Zuivering Scheidewater Slechts een plicht. e. bij iedere woning een schuurruimte op genomen zal worden met een opper vlakte van tenminste 4 m2, enz. enz. Die bepaalde strook op het uitbreidingsplan vermeld, wordt dus na verloop van jaren uit gewerkt in het bouwen van een blok huizen van dezelfde soort, zoals hier boven is aan gegeven. Een andere strook grond zal weer gebruikt worden voor middelgrote eengezinshuizen, weer en andere voor bijv. drie aaneengebouw- de middelgrote woningen, enz. Ook kunnen bepaalde gedeelten in de om geving van de kom der gemeente bestemd worden voor openbare gebouwen, openbare weg, sportterrein, rioolwaterzuiveringsinrich tingen, enz. Die bepaalde gedeelten blijven dus voor genoemde doelen beschikbaar en hierop mag niets anders worden gebouwd. Wanneer men nu bijv. een sportterrein wil aanleggen op de in uitbreidingsplan aan gegeven plaats, dan moeten ook hiervoor weer bepaalde voorschriften in acht worden ge nomen. Er moeten bijv. bomen rondom ge plant worden, er mag alleen maar op gebouwd worden wat door de sportver. in gebruik wordt genomen: kleedlokaal, verversingsge bouwtje, waslokaal, enz. ook weer volgens de in het uitbreidingsplan aangegeven afme tingen. Wil dit nu zeggen, dat deze plannen één, twee, drie zullen worden uitgewerkt Hele maal niet. Als voorbeeld stellen we slechts, dat er in 1946 in de gemeente Scherpenisse één, zeggen 1 huis mag worden gebouwd. Daaraan kunnen we nagaan, dat het jaren en jaren kan duren, eer er werkelijk iets zichtbaars te zien is van het thans ter inzage liggende uitbreidingsplan voor een gemeente. De bedoeling van het geheel is het landschap niet te ontsieren, de openbare wegen zo doel matig mogelijk aan te leggen en een logische dorpskern te bouwen. Want ook in de ge meentekommen zelf, komen veranderingen. Het is niet gezegd, wanneer iemand z'n huis afbreekt, hij het op dezelfde plaats en dezelf de manier kan laten opbouwen. Ook dit gaat volgens het uitbreidings plan. We hopen dat door bovenstaande het enigszins duidelijk is geworden, wat een uit breidingsplan inhoudt. Het is wellicht ook een stimulans de zaak eens te onderzoeken, wan neer er een advertentie of andere publicatie komt, dat een uitbreidingsplan ter inzage ligt, Wanneer U niets hebt onderzocht, kunt U ook geen bezwaren indienen, wanneer er geen bezwaren zijn ingediend, heeft U ook geen kans op wijziging. Indien ik toestemming kan krijgen van de burgemeesters onzer gemeenten, zal ik trach ten U in komende nummers voor iedere ge meente afzonderlijk een uitlegging te geven, van wat in grote lijnen in het uitbreidingsplan is verwerkt. Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 35. Alles is klaar. Vergezeld van een derde man, die hen zal begeleiden tot de boot van wal steekt, om daarna terug te keren, vertrekken de twee kern gezonde Vaderlanders. Is het wonder, dat zowel bij de Leeuw, als Martljn en Hans het zweet in de handen staat, als ze zijn vertrokken. Het betreffen hier twee vrienden, die nu eerst vriend zijn geworden. Eén man wordt al vermist, is dit geen groot, te groot avontuur De Leeuw draagt en voelt de verantwoording. Wie 'zegt hem, dat ze veilig de overkant bereiken Wie zegt hem, dat ze niet ontdekt worden door de Duitsers, patrouillerende aan de zeekant, met al de gevolgen van dien. Wie zegt hem, dat ze niet door de Cana dezen zelf worden neergeschoten, als ze bijna hun doel, de overkant, bereikt hebben Wie zegt hem, dat ze met boot en al straks niet op de bodem van de zee liggen Achteraf is het zeer gemakkelijk praten, lijkt alles zo opgeschroefd, overdreven. Op het moment zelf echter, was het anders. Toen gaven die twee mannen zich, zonder bedenksel, zonder het aan anderen over te laten. En het mooiste van dat alles, ze be schouwden het als slechts een plicht. Enige tijd later verdwijnt De Leeuw naar de Gas fabriek. Hans naar het pakhuis-wapenarsenaal en blijft Martijn in het zijkamertje van het contacthuis, opdat overal iemand aanwezig zal zijn. Gaarne wil ik naar aanleiding van de be schouwingen d.d. 18 April 1946 van den Centralen Dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht en Gemeentewerken Noord-Zeeland, den Heer A. J. Argelo te Zierizee, over het probleem der Waterverontreiniging in Zee land, voor zover dit de belangen .van de oester- en mosselcultuur raakt, mijn inzicht weergeven. Wanneer de door den Heer Argelo aan bevolen oplossing nl. het „bacterie-vrij hóu den" van de Oosterschelde, waarmede blijk baar wordt bedoeld het vrijhouden van ziekte verwekkende bacteriën afkomstig uit mense lijk darmkanaal, zou worden aanvaard, dan gaat deze oplossing voor de oester- en mossel cultuur nog niet ver genoeg, omdat behalve de Oosterschelde ook de overige Zeeuwse Stromen als cultuurgrond in gebruik zijn. Wil men elke verontreiniging in deze wateren wegnemen, dan zal het afvalwater van de volgende gemeenten door bezinking en chlo rering onschadelijk moeten worden gemaakt: Middelburg (Zandkreek) Goes, Yerseke en Zierikzee (Oosterschelde westelijk deel), Bergen op Zoom en Tholen (Oosterschelde oostelijk deel en Eendracht), Roosendaal en Steenbergen met inbegrip van het afvalwater der daar gevestigde suikerfabrieken (Kram mer, Grevelingen, Zijpe, Mastgat, Keeten en Oosterschelde westelijk deel), welke veront reiniging alleen merkbaar is, wanneer door hoge standen der bovenrivieren het vloed overschot in Krammer en Volkerak in een eb-overschot verandert. De Westerschelde kan buiten beschouwing blijven, omdat daar geen cultuur is. De door den Heer Argelo vermelde chloreringsinrichting te Philippine bestaat niet; er is wel een plan voor ontwor pen, doch verzanding van de Brakman tijdens de oorlog heeft Philippine geheel uitgescha keld. Bovendien moet volgens den Heer Argelo van alle kleinere gemeenten het afvalwater binnendijks worden gehouden door het op de karrevelden te doen indampen als echter vloeivelden kunnen deze wegens de geringe doorlaatbaarheid van hun bodem niet dienen, hetgeen ik in het natte jaargetijde onuit voerbaar acht. Het is m.i. wel zeker, dat jnen ook voor deze kleinere gemeenten in zuive ringsinstallaties met chlorering zal moeten vervallen. Tenslotte is er nog het door de grote rivieren geloosde water, dat via de Noordzee sterk verdund met zuiver zeewater de Zeeuw- sche Stroomen binnenkomt en zich aan elke beïnvloeding onttrekt. Wat zullen de kosten van de hierboven geschetste maatregelen zijn Zij zijn eniger mate af te meten naar de gegevens van het plan, dat door het Ingenieursbureau Bon- gaerts in samenwerking met het Rijksinstituut De Maan komt pas laat, het is donker buiten. De nacht valt langzamerhand een briesje maakt het koud, nu het .grote licht" verdwenen is. In vele huizen slaapt men nog niet. Andere Tholenaars, die wel naar bed waren gegaan, genoten slechts een korte nacht rust, want niet lang, nadat De Leeuw bij de Gasfabriek is gearriveerd en Hans op de zeedijk voor het pakhuis samen met Menning, die deze tweede nacht ook ver tegenwoordigd is, wat loopt te praten, begint een artillerievuur, zoals de bewoners van Tholen nog niet gekend hebben, sinds Mei 1940. Het begon ten Z.O. van Bergen, later verplaatste het zich en bonkten vele kanonnen vanuit Bergen zelf. Het was nacht, het was donker, maar slapen deed haast niemand meer in Tholen. De spanning steeg van uur tot uur. Was dit de doorbraak Menning en Hans staan op de zeedijk te kijken. Steeds dichter vallen de granaten deze kant op. Lag het vuur eerst Oostelijk Halsteren en kwamen de gra naten zo te zien nog voor Lepelstraat en eerst genoemde plaats tot ontploffing, later in de nacht floten de salvo's over Halsteren, sloegen daar uit elkaar in grote onregelmatige lichtflitsen. Ook Lepel straat had het zwaar te verduren. Men kon bij in slagen de huizen zien. Het was een schitterend, doch vreselijk schouwspel. Nog later bonkten ook kanonnen op Zuid-Beveland, zodat het rommelde van alle kan ten. Het vuur uit Bergen kwam zelfs zover, dat het de post bij den smid op de Bergse weg vlak naderde. Een enkele blindganger floot tot een 20tal meters voor de werf van Duivendijk. De twee O.D. mannen op de zeedijk doken dan telkens even in elkaar, als het onheilspellend gefluit te dicht naar hun gedachten, naderde. En terwijl de kanonnen dreunden, er overal voor zuivering van afvalwater in 1937 is op gemaakt voor een bezinkinas- en chlorerings inrichting ten behoeve van het afvalwater van Bergen op Zoom. De stichtingskosten zouden i hebben bedragen rond 200.000 en de jaar lijkse bedrijfsonkosten 24.000. Bergen op Zoom had in 1936 23.500 inwoners en de hierboven -genoemde grotere gemeenten te zamen 4.2 maal zoveel. Rekent men de na oorlogse stichtingskosten op het 3-voud en de bedrijfskosten op het 2-voud van voor heen, dan zullen de installaties gezamenlijk ongeveer 2.5 millioen gulden en de jaarlijkse bedrijfsonkosten 200.000 gld vergen. Daarbij komen dan de kosten voor de kleinere ge- gemeenten, die in 1936 een gezamenlijk inwonertal van 72.000 zielen hadden. Neemt men even aan, dat deze mensen niet verspreid in kleinere gemeenten, doch in drie steden van de grootte van Bergen op Zoom woon den, dan zouden de stichtingskosten voor de installaties 1.8 millioen en de jaarlijkse kosten 150.000 gulden bedragen. In werkelijkheid zullen de kosten voor een groot aantal (44) kleinere bedrijven belangrijk hoger ziin. Afgezien van de kosten voor de beide suikerfabrieken, welke ik niet begroten kan, zullen de uitgaven voor het onschadelijk maken van het afvalwater in het gebied der Zeeuwse Stromen dus minstens zijn: aan stichtingskosten 4.3 millioen en aan jaarlijkse kosten 350.000 gulden. Er is echter een geheel andere oplossing van het probleem mogelijk. Oesters en mos selen, die in door rioolwater verontreinigd zeewater gelegen hebben, herbergen in hun slokdarm, maag en darm en op hun kieuw platen de levende bacteriën uit het afval water, zodat zij typhus e.d. kunnen over brengen op den consument, wanneer er typhusbacteriën in het rioolwater voorkomen. Legt men deze oesters of mosselen uit op zuivere gedeelten van de Zeeuwse Stromen, dan verliezen zij in zeer korten tijd hun ver ontreinigingen en kunnen zonder bezwaar gegeten worden. Hiervan maken wij thans gebruik om onzuivere oesters op zuivere per celen geschikt te maken voor de consumptie. Zou men in verre toekomst niet meer over een voldoend aantal zuivere percelen en putten beschikken, dan kan men uiteindelijk zijn toevlucht nemen tot het systeem Dodgson dat in Engeland toepassing vindt voor het zuiveren van oesters en mosselen afkomstig van verontreinigde percelen. De schelp dieren worden uitgespreid op houten rekken in een bassin, dat vervolgens gevuld wordt met zeewater, dat vooraf door chlorering on schadelijk is gemaakt. Na 24 uur wordt dit water ververst en na 48 uur zijn de oesters en mosselen volkomen zuiver geworden. Zij worden daarna tot hun verzending bewaard in bassins, die uitsluitend gezuiverd zeewater ontvangen. Het onschadelijk maken van alle bronnen lichtflitsen langs de hemel vlogen, talrijke vonken regens bij inslagen te zien waren, roeiden twee andere O.D.mannen in de richting van Bergen. De riemen hadden ze omwikkeld, voorzichtig roeiden ze voort. Het was erg donker en het geflikker in de verte aan alle kanten zichtbaar maakte de oriëntatie nog moeilijker. Veel liever was het die twee mannen ge weest, als slechts in een bepaalde richting licht te zien was, zodat ze dat als een vast punt in de gaten konden houden. Nu was het onmogelijk Naar hun schatting hadden ze ongeveer de helft van de route afgelegd toen Noorman de gedachte uitte, die hen reeds geruimen tijd bezig hield: „Waar zijn we nu precies En de Schip per moest antwoorden: „Ik weet het ook niet, het is zo verdraaid donker op het water zelf en dan rondom dat ellendige lichtspektakel. Tevergeefs tracht hij de duisternis te doorboren. Beide mannen zweten van het werk en de spanning. „Hopeloos", mompelt de schip per „naar de kant kunnen we niet, dat is te gevaarlijk en waar we precies aan land moeten, weet ik nu nog minder." Ze wijzigen hun richting min of meer, roeien nog even verder plotseling schuurt de boot over het zand. Daar zitten ze nou. Maar er is geen seconde te verliezen, het is afgaand water. Een verwensing rolt over de lippen van De Schipper. Zo spoedig mogelijk terug, althans hier vandaan. Terug Op goed geluk, roeien ze nog wat, tot opnieuw de boot de grond raakt. Dan is hun besluit genomen nu voor goed terug, trachten Tholen te bereiken. Er is geen doen aan. Ze moeten te ver van de kant af blijven. Oriënteren kunnen ze zich niet en het water loopt af. Verbeten, woedend inwendig, roeien ze zo goed en zo kwaad, ze richting kunnen vinden, terug. Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1946 | | pagina 2