Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland De toekomst der Veluwe. De verkiezingen voor onze Gemeente-besturen. ONS INDISCH HOEKJE 2e JAARGANG No. 37 26 JULI 1946 Uitgevers Firma C. DlELEMAN en G. HEIJBOER. Redactie A 494 St. Annaland, Adm. Oudelandsestr, 9 Tholen, Tel. 57. Abonnementen 0.90 per kwartaal franco p.p. 1.15 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën f 0.10 per millimeter - Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Vooral voor ons, bewoners van de lage landen in ons Lage Land is De Veluwe in haar geheel een waar park met haar natuur van heiden, bossen, zand verstuivingen en daartussen, soms geheel onverwachts aan onze ogen voordoend, heuvelachtige roggevelden. Het is een nationaal park. Een ontspanningsterrein dus voor natuurgenot en studie, voor sportieve recreatie en toerisme, voor prettig wonen. Veelzijdig is de be tekenis der Veluwe, primair voor de bewoners, doch tevens wat niet zo gemakkelijk wordt ingezien in nationaal opzicht van de allerhoogste waarde. Nu moeten wij daarbij niet alleen denken aan het natuurschoon, dat honderdduizenden uit het hele land er naar toe lokt en daarmee de „vreemdelingen industrie" doet bloeien. Ook is de Veluwe als woon gebied van enige betekenis. Maar vooral is zij van belang geweest en van belang geworden voor de militaire weerbaarheid van ons land. Oefenterreinen en vliegvelden hebben grote ruimte in beslag genomen. Wij zullen ze hier niet alle op noemen, doch behoeven slechts de namen Harskamp en Deelen naar voren te brengen om U te herinneren aan op de Veluwe bekende militaire standplaatsen. Thans zijn er plannen bekend geworden van het Ministerie van Oorlog om nog meer vliegvelden en oefenterreinen op de Veluwe aan te leggen. En het is in dit verband, dat de bekende Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in een buitengewone leden vergadering haar stem heeft laten horen en gewaar schuwd heeft tegen de schadelijke gevolgen er van voor de culturele belangen van ons volk. Daarmee zitten we midden in het probleem van de toekomst der Veluwe. Voor de oorlog liet zich dat nog niet zo aanzien, zoals blijken kan uit een streekplan rapport van ruim 10 jaar geleden, van de provinciale planologische Dienst in Gelderland, waarvan we nog iets lazen tijdens onze daar doorgebrachte vacantie (vorige week). De oorlog en zijn gevolgen hebben de toestand gewijzigd. In allerlei opzicht. De behoefte aan militaire terreinen is groter geworden; méér dan niet- ingewijden vermoeden. Tevens is ook de behoefte aan culturele lering van eigen land toegenomen. Eveneens breidde onze bevolking zich uit. De vele sociale, mili taire en culturele belangen moeten dus nu tegen elkaar worden afgewogen. Dat is een hoogst verantwoorde lijke bezigheid, waarbij vanzelfsprekend, de primaire, de doorslag geven, zonder dat we de andere behoeven op te offeren. Naar ons oordeel en naar het oordeel stellig en vrijwel van eiken Nederlander, is het militaire belang in deze tijd primair. Wie goed inziet, wat er thans in de wereld gaande is en waar het ook voor ons land in West-Europa om gaat; ons Koninkrijk beseft, dat al datgene moet worden gedaan, wat er toe kan leiden om aan de werkelijk gerechtvaardigde ver langens van het Ministerie van Oorlog te voldoen. Het zou kunnen zijn, dat elders nog ruimte was, bruikbaar voor de gestelde doeleinden Die is er in ons land echter niet voor het opscheppen, tenzij de Z.O. Polder van het IJsselmeer nieuwe mogelijkheden zou scheppen, maar zover is het nog niet. Hoe primair de militaire belangen ook zijn, niemand zal bestrijden, dat de culturele belangen van ons volk op de Veluwe zeer groot zijn; dat zij als nationaal park haar grote waarde moet behouden, zodat het vraagstuk der verschillende bestemmingen wel van alle kanten onder de ogen moet worden gezien. Door over leg van deskundigen kan heel veel worden gewonnen. Gezamenlijk overleg van planologen, natuurbescher mers, militaire deskundigen kan de heilzaamste ge volgen hebben voor het algemeen belang des volks. Waarom ergens een heel mooi stuk natuurschoon ver loren te doen gaan, als elders een onbelangrijk terrein voor hetzelfde militaire doel even goed gebruikt kan worden Wij moeten wel begrijpen, dat het in ons land werkelijk om de laatste resten ongerepte natuur gaat. De landbouw heeft meer ruimte nodig. Wat er van de grenscorrecties en annexatie komt, weten wij niet. Uiterst attent dient men te wezen om de bodem ruimte zo verstandig mogelijk te besteden, ook op de Veluwe. Daarom ook is het goed, dat „Natuurmonumenten" tot actie is overgegaan. Daarmede richt zij de aan dacht van ons volk op nationale ordeningsplannen van de eerste orde. Dat verdient aller instemming, ook bij ons, ook wij hebben ons hiervoor te interesseren, daar het in ons land gebeurd, vooral omdat het om de Veluwe gaat, het kostbare schoonheidspand van Moeder Natuur. Het parlementaire jaar ingeluid Belangrijk voor ons gehele land was deze week de plechtige opening der verenigde zitting van de Staten- Generaal, de vervroegde Prinsjesdag. Een echte, op normale wijze gekozen Eerste en Tweede Kamer kon als vanouds door Hare Majesteit de Koningin met een treffende troonrede worden ge opend. Weer is een wonde, destijds toegebracht dóór de Duitse wrede Arend, geheel hersteld, want het herstel van het parlementaire leven heeft ons ook de voortzetting gebracht van de gewoonte, waarbij elk nieuw staatkundig jaar met een Troonrede geopend wordt. Dit stemt tot verheuging. Ondanks de moeilijke tijd, die wij beleven, werd er in deze troonrede op heel wat lichtpunten de aan dacht gevestigd. Vele, grote moeilijkheden wachten, doch zij kunnen door geestdriftige, gemeenschappelijke arbeid worden overwonnen. De laatste gebeurtenissen op staatkundig gebied in Indonesië werden aangestipt, de Malino-conferentie, waar dr. van Mook voorstelde, Indonesië in het vervolg „De Verenigde Staten van Indonesië" te noemen. De wens werd uitgesproken dat voor Java en Sumatra spoedig die voorwaarden aanwezig zouden zijn, waardoor Nederlander en In lander spoedig op loyale en vreedzame wijze zouden kunnen samenwerken. Hare Majesteit kondigde aan, dat de Staten- Generaal over de instelling van een commissie-gene raal voor Insulinde zou dienen te beslissen. En dan kwam de lange lijst van plannen en de onderwerpen, waaraan bij voortduring aandacht zou worden geschonken. Wij stippen er slechts uit aan: de bevordering van de bouw van nieuwe woningen, voor zoverre er materiaal beschikbaar is; het voortgaande herstel van het autopark en de bevordering van de bandenindustrie; de socialisatie der openbare nuts bedrijven en die van het mijnwezen; scherp toezicht op de prijzen; verhoging kinderbijslag; de geestelijke volks gezondheid. Alle mogelijke belangrijke kwesties werden in deze troonrede in kort bestek gememoreerd. Neder land in de Veiligheidsraad, in de commissie der atoomenergie onze goede internationale betrekkin gen, inzonderheid met die van onze Zuiderburen. Naar het Oosten zal naar grensverbetering van beperkten omvang worden gestreefd. De Land- en Zeemacht kreeg, terecht, een pluim. Een wijziging der dienst plicht werd aangekondigd. Veel, heel veel plannen heeft de nieuwe regering ook en men zou er bevreesd voor kunnen zijn of zij niet te veel hooi op de vork heeft genomen. Tegen lichtvaardige echtscheidingen zal worden opgekomen; de openbare onzedelijkheid zal worden bestreden; de vernieuwing van het onderwijs wordt bevorderd en in verband hiermede zal de aan kondiging, dat de salarisverbetering der onderwijzers in voorbereiding is, de opvoeders onzer jeugd als muziek in de oren hebben geklonken, muziek die nodig was, dat ze gespeeld werd. Om de verwildering der jeugd tegen te gaan zal de jeugdbeweging worden gesteund. Ja, de plannen door de regering Beel in kort bestek ontvouwd zijn grote en veelomvattend. Ener zijds het Planbureau en daarbij de bevordering van de handel en van een gezond middenstandsbedrijf dat tegen onredelijke concurrentie van het grootbedrijf zal worden beschermd. En dan niet te vergeten, de landbouw, waaraan in deze troonrede wel bijzondere aandacht werd ge schonken. Niet alleen zal naar verlaging van de kost prijs der land- en tuinbouwproducten worden ge streefd, ook het landbouwkundig onderzoek zal worden bevorderd en de kwaliteitsverbetering staat mede op het program. Verheugend was zeker ook de mede deling, dat bij de opbouw (Walcheren) aan de ont wikkeling van het landschap aandacht zal worden geschonken. Zo is er veel in deze troonrede, dat ons een hart onder de riem steekt, al blijft er hier en daar nog wat te wensen over. Laten we beginnen met de regering in de eerste plaats succes toe te wensen. Succes kan ons land slechts ten goede komen. Hoeveel hooi er werke lijk op de wagen geladen wordt, moeten we nog afwachten. In elk geval: De Troonrede is uitgesproken het Parlementaire jaar in ingeluid. Vandaag gaan we voor de laatste maal van de drie verkiezingen in 1946, ter stembus. Het is nu een wat intiemer verkiezing, we zullen immers, iedere gemeente voor zich, onze eigen raadsleden stemmen, welke, i onvoorziene omstandigheden voorbehouden, de komen de 4 jaren onze gemeenten zullen moeten besturen. Misschien dat deze laatste week voor de verkiezing nog wat pennen in beweging komen, noch wat mon- I den worden geroerd, tot nu toe echter was er weinig van onderlinge strijd te bespeuren. Gelukkig We j schrijven deze laatste uitroep niet, omdat er wat tegen i is, dat partijen voor hun mening uitkomen. Integendeel! In ons vrij, in ons democratisch land is het normaal, is het nuttig, is het nodig, dat de verschillende partijen trachten hun eigen program tot het beste te maken, is het niets erg, wanneer partijen op eikaars fouten wijzen, op een eerlijke manier strijd voeren. Maar vooral bij gemeenteraadsverkiezingen wordt de strijd j niet altijd op een eerlijke manier gestreden. Dit is j naar wij hoorden in het verleden meerdere malen, j bewezen. Er kwamen vaak persoonlijke, querilla- i gevechten in voor Er zijn dingen gebeurd, die zelfs geen politiek daglicht konden zien. Is het dan niet verblijdend, dat we van dergelijke dingen tot op heden I weinig of niets bespeurden Vandaag maken we weer een hokje rood. Iedere gemeente zal zich misschien afvragen: „Zal er veel verandering in komen Wellicht blijkt het, dat in j een of meer gemeenten dezelfde personen gekozen j worden, als waardoor de tijdelijke gemeenteraad werd gevormd. Hoe de uitslag ook mag zijn. We hebben zelf gekozen. Het is ons niet van bovenaf opgelegd. Wie er dan ook straks raadslid zullen worden, welke partij er straks ook in de meerderheid zal zijn, we hopen dat de gekozenen onze eiland-gemeenten zullen trachten op te bouwen, zullen dienen, samenwerken waar dit nodig en mogelijk is, opdat hun en onze ge meenten goed bestuurd worden en daardoor in groei en bloei zullen toenemen. Vergeten we bovenal niet, dat de fouten der democratie maar speldeprikken zijn, vergeleken bij de misdaden van het fascisme. De uitslag hopen wij door middel van een bulletin in de gemeente bekend te maken. Verhuizingen Materiaal - Toch doorzetten Het voor ons zo bekende Bataljon 14 R.I. schijnt te gaan verhuizen. Na een rustiger periode gedurende de laatste weken rondom Batavia en in Tandjong Priok is er thans sprake van verhuizing naar Bandoen. De ring door de Nederlandse troepen rondom Batavia gelegd is in de loop van de tijd geheel gesloten en uitgebreid. Ze sluit zo ongeveer aan op Buitenzorg en ook de Engelsen aldus mijn laatste briefschrijver schijnen wat meer aan te pakken. Ze gaan er nu ook minder voor voelen nog wapens af te leveren aan de T.R.I., die ze in de meeste gevallen nog misbruikt hebben. Ook komt er meer materiaal. Een schip met auto's kwam uit Nederland, gebruikt transportmateriaal. Die briefschrijver is ook van mening, dat ondanks alles, onze Regering schijnbaar de zaak zo een beetje aan de praat houdt, maar in militair opzicht toch z'n gang gaat. Wat ook nodig is Nederlandse troepen trokken over de Tjisedane en de T.R.I. troepen moesten terug trekken. Dertigduizend inheemsen bleven rustig de Nederlanders afwachten en trokken niet met de T.R.I. mee. Eind Juni kwamen nieuwe Nederlandsche troepen te Tandjong Priok aan. Onder heel wat zweetdruppels gingen ze aan land. In vrachtwagen werden ze door Amboneese chauffeurs in verwoede vaart naar hun kamp gebracht. De operatie verliep vlot en de organisatie was prima. De jongens konden zien, dat iets dergelijks maar gedaan was. Ze kwamen in een doorgangskamp, slechts een kwartier per auto van Tandjong Priok verwijderd. En ze schreven: „Eigen aardig zijn al die huisjes hier van gespleten bamboe. De bevolking is ons nog al vriendelijk gezind. Dat is tenminste onze eerste indruk; maar het schijnt verder op van, de djahats (djahat betekent letterlijk: schurk, slecht mens) (extremisten) te zwermen. Onze wacht moet dan ook 's nacht wel degelijk paraat zijn. Van avond eten gehad, veel vlees zat er in, maar we had den weinig trek, daar de meeste van ons al twee cocosnoten hadden gekocht. We zijn allemaal de kampong in geweest, hier in de buurt. Voor die „smerige Rhodesia's" kan je alles krijgen Voor 20 sigaretten bijv. een flinke tros bananen of een cocos- noot. Geld: 50 cent voor een cocosnoot. De „tante",

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 1