THOLEN Slechts een plicht. OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET VEERPONT Wegens reparatie aan de Veerpont is Zaterdag 13 Juli de overzetdienst aan de Thoolse Veer ge stremd van des morgens 4 tot nm. 4 uur, voor auto's, wagens enz., HET GROENE KRUIS Afd. Tholen In de algemene vergadering van de afd. Tholen van het Groene Kruis, gehouden op Vrijdag 12 April 1946, werd met alg. st. besloten de minimum contri butie voor de leden van 1.te brengen op 2. Dit in verband met de financieele toestand der af deling en de te verwachten grotere uitgaven voor vernieuwing van het materiaal. Binnen enkele dagen zal de bode dhr. K. M. Kurvink bij U aankloppen om de verhoogde contributie te innen. Van de leden, die nu 1.betalen, wordt 1.verhoging en van degene die 1.50 betalen wordt 0.50 verhoging ge vraagd. Zij die thans 2.en meer contributie be talen worden beleefd verzocht deze vrijwillig te ver hogen. Ook dit zal door den bode worden geïnd. Boven deze verhoging wordt 0.10 gevraagd voor het zgn. 10 cent fonds, af te dragen aan de Prov. Zeeuwse Ver. „Het Groene Kruis", waaruit die afdelingen ge steund worden, welke ten gevolge van oorlogshande lingen, inundatie, verbranden, enz. de gebouwen en inventaris geheel of gedeeltelijk zijn kwijtgeraakt. Deze 10 cent wordt slechts voor éénmaal gevraagd. Een beroep op Uw welwillendheid wordt gedaan, dit goede en zegenrijke Groene Kruiswerk zooveel in Uw vermogen is te steunen. Laat de bode bij U een ruime contributie mogen ontvangen. Doel en strekking van „Het Groene Kruis" zijn algemeen bekend. Ieder kent het werk hiervoor, ook in Tholen. Men ziet onze wijk zuster Mej. Viergever dagelijks in weer en wind haar patiënten bezoeken. Zij staat steeds voor iedereen klaar. Verplegingsmateriaal staat voor alle leden ter beschikking, Gelijktijdig herinneren we er U aan dat ter dekking van de onkosten op Zaterdag 20 Juli a.s. een Emmabloemcollecte zal worden gehouden, welke geheel ten goede komt aan onze plaatselijke afdeling. Weet U dat het percentage t.b.c. lijders de laatste jaren is verdubbeld Dat hiervoor dus meer dan het dubbele geld nodig is om deze volksziekte met kracht te kunnen bestrijden Zij, die nog geen lid zijn van de pl. afdeling worden aangespoord zich thans op te geven. Er zijn nog 205 inwoners (Gezinshoofden en zelfstandige ge zinsleden) in onze gemeente, die nog geen lid zijn. Geeft U op als lid bij de Wijkzuster, bode of een der bestuursleden. Hoe meer leden, hoe krachtiger de afdeling wordt, hoe meer ook voor de volksgezondheid kan worden gedaan. De secr.-penningmeester J. J. Kramer. VISSERSVERENIGING „HELPT ELKANDER" In de Zaterdagavond gehouden vergadering van de Vissersver. „Helpt Elkander" werd besloten een afd. van de Schippersver. „Schuttevaer" op te richten. Aanvankelijk traden 17 leden toe. Het ligt in de be doeling binnenkort een vergadering te houden, in welke vergadering dan een bestuur zal worden ge vormd. Men hoopt, dat voor die tijd nog meerdere leden zullen aansluiten. BENOEMING Tot dijkgraaf en ontvanger-griffier aan het Water schap Vrijberghe is benoemd dhr. A. L. C. Brooijmans te TTiolen. IN DE BLOEI VAN HET LEVEN Bij de teraardebestelling van het zo droevig om het leven gekomen dochtertje van het echtpaar Quist- Manneke is aan de groeve het woord gevoerd door Ds. Visser van Scherpenisse en ouderling J. L. Geluk, hoofd der Bijz. School alhier. Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 36. Een eind verder dan daar, waar ze van wal staken, komen ze aan de Thoolse zeedijk. Dan roeien ze zo dicht mogelijk langs de dijk naar hun vertrekplaats Deurloo's kaaitje, de boot wordt gemeerd, het is ruim 2 uur als ze het contact-huis weer binnen stappen. Vooral De Schipper, die beweerde dat het kon, is terneergeslagen. Hij houdt echter vol tegen De Leeuw dat het deze nacht niet mogelijk was. De achter gebleven zijn aan ene kant verheugd, dat ze de twee mannen gezond en wel terugzien, aan de andere kant ook die poging om de brug te behouden, mislukte! Het artillerievuur is in die tussentijd langzamerhand minder geworden. De post bij den smid, die om één uur werd afgelost, had angstige momenten meegemaakt, zoals de twee O.D.ers op de zeedijk, Hans en Menning, ook wel verwacht hadden. De rondspringende scherven hadden de post genoodzaakt in een sloot te kruipen, ja zelfs bij den smid onder het kolenhok. Diezelfde onrustige nacht lieten personen van de O.D. Halsteren het tevoren aangeduide telefoonkastje springen. Gebruikmakend van het hevige artillerievuur waren ze door de nacht met de dynamietlading onder hun arm, naar de kabelverbinding gesloten, hadden de lont aangestoken en na langer te moeten wachten, dan de tijdduur van de lont eigenlijk was door vocht vermoedelijk sprong de zaak uit elkaar. De telefoonverbinding met TTiolen was verbroken. Daarna BURGERLIJKE STAND Geboren: Robert Franciscus, zn. van L. Driesens en E. Hoiting Marinus Bertus, zn. van J. Deurloo en H. J. Moeliker Cornelia Lena, dt. van A. Antho- nisse en P. Oosdiik Johannes Cornelis, zn. van Chr. L. de Korte en J. A. Schot Pieter Abraham, zn. van M. A. de Hond en N. Bout Maria, dt. van P. Gunst en W. I. Oostdijk Cornelis Marinus, zn. van Chr. Moeliker en J. P. Slager Jacob Pieter, zn. van C. J. Bout en A. Geluk Anthonie Marinus, zn. van M. Hage en J. W. Lindhout. Huwelijken: A. Boone, 29 jr. en H. M. Geluk, 29 jr. V. J. van Poortvliet. 23 jr. en L. W. Kwist, 23 jr. W. L. Sakko, 25 jr. en A. Deurloo, 23 jr. P. K. Baaij. 24 jr. en C. de Jonge, 23 jr. ZELDZAAM Bij de landbouwer Smits deed zich. een zeldzaam geval voor. Deze landbouwer had bij wijze van experiment een kalkoense haan te broeden gezet op 10 ganzeneieren. Na verloop van tijd kwamen er 5 uit. Momenteel zorgt de haan op moederlijke wijze voor de nog drie overbleven jonge ganzen. OPBRENGST De Nationale Reclasseringscoliecte bracht in deze gemeente 117.52 op. JUBILEUM Op 5 Juli jl. werd ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van Mej. Pollie als onderwijzeres aan de School met den Bijbel een feestelijke bijeenkomst ge houden. De belangstelling was groot. De voorzitter van het schoolbestuur dhr. A. Duine sprak de jubilerende toe en bood haar namens het bestuur een mooie hanglamp aan. Vervolgens lieten zich de sprekers J. Melissen, hoofd der school, Ds. Vreugdenhil, A. Toornstra, oud- hoofd der school en burgemeester J. J. Versluys in waarderende bewoordingen uit over de verrichte werk zaamheden van mej. Pollie, die bijna al deze jaren op Oud-Vossemeer doorbracht. Voorts werden namens oud-leerlingen twee fauteuilles, een pracht schemerlamp en een bloemenmand aan geboden. De avond werd opgeluisterd met zang en voor drachten onder leiding van dhr. Lobbezoo, wat bij allen in de smaak viel. „HET GROENE KRUIS" Blijkens een advertentie in dit nummer zal onze pl. afdeling van het Groene Kruis een actie voeren, waarvan de baten komen voor „Het Groene Kruis" in onze gemeente. We weten het allen, vele zieken op ons dorp heb ben dringed hulp nodig en de afdeling helpt zoveel mogelijk. Helaas echter, kan het niet steeds die hulp geven, welke vaak nodig is. Verschillende patiënten zouden voor herstel moeten worden uitgezonden, vele be nodigdheden moeten worden aangeschaft, enz. Dit is echter niet mogelijk, omdat de geldmiddelen ontbreken. Met aller medewerking kan hierin verandering komen. Het is een plicht onze zieken te helpen, waar wij dit kunnen. Daarom wordt door het Bestuur van onze Groene Kruisafdeling een Groenekruisweek georga niseerd. U kunt door hieraan mede te werken de zieken reeds helpen. Mag het Bestuur op Uw aller hulp rekenen VEILINGSBERICHTEN Vrijdag 5 Juli Kropsla I afw. 20 26 per 100 krop Bloemkool Ia 1.80 2.60 per 100 stuks Plantuien 16 20 per 100 kg maakten ze, dat ze weg kwamen. Het was overal rustig en stil, toen de zon op de 29ste October aan de kim verscheen. Dc tweede vol ledige nachtwacht was ten einde. Ondanks het hevige artillerievuur waren de Canadezen niet doorgebroken. De post bij den smid had geen boodschap ontvangen, de post bij de Gasfabriek geen lichtkogel gezien, de tocht over water was mislukt, de brug was nog intact en de Canadezen zaten nog in Bergen op Zoom. Als een onwerkelijke stilte begroetten de slaperige Thole- naars de morgenstond. De zon goot purperen stralen over geschonden huizen in de Bergse weg, Halsteren en Lepelstraat. Overal stukken van de muren, granaat- trechters, versplinterde pannen, enz. Gevolgen van het hevige artillerievuur van de onrustige nacht. In Tholen zelf was er niets van het gebeurde te zien. En de Zondag ging voorbij zoals anders, de mensen gingen als vorige Zondagen naar de Kerk en het leek erf zowel vijanden als vrienden die Zondag ook werkelijk Zondag hielden. De dag verstreek zonder dat één granaat vanuit Bergen of Halsteren werd afgeschoten. De enkele vliegtuigen, die patrouilleerden, telden niet eens meer mee, na wat reeds gezien en ondervonden was. Nog. slechts twee dagen waren verlopen sinds de val van Bergen op Zoom, maar het leek al ongelooflijk lang geleden, toen men de derde nacht, de nacht van 29 op 30 October inging. Een patrouille was die dag nog naar de O.D. Halsteren gezonden om informaties. Hetzelfde als vorige nacht werd vastgesteld. Na acht uur werd in Tholen de O.D. wacht overgebracht naar een pakhuis in de Bebouwden dam. Een zestal O.D. mannen sleepten de wapens van het wapenarsenaal eveneens naar dat pakhuis. Waarom deze verhuizing Wel daar de post aan de Gasfabriek wel de voor- Kroten 46 54 per 100 bos Doperwten 16 20 per 100 kg (Maandag 6 Juli Bloemkool IA/ 20.70 per 100 stuks Rodekool 21 per 100 kg Bospeën 19 per 1Q0 bos Plantuien 13 18 per 100 kg Woensdag 10 Juli Bloemkool IA 22.30 22.50 per 100 stuks Bospeën 12 per 100 bos Rodekool 22 25 per 100 kg Bladsavoyekool 13.40 per 100 kg Plantuien 4.10 8 per 100 kg BURGERLIJKE STAND Geboren: Marinus Johannis, zn. van Marinus Smits en Johanna Dorst Marinus Jacobus, zn. van Adriaan Wouter Vermaas en Jannetje Jans den Braber Overleden: Kaatje Willemina van Oeveren, 66 jr., ongehuwd. COLLECTE De collecte voor het Prins Bernhardfonds bracht in deze gemeente 146.60 op. COLLECTE De gehouden collecte voor „Zonnegloren" in de Ned. Herv. Kerk bracht ruim 126.op. BURGERLIJKE STAND van de maan Juni 1946 Geboren: Maria Hendrika, dt. van M. van Gorsel en J. P. Bijnagte Geertruida Adriana, dt. van Jac. Muller en C. Jansens Marcelis Cornelis, zn. van J. Vinjé en C. G. Andriesse Petronella Johanna, dt. van I. Helleman en J. P. Toren vlied. Gescheiden: P. K. van den Berge en C. Houke. VERENIGINGSNIEUWS Mannenvereniging op Woensdag 17 Juli. Bijbelsonder- werp door A. v. Tiggele: „De Strijd tussen Amelek en Israël." Jongelingsvereniging Zondag 14 Juli. Bijbelsonder- werp: J. Jansens uit Daniël 5. Adr. Jansens Vaderl. Gesch.: Het Koninkrijk Holland. Vrijdag 12 Juli (hedenavond) is er voor de laatste maal gelegenheid zich op te geven voor de cursus „Organiseer U zelf" aanvang 7.30 uur. In eigen belang worden jongelingen aangeraden hieraan deel te nemen. De Bibliothecaris verzoekt aan hen, die nog boeken van de Bibliotheek der Mannenvereniging in bezit hebben, deze omgaand in te leveren. In de week van 1421 Juli zal de J.V. een collecte houden, welke ten doel heeft 1. het aanschaffen van Studieboeken 2. het oprichten van een jeugdbibliotheek 3. algemene uitbreiding van het jeugdwerk BURGERLIJKE STAND over de maand Juni 1946 Geboren: Abraham Frans zn. van Dingena de Rijke Adriaan Cornelis zn. van Adriaan C. Jeroense en Cornelia Joh. Geuze Jan Cornelis M., zn. van Matthijs J. Geuze en Cornelia M. Niemantsverdriet Jacoba Johanna, dt. van Simon de Wit en Jacoba Joh. Kramer Marinus, zn. van Cornelis P. Bijl en Maatje H. van Beveren Laurine Jacoba, dt. van Adriaan C. van Tiggele en Catharina Kaat. Gehuwd: Johannis Goudswaard, 22 jr. en Maria naamste genoemd kon worden, meende men de vol ledige wacht én zo dicht mogelijk bij de brug én zo dicht mogelijk bij die post te moeten legeren. Beschut door de duisternis, niettemin nog opvallend voor een nieuwsgierige Tholenaar, die het op die Zondagavond binnen „te warm" vond, werden de wapens in zakken gerold, plus munitie, handgranaten, enz. overgebracht. Om beurten gingen de mannen vervolgens naar huis om een deken te halen. Het werd de derde nacht zonder slaap. Overdag was er ook niets van gekomen, want men moest bij elkaar blijven en de spanning was toch te groot. Vooral van de leiding had er niemand in twee nachten iets geslapen. Daar men nu een meer geschikte plaats had in het pakhuis om zich van post afkomend gemakkelijk te maken, achtte De Leeuw het goed, dat de mannen wat zouden rusten. Boven in het pakhuis werd de zaak gelegerd. Fan tastische schaduwen waren aan de wanden te zien. Een kaars flikkerde spookachtig. Op een lange tafel lagen handgranaten, in de hoek stonden de geweren. Op een bank onder de tafel lagen nog enkele pistolen, de munitie was gesorteerd. Iedere man (tien personen) ontving een meer of minder bruikbaar pistool. Een 4-tal goede F.N.'s, een paar cylinderrevolvers, een echte cowboy-colt ma ':ten de bewapening der man nen uit. Iedereen wist z'n plaats, iedereen wist, wanneer hij een bepaalde post moest aflossen, ieder pistool stond met de naam van den tegenwoordige bezitter op papier. En na die onrustige vorige nacht, na de daaropvolgende rustige Zondag, ging men de voor nacht in van Zondag op Maandag, een nacht, die rustig begon, al was er geen oorlog in de buurt, die ook rustig bleef tot na middernacht, rustig en stil tot de misthoorns loeiden. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2