd, de D.C., Martijn Sr. en vele anderen. En nu staat hij voor de beslissing. Wat nu te doen Nu is het: Mensenlevens tegen materiaal. fWordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2