OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND Slechts een plicht. STAVENISSE POORTVLIET ONS SPORTHOEKJE P.V. „De trouwe Duif", Tholen. Wedvlucht van Mons op 13 Juli 1946. Prijzen behaald als volgt L. Laban (Th.) 1-2-6-9-32. A. Wagemaker (Th.) 3-7-14-16-17-18-19-24-30-34. P. Tolhoek (St.A.) 4-12-29. M. Tazelaar (Th.) 5-8. J. Vermey (O.V.) 10. Larooy (Sch.) 11-13-15. J. Tholenaar (O.V.) 20-22. C. v. d. Have (Sch.) 21-27. B. W. Schot (Th.) 23-33. A. V. Dalen (O.V.) 25. D. Jansen (Th.) 26. B. Suurland (Sch.) 28. Afstand: 121 km. Gelost: 11.30. Ie duif: 1.18.00 Laatste: 3.37.15. Deelname: 97 duiven. VEILING Bloemkool I 5060 ct per stuk Bloemkool I afw. 4050 ct per stuk Peen zonder lof I 12J^ ct per kg Peen zonder lof II 10 ct per kg Sla I afw. 2044 ct per 10 stuks Doperwten 2025 ct per kg Stambonen z. draad afw. 1.25 ct per kg Kroten 710 per kg Bos uien 815 ct per kg Yellow Transp B 94 ct per kg OVERPLAATSING De marechaussee W. de Kok, alhier, wordt met ingang van volgende week overgeplaatst naar Hoede- kenskerke en de marechaussee Stam wordt van Hoedekenskerke overgeplaatst naar deze gemeente. HET GROENE KRUIS De op Zaterdag 13 Juli gehouden huis aan huis collecte met medewerking van Oud-Vosmeers muziek vereniging ten bate van de plaatselijke afdeling van „Het Groene Kruis" bracht 1120.53 op. BURGERLIJKE STAND Huwelijksaangifte: Christianus Cornelis Geers 44 jr. landarbeider te Nieuw-Vosmeer en Maria Cornelia Daane, 43 jr. zonder beroep, te Oud-Vossemeer. GEMEENTERAADSVERGADERING Dinsdag 16 Juli jl. kwam de gemeenteraad bijeen onder voorzitterschap van dhr. F. M. Boogaard, Bur-» gemeester/Secretaris. Aanwezig waren alle leden. Na de opening door den Voorzitter werden de notulen van de vorige vergadering gelezen, welke on veranderd werden vastgesteld. Enige brieven van Gedep. Staten werden behandeld inzake goedkeuring van in vorige vergaderingen genomen besluiten. Inge komen waren verzoeken om toe te treden tot de eigen Vervoerders Organisatie en tot het Instituut van Bestuurswetenschappen, doch deze werden voor kennis geving aangenomen. Eveneens was ontvangen een verzoek van het bestuur der Vereniging tot verbetering van het geitenras in Zeeland om een jaarlijkse subsidie te verlenen. Ook dit verzoek werd, gezien de minder goede toestand der gemeente-financiën voor kennis geving aangenomen. Verder werd behandeld een brief van de P.Z.E.M., waarin werd medegedeeld dat een nieuw transformatorgebouwtje in de omgeving van de haven zal moeten worden gebouwd, met het gevolg dat het bestaande hoogspanningsnet dan via de Dorpsweg Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 37. De Weegschaal: Materiaal tegen mensenlevens De hulppolitie patrouilleert als vorige nachten, de mensen slapen, ze halen hun scha in van vorige nacht. Voortdurend heeft de post bij de Gasfabriek het oog gericht op Halsteren. Niet, dat hij veel verwacht. Er is immers niets te zien of te hoi en. En als het nu gisterennacht niet gebeurde, terwijl alles êaverde van het artillerievuur, zou de doorbraak dan nu wel komen er valt geen schot. Opdracht is echter opdracht en men kan tenslotte nooit weten. Om twee uur komt er een ander. In het brughokje staat als vorige nacht Vermeer, de man van de hulppolitie, tevens O.D.er Zonder enige aarzeling blijft hij doorlopend bij de Moffen, die hun geweer in de hoek van het wachtlokaaltje hebben staan en zelf rustig op een bank zitten, starend, soms zelfs dommelend. Het wordt 2 uur in de nacht, de maan komt op. De Leeuw, die geruime tijd bij de gasfabriek heeft gestaan, loopt na klokslag twee naar de brug. Hij wordt onge duldig, zoals trouwens allen, die voor de derde nacht staan te wachten op een doorbraak. Komt het er nu van of niet Het lijkt wel eeuwen te duren. De Leeuw wordt het zat. In 'n broekzak heeft hij een draadtang. Naar de brug lopend overweegt hij, dat er nu maar een eind aan moet komen. De gedachte om de verbindings draden op de brug door te knippen, nu maar in daden om te zetten. Hij komt aan het brughokje, waarvoor een politieagent staat. De Leeuw spreekt hem aan en en Westelijken Achterweg zal worden doorgetrokken en dat het bovengrondse net met de aansluitingen op de huizen en de straatlantaarns ondergronds zullen worden aangelegd. De Voorzitter deelde naar aan leiding hiervan mede, dat de kosten voor de gemeente geraamd kunnen worden op f 2000.en dat van dit bedrag dan ongeveer 8 straatlantaarns in genoemde straten kunnen worden geplaatst. De meerkosten van de aan te leggen kabel bedragen voor de gemeente slechts 0.45 per meter. Het dagel. Bestuur stelde voor het verzoek van de P.Z.E.M. in te willigen, wat door allen werd goedgekeurd. Voorts deelde de Voorzitter mede, dat een verzoek was ontvangen van het Centraal Bureau G.A. te Rotterdam om het bedrag van f 400. dat in 1941 voor het uitdiepen van de havenkom voor het Centraal Bureau was verleend, te verhogen tot 800.Na enige bespreking werd het voorstel van B. en W. dit bedrag te verhogen tot f 800.aan genomen. Een schrijven was binnengekomen van Gedep. Staten om het rentepercentage van de geldlening voor het Gemeentehuis te verlagen tot 3%. De Voorzitter deelde mede pogingen in het werk te hebben gesteld om de rente op 3J/£ te houden, omdat het gehele bedrag door de inwoners der gemeente is bijeenge bracht, doch dit was in Middelburg niet goedgekeurd. Aangeboden werd de Rekening der Gemeente over het dienstjaar 1944, die thans in handen zal worden ge steld van de daarvoor aangewezen Commissie. Tevens werd medegedeeld dat de Begroting 1945 door Gedep. Staten was goedgekeurd. Het begrotingstekort over 1945 geeft aan 17.000. Een wijziging dezer Begroting werd mede goedgekeurd. Ten slotte deelde de Voorzitter mede, dat door dhr. A. J. Bierens, Notaris alhier, was medegedeeld, dat door hem een nieuwe torenklok aan de gemeente zal worden geschonken, omdat zoals bekend de oude torenklok door de Duitsers was gevorderd en tot op heden nog niet terug is. De Voorzitter zegt dat een hartelijk woord van dank voor deze bijzondere gift aan dhr. Bierens zeer zeker op zijn plaats is, temeer waar de gemeente zo slecht in de financiën zit. Alle gemeenteleden zullen verrukt zijn over dit aanbod. We kunnen onzen ex-wnd.-Burgemeester niet genoeg dankbaar zijn voor dit prachtige cadeau. Met genoegen werd dit aanbod van dhr. Bierens dan ook aangenomen Bij de rondvraag werden enkele vragen gesteld over de diverse bestratingen in de gemeente. Het dag. bestuur zal indien de financiën dit toelaten tot herstel overgaan. Na afdoening van nog enige minder be langrijke vragen werd door dhr. Moerland gevraagd of het ingezamelde geld voor het oprichten van een gedenkteken voor de gesneuvelde Engelse militairen gedeblokkeerd kon worden. De voorzitter deelde mede, dat dit door de Commissie die het geld had inge zameld, aangevraagd moet worden en dat dit zeer zeker door het Departement zal worden toegestaan. Enige bespreking werd gehouden over het te plaatsen monument. De Voorzitter vond het beter, dat één monument wordt opgericht voor alle gesneuvelden, dus ook voor de Engelse militairen, die mogelijk nog op een andere plaats begraven zullen worden. De meest geschiktste plaats daarvoor zou z.i. zijn de tuin voor het Raadhuis. Over één en ander ij>; reeds gecorres pondeerd met de Provinciale Commissie voor Oorlogs- en Vredesgedenktekens in deze Provincie. Daarna werd op een vraag of de begraafplaats ver beterd kan worden, medegedeeld dat reeds nu met het plan om de begraafplaats te verbeteren rekening wordt gehouden en vermoedelijk door Bouw- en Woning toezicht te Zierikzee nadere gegevens zullen worden uitgewerkt. Volgend voorjaar zal wellicht tot algehele beplanting kunnen worden overgegaan. Hierna volgde sluiting. ZANGAVOND Zaterdag 20 Juli zal te St. Annaland een Zang avond worden gehouden. Na 1941 kon dat niet meer samen lopen ze een eindje de brug op. De Agent wordt door De Leeuw ingelicht. „Kost wat kost. het kan zo niet langer. Ik zal Vermeer voor het raam plaatsen, on onopvallend mogelijk maar toch zodanig, dat het uitzicht der duttende Moffen ontnomen wordt. Dan de brug op en het is zo gebeurd." De wachtmeester raadt het af. „Wat heeft het voor zin De Leeuw", fluistert hij, „Wat heeft het voor zin, als de Geallieerden niet doorbreken Je weet net zo goed als ik, dat zo'n draad in een minimum van tijd hersteld is. Controleren de Moffen morgenochtend even wat ze gewoonlijk doen dan is het weer zo her steld. En wat zijn de gevolgen dan Nee, het is even gemakkelijk om deze twee Moffen onschadelijk te maken. Maar ook dat helpt je immers niet, als de Geallieerden niet doorbreken Geen steekStraks komt er iemand kijken uit Halsteren en zijn deze Mof fen niet meer te vinden, dan kun je nagaan wat de Duitse kanonnen zullen doen. Besef je toch, dat er vierduizend mensen in Tholen zitten Zo tracht de Wachtmeester De Leeuw van zijn plan weliswaar minder gevaarlijk, maar dat groter gevolgen kan heb ben, af te brengen. En de Leeuw, twijfelend, prikkel baar echter door het drie nachten waken, het mis lukken der verschillende pogingen, het wegblijven der Geallieerden gromt: „Ik probeer het toch." „Hij loopt terug naar het wachtlokaaltje wenkt Vermeer en zegt hem voor het raampje te gaan staan. De Duitsers, hoe onwaarschijnlijk het misschien moge klinken, trekken zich van dit alles niets, maar dan ook niets aan. Ze blijven rustig zitten, dommelen voort, al slapen ze niet direct. Vermeer plaatst zich voor het brughokje en de wachtmeester kan het nu nog getuigen De Leeuw draait zich om, begeeft zich net de brug op, als de aanwezigen in de verte motorgeronk horen. Even later komt een motor de brug opgereden, een matig gangetje 2 gehelmde koppen zijn zichtbaar in het maanlicht. plaats vinden, omdat de bezetter geen toestemming hiervoor wilde verlenen. Het is dan ook te verwachten dat er wel een zeer grote belangstelling voor deze avond zal wezen. Behalve de zang door het Koor zullen, Ds. Batelaan en Ds. Oostenbrug, nog een kort, maar Kernachtig woord spreken. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertenie in dit nummer. VOORDRACHT De heer A. Goedhals te Stavenisse komt voor als no. 1 op de voordracht voor hoofd der O.L. School te Domburg. BENOEMD In de te Utrecht gehouden Algemene vergadering van de Ver. van Kerkvoogdijen is benoemd tot lid van het Hoofdbestuur, dhr. B. J. van Oeveren, alhier, secretaris der Afd. Zeeland. HERBENOEMD Bij Kon. Besluit is dhr. B. J. van Oeveren her benoemd tot Burgemeester dezer gemeente. VOETBAL Zaterdag 13 Juli Tholense Boys H.S.C. 21 Smerdiek Oud-Vosmeer 22 Zaterdag 20 Juli 7 uur Tholense Boys Vrederust Nederlaag 5 uur Eendracht W.H.S. comp. KORFBAL Zaterdag 6 Juli EendrachtArchilles (B.o.Z.) 11 Zaterdag 13 Juli ArchillesEendracht 21 Smerdiek Madjoe (Vlissingen) 10 Smerdiek behaalde dus in deze wedstrijd haar eerste overwinning in deze competitie. De competitiestand is nu le klasse Swift I (Middelburg) 6 6 12 3712 T.O.G.O. (Goes) 7 6 1 12 27—13 Volharding (Yerseke) 7 4 3 8 2313 Soolto ('sH. Arendskerke) 7 3 4 4 2322 2 verl. punten 'w.n.o. Smerdiek 6 114 3 1127 Unitas (Kloetinge 6 1 1 4 3 925 Madjoe (Vlissingen 6 1 5 2 1321 Zeelandia (Kruiningen) 3 1 2 0 616 4 verl. punten w.n.o. VAN LONDEN NAAR NEW YORK IN 40 MINUTEN „De reis naar de Maan". Ongetwijfeld zullen velen dit spannende boek van Jules Verne wel een gelezen hebben. U zult dan genoten hebben van de fantastische verhalen van de vlucht per raket en u zult het wel nooit voor mogelijk gehouden hebben, dat deze denk beelden misschien eens waarheid zouden worden. Het was ongelooflijk, dat men per raket naar de maan zou vliegen. Maar de wetenschap gaat steeds verder. Verborgen werelden gaan voor ons open en wat 100 jaar geleden nog onmogelijk scheen, is nu reeds een Ze stoppen bij het brughokje en nu blijken het drie Moffen te zijn in een motor met zijspan. Vermeer en De Leeuw maken, dat ze in de buurt komen. Z'n tang blijf vergeten in z'n broekzak zitten. Een der aan gekomen Duitsers spreekt tegen de twee man van het springcommando, die, terwijl de motor naderde, haastig hun zitplaatsen verlaten hebben en hun kameraden opwachten. Het gaat heel rustig toe. Haast hebben ze niet in 't minst maar toch komen ze met een bevel. Een bevel, dat men reeds enige dagen vreesde in Tholen, een bevel, waarvoor de O.D.ers nu twee nachten gewaakt hadden, waarvoor één man vermist was, waarvoor een nachtelijke poging over het water was mislukt, waarvóór men de doorbraak moest heb ben, het bevel: „De brug laten springen". Fluks stoot De Leeuw één der Moffen aan. Hoeveel tijd hebben we nog, vraagt hij grimmig. De Mof rustig, schouderophalend: „Ein kwart, ein halbe oder eine stunde". Weg is De Leeuw, buiten het gezicht der Moffen rent hij naar de wacht. Binnen enkele minuten is het bericht overgebracht. „Allen naar de brug, verdekt op stellen achter het buswachthokje op de helling achter het muurtje," snauwt De Leeuw. „Enkel pistool mee nemen. Wachten daar op nadere orders. Drie man een keten vormen vanaf gasfabriek tot die verzamelplaats. Noorman de leiding." Weg is hij weer. Meteen is het bedrijvig in het pakhuis in de Bebouwdendam. Enkele mannen, die op hun deken lagen, schieten overeind. Snel noemt Noorman drie namen van mannen die al gereed staan om de bedoelde ketting te vormen. Mocht er nu in die korte tijd eens een sein komen, dan is dit ook onmid dellijk bij de groep, die nu naar beneden snelt, de pistolen in de broekzak, met verbeten gezichten, met een groot verlangen: handelen. Wordt vervolgd).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2