Wcckblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Geestelijke atoombommen. Binnenlands Overzicht THOLEN 2e JAARGANG No. 36 19 JULI 1946 Uitgevers Firma C. DlELEMAN en G. HEIJBOER. Redactie A 494 St. Annaland. Adm. Oudelandsestr. 9 Tholen, Tel. 57. Advertentiën 0.10 per millimeter - Minimum 2.00 kwartaal franco p.p. 1.15 r> o Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 rrijs per nummer o cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen De gehele wereld is er vol van geweest, de wereld is er nóg vol van, nu de bom is gebarsten en het grote experiment met de geiten en varkens als figuranten, weer tot het verleden behoort. De ge leerden zijn tevreden en misschien nog geleerder ook geworden. De kranten hebben voor zover mogelijk, haar ervaringen verteld en mogelijk komen er nog, als ze er al niet zijn, ook films van de grote atoom bom op de Bikini-Atol. De mensheid huivert, ten spijt van de verzachtende omstandigheden, die er zijn, zoals o.a. vernietiging van gevaarlijke ziektebacillen door de werking van radio actieve stralen, enz. Wel-ja, beste geleerden, ga rustig Uw gang. Wie heeft ooit aan Uw goede bedoelingen getwijfeld Natuurlijk, dat is O.K. Wij weten er alles van: gij zoekt met groten ijver naar 't mensen heil. Ge hebt alleen maar het goede met ons voor en streeft naar een hemel op aarde. Kunt u het eigenlijk helpen, dat u op de weg naar aardse zaligheid zo en passant dat bommetje vond, in uw vestzak stopte en daar voor.de aardigheid eens mee ging spelen, alsof wij van Hirosjima en Nagasaki nog niets hadden geleerd Toegegevende atoombom op de twee Japanse steden hebben de vrede bespoedigd. Dit is de goede kant van het geval en het ligt niet in onze bedoeling om de vrede, die tot stand kwam te becritiseren Ach vrede Kan er eigenlijk ooit vrede om ons heen zijn, als het binnen in ons kolkt en kookt van haat en afgunst Zal het ooit vrede zijn, zolang we elkaar een plaatsje in de trein misgunnen en „vol" roepen, ook al kunnen er nog best een paar bij Kan er ooit vrede tot stand komen, als we daar zelf niet in geloven „Haal er uit, wat er uit te halen is", is het parool van het tegenwoordige geslacht. Triomfantelijk ver telt moeder aan tafel, dat zij bij den kruidenier een suikerbon kon achterhouden en pa wist langs een omweg aan een fietsband te komen. Het kunstbeen voor een oorlogslachtoffer kan gerust wachten, als dochterlief maar laddervrije kousen krijgt en zoonlief een motor desnoods op doktersadvies... Tja en zo is het: „hebt Uw naasten lief als Uw eigen ik" toch maar een atoombom op zichzelf. Twee duizend jaar geleden werd deze „Bom" door den Groten Christus op de mensheid losgelaten. Voorwaar, toen was het óók geen prettige tijd. IntegendeelHet land waar Christus werd geboren was óók bezet gebied. Men hunkerde naar bevrijding, net als wij nog niet zo lang geleden. Doch de be vrijding, waarvan Christus sprak, was een andere, dan waarnaar werd verlangd. Net precies als hier. De bevrijding van de aardse moeilijkheden, zoals wij die thans nóg kennen, gaat bij ons voor alles. En Christus woorden willen er bij ons wel in, doch dan moeten we eerst een kano hebben en een kampeertent en een tennisracket en een Zon dagse pak Je kunt toch niet op een schoen en een slof naar de kerk Doch ondanks dit alles gaat Christus door met zijn geestelijke atoombommen. Hij zegt: Weest niet be zorgd om voedsel en kleeding; God weet, dat ge het nodig hebt. En elders: Wat baat het of ge de ganse wereld beheerst en gij lijdt schade aan uw geestelijk welzijn Ziet, dat zijn atoombommen, die niet tot algehele vernietiging leiden, doch tot algeheel welzijn. Niemand zal er aan sterven. Integendeel: de geestelijk-actieve stralen omspannen de wereld door de eeuwen heen en dringen door tot in ons doodzieke hart. Eenmaal zal hun werking volbracht zijn. Hierin te mogen geloven is een gave van God. Om die gave kan gebeden worden, zelfs door ge leerden, die met hun machtige vondst achteloos taakten aan Gods scheppingsgeheim Maandagavond hoorden wij een uitstekend luister spel wij menen, van de Vara waarin een treffend „beeld" werd gegeven van eenige jaren geleden mis lukte overval op het Huis van Bewaring te Amsterdam. Naar autentieke gegevens van eenige overlevenden was dit luisterspel opgebouwd en in spanning leefden wij mede met de koene kerels, die een dergelijke over val aandurfden. En met afschuw luisterden we naar de rol van den verrader den valsen bewaker en zijn moeder, het wijf, dat haar dubbelrol zóó uitnemend speelde, dat door haar toedoen enige dappere vaderlanders den dood werden ingejaagd. Wat gunnen wij zo iemand een zware strafDerge lijke individuen zou men zonder meer tegen de muur wensen Doch Nederland is een rechtsstaat dat gaat zóó niet Hoewel de dagbladen daar vrijwel nimmer over schreven, is het echter zoo langzamerhand een ieder wel duidelijk geworden, dat wij met onze bijzondere rechtspleging lelijk in de knoop zijn geraakt. Justitia is eenerzijds blind en doof tegelijk zij gelijkt een oude vrouw, die zanikt en zeurt en niet van opschieten weet aan de andere kant doet zij denken aan een al te strenge Nemesis, die straffen oplegt, die het begrip van den gewonen leek te boven gaan. En intusschen zitten wij met kampen vol verdachten, die handenvol geld kosten. Er zijn menschen bij, die zeker meer dan een jaar brommen hebben verdiend er zijn echter anderen, die hun zonden met dat jaar zitten ruim schoots hebben geboet. Geleidelijk aan is er in de mentaliteit van ons volk ten aanzien der politieke delinquenten een ommekeer gekomen. Wij zijn de Bijltjesdag ontgroeid en thans is men vrijwel algemeen van oordeel, dat de meerderheid der gestraften voor lopig hun portie beet hebben. Geen medelijden met verraders, maar nu wordt het toch tijd, dat de lichte gevallen in vrijheid worden gesteld. De nieuwe minister van Justitie, mr. J. H. van Maarsseveen, heeft het aangedurfd, deze Gordiaansen knoop door te hakken en besloten, dat van de ruim 70.000 geinterneerden er 50.000 voorwaardelijk in vrij heid zullen worden gesteld. Men denkt onwillekeurig aan het spreekwoord: „Beter ten halve gekeerd, dan geheel gedwaald". Want een feit is, dat na de bevrijding de groote fout werd gemaakt, maar links en rechts te arresteren en dat de zaak de justitie daardoor lelijk over het hoofd is gegroeid. Laten wij hopen, dat de nieuwe minister het assi milatie-vermogen van ons volk niet overschat en dat anderzijds de door velen soms onschuldig ondergane straf spoedig zal zijn vergeten. Dat er in Nederland een kentering merkbaar is, moge blijken uit het feit, dat wij aan de Amerikaanse zóne van Duitschland landbouwzaden zullen leveren. Zou zoo iets een jaar geleden mogelijk zijn geweest Och een jaar geleden Als wij terugzien, mogen wij vaststellen, dat wij in dien tijd op verschillend ge bied hard vooruit zijn gegaan. De Spoorwegen blijven ten deze aan de spits: de brug over de Oude Maas kon in gebruik worden genomen en dies was er feest in het oude Dordrecht, dat thans weer over de ijzeren baan een snelle, rechtstreekse verbinding heeft met de hoofdstad. Feest was er ook in Utrecht, waar het 63-ste lustrum der Universiteit werd gevierd en prins Bernhard tot eeredoctor promoveerde. Van de Universiteit naar de Middelbare School is slechts een stapje terug. De minister van Onderwijs heeft de harten der leerlingen gestolen, door de besturen dier scholen in overweging te geven, een huiswerkloos week-end in te stellen. Maar ook de Stichting van Sociale Zaken heeft een goede beurt gemaakt door met voorstellen te komen, de ouderdomsrente, de invaliditeitsrente en de weduwen- en wezenrente aanzienlijk te verhogen. Ja, een groot aantal belangrijke gebeurtenissen vroeg deze week de aandacht. De nieuwe Eerste Kamer werd door de Provinciale Staten gekozen. Politiek gesproken onderging deze kamer slechts geringe wijziging. De Katholieke Volks partij kreeg een zetel meer (van 16 op 17), en de communisten zullen hun stem nu ook in dit college kunnen doen horen (zij kregen 4 zetels evenveel als de N.S.B. voorheen bezette); de C.H.U. kreeg inplaats van 6 maar 5 en voor de rest bleef alles bij het oude. De nieuwe kamer zal niet meer door Baron De Vos van Steenwijk worden gepresideerd. Hij nam afscheid en werd door H.M. de Koningin tot Minister van Staat benoemd. Ten slotte nog een enkel woord over Indonesië. Officieel werd medegedeeld, dat de Britse en Brits- Indische troepen overal worden teruggenomen, waar zij hun militaire taak hebben vervuld. Alleen op Java, Sumatra en in de Riouw-Archipel zouden die troepen nog blijven. Wij worden dus weer geheel baas in eigen huis. Ter opening van de conferentie te Malino heeft dr. Van Mook een rede gehouden, waarin hij de goede bedoelingen, die Nederland ten aanzien der Grote Oost koestert ook de Buitengewesten zullen niet aan hun lot worden overgelaten nog eens onderstreept. Inmiddels schijnt ook bij de Republiek de politieke crisis te worden bezworen. Misschien heeft Sjahrir al weer een nieuw kabinet gevormd, als de lezers deze regels onder de ogen krijgen en is Soekarno weer dictator af. EXAMEN BINNENSCHEEPVAART Vorige week had alhier vanwege de Commissie voor de Binnenscheepvaart, het examen plaats voor het diploma Binnenscheepvaart AIV, voor de leer lingen dezer school alhier. De Commissie bestond uit 10 leden, alle onder wijzend personeel der 12 in ons land bestaande Binnen- vaartscholen, waarvan de heer A. A. Kleijn voorzitter is en secretaris, de heer A. de Jong, terwijl als Rijks gedelegeerde aanwezig was de Heer J. F. Gugelot van de „De Ruiterschool" te Vlissingen. We mochten het genoegen hebben dit onderzoek even bij te wonen en vonden dit alleszins interessant. Het diploma kon worden uitgereikt aan de heren B. Meeuwsen, P. K. Baaij en L. M. Schot, terwijl voorwaardelijk slaagden dhr. F. Bout en I. Bout. De commissie toonde zich zeer tevree over het behaalde resultaat, in aanmerking genomen de moeilijke omstandigheden waaronder nog gewerkt wordt, o.a. met leermiddelen, terwijl het nog slechts een eerste cursus betrof. Ongetwijfeld stemt dit resultaat ook tot tevreden heid van het onderwijzend personeel, de heren Spaan derman, Bakker en Foppen wiens aanwijzingen geens zins vruchteloos bleken te zijn gegeven. Voor hen, die nog een cursus moeten meemaken zij dit succes een spoorslag om de lessen alsnog te blijven volgen. Immers het diploma kan ook bevorder lijk zijn bij sollicitatie naar analoge functies, als veren, enz. BENOEMINGEN Als machinist aan het pompstation N.V. Water leiding Mij. Tholen is benoemd de heer De Goffau, thans machinist aan het poldergemaal St. Maartensdijk. Benoemd tot Hoofd der Neutraal Bijzondere ge combineerde Lagere en ULO-school Agatha Snellen" te Utrecht, den Heer J. de Korte (Sz.) vroeger te Tholen Dalemschestraat 36. Onze stadgenoot dhr. P. J. van Splunter Czn. is bij Kon. Besluit dd. 2 Juli 1946 met ingang van 15 Juni 1946, benoemd en aangesteld bij het reserve personeel der Landmacht, bij het wapen der Cavalerie tot reserve 2e luitenant. GESLAAGD Bij het te Groningen gehouden arts-examen le ge deelte slaagde, o.a. onze vroegere stadgenoot J. E. v. d. Maas. DUIVENSPORT Op Zaterdag 6 Juli jl. hield de P.V. „De trouwe duif" alhier* haar eerste wedvlucht na de oorlog van uit Vilvoorde (B.) De prijzen werden behaald als volgt J. Deurloo (Th.) 1-9-10-20. A. Wagemaker (Th.) 6-8-11-12-14-16-23-31-32-33. T. Tholenaar (O.V.) 2-3-4-5-7. J. Vermeij (O.V.) 13-17-34. M. Tazelaar (Th.) 18-19-35-36. A. v. Dalen (O.V.) 15. C. v. d. Have (Sch.) 27. Larooy (Sch.) 25-28-37. L. Laban (Th.) 30-38. D. Jansen (Th.) 29. B. Suurland (Sch.) 21-24. P. Tolhoek (St.A.) 22-26. Gelost: 1 uur. le duif: 2.6.56. Laatste prijswinnende duif: 2.40.20. Afstand: 69 km (tot Tholen). Deelname: 114 duiven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 1