van verontreiniging afzonderlijk heeft het grote nadeel, dat het vrijwel ondoenlijk is te controleren of aan de gestelde eisen wordt voldaan, tenzij men bij elk reinigingsbedrijf een eigen controleur aanstelt. Voor de kwe kers is natuurlijk het aantrekkelijke dat zij onbelemmerd op hun percelen en in hun put ten kunnen werken. Het systeem Dodgson heeft het enorme voordeel, dat de controle zeer wordt vereen voudigd. omdat men de voor de consumptie bestemde schelpdieren op één punt samen brengt en daar tegen elke verontreiniging be schutten kan en dat men alléén het zeewater voor deze bassins behoeft te chloreren. Het is mij thans nog niet mogelijk een kosten berekening voor een dergelijke centrale instal latie te maken: het laat zich evenwel aanzien dat deze belangrijk lager zal uitvallen dan die voor het onschadelijk maken van elke bron van verontreiniging afzonderlijk. Welk van beide systemen op den duur ge kozen zal worden, is nog onbeslist. Voorlopig beschikken wij in Zeeland nog over zoveel zuivere oester- en mosselpercelen en oester putten, dat deze keuze nog niet urgent is. Voor Tholen is het zeer onaangenaam, dat de mosselverwaterplaatsen in de Eendracht door het afvalwater van Tholen zelf en van Bergen op Zoom verontreinicrd worden, zodat men van daar geen mosselen met een certifi caat van onbesmetheid zal kunnen verzenden. Daar is weinig aan te doen, tenzij Tholen daar een groot bedrag voor over heeft. Ook Bergen op Zoom heeft in het begin van deze eeuw een bloeiende oesterindustrie door eigen toedoen verloren zien gaan. Door toepassing van chlorering is daar later één bedrijf kun nen terugkeren. Dr. A. Grijns Bacterioloog bij het Bestuur der Visserij op de Zeeuwse Stromen EEN GROOTSE LANDBOUWTENTOONSTELLING Tot onze spijt kwam er vorige week op het laatste moment zoveel plaatselijk nieuws, dat een gemaakt artikel over de Landbouwten toonstelling te Goes moest komen te vervallen Hoewel de tentoonstelling bij het verschij nen van dit blad reeds geopend is. voorlichting in deze, weinig zin meer heeft, willen wij er toch nog enkele regels over schrijven ,,Zal dat ooit weer in orde komen vroegen we ons af, toen in Februari 1944 de zeesluizen werden opengezet en de vrucht bare gronden van Schouwen-Duiveland. St. Philipsland en ons eiland overstroomd wer den door het woeste zeewater. Zullen we ons eiland ooit terugzien dachten misschien de bewoners van Walcheren toen de grote bom- menladingen de dijken verbrijzelden, waar door de binnenkomende bruisende zeeën het eiland schenen te verzwelgen. Op die vragen kunnen we thans met recht een goed antwoord geven: Vandag 5 en morgen, Zaterdag 6 Juli wordt in Goes een proviciale landbouwtentoonstelling gehouden de eerste na de bevrijding in West- Europa en de grootste welke hier ooit ge houden is. De hand is aan de ploeg geslagen, het water stroomde van onze eilanden, op Wal cheren worstelde men en ontzwom en nauwe lijks een jaar na de beëindiging van de tweede wereldoorlog wordt op initiatief van de Zeeuwse Landbouw Mij. de voor onze land bouwers, ja voor ons allen zo bekende Z.L.M. een tentoonstelling gehouden, zoals nooit ge zien is. In 1843 opgericht was het onmogelijk in 1943 het honderdjarig bestaan te vieren. In 1946 kan dit echter wel Alles wat tot de landbouw in betrekking staat in de ruimste zin van het woord zal vandaag en morgen worden getoond. Vele technische nieuwigheden op het gebied van landbouwwerktuigen, enz. zullen een indruk geven van de vorderingen op dit gebied ge maakt in de afgelopen oorlogsjaren. Onder het motto ,,De Regering is bij U" wordt van Overheidswege geëxposeerd met een grote stand, een combinatie van de be langrijkste officieele instanties. Vandaag is er trekpaardententoonstelling, terwijl morgen een concours Hippique wordt gehouden door de Zeeuwse Concours Hippi que vereniging. Voorstellingen van door de Regering be schikbaar gestelde films op landbouwgebied zullen niet ontbreken. Van overal rijden extra-bussen, varen boten. Er is ook sprake van een bezoek onzer Landsvrouwe aan de tentoonstelling. De belangstelling zal groot zijn. De ten toonstelling is groots. Was U tot op heden nog niet besloten er heen te gaan Het kan nog Het is vast de moeite daar een kijkje te nemen. DE KLOKKENBERG In ons nummer van 26 April 1946 kondigden we een verloting aan. welke door het werkcomité van Sana torium ,.De Klokkenberg" zou worden georganiseerd. Hiertoe moesten eerst een groot aantal prijzen be schikbaar kunnen worden gesteld. Blijkens een adver tentie in dit nummer is het thans zover. Vele prijzen worden uitgeloofd. De winst is voor een goed doel, ook voor ons belangrijk. Tot op heden moesten de t.b.c. patiënten, welke niet op ons eiland verpleegd konden worden, steeds ver uit de buurt: Laren, enz. Is het voor hen niet veel prettiger, is het voor de familie niet veel aangenamer, dat zij dichtbij kunnen worden verzorgd. Die mogelijkheid is er thans. Vorig jaar Juli konden in ,,De Klokkenberg" reeds meer dan 200 patiënten worden opgenomen. Het geheel is nadien uitgebreid. De prestaties van het bestuur der Sanatorium-Stichting is een werk van enorme betekenis in de strijd tegen de weer alom heersende T.B.C. Het bestuur breidde op eigen initiatief uit, zonder terug te schrikken voor de zeer grote financieele consequenties. Een grote lighal voor openluchtbedverpleging kon in April 1946 in gebruik genomen worden. Deze lighal bestaat uit vier van elkaar gescheiden afdeelingen en biedt plaats aan 88 patiënten. Zij vormt een geheel aparte afdeling en is voorzien van eigen dienstvertrekken. Acht van dergelijke paviljoens, elk voor 1618 patiënten werden later in twee complexen van vier op het terrein van het sanatorium gebouwd. Een der exemplaren is kortgeleden in gebruik genomen. Het tweede moet nog voorzien worden van technische installaties. Door het aanbouwen van lighallen aan deze paviljoens is de mogelijkheid geschapen de patiënten overdag buiten te verplegen, terwijl de ziekenzalen in het paviljoen zelf voor slaapzalen wor den gebruikt. Bij volledige bezetting biedt het plaats voor 400500 patiënten, waarmee ,,De Klokkenberg" een der grootste Sanatoria van ons land is. Het doel nu van de aangekondigde verloting is een voorlopig dekken van de huidige tekorten .welke in de eerstvolgende jaren door de exploitatie van het volledige Sanatorium weer kunnen worden afgelost. Schrijft U ook om één of meerdere loten PREDIKBEURTEN THOLEN Ned. Herv. Gemeente Zondag 7 Juli vm. 10 uur Ds. W. van Griethuysen nm. 3 uur Geref. Kerk Zondag 7 Juli 10 en 5 uur Ds. H. J. Swierts - H. A. Geref. Gem. Zondag 7 Juli 3 x leesdienst Chr. Geref. Kerk Zondag 3 x Leesdienst Maandag 8 Juli av. 7.30 uur Prof. Wisse Tijd rede over „Atoombom en de komende wereldbrand". Woensdag 10 Juli av. 7.30 uur Ds. de Boer uit 's-Gravenhage. Prot. Bond Zondag 7 Juli nm. 3 uur Cand. Haan uit Zandvoort OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente: Zondag 7 Juli vm. 10 uur Ds. Goverts nm. 2.30 uur Ds. Goverts - Bed. H. Doop Geref. Kerk Zondag 7 Juli 10 en 2.30 uur Ds. C. Vreugdenhil Chr. Geref. Gem. 3 x Leesdienst ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente Zondag 7 Juli vm. 9.30 uur Leesdienst nm. 2 uur Ds. van Griethuysen - Bed. H. Doop - Voorbereiding H. Avondmaal Geref. Gem. Zondag 7 Juli 3 x leesdienst STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente: Zondag 7 Juli vm. 10 uur Ds. Damsté nm. 6 uur Ds. Damsté - afscheid Geref. Gem. Zondag 7 Juli 3 x leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente Zondag 7 Juli vm. Ds. de Bres nm. Ds. de Bres Gebouw „Rehoboth" 7 uur Dr. Sreeder te Den Haag SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente: Zondag 7 Juli vm. 10 uur Ds. Kooreman - H.D. 2.30 uur Ds. de Haan te Wanswerd Geref. Gem. Zondag 7 Juli vm. en n.m Leesdienst: av. Ds. Vissers POORTVLIET Ned. Herv. Gem.: Zondag 7 Juli vm. 10 uur Ds. W. Vroegindewei) nm. 2.30 uur Ds. W. Vroegindeweij Geref. Kerk Zondag 7 Juli 10 en 2.30 uur Den Heer Vreugdenhil Geref. Gem. Zondag 7 Juli vm. en nm. Ds. Vissers av. Leesdienst ST. PHILIPSLAND: Ned. Herv. Kerk.: Zondag 7 Juli vm. 10 uur Ds. Holst nm. 2.30 uur Ds. Holst KERKNIEUWS STAVENISSE a.s. Zondag 7 Juli preekt Ds. Damsté zijn afscheid om 6 uur nm. BONNENLIJST WAT KRIJGT MEN OP DE BONNEN Bonkaarten KA. KB. KC 608 417 t/m 421 brood 422 brood 425 boter enz. 426 boter enz. 435 boter enz. 436 suiker 427 Algemeen 428 Algemeen 429 Algemeen 430 Algemeen B 79 Reserve C 79 Reserve B 80 Reserve Bonkaarten LA. LB. LC 608 389 vlees 100 gram vlees 390 vlees 400 gram vlees A 67 melk 2 liter melk B 67, C 67 melk 3J/£ liter melk Bonkaarten KD. KE 608 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 250 gram margarine 100 gram vet 400 gram ruwe suiker 200 gram kaas 100 gram zelfrijzend bakmeel 250 gram jam.stroop, enz. 225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep 1600 bram brood 800 gram brood 100 gram kaas 917, 918 brood 925 boter enz. 926 boter enz. 936 suiker 927 Algemeen 928 Algemeen 929 Algemeen 930 Algemeen D 70 Reserve E 79 Reserve 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine 400 gram ruwe suiker 100 gram kaas 100 gram zelfrijzend bakmeel 250 gram jam, stroop, enz. 225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep 800 gram brood 500 gram rijst, kindermeel of kinderbiscuits Bonkaarten LD. LE 608 889, 890 vlees D 67, E 67 melk 100 gram vlees 6 liter melk Tabakskaarten. enz. T 37 2 rantsoenen tabaksartikelen V 37, V 38 100 gram chocolade en/of suikerwerken X 37 2 rantsoenen tabaksartikelen X 38 100 gram chocolade en/of suikerwerken De bonnen voor melk zijn geldig t/m Zaterdag 13 Juli a.s. Voor de week van 14 t/m 20 Juli zullen voor tabak, melk en aardappelen nog bonnen worden aangewezen. Op de suikerbonnen 436 en 936 is, voor zover voor radig, ook geraffineerde suiker verkrijgbaar. Men moet er evenwel rekening mee houden dat de suiker niet onmiddellijk bij de handel verkrijgbaar zal zijn in ver band met de t>evoorrading. Op de bonnen 428 en 928 Algemeen is uitsluitend zelfrijzendbakmeel verkrijgbaar. Deze week is wederom een extra hoeveelheid van 100 gram vlees beschikbaar, zodat men in totaal 500 gram vlees per veertien dagen ontvangt. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 5 Juli worden gebruikt, met uitzondering van de bon nen voor vlees en melk, waarop eerst met ingang van Maandag 8 Juli a.s. mag worden gekocht. TOT 1 SEPTEMBER VEERTIENDAAGSE BOONENLIJSTEN Het C.D.K. deelt mede. dat van 7 Juli t/m 31 Augustus a.s. de bonaanwijzing eenmaal per veer- tiendagen zal plaats hebben. De bonnummers voor de artikelen, welke gewoonlijk in de aanvullende bonnen lijst voor de tweede week van een veertien daagse periode worden opgenomen, zullen gedurende bovengenoemd tijdvak reeds in de eerste week worden gepubliceerd. Deze maatregel is genomen om de detail listen de gelegenheid te geven hun zaken te sluiten voor vacantie. Het is mogelijk, dat de artikelen, welke opgenomen worden in de aanvullende lijst, niet on middellijk in het begin van de eerste week verkrijgbaar zullen zijn, aangezien voor de bevoorrading met deze artikelen uiteraard minder tijd beschikbaar is. De bonaanwijzing voor melk en aardappelen, zal evenals tot dusverre, per week blijven geschieden. DISTRIBUTIEDIENST THOLEN De leider van de distributiedienst Tholen, vestigt er nogmaals de aandacht op dat hij iedere werkdag, be halve Zaterdags, spreekuur houdt, doch uitsluitend van 10—12 uur. Tholen. 4 Juli 1946.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 7