Wcckblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland De Eendrachtbode Uit eigen Land. 2e JAARGANG No. 35 12 JULI 1946 Uitgevers Firma C. dleleman en G. Heijboer. k^rtalT^ranco 7 M5 Advertentiën f 010 millimeter - Minimum 2.00 Redactie A 494 St. Annaland, Adm. Oudelandsestr. 9 Tholen, Tel. 57. 3pCr „"mme^ 8 cent SPierinkJes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Het is ons een groot genoegen thans eindelijk in de vorm te kunnen verschijnen, zoals wij dat reeds lang hadden gewenst. Ons tijdelijk „Mededelingenblad voor het Eiland fholen" is thans definitief vervangen door de „Eendrachtbode". Tot onze spijt was de „kop" vorige week niet tijdig genoeg gereed, daar we anders gelijk met een dubbel nummer onder nieuwe naam waren verschenen. Dat is tenslotte geen ramp. Deze week is de nieuwe „kop" wel klaar. We hebben lang gewikt en gewogen: „Wat is nu de beste, de geschikste naam voor ons eilandblad We hebben uiteindelijk de hierboven- staande naam gekozen en U zult wellicht begrijpen, waarom. We hebben deze naam boven onze uitgave gezet, als teken voor de buitenwereld dat ons blad verschijnt aan de oever van de Eendracht en bestemd is voor de bewoners van het eiland Tholen. De Eendracht, die ons eiland scheidt van de buiten wereld. U ziet hierboven, in onze nieuwe „kop" nog meer dan enkel de letters Eendrachtbode. U ziet achter deze letters een soortement brug. En deze brug verbindt de twee voornaamste bedrijfstakken van ons eiland: Landbouw en visserij. U begrijpt nu zeker de bedoeling: Deze twee voornaamste bedrijfstakken zijn in onze kop verbonden door een brug, gesymboliseerd om eendrachtig de bloei van ons eiland te bevorderen. Voorts als een symbool van onze wil, om door een drachtige samenwerking te maken van Uw en ons blad, wat het zijn moet. Wil dat zeggen, dat we het met alles en over alles wat daarin staat eens waren en zullen zijn Helemaal niet, ieder heeft zijn eigen mening, ieder z'n eigen principiële aangelegenheden, ieder z'n eigen persoon lijke belangen. Voor iedere mening, voor ieders principe, voor ieders geloof, kan geen apart, kan geen eigen weekblad worden uitgegeven. Daarom willen wij, zonder eigen mening, eigen inzicht te verliezen, een drachtig de belangen van onze mede-eilandbewoners naar voren brengen, willen wij U op de hoogte houden van het eiland-gebeuren, voorlichten waar dit nodig is, een en ander zo actueel als dit voor een weekblad mogelijk is. We mochten ons tot op heden verheugen in een grote lezerskring. Niet alleen dat het op een paar gemeenten op ons eiland huis aan huis, in andere gemeenten door het grootste deel van de inwoners wordt gelezen, maar ook gaan reeds veel exemplaren de Eendracht over. Het wordt gelezen door voor malige Eilandbewoners, familieleden van eilandbe woners, vrienden, enz. enz. Ons blad zit er in Nogmaals wek ik op tot opbouwende critiek. Stuurt Uw bezwaren in per brief aan mijn adres. Het is on mogelijk, dat U het met alles eens is, dat kan, dat hoeft ook niet. Het ene artikel zult U minder goed vinden dan het andere, het ene bericht „flauwer" dan het andere, er is zeker meer critiek dan de redactie op schrift ziet. Op de artikelen, op de berichten, op onze niet altijd gewaardeerde, wat vrijpostige Jan Over- eenkam, enz. enz. Het kan ook niet anders. Wie aan de weg timmert, heeft nu eenmaal veel bekijks en ons blad timmert wekelijks aan de weg. Dit alles behoeft echter de eendrachtige belangen van ons eiland niet in de weg te staan. We zijn er van overtuigd, dat door een in de afgelopen maanden afgedrukt artikel of critisch stukje belangen van onze Tholenaars zijn gediend. We heb ben dit zwart op wit. En hoewel we natuurlijk geen „klachtenbureau" van het blad willen maken, zullen we ook in de toekomst stuwend trachten te werken, in het belang van ons eiland. Voor ons is dit ook niet altijd even gemakkelijk. Nemen we bijv. het voorlaatste nummer. Er was een hoofdartikel geschreven, er was een overzichtje gemaakt, er was een sporthoekje naar den drukker gestuurd, enz. Door het vele plaatselijke nieuws op de laatste dag, door het Koninklijk bezoek, moest de krant vrijwel op de laatste dag voor het verschijnen geheel opnieuw worden gezet door den drukker, wat ook voor hem moeilijkheden meebrengt. En wij moesten Vrijdags weer mopperen, dat er over haast gewerkt was op de drukkerij en er zodoende veel fouten waren ingeslopen (zie verslag eens van het Kon. bezoek). Ook wij hebben dus onze moeilijkheden. Ook wij proberen die echter eendrachtig op te lossen. Tenslotte hopen wij, dat het blad thans onder deze nieuwe naam, dezelfde plaats bij U mag blijven in nemen, zoals dit in de voorafgaande jaren steeds ge- weest is, zo mogelijk een nog betere plaats. Wij rekenen daarvoor op Uw aller hulp, teneinde Uw eigen blad te maken tot wat het zijn wileen intieme Thoolse vriend, waarin wij elkander steeds van dienst kunnen zijn. Wie op Java bekend is, weet, dat daar streken zijn, die een minder goede reputatie genieten. Zoals bijv. Oss bij ons bekend staat, heeft men op Java de land streken Tjibaroesa en de omgeving van de Bekassi, die als rampokkersstreken staan aangeschreven. Er zijn daar bewoners, die er, van ouder op zoon op uit trekken om te rampokken d.w.z.: om te plunderen, te roven en als dat zo te pas komt, om ook te moorden. Dat gebeurde reeds in de oude tijd, toen er van Jappen-narigheden nog geen sprake was toen Indonesië nog algemeen Ned. Indië heette. Het spreekt van zelf, dat deze Rampok-elementen nu een gouden tijd beleven. De grote moeilijkheid is echter de idealisten, die het beste met hun land en volk voorhebben, te onder scheiden van degenen, die tot de misdadige elementen kunnen worden gerekend. De misdadigers nl. werken volgens oud recept ook onder het mom van idealisme. Na de ontvoering van Sjahrir werd de reeks aan slagen voortgezet. Nu werd een poging gedaan Sjari- foeddin, minister van Sjahrir's Kabinet te ontvoeren. Het heet, dat Tan Malakka met verscheidene per sonen, die in het eerste Kabinet van Soekarno zitting hadden, een samenzwering op touw zetten, om een nieuwe Republikeinse regering te vormen. Tan Ma lakka is inmiddels gearresteerd. Dat de politieke toe stand in Indië veel ongunstiger is geworden, is duide lijk. Dit blijkt ook wel uit het feit, dat Soekarno er de voorkeur aan geeft, voorlopig maar dictator te blijven. Wordt het nu zó, dat de vertegenwoordiger van het democratische Nederland, dr. van Mook, straks recht streeks gaat onderhandelen met de dictator, waarmede men aanvankelijk niets te maken wilde hebben De toestand in Indië is wel heel erg verward, maar hoop doet leven en in de regeringsverklaring die dr. Beel in de Tweede Kamer aflegde, werd op een vredelievende oplossing met Indonesië gehoopt Het nieuwe Kabinet heeft trouwens tal van goede voornemens. Wij stippen er slechts van aan, dat de rechtstreekse overheidsbemoeiing zal worden inge krompen, dat de wederopbouw van ons land krachtig zal worden voortgezet. Rechtstreeks bevorderlijk aan de wederopbouw was het beëindigen van de stakingen in de Amsterdamse en Rotterdamse havens. Stakingen hebben in deze tijd niet de sympathie van het grote publiek en zeker niet, als de massa daarvan de nadelige gevolgen aan de lijve ondervindt. De E.V.C., die het stakingswapen zo gaarne hanteert, riep uit, dat de arbeiders het havenconflict hadden gewonnen, terwijl anderen het tegendeel beweren. Hoe het zij, het gewone leven in genoemde havens is teruggekeerd: er wordt weer normaal gewerkt. Dat is goed Wij weten na dit eerste vredesjaar wel zo langzamerhand, dat wij niet in luilekkerland leven en dat de gebraden duiven ons nog steeds niet zo maar in de mond vliegen. Zelfs de „goudmijn", die in de Nieuwe Waterweg werd ontdekt er werden reeds 10 goudstaven op gebaggerd heeft een bekende, beperkte capaciteit. Het geleidelijk terugkomen van deze goudschat is een te waarderen buitenkansje, doch als regel komt men niet zo gemakkelijk aan goud. Er moet voor gewerkt worden Dat dit overal in Nederland gebeurt, stemt tot vreugde. Tal van kleine plaatsen, die vroeger niets met de industrie hadden te maken, streven er thans naar een of ander bedrijf in hun gemeente te ver krijgen, hetgeen ten gevolge van de drang naar decentralisatie van grote fabrieken ook meermalen gelukt. Ja, ook de industrië zoekt nieuwe mogelijkheden en nieuwe wegen. Een sprekend voorbeeld daarvan is het plan om te Amsterdam een zgn. reuze-cyclotron te plaatsen. Met dit gevaarte zal men nieuwe mogelijk heden van radio-activiteit bij atoomsplitsing kunnen nagaan. Een speciale stichting is daartoe in het leven geroepen. Maar het lijkt wel of niets meer ge schreven kan worden, zonder dat er atoomsplitsing of dergelijke in voorkomt. We stoppen dus maar weer. Nederland werkt ook in het groot Het Mechanische oog. Augustus 1940: Dag en nacht gieren de sirenes in en hagelen de bommen op Engeland, het laatste bol werk der weerbare vrijheid. De Duitsers hebben hun bommenwerpers tegen het „eiland der hope" ingezet. De luchtoorlog woedt boven Engeland en in milli- oenen harten leeft de bange vraag: Zal „het trotse Albion" tegen deze mokerslagen van Göring's gierende en overmachtige adelaars bestand zijn Het eilandenrijk toonde in deze phase van de strijd een geweldig incasserings-vermogen te bezitten.' Met voldoening hoorden wij dan ook via de Engelse zender, dat niettegenstaande de numerieke inferioriteit der R.A.F. het verliescijfer der „Luftwaffe" zich in stij gende lijn bewoog. De gehele oorlog heeft het ons aller bewondering gewekt, dat de Engelse piloten, zowel als de mannen bij de afweerbatterijen, ook bij nacht en ontij er steeds weer in slaagden de vijand te vinden en rake klappen uit te delen. Radio Londen kon ons toen natuurlijk geen enkele aanwijzing geven over de wijze, waarop dit wonder* telkenmale weer tot stand werd gebracht. De nachte lijke navigatie, het preciese afweervuur en later het bommenrichten dwars door duisternis, wolken en mist heen, behoorden tot de allerbelangrijkste en daarom ook best bewaarde geallieerde oorlogsgeheimen Thans is echter bekend, dat het apparaat, waarmee zulke prima resultaten bereikt werden, behoort tot de talrijke toepassingen van de nieuwe techniek der ge richte radio-uitzending en uiterst gevoelige ontvangst op ultra-korte golven, welke de Amerikanen samen vatten onder de benaming „Radar" (Radio Detection and Raning-waarneming, richting- en afstandsbepaling door radiogolven). Van welk groot belang het opsporen en vernietigen van de vijand in de lucht door middel van Radar is, werd dezer dagen op overtuigende wijze op het vlieg veld Valkenburg bij Leiden door het I Radar Demon stration Detachment gedemonsteerd. Een rondvliegende machine werd door de radar-installatie geheel auto matisch gevangen en vastgehouden, hoewel de machine vaak in de wolken verdween: elk koersafwijking werd door Radar nauwkeurig geregistreerd. Richting, hoogte en afstand van het doel werden automatisch aan gegeven en de vuurleider kon zodoende aan den bat terij, die één geheel met de radar-installatie vormt, zijn bevelen geven, die tot vernietiging van het vlieg tuig moesten leiden. Ook de zoeklichten waren met een eigen radar- installatie uitgerust, die het doel zoekt en het zolang vasthoudt, als men wenst. In al zijn vormen bestaat de Radar uit een instal latie, die series uiterst krachtige, gerichte radio-golven met een golflengte van enkele centimeters uitzendt en de door vaste voorwerpen (vliegtuigen, schepen, huizen, verdedigingswerken, enz.) teruggekaatste „echo" stra len weer opvangt. Meestal wordt het tijdsverschil tus sen uitgaande en terugkerende straal geregistreerd, waardoor men weer de afstand van het doel kan be palen. Soms wordt alleen de terugkerende straal en daarmede het doel op een scherm zichtbaar gemaakt. Radar is de uitvinding bij toeval. In 1934 zocht men in Engeland naar de dodende straal. Hierover gingen vooral de geruchten tijdens de bezetting. Hitier zou een dodende straal hebben uitgevonden, waardoor geen vliegtuig of vijandig leger ooit boven of op Duits grondgebied zou komen. Van Hitler's dodendestraal heeft men echter niets gemerkt, maar in Engeland vond men, dezelfde straal zoekende, radar. Weinig heeft men destijds de draagwijdte van deze uitvinding kunnen beseffen. Het krijgsrumoer is verstomd, doch Radar, waarvan thans het geheim is prijsgegeven, zal blijven voort gaan de mensheid te dienen. Vele practische toe passingen voor vredesdoeleinden laten zich denken: Radar in dienst der scheepvaart (registratie van drij vende ijsbergen): Radar in dienst van de visserij (op sporen van visscholen): Radar in dienst der Meteoro logie (peiling van weersverandering): Radar in dienst van de burgerluchtvaart, om ook bij dikke mist op te stijgen, te vliegen en te landen Radar, gedurende de oorlog van onschatbare waarde zal ook in vredestijd z'n diensten aan het mensdom niet onthouden. Laten wij hopen, dat dit met andere „geheimen" ook zal gebeuren. We zijn over het algemeen maar huiverig van uitvindingen geworden, vooral ook weer als men een Amerikaanse vooi spelling hoort, die spreekt over een derde Wereldoorlog, welke binnen enkele minuten zou zijn uitgevochten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 1